Jump to content

Καθαρισμός πυθμένα ενυδρείου, αλλαγή νερού και καθαρισμός φίλτρου κάθε πότε πρέπει να γίνονται ;


Marios46

Recommended Posts

Κάθε πότε πρέπει να γίνονται αυτές οι αλλαγές ρουτίνας κατά την γνώμη σας επειδή ακούω πολλές διαφορετικές απόψεις  από διάφορα άτομα που συζητάω . Εννοείται ότι γίνονται και οι απαραίτητες μετρήσεις τακτικά αν χρειαστεί κάτι εκτός από τις αλλαγές ρουτίνας.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω να είσαι λίγο ποιο περιγραφικός στις ερωτήσεις σου και το σπουδαιότερο αν ή ερώτηση είναι ρητορική ή αν αφορά το ενυδρείο σου  . Αν μιλάμε λοιπόν για το ενυδρείο σου α) καθαρίζεις τον πυθμένα μόλις δεις ότι έχει μαζέψει πολλές ακαθαρσίες   β) αλλαγή νερού 20-30% κάθε εβδομάδα . γ) θα σου το πει το ίδιο το φίλτρο γιατί θα δεις να έχει πέσει κατά πολύ η ροή του .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το ενυδρείο μου ρωτάω για να δω μήπως δεν το κάνω σωστά τόσο καιρό. Πιο πολύ για την αλλαγή νερού και την σωστή ποσότητα ήθελα να δω κυρίως αν τα κάνω σωστά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα και λιγο παραπανω απο το 30%. Περιπου 40-50 % ,ετσι αφαιρεις οργανικες υλες ,λιπασματα κλπ.

Να προσεχεις να βαζεις παντα αντιχλωριο στο νερο της αλλαγης και να ειναι ιδιας θερμοκρασιας με αυτο του

ενυδρειου. Ενα ,δυο βαθμοι πανω κατω δεν πειραζει αλλα μην ειναι το νερο του ενυδρειου 26 βαθμους και πας 

και του βαλεις 15 βαθμους :P  

 Επισης τωρα τον χειμωνα , καλο ειναι το νερο να το ζεσταινεις με ενα θερμαντηρα γιατι το νερο απο τον

ηλιακο  εχει πολλα αλατα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο με πολλά και μεγάλα ψάρια (πχ κιχλίδες) οι αλλαγές νερού και η σκούπα βυθού πρέπει να είναι το δυνατό πιο συχνές. Τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα σκούπα βυθού και δύο αλλαγές νερού είναι καλά ώστε να κρατιέται το ενυδρείο καθαρό και από σύσταση νερού αλλά και οπτικά. Επίσης μια φορά την εβδομάδα καθάρισμα τζαμιών. Σχετικά με το φίλτρο, ειδικά αν είναι εξωτερικό βοηθάει πολύ το να υπάρχει ένα πρόφιλτρο με ενυδρειακό βαμβάκι που κάθε εβδομάδα το πετάς και βάζεις καινουργιο. έτσι το φίλτρο σου μπορεί να μείνει καθαρό για 3-4 μήνες. 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω εμπειρία στην αφρική πιστεύω χρειάζεται αυστηρά το 50% κάθε βδομάδα ανάλογα την ψαροσύνθεση και φυσικά εφ'όσον μιλάμε για τύπο ενυδρείου που έχει ελάχιστα αν όχι καθόλου φυτά. Οπότε καλό θα είναι να κοιτάς τακτικά και τα νιτρικά σου. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις το ενυδρείο του είναι 240 λίτρα και είναι αυτό . 

IMG_20220128_193303.thumb.jpg.2a2270086b2b7e2339ee0a018b3e8ad6.jpg

 

Έχει μέσα 4 labido και κάτι αλγοφάγα . Και χωρίς μετρήσεις των νιτρικών και με εβδομαδιαία αλλαγή 30%. είναι υπέρ καλυμμένος . Το ότι δεν έχει φυτά μέσα δεν είναι απόλυτο ότι τα νιτρικά κάνουν πάρτι . Εφόσον δεν υπάρχει μεγάλη υχθιοφόρτιση και δεν γίνουν υπερβολές στο τάισμα το 30% εβδομαδιαίος ή το 50% ανά δεκαπενθήμερο είναι αρκετό .

ΥΓ , Ελπίζω να κατάλαβες Μάριε γιατί έχουμε ένα θέμα για το ενυδρείο μας έτσι ώστε να μπορούν τα μέλη να βρουν τα στοιχεία που θέλουν μέσα σε αυτό😀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολουθώ την τακτική που ανέφερε πιο πάνω το παιδί (Anathema ) αλλαγές 60-70% νερού μπορεί και 2 φορές την εβδομάδα 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2022 at 8:32 ΠΜ, το μέλος anathema έγραψε:

Σε ενυδρείο με πολλά και μεγάλα ψάρια (πχ κιχλίδες) οι αλλαγές νερού και η σκούπα βυθού πρέπει να είναι το δυνατό πιο συχνές. Τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα σκούπα βυθού και δύο αλλαγές νερού είναι καλά ώστε να κρατιέται το ενυδρείο καθαρό και από σύσταση νερού αλλά και οπτικά. Επίσης μια φορά την εβδομάδα καθάρισμα τζαμιών. Σχετικά με το φίλτρο, ειδικά αν είναι εξωτερικό βοηθάει πολύ το να υπάρχει ένα πρόφιλτρο με ενυδρειακό βαμβάκι που κάθε εβδομάδα το πετάς και βάζεις καινουργιο. έτσι το φίλτρο σου μπορεί να μείνει καθαρό για 3-4 μήνες. 

Ok έχω και στο εσωτερικό φίλτρο βαμβάκι και έχω δεύτερο φίλτρο εξωτερικό που έχω και σε αυτό βαμβάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...