Jump to content

ADA 45p HighTech Planted Aquarium


Garbakos

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):  45x27x30
Συνολικά Λίτρα: 34lt
Sump (λίτρα): Όχι 

Οργανισμοί
Φυτά: Rotala wallichii ,Vesicularia ferriei Weeping moss, Alternanthera reineckii Mini,  Eleocharis acicularis Mini
Ψάρια: Neon Tetra 
Άλλα είδη: Bloody Mary – Neocaridina Davidi, Amano shrimp – Caridina multidentata

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Όχι 
Πέτρες: Seiryu Stones
Ξύλα: Bonsai Natural Tree
Άλλα διακοσμητικά :Όχι 
Υπόστρωμα: Prodibio ΑquaGrowth Soil 
Βυθός: Άμμος 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού: ADA Aquasky G 451
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Oase BioMaster Thermo 250
Θέρμανση/ Ψύξη: Ναι/Όχι ακόμα 
Λίπανση: Estimative Index
Παροχή CO2: Ναι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Δοσομετρική, Ph controller, Αυτόματη αναπλήρωση 
Διατροφή: Πολλές και διάφορες 


Παράμετροι
pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Φωσφορικά (PΟ4): Δεν έχω μετρήσει ακόμα 
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 50% μια φορά την εβδομάδα 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αντίστροφη Όσμωση με Dennerle Osmose Remineral+ και ρύθμιση στα 350μ/s
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:  Τριμάρισμα όποτε χρειάζεται, πρόσθεση βακτηρίων στην αλλαγή νερού

Βίντεο: 


Φωτογραφίες: 

 

99E5648E-D5E5-4462-B0C7-CFD07E6D5BFF.jpeg

B8029D93-D176-4519-AB88-4085CADE68EE.jpeg

C0EA8297-B7FC-40C8-8D23-BA7EBD8D6513.jpeg

F2BF617D-FC54-4AEB-9CE0-2E30697316A6.jpeg

27AF9266-2A21-4590-9A33-5B8A9FEDCA87.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Garbakos
  • Like 5
  • Sad 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ κριμα τα νεον σε τόσα λιτρα! Σκεψου για καποια πιο μικρα ψαρια.

Αν σ αρεσει η αλτερνανθερα, μην τη βαζεις σκόρπια απο δω και απο κι, βαλε σε ενα μόνο σημειο αρκετες ριζες μαζι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο φιλε,,κατι τέτοιο θα προσπαθήσω κανω κ εγώ κ είμαι σε φάση αγοράς εξοπλισμού,,,θελω να σε ρωτήσω το νερο ειναι βρύσης φιλτραρισμένο η σκέτο οσμοσης??? αν χρησιμοποιείτε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος NikosGG έγραψε:

πολύ όμορφο φιλε,,κατι τέτοιο θα προσπαθήσω κανω κ εγώ κ είμαι σε φάση αγοράς εξοπλισμού,,,θελω να σε ρωτήσω το νερο ειναι βρύσης φιλτραρισμένο η σκέτο οσμοσης??? αν χρησιμοποιείτε....

sorry,,,το ηδα που το αναφέρατε....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πανέμορφο το ενυδρείο, ένα κουκλί αν και δεν είμαι φαν του high tech.

Θα μπορούσες ίσως να βάλεις πιό μικρά και πιο πολλά ψάρια σε αυτά τα λίτρα όπως π.χ. ember tetra, μόνα τους

αλλά αυτό βέβαια είναι καθαρά θέμα γούστου....

Μπράβο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2022 at 9:09 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ κριμα τα νεον σε τόσα λιτρα! Σκεψου για καποια πιο μικρα ψαρια.

Αν σ αρεσει η αλτερνανθερα, μην τη βαζεις σκόρπια απο δω και απο κι, βαλε σε ενα μόνο σημειο αρκετες ριζες μαζι.


