Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου


JohnP2

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

 

Νέος εδώ με ενυδρείο 54 L (60x30x30) , το οποίο μου το έδωσαν (δεν το αγόρασα εγώ).Έχω μερικές απορίες όσον αφορά τον βυθό του ενυδρείου.Η λάμπα είναι led 7.7watt με 810 lumen και 6500K και θα αγοράσω φίλτρο ~400lt/h. Σκέφτομαι να βάλω μονομάχο.Δεν είμαι σίγουρος . Προφανώς το ενυδρείο θα έχει κατάλληλο ph kh κοκ για ό,τι ψάρι αποφασίσω να βάλω τελικά.Επισης γνωρίζω για τις αλλαγές νερού και κάθε πότε πρέπει να γίνονται κλπ. Συγχωρέστε με για τις πολλές ερωτήσεις και το μεγάλο κείμενο που προέκυψε . Έχω κάνει την έρευνα μου , αλλά δεν έχω λάβει απαντήσεις που να με δώσουν να καταλάβω .

 

1)Το πόσα lumen θα πρέπει να είναι η λάμπα για φύτευση ενυδρείου , πέρα από τις απαιτήσεις των φυτών αυτών κάθε αυτών , επηρεάζεται και από το πόσα φυτά θα φυτευτούν; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση με ένα φυτό χαμηλών απαιτήσεων τα lumen να είναι αρκετά , ενώ με 2-3 ακόμη να είναι λίγα ή δεν παίζει ρόλο πόσα φυτά θα μπουν στο ενυδρείο;

 

2)Στην σκέτη άμμο ή σκέτο χαλίκι μπορούν να φυτευτούν φυτά;Αν ναι θα χρειάζεται περισσότερα lumen , co2 και λιπάσματα , δεδομένου ότι δεν παρέχουν θρεπτικά συστατικά απευθείας στις ρίζες των φυτών , οπότε θα πρέπει να το βοηθάμε αλλιώς; και όλο αυτό για 4-5 μήνες(όπως έχω διαβάσει) ώστε να παρέχουν τα θρεπτικά συστατικά μόνα τους ή και τότε θα χρειάζεται co2 και λίπασμα;

 

Τα ειδικά υποστρώματα και το soil είναι ακριβά , οπότε αν γίνεται η ίδια δουλειά με σκέτη άμμο ή σκέτο χαλίκι δεν με χαλάει να περιμένω 4-5 μήνες , όπως έχω διαβάσει ,  ότι παίρνει για να μπορούν να προσφέρουν θρεπτικά συστατικά.

 

3)Οπότε εδώ προκύπτει άλλη απορία . Εφόσον χρειάζεται 4-5 μήνες , τότε μπορώ να βάλω φυτά μετά από 4-5 μήνες όπου το σκέτο χαλίκι ή η σκέτη άμμος θα μπορούν πλέον να προσφέρουν θρεπτικά συστατικά , βάζοντας στο ενδιάμεσο διάστημα λίπασμα για να το μετατρέψω σε κατάλληλο βυθό για τα φυτά , γιστι φαντάζομαι μόνο του δε θα γινει;Ή είναι απαραίτητη η ύπαρξη των φυτών;

 

4)Θα μπορούσα να βάλω βιολογικό χώμα εξωτερικού χώρου στο ενυδρείο και να σκεπαστεί με χαλίκι;Έχω διαβάσει ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο ακόμη και για έμπειρους , γιατί υπάρχει κίνδυνος να ανακατεύεται ο βυθός κλπ με την σκούπα βυθού και να γίνεται ο κακος χαμός.Αλλα εντάξει θεωρώ με λίγη προσοχή και με περισσότερο χαλίκι από ότι χώμα κάτι θα μπορέσω να κάνω .Πχ με χώμα 2cm και χαλίκι 3cm πόσο να ανακατευτεί ο βυθός με λίγη προσοχή;Δηλαδή είναι τόσο ριψοκίνδυνο;

 

5)Θα μπορούσα αντί να βάλω βιολογικό χώμα εξωτερικού χώρου σε όλο το ενυδρείο να το βάλω μόνο εκεί που θα φυτευτούν φυτά , να το σκεπάσω με χαλίκι για να μην ανακατεύεται και να το προστατέψω με πέτρες γύρω γύρω για να μην αναμειχθεί με το υπόλοιπο χαλίκι; Πιστεύω έτσι δε θα υπάρχει κίνδυνος να ανακατεύει ο βυθός , δεδομένου ότι εκεί που είναι τα φυτά δε μπαίνει σκούπα βυθού (Έτσι έχω καταλάβει τουλάχιστον , συγχωρέστε με αν κάνω λάθος😅).Αλλά ακόμη και να μπαίνει με λίγη προσοχή όπως ανέφερα επάνω , υπάρχει πάλι τόσο μεγάλος κίνδυνος να ανακατευτεί μιας και είναι μικρότερος ο ογκος;

 

Προφανώς αναφέρομαι σε καινούργιο βιολογικό χώμα εξωτερικού χώρου και όχι από κάποιο που μπορεί να έχω σε κάποια γλάστρα.

