Jump to content

N. Brichardi 240L


Vou

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Species (Neolamprologus Brichardi), Αφρικάνικο (Τανγκανίκα)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120χ40χ50
Συνολικά Λίτρα: 240
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: -
Ψάρια: 4 Neolamprologus Brichardi
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι και άλγη
Πέτρες: Από την θάλασσα
Ξύλα: -
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: -
Βυθός: Άσπρη ψιλόκοκη άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Μια λεντοταινία λευκή
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Eheim 2217 + Fluval 307
Θέρμανση/ Ψύξη: Θαρμοστάτης Boyu 200W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: Αποξηραμένες και κατεψυγμένες


Παράμετροι
pH: 7.8
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25-26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 15% κάθε 7-10 μέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: -
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες:
IMG-20220125-202912

IMG-20220125-202921

IMG-20220125-202946

IMG-20220125-203028

IMG-20220125-203054

IMG-20220125-202936

 

Τα πιο ψαρωμένα ψάρια που είχα ποτέ. Τους πήρε καιρό μέχρι να με συνηθίσουν και να μην εξαφανίζονται στις πέτρες όποτε περνούσα από δίπλα ή τα τάιζα. Στις πέτρες έχουν εγκατασταθεί 3 ψάρια, υποθέτω πως είναι 2θηλ και 1αρσ, και άλλο ένα είναι μονίμως στην πάνω γωνία. Ωστόσο δεν είναι ιδιαίτερα επιθετικά μεταξύ τους, μόνο κάποια χαλαρά κυνηγητά. Τα ψαράκια είναι μέσα 3 μήνες περίπου (τέλη Οκτώβρη μπήκαν). Για την ώρα δείχνει άδειο (όλη η δεξιά πλευρά, το μισό δηλαδή, είναι ακατοίκητη) αλλά επέλεξα αυτό το είδος σε αυτό το ενυδρείο με σκοπό να κρατήσω τις γέννες.?

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 1
  • Agree 1
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Τα n. Brichardi είναι τα αγαπημένα μου...τέλειο  βγάλε και καμιά κοντινή ?

Έγινε επεξεργασία - Katrin
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Katrin έγραψε:

Τα n. Brichardi είναι τα αγαπημένα μου...τέλειο  βγάλε και καμιά κοντινή ?

Θα ανεβάσω κάποια στιγμή και καλύτερες ?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Katrin έγραψε:

Και εννοείται πως η άλγη είναι τέλεια ?

Στις πέτρες ναι, μ αρέσουν κι εμένα. Στο τζάμι πίσω είναι λόγω τεμπελιάς, το είχα παραμελήσει μέσα στις γιορτές, αλλά έχει αρχίσει να συνέρχεται με λίγο πιο τακτικές ρουτίνες. ?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vou said:

Στις πέτρες ναι, μ αρέσουν κι εμένα. Στο τζάμι πίσω είναι λόγω τεμπελιάς, το είχα παραμελήσει μέσα στις γιορτές, αλλά έχει αρχίσει να συνέρχεται με λίγο πιο τακτικές ρουτίνες. ?

Ακριβώς αυτό... Στις πέτρες ναι στην πλάτη όχι.. Δεν ξέρω γιατί όμως :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι και άλγη

Το καλύτερο φόντο :D

 

Πολλά μπράβο για τη φυσικότητα του ενυδρείου και καλή επιτυχία με τις αναπαραγωγες!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήταν πριν μπουν τα ψαράκια

 

IMG-20211001-145259

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο Άκη και πανέμορφα ψαράκια .

Άλλα μήπως το παραγέμισες με πέτρες ; Τι σκοπό έχεις με τις αναπαραγωγές ; Γιατί έτσι που το έχεις στημένο η θνησιμότητα σου θα είναι σχεδόν μηδαμινή και αν είσαι τυχερός και κάνεις δυο ζευγάρια τα ψαράκια σε λίγο καιρό θα είναι πάρα μα πάρα πολλά .

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Όμορφο ενυδρείο Άκη και πανέμορφα ψαράκια .

Άλλα μήπως το παραγέμισες με πέτρες ; Τι σκοπό έχεις με τις αναπαραγωγές ; Γιατί έτσι που το έχεις στημένο η θνησιμότητα σου θα είναι σχεδόν μηδαμινή και αν είσαι τυχερός και κάνεις δυο ζευγάρια τα ψαράκια σε λίγο καιρό θα είναι πάρα μα πάρα πολλά .

 

Ευχαριστώ Μαρίνο. Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες τι σκοπό έχω για τις γέννες. Εμπειρία με τα ψαράκια δεν έχω καμία, μόνο ότι διάβασα. 

 

Στο μυαλό μου είχα να το γεμίσω με πέτρες για να μην χρειαστεί στο μέλλον να το πειράζω όλη την ώρα. Στα αφρικάνικα έχω καταλάβει ότι αν δεν είναι λειτουργικό από την αρχή το στήσιμο μετά είναι μεγάλος μπελάς να το προσαρμόσεις και να σου αρέσει κιόλας. Οπότε το έστησα με τη λογική να υπάρχουν πολλές κρυψώνες και να δημιουργήσουν εκεί μια αποικία τα μπριχαρντι και να αποφύγω το στρες από τους τσακωμούς . 

 

Αν στο μέλλον έχω υπερπληθυσμο δεν ξέρω αλήθεια τι θα κάνω. Το σίγουρο είναι πως ψάρι που δεν θέλει να βγει από κει μέσα δεν βγαίνει. Τουλάχιστον έχω καλή φιλτρανση για να υποστηρίξει έναν αριθμο 

Link to comment
Share on other sites

Να γνωρίζεις ότι πρόκειται για καταπληκτικούς γονείς που ανέχονται και βοηθούν  τα ψαράκια που προέρχονται απο αυτά να γεννήσουν αρκετά κοντά τους . 