Κάτι άλλο εκτός από τα νέον έχεις να αναφέρεις;  Δεκτό το σχόλιο σου, αλλά σίγουρα αυτή η νοοτροπία που υπάρχει ΑΚΟΜΑ (πάλι καλά όμως από πολύ λίγα άτομα) δεν είναι καλό να συνεχιστεί νομίζω. Βλέπεις στα παραπάνω σχόλια πως και αλλά παιδιά αναφέρθηκαν στα  νέον αλλά με πολύ καλύτερο τρόπο.. Είσαι στο συντονιστικό κομμάτι και αυτό δεν θα έπρεπε να γίνεται σε καμία περίπτωση από εσένα ούτε από κανέναν άλλο. Με αυτόν τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρεις είναι, στο να μην θέλει να ξανά γράψει, η να συνεχίσει να γράφει κανένας στο φόρουμ γιατί θα σκεφτεί “ποιος ξέρει τι θα ακούσω τώρα κτλ κτλ”.. Όλοι κάνουμε λάθη και τα διορθώνουμε με τις απαραίτητες συμβουλές. ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ όμως με ΩΡΑΙΟ και τρόπο ΠΑΝΤΑ. Πριν γράψεις το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ να σκέφτεσαι και εσυ από που άρχισες και το τι απαντήσεις σου είχαν δώσει τότε για να σε βοηθήσουν η συμβουλέψουν. Αν ήταν σαν την τωρινή σίγουρα θα πρέπει να ξεχάσεις αυτή την νοοτροπία που υπήρχε παλιότερα και να συνεχίσουμε με συμβουλές (χωρίς περαιτέρω σχολιασμούς) για να πάει το χόμπι μας ένα στάδιο παρακάτω. Αυτά από εμένα. By the way ευχαριστώ τα υπόλοιπα παιδιά για τα καλά τους λόγια. 

  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @Garbakos. Δε μπορώ να διακρίνω κάτι λάθος στο σχόλιο που έλαβες. Ειδικά από ένα άτομο το οποίο έχει χιλιάδες ποστ, έχει βοηθήσει άπειρα, αρχάριους αλλά και προχωρημένους χομπιστες και το κύριο του μέλημα είναι να βοηθάει και να δίνει συμβουλές. 

Δεν γίνεται να θέλουμε να ακούμε μόνο μπράβο. Πρέπει να ακούμε και την αρνητική κριτική.

ΑΥΤΗ η νοοτροπία πρέπει να αλλάξει, καθώς και το να έχουμε σούπερ ντουπερ εξοπλισμό, αλλά να  έχουμε τα ψάρια σε δεύτερη μοίρα. 

 

ΥΓ Πολύ όμορφο στήσιμο. 

  • Like 1
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Φίλε @Garbakos. Δε μπορώ να διακρίνω κάτι λάθος στο σχόλιο που έλαβες. Ειδικά από ένα άτομο το οποίο έχει χιλιάδες ποστ, έχει βοηθήσει άπειρα, αρχάριους αλλά και προχωρημένους χομπιστες και το κύριο του μέλημα είναι να βοηθάει και να δίνει συμβουλές. 

Δεν γίνεται να θέλουμε να ακούμε μόνο μπράβο. Πρέπει να ακούμε και την αρνητική κριτική.

ΑΥΤΗ η νοοτροπία πρέπει να αλλάξει, καθώς και το να έχουμε σούπερ ντουπερ εξοπλισμό, αλλά να  έχουμε τα ψάρια σε δεύτερη μοίρα. 

 

ΥΓ Πολύ όμορφο στήσιμο. 


Φίλε μου είπα από την αρχή ότι δέχομαι το σχόλιο όπως και κάθε αρνητική κριτική. Με αυτές διορθώνουμε τα λάθη μας. Δεν κατάλαβες όμως μάλλον ότι έγραψα ότι έγραψα για τον τρόπο που το είπε. Ο σούπερ ντουπερ εξοπλισμός που αναφέρεις είναι άλλο κομμάτι. Είναι στα θέλω και στην τσέπη του καθενός. Δεν νομίζω ότι αναφέρθηκα πουθενά σε αυτό.. Εννοείται ότι δεν κοιτάμε μόνο την ομορφιά αλλά και το να είναι οι κάτοικοι του συστήματος μας υγιής και σε κατάλληλο περιβάλλον.
 