 

6) Τέλος αν βάλω χαλίκι, τι κοκκομετρίας χαλίκι συνιστάται ; Υπάρχουν χαλίκια που είναι καλύτερα από κάποια άλλα για συγκεκριμένα πράγματα ή είναι καθαρά αισθητικοί οι λόγοι; Αντίστοιχα και για την άμμο.

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες,

 

Κατ'αρχήν η λάμπα με ένα πρόχειρο υπολογισμό βγάζει περίπου 13,5 lumen ανά λίτρο. Αυτός ο υπολογισμός βέβαια βγαίνει λαμβάνοντας υπ'όψιν τα 30εκ ύψους του ενυδρείου οπότε αν πούμε ότι το υπόστρωμα-χαλίκι, ή τέλος πάντων ότι βάλεις στον βυθό, πιάσει περί τους 5 πόντους τότε τα φυτά σου θα είναι πιο κοντά στο φως οπότε και ενδεχομένως τα τελικά lumen να είναι περισσότερα. Εν πάσει περιπτώσει, θέλω να πιστεύω αν μιλάμε για ένα απλό setup με πολύ εύκολα φυτάκια θα είσαι οκ! Τα kelvin είναι επίσης οκ. Δώσε επίσης βάση στο φίλτρο και θα σε συμβούλευα να πας σε ένα μικρό εξωτερικό τύπου fluval 107 η το αντίστοιχο eheim εφ'όσον πιστεύω αναφέρεσαι σε κάποιο εσωτερικό.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος JohnP2 έγραψε:

Το πόσα lumen θα πρέπει να είναι η λάμπα για φύτευση ενυδρείου , πέρα από τις απαιτήσεις των φυτών αυτών κάθε αυτών , επηρεάζεται και από το πόσα φυτά θα φυτευτούν; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση με ένα φυτό χαμηλών απαιτήσεων τα lumen να είναι αρκετά , ενώ με 2-3 ακόμη να είναι λίγα ή δεν παίζει ρόλο πόσα φυτά θα μπουν στο ενυδρείο;

Άμεσα δεν επηρεάζεται εφ'όσον μιλάμε για φυτά ίδιων απαιτήσεων. Μπορεί να επηρεαστεί όμως μακροπρόθεσμα αν φυτέψεις "λάθος" και έτσι κάποιο φυτό που ψηλώνει αρκετά να σκεπάσει αυτά που βρίσκονται από κάτω και έτσι να μην τα φτάνει το φως. Αυτό βέβαια διορθώνεται κάπως με κλάδεματα για ότι φυτεύεται (στα φυτά επιφανείας απλά βγάζεις και πετάς/δίνεις) αλλά καλό θα είναι να διαβάσεις τα προφιλ των φυτών που θα βάλεις πριν τα βάλεις. 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος JohnP2 έγραψε:

Στην σκέτη άμμο ή σκέτο χαλίκι μπορούν να φυτευτούν φυτά;Αν ναι θα χρειάζεται περισσότερα lumen , co2 και λιπάσματα , δεδομένου ότι δεν παρέχουν θρεπτικά συστατικά απευθείας στις ρίζες των φυτών , οπότε θα πρέπει να το βοηθάμε αλλιώς; και όλο αυτό για 4-5 μήνες(όπως έχω διαβάσει) ώστε να παρέχουν τα θρεπτικά συστατικά μόνα τους ή και τότε θα χρειάζεται co2 και λίπασμα;

Φυσικά αν και η άμμος συνήθως κρύβει κινδύνους διότι λόγω της κοκκομετρίας της, κάποια φυτά δεν μπορούν να αναπτύξουν σωστά τις ρίζες τους. Προσωπικά να σου πω πάντως πως είχα φυτεμένο με άμμο και πήγε αρκετά περίφημα! Πέρα από άμμο όμως και υπόστρωμα δεν έχω χρησιμοποιήσει σκέτο χαλίκι αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αν θες την γνώμη μου πάντως μην πας σε κάτι "σκέτο" αλλά κάνε μια οικονομία και δώσε βάση σε ένα καλό υπόστρωμα αν φυσικά θέλεις να φυτέψεις. Το co2 και η λίπανση είναι σχετικά. Αν μιλάμε για ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων τότε μπορείς και να μην έχεις co2 και να ρίχνεις ένα γενικό λιπασματάκι μια φορά την εβδομάδα απλά ο συγκεκριμένος τύπος ενυδρείου θέλει αρκετή υπομονή.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος JohnP2 έγραψε:

Οπότε εδώ προκύπτει άλλη απορία . Εφόσον χρειάζεται 4-5 μήνες , τότε μπορώ να βάλω φυτά μετά από 4-5 μήνες όπου το σκέτο χαλίκι ή η σκέτη άμμος θα μπορούν πλέον να προσφέρουν θρεπτικά συστατικά , βάζοντας στο ενδιάμεσο διάστημα λίπασμα για να το μετατρέψω σε κατάλληλο βυθό για τα φυτά , γιστι φαντάζομαι μόνο του δε θα γινει;Ή είναι απαραίτητη η ύπαρξη των φυτών;

Αυτό με τους 4-5 μήνες πρώτη φορά το ακούω και απορώ