Jump to content

Nano 55lt Μεσογειακό


d1359432

Recommended Posts

Καλησπέρα στη Θαλασσινή παρέα και Καλή Χρονιά να έχουμε με υγεία!

 

Είμαι κάτοχος Nano Reef ενυδρείου 55 λίτρα και σκέφτομαι να το μετατρέψω σε μεσογειακό.

Έχω κοντά στο σπίτι μου πρόσβαση στη θάλασσα και μια πολύ καλή αποχή η οποία είναι πλούσια σε ανεμώνες καβούρια, γαρίδες και μικρά ψάρια.

Πιστεύω είναι μια χαρά για ξεκίνημα.

 

Ήθελα τη βοήθεια σας για το πως να ξεκωλήσω τις ανεμώνες απο τους βράχους χωρίς να τις τραυματίσω ; Σήμερα που επισκεύτηκα το σημείο βρήκα τις συννημένες ...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων Γιώργος.

 

 

 

 

1643279722964.jpg

1643279722972.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου, 

 

Είτε θα πάρεις σφυρί και καλέμι και θα σπάσεις με προσοχή (χαλαρά χτυπήματα) τον βράχο και θα την πάρεις προσκολλημένη μαζί με ενα μικρό κομμάτι του βράχου ή θα πάρεις ενα μαχαιράκι που να μην κόβει ή ενα εργαλείο που να μοιάζει με μαχαίρι και θα προσπαθήσεις στην βάση της να την αποκολλήσεις. 

 

Με τον 2ο τρόπο θα τραυματιστεί λιγάκι. Εξαρτάται απο το τι πρόσβαση σου δινει το σημείο,  και την μορφολογία του βράχου.

 Αν την ξεκολλήσεις απο ενα σημείο, μετά συνεχίζεις σαν να θες να βγάλεις ενα αυτοκόλλητο απο μια επιφάνεια, χωρίς να σκιστεί και να αφήσει υπολείμματα πάνω στην επιφάνεια. 

 

Οσο μπορείς μακριά τα χέρια απο τα πλοκάμια γιατι προκαλούν ερεθισμούς(αν και οταν την στρεσάρεις θα τα μαζέψει).  

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις εύκολη πρόσβαση σε καθαρή θάλασσα μπορείς να κάνεις εύκολα και συχνά αλλαγές νερού και θα έχεις συνέχεια καθαρό νερό γεμάτο πλαγκτόν, ότι καλύτερο.

Η δυσκολία είναι με τη θερμοκρασία μόνο και το καλοκαίρι θα χρειαστεί καλό ανεμιστηράκι.

Η πρώτη ανεμώνη είναι αρκετά επιθετική ως προς γαρίδες και ψαράκια καλύτερα οι κλασσικές με τις ροζ άκρες. Η δεύτερη είναι πάρα πολύ ωραία rock anemone, δεν έχω δει ποτέ. Για την αφαίρεσή τους χρειάζεται μια πλαστική κάρτα ή ένα πλαστικό κουταλάκι ξεκολλώντας με προσοχή την βάση της. Είναι αρκετά δύσκολό αν έχει μπεί η βάση μέσα σε τρύπα, πάντως και να κοπεί λίγο το πιθανότερο είναι οτι δε θα πάθει τίποτα.

 

Καλή επιτυχία,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι,

 

Το post το έκανα κατα λάθος απο το παλιό μου account, γίνεται να το μεταφέρουμε σε αυτό (Georgez) ;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ τους φίλους για τις απαντήσεις τους παραπάνω, με τη δεύτερη εντυπωσιάστικα και εγώ την rock anemone που μου γράψατε αλλά φοβάμαι μήπως και τη χαλάσω στην αφαίρεση :( 

 

Σχετικά με την θερμοκρασία που είναι το ανώτατο όριο ; γενικά στο σπίτι δουλεύω πολύ το κλιματιστικό τους καλοκαιρινούς μήνες, ανεμιστήρα θα κάνω την έρευνα μου.

 

Φίλτρο θα δουλέψω το OASE 100 Canister.

 

Φωτιστικό έχω αυτό 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υπάρχει πρόβλημα με το παλιό και το νεο λογ/σμο. 

 

Αλλά αν σε ενοχλεί να το κοιτάξουμε , kai αν γινέται να το αλλάζουμε. :) 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή!

Δεν έχω ιδέα από μεσογειακό αλλά ότι βουτηξες στην θάλασσα με 0 βαθμούς είναι εντυπωσιακό!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, submarine1981 said:

Δεν νομιζω οτι υπάρχει πρόβλημα με το παλιό και το νεο λογ/σμο. 

 

Αλλά αν σε ενοχλεί να το κοιτάξουμε , kai αν γινέται να το αλλάζουμε. :) 

Δεν υπάρχει θέμα το αφήνουμε ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fishbone! said:

Καλη αρχή!

Δεν έχω ιδέα από μεσογειακό αλλά ότι βουτηξες στην θάλασσα με 0 βαθμούς είναι εντυπωσιακό!

Φυσικά κ δεν βούτηξα ? σε αποχή ήταν 5 δάχτυλα νερό ...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω άμμο μεσογειακή μπορώ να βάλω ; έχω διαβάσει για διάβρωση σιλικόνης με το καιρό και διατομική άλγη, ισχύουν ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Georgez έγραψε:

Φυσικά κ δεν βούτηξα ? σε αποχή ήταν 5 δάχτυλα νερό ...

Και καλά έκανες!!!!?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύουν αυτα που λες. Η άμμος της θάλασσας εχει πολλά πυριτικά στοιχεία που ευνοούν την ανάπτυξη της διατομικής άλγης.  

Καλύτερα να βάλεις αυτη που βάζουν στα reef ή σπασμένο κοραλλί. Αυτά θα σου κρατάνε και κάπως σταθερό το ΡΗ.

Για διάβρωση σιλικονης δεν μπορούμε πιστεύω να πούμε κατι καθώς υπάρχουν πολλές ποιότητες σιλικόνης. Αν καποιος πχ χρησιμοποίησε μια απλή και μετά απο 1 χρονο του άνοιξε ή ηταν ταλαιπωρημένο το ενυδρείο δεν μπορούμε να ενοχοποιήσουμε την αμμο. 

Στα μεσογειακά μου πάντως ποτέ δεν ειχα βάλει άμμο θάλασσας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

Ήθελα να ρωτήσω τι τροφή να δώσω στις μεσογειακές γαρίδες ;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλαμάρι κομμένο, γαρίδα, ξηρή τροφή πελέτ,  φιλέτο ψαριού πχ αθερίνα  και θα είσαι μια χαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...