ΥΓ Σε ευχαριστώ πολύ.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Garbakos έγραψε:

Δεν κατάλαβες όμως μάλλον ότι έγραψα ότι έγραψα για τον τρόπο που το είπε.

Σου εγραψα κατι κακο; 

Δηλ, τι θα επρεπε να γραψω;;; Αχ, τι ομορφο ενυδρειο, που εχεις; Εψαξες να αγορασεις καλο εξοπλησμο και δεν σκεφτικες να διαβασεις τρεις σειρες για το προφιλ των ψαριων, που θα βαλεις στο ενυδρειο; Τι να πω... Λεω , οτι πρεπει να σταματησουμε να κοιταμε μονο τον εαυτουλη μας και να  κανουμε μονο οτι μας αρεσει,σαν εικονα,  αλλά να σκεφτομαστε λιγο και τα ζωντανα, που εχουμε στα ενυδρεια μας.....

πριν 6 ώρες, το μέλος Garbakos έγραψε:

Αν ήταν σαν την τωρινή σίγουρα θα πρέπει να ξεχάσεις αυτή την νοοτροπία που υπήρχε παλιότερα και να συνεχίσουμε με συμβουλές (χωρίς περαιτέρω σχολιασμούς) για να πάει το χόμπι μας ένα στάδιο παρακάτω.

Αυτη η νοοτροπια δεν προκειται να ξεχασω. Για μενα ποτέ δεν θα ειναι ομορφη μια γυαλα με χρυσοψαρο μεσα αν εννοεις αυτο... το ιδιο και τετρα σε 30λ...

Με την δικη σου νοοτροπια πως θα μπορεσεις να προχωρισεις το χομπι μπροστα.... δεν ξερω... πες μου, θελω να μαθω. Οσο ζω μαθαινω...

Γραψε τι θελεις να πεις, επι της ουσιας και συζηταμε ομορφα.

και να ξερεις, ηρεμα μιλαω.......

 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου 🤩, ωραία χρώματα (βοηθάει φαντάζομαι και το φωτιστικό 😁), τα φυτά είναι υγιέστατα και με σωστή ανάπτυξη, και γενικά ολόκληρο είναι  crystal clear 😉. Επίσης το  bonsai στις πρώτες φωτο μου αρέσει πααααρα πολύ η μοςς έχει κάτσει τέλεια, κλαδεψες ή μόνη της μεγάλωσε έτσι?

Να προσθέσω επίσης, με κάθε φιλική διάθεση φυσικά ότι οτι είσαι λίγο άδικος με την natateo, όντως είναι μικρό για τα τετρα, τις πραγματικές συμπεριφορές των ψαριών τις βλέπουμε στα κατάλληλα λίτρα και πραγματικά μας ανταμείβει όχι μόνο οπτικά (σαν να βλέπουμε ταινία ένα πράγμα) αλλά έχουμε και την ικανοποίηση ότι προσφέρουμε το καλύτερο στα ψαράκια μας. Τώρα θα μου πεις τι συμπεριφορές να έχουν τα τετρα :hysterical:....αλλά και πάλι.

btw ο εξοπλισμός πολύ καλός...λίγο το oase μου τα χάλασε...έπρεπε να έχεις της ada 😉.....αστειεύομαι φυσικά

  • Like 1
  • Agree 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Σου εγραψα κατι κακο; 

Δηλ, τι θα επρεπε να γραψω;;; Αχ, τι ομορφο ενυδρειο, που εχεις; Εψαξες να αγορασεις καλο εξοπλησμο και δεν σκεφτικες να διαβασεις τρεις σειρες για το προφιλ των ψαριων, που θα βαλεις στο ενυδρειο; Τι να πω... Λεω , οτι πρεπει να σταματησουμε να κοιταμε μονο τον εαυτουλη μας και να  κανουμε μονο οτι μας αρεσει,σαν εικονα,  αλλά να σκεφτομαστε λιγο και τα ζωντανα, που εχουμε στα ενυδρεια μας.....

Αυτη η νοοτροπια δεν προκειται να ξεχασω. Για μενα ποτέ δεν θα ειναι ομορφη μια γυαλα με χρυσοψαρο μεσα αν εννοεις αυτο... το ιδιο και τετρα σε 30λ...

Με την δικη σου νοοτροπια πως θα μπορεσεις να προχωρισεις το χομπι μπροστα.... δεν ξερω... πες μου, θελω να μαθω. Οσο ζω μαθαινω...

Γραψε τι θελεις να πεις, επι της ουσιας και συζηταμε ομορφα.

και να ξερεις, ηρεμα μιλαω.......

 

 


 

Τι λέω εγώ παραπάνω και τι μου απαντάς.. Περί εξοπλισμού και χρυσόψαρα.. Δεν θα το αναλύσω άλλο γιατί θα κουράσουμε τα υπόλοιπα μέλη εδώ και δεν χρειάζεται. Όλα καλά από εμένα. Ότι είχα να πω το είπα. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Καλησπέρα κι από εμένα. Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου 🤩, ωραία χρώματα (βοηθάει φαντάζομαι και το φωτιστικό 😁), τα φυτά είναι υγιέστατα και με σωστή ανάπτυξη, και γενικά ολόκληρο είναι  crystal clear 😉. Επίσης το  bonsai στις πρώτες φωτο μου αρέσει πααααρα πολύ η μοςς έχει κάτσει τέλεια, κλαδεψες ή μόνη της μεγάλωσε έτσι?

Να προσθέσω επίσης, με κάθε φιλική διάθεση φυσικά ότι οτι είσαι λίγο άδικος με την natateo, όντως είναι μικρό για τα τετρα, τις πραγματικές συμπεριφορές των ψαριών τις βλέπουμε στα κατάλληλα λίτρα και πραγματικά μας ανταμείβει όχι μόνο οπτικά (σαν να βλέπουμε ταινία ένα πράγμα) αλλά έχουμε και την ικανοποίηση ότι προσφέρουμε το καλύτερο στα ψαράκια μας. Τώρα θα μου πεις τι συμπεριφορές να έχουν τα τετρα :hysterical:....αλλά και πάλι.

btw ο εξοπλισμός πολύ καλός...λίγο το oase μου τα χάλασε...έπρεπε να έχεις της ada 😉.....αστειεύομαι φυσικά


 

Με έκανες και γέλασα να σαι καλά! 😅 Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τις συμβουλές. Το φωτιστικό νομίζω ότι έχει βοηθήσει πολύ στην ανάπτυξη των φυτών, στα χρώματα και στο ότι δεν έχω αλγες κτλ.. Η ανάπτυξη είναι τόσο γρήγορη που σκέψου κάθε εβδομάδα περίπου πρέπει να κλαδεύω! 😁 Η moss αν δεις και στο βίντεο, στην αρχή είχα βάλει μόνο ένα κυπελλάκι διάσπαρτο πάνω στο bonsai. Για να αρχίσει να “πιάνει” στο σύστημα μου πέρασε σχεδόν 1 μήνας και μετά από εκεί πάει τρένο! Το σχήμα που βλέπεις το κάνω εγώ με το ψαλίδι. Πλέον έχει γίνει ένα μασίφ πράγμα που παίρνει ότι σχήμα θέλω κάθε φορά που θα κλαδέψω :) Τα τετρα το ξέρω ότι δεν ειναι κατάλληλα για αυτό το ενυδρείο, τα είχα πάρει από πολύ μικρά και τώρα που μεγάλωσαν θα τα αλλάξω με πιο κατάλληλο είδος :) Λες να αλλάξω και το φίλτρο για να έχω ολοκληρωμένο πακέτο; 😂😂 Πέρα από την πλάκα το oase είναι τούμπανο και ο ενσωματωμένος θερμοστάτης βοηθάει παρά πολύ στα scape ;) 

Έγινε επεξεργασία - Garbakos
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Garbakos said:


 

Με έκανες και γέλασα να σαι καλά! 😅 Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τις συμβουλές. Το φωτιστικό νομίζω ότι έχει βοηθήσει πολύ στην ανάπτυξη των φυτών, στα χρώματα και στο ότι δεν έχω αλγες κτλ.. Η ανάπτυξη είναι τόσο γρήγορη που σκέψου κάθε εβδομάδα περίπου πρέπει να κλαδεύω! 😁 Η moss αν δεις και στο βίντεο, στην αρχή είχα βάλει μόνο ένα κυπελλάκι διάσπαρτο πάνω στο bonsai. Για να αρχίσει να “πιάνει” στο σύστημα μου πέρασε σχεδόν 1 μήνας και μετά από εκεί πάει τρένο! Το σχήμα που βλέπεις το κάνω εγώ με το ψαλίδι. Πλέον έχει γίνει ένα μασίφ πράγμα που παίρνει ότι σχήμα θέλω κάθε φορά που θα κλαδέψω :) Τα τετρα το ξέρω ότι δεν ειναι κατάλληλα για αυτό το ενυδρείο, τα είχα πάρει από πολύ μικρά και τώρα που μεγάλωσαν θα τα αλλάξω με πιο κατάλληλο είδος :) Λες να αλλάξω και το φίλτρο για να έχω ολοκληρωμένο πακέτο; 😂😂 Πέρα από την πλάκα το oase είναι τούμπανο και ο ενσωματωμένος θερμοστάτης βοηθάει παρά πολύ στα scape ;) 

Έχεις καλό χέρι στο κλάδεμα τότε 😁.

Πάντως αν δεν είχες σωστό πρόγραμμα λίπανσης και co2 με το συγκεκριμένο φωτιστικό......πάρτι θα κάνανε οι αλγες 😉, αλλά το έχεις σε ισορροπία. Για τα ψαράκια επειδή είναι λίγα τα λίτρα σου και σε περιορίζουν αρκετά θα σου πρότεινα να δεις τα boratas brigittae, είναι μικρούλια και μπορείς να βάλεις μια ομάδα στο ενυδρείο σου, κι εγώ έχει μια εβδομάδα που τα έβαλα και είναι κουκλιά πραγματικά. Α! Και για το oase ....κι εγώ αυτό έχω το 600 και ναι είναι πολύ βολικό με το θερμοστοιχειο μέσα (φαντάσου έστησα ενυδρείο και ξέχασα να βάλω θερμοστοιχειο μέσα...συνηθισμένη από το oase:hysterical:)και το priming που έχει πολύ βολικό αλλά!!! Τείνω να θεωρώ ότι σαν eheim δεν έχει 🤭

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Έχεις καλό χέρι στο κλάδεμα τότε 😁.

Πάντως αν δεν είχες σωστό πρόγραμμα λίπανσης και co2 με το συγκεκριμένο φωτιστικό......πάρτι θα κάνανε οι αλγες 😉, αλλά το έχεις σε ισορροπία. Για τα ψαράκια επειδή είναι λίγα τα λίτρα σου και σε περιορίζουν αρκετά θα σου πρότεινα να δεις τα boratas brigittae, είναι μικρούλια και μπορείς να βάλεις μια ομάδα στο ενυδρείο σου, κι εγώ έχει μια εβδομάδα που τα έβαλα και είναι κουκλιά πραγματικά. Α! Και για το oase ....κι εγώ αυτό έχω το 600 και ναι είναι πολύ βολικό με το θερμοστοιχειο μέσα (φαντάσου έστησα ενυδρείο και ξέχασα να βάλω θερμοστοιχειο μέσα...συνηθισμένη από το oase:hysterical:)και το priming που έχει πολύ βολικό αλλά!!! Τείνω να θεωρώ ότι σαν eheim δεν έχει 🤭


 

Ίσως να παίζει ρόλο και το χέρι 😂 Δεν έχεις άδικο για τις αλγες.. Αυτά τα ψαράκια που μου ανέφερες θα βάλω! Τα κουνουποψαρα ισως είναι τα μόνα κατάλληλα για αυτά τα λίτρα.. Δεν τα έχω δει ποτέ ενήλικα να σου πω την αλήθεια.. Μόνο αρκετά μικρά τα οποία δεν είχαν πάρει το τελικό τους κόκκινο χρωμα και δεν φαινόντουσαν καν (ήταν πολύ πολύ μικρά και σχεδόν διάφανα).. Νομίζω όμως όπως λες και εσυ πως όταν πάρουν το τελικό τους μέγεθος και βγάλουν τα χρώματα τους θα είναι υπέροχα σαν κοπαδακι. :) Αν συνηθίζεις με ευκολίες (τύπου oase) μετά ξεχνιέσαι σε τυχόν αλλαγή 😅 Eheim δεν έχω δουλέψει να σου πω την αλήθεια άρα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.. Είναι το πρώτο μου φυτεμένο αυτό. Στο θαλασσινό που είχα δεν χρειαζόμασταν εξωτερικά φίλτρα 😅 

Έγινε επεξεργασία - Garbakos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2022 at 12:05 ΠΜ, Garbakos said:


 

Ίσως να παίζει ρόλο και το χέρι 😂 Δεν έχεις άδικο για τις αλγες.. Αυτά τα ψαράκια που μου ανέφερες θα βάλω! Τα κουνουποψαρα ισως είναι τα μόνα κατάλληλα για αυτά τα λίτρα.. Δεν τα έχω δει ποτέ ενήλικα να σου πω την αλήθεια.. Μόνο αρκετά μικρά τα οποία δεν είχαν πάρει το τελικό τους κόκκινο χρωμα και δεν φαινόντουσαν καν (ήταν πολύ πολύ μικρά και σχεδόν διάφανα).. Νομίζω όμως όπως λες και εσυ πως όταν πάρουν το τελικό τους μέγεθος και βγάλουν τα χρώματα τους θα είναι υπέροχα σαν κοπαδακι. :) Αν συνηθίζεις με ευκολίες (τύπου oase) μετά ξεχνιέσαι σε τυχόν αλλαγή 😅 Eheim δεν έχω δουλέψει να σου πω την αλήθεια άρα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.. Είναι το πρώτο μου φυτεμένο αυτό. Στο θαλασσινό που είχα δεν χρειαζόμασταν εξωτερικά φίλτρα 😅 

Να δες τα 😉

https://www.aquazone.gr/forums/topic/115553-boraras-brigittae/#comment-1284535

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Είναι όντως πολύ ωραία!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα φίλε μου όσο αφορά το aquascaping. Μπράβο. Για τα ψαράκια πιστεύω έγινε αντιληπτό ότι χρειάζονται περισσότερο χώρο για να ζουν όμορφα όποτε δεν θα πω κάτι για αυτό. Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Πως έχεις καταφέρει να έχεις νιτρικα 0 με λίπανση estimate index; Εγώ όταν την δοκίμασα εβγαζα νιτρικα στο τέλος της εβδομάδας γύρο στο 30 και αυτός ήταν ο λόγος που το σταμάτησα  και έκανα και εγώ εβδομαδιαίες αλλαγές 50-40% φαντάσου. Και είχε και πολύ μεγαλύτερη φυτομαζα από εσενα. 