Χωρίς λοιπόν να έχουν κάποιον εχθρό θα έχεις σίγουρα υπερπληθυσμό .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

  Καλησπέρα σε όλους τους χομπίστες και χομπίστες😀

 

 

Λίγα λόγια για το ενυδρειακι. Λόγω περιορισμένου χρόνου πήγαινε για ξεστημα. Επειδή όμως δεν μπόρεσα να βρω να δώσω τα ψαράκια και δεν ήθελα να τα πάω στο πετ σοπ της πόλης και να καταλήξουν παρέα με χρυσόψαρα, το κράτησα. Τρέχει εδώ και 8 μήνες στον αυτόματο. Δηλαδή τάισμα 3-4 φορές το μήνα και αλλαγές κάνα δυο αααντε 3 σε όλο το 8μηνο. Και για περισσότερο κράξιμο (από τους Αφρικανούς) να πω ότι πέταξα μέσα έναν κουβά κέρατοφυλλο μαζί με ότι άλλο φυτό επιφάνειας είχε μείνει από ένα φυτεμένο 100λιτρο που ξεστησα. Με την ελπίδα πως θα την παλέψουν τα ψαράκια από τα νιτρικά αφού έκοψα τις ρουτίνες σε συνδυασμό πάντα με την πολύ χαμηλή ιχθυοφορτωση και την υπερφιλτρανση. Το τελικό αποτέλεσμα μετά απο καιρό είναι αυτό 552098078_IMG_20230302_1504412.thumb.jpg.6df2b097218ea89add57490802a9fcfc.jpg

 

Εκτός από τα τους μηδενικους ρύπους αυτή η φυτομαζα που έκατσε πάνω στην δεξιά πλευρά του νταμαριου χώρισε το ενυδρείο σε περιοχές. Το ένα ζευγάρι στο φωτισμένο αριστερό μέρος, και το άλλα δύο ψαράκια στο σκιερό δεξί.

Μπορεί να μην φαίνεται ελκυστικό με την πρώτη ματιά αλλα από κοντά που φαίνεται και το σκιερό κομμάτι παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον. Τα μπριχαρντι έχουν σκάψει αμέτρητα τούνελ κατά μήκος, μπαίνουν κάτω από την μια γωνιά και βγαίνουν μέσα από άλλη σπηλιά ένα μέτρο πιο πέρα. Μερικες μέρες πριν εμφανίστηκαν τα αποτελέσματα της πρώτης γέννας. Συνολικά είναι 14-16 ψαράκια. Μερικές φώτο :

IMG_20230302_151128.thumb.jpg.d29c4e35bf04c3539bb9a5f1fb969758.jpgIMG_20230302_151134.thumb.jpg.e9fdf802fe5c591053bdcf41739139b5.jpgIMG_20230302_151152.thumb.jpg.fc85949c3fbd638e807e79e3a02caafa.jpgIMG_20230302_145524.thumb.jpg.45ebedb81320fc6064117137acb05cf4.jpgIMG_20230302_145534.thumb.jpg.d0c2efcded8e43c25f77702e7edfdd2c.jpgIMG_20230302_145800.thumb.jpg.ef1cd18e09ac96579df331f251c6f4a5.jpg

IMG_20230302_145440.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

. Δηλαδή τάισμα 3-4 φορές το μήνα

Μια ταιστρα θα σου έλυνε το πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα ταΐζετε τόσο σπανια; Ποιος ο λογος;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Μια ταιστρα θα σου έλυνε το πρόβλημα.

Γεια σου Μαρίνο.

 

Ξέρεις τι; Ήταν το πρώτο που σκέφτηκα. Το πρόβλημα ήταν ότι όταν κάλυπτε όλη την επιφάνεια το κέρατοφυλλο η τροφή δεν έπεφτε ποτέ κάτω. Κι εγώ όταν ταιζω βάζω χέρι κάτι τους δίνω μόνο bloodworms που βυθίζουν αμέσως. Οτιδήποτε άλλο πάει χαμένο.

Τώρα δεν θέλω να του πειράξω τίποτα (δηλαδή να αφαιρέσω πρασινάδα) μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά. Γιατί η σκιά βοηθάει πολύ αφού έχω μέσα τρία αρσενικά και ένα θηλυκό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος ina έγραψε:

Γιατί τα ταΐζετε τόσο σπανια; Ποιος ο λογος;

 

Γιατί νομίζω πως το ίδιο το ενυδρείο παράγει επαρκή τροφή στην μορφή που είναι πλέον και επειδή το 90% της ποσότητας που ταιζω πάει χαμένη 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vou έγραψε:

Γεια σου Μαρίνο.

 

Ξέρεις τι; Ήταν το πρώτο που σκέφτηκα. Το πρόβλημα ήταν ότι όταν κάλυπτε όλη την επιφάνεια το κέρατοφυλλο η τροφή δεν έπεφτε ποτέ κάτω. Κι εγώ όταν ταιζω βάζω χέρι κάτι τους δίνω μόνο bloodworms που βυθίζουν αμέσως. Οτιδήποτε άλλο πάει χαμένο.

Τώρα δεν θέλω να του πειράξω τίποτα (δηλαδή να αφαιρέσω πρασινάδα) μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά. Γιατί η σκιά βοηθάει πολύ αφού έχω μέσα τρία αρσενικά και ένα θηλυκό 

Εφόσον πάει καλά, εσύ βλέπεις κρίνεις και πράττεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...