Έγινε επεξεργασία - lefteriskri
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα πως το φωτιστικό μάλλον θα το ήθελες λίγο ποιο δυνατό για το γκαζονακι και για να δεις και την ροταλα κατακοκκινη.... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..... 😉 κατά τα άλλα ωραία η όλη προσπάθεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/3/2022 at 3:40 ΜΜ, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα φίλε μου όσο αφορά το aquascaping. Μπράβο. Για τα ψαράκια πιστεύω έγινε αντιληπτό ότι χρειάζονται περισσότερο χώρο για να ζουν όμορφα όποτε δεν θα πω κάτι για αυτό. Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Πως έχεις καταφέρει να έχεις νιτρικα 0 με λίπανση estimate index; Εγώ όταν την δοκίμασα εβγαζα νιτρικα στο τέλος της εβδομάδας γύρο στο 30 και αυτός ήταν ο λόγος που το σταμάτησα  και έκανα και εγώ εβδομαδιαίες αλλαγές 50-40% φαντάσου. Και είχε και πολύ μεγαλύτερη φυτομαζα από εσενα. 

Να σαι καλά φίλε μου (συγνώμη για την καθυστέρηση). Να σου πω την αλήθεια και εμένα μου είχε φανεί περίεργο το μηδέν στα νιτρικά. Σκέψου ότι ταΐζω καθημερινά γαρίδες και ψάρια και αυτά δεν λένε να ανέβουν με τίποτα. Δοκίμασες να κατεβάσεις τα ml του λιπάσματος για να δεις διαφορές;

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2022 at 4:19 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

θα έλεγα πως το φωτιστικό μάλλον θα το ήθελες λίγο ποιο δυνατό για το γκαζονακι και για να δεις και την ροταλα κατακοκκινη.... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..... 😉 κατά τα άλλα ωραία η όλη προσπάθεια. 

Άρα πάμε για καινούριο φωτιστικό!! 😂😜

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Garbakos έγραψε:

Άρα πάμε για καινούριο φωτιστικό!! 😂😜

Όχι απαραιτητα  .....  

Το να αυξησουμε τον φωτισμό χωρίς να έχουμε και τα αναλογα θρεπτικα μαλλον θα ενεργήσει αρνητικα παρα θετικα.

Αυτη την στιγμη απο οτι φαινεται δεν μένει σαλιο απο ΝΟ3 οποτε για την ωρα μείνε απο φωτισμο εκει που εισαι.

Κανεις χρήση ΚΝΟ3; και γενικος θα βοηθουσε να μας δωσεις μια εικονα  για την ποσοτητα και διαχειρισει των λιπασματων που χρησιμοποιεις. 

Την καλημερα μου σε ολους

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2022 at 8:06 ΠΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Όχι απαραιτητα  .....  

Το να αυξησουμε τον φωτισμό χωρίς να έχουμε και τα αναλογα θρεπτικα μαλλον θα ενεργήσει αρνητικα παρα θετικα.

Αυτη την στιγμη απο οτι φαινεται δεν μένει σαλιο απο ΝΟ3 οποτε για την ωρα μείνε απο φωτισμο εκει που εισαι.

Κανεις χρήση ΚΝΟ3; και γενικος θα βοηθουσε να μας δωσεις μια εικονα  για την ποσοτητα και διαχειρισει των λιπασματων που χρησιμοποιεις. 

Την καλημερα μου σε ολους

 


Τα λιπάσματα που χρησιμοποιώ περιέχουν νιτρικό,θειϊκό και φωσφορικό κάλιο.. Ρίχνω με δοσομετρική 2ml Μακροστοιχεία και 2ml Μικροστοιχεία 3 φορές την εβδομάδα εναλλάξ και την έβδομη μέρα κάνω την αλλαγή μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πειραματιζωμουν λίγο με τα μακρο μια που στεγνώνει το ενυδρείο από νιτρικά. Φυσικά εσύ έχεις εικόνα το πώς πάει στο σύνολο και με τις αλγες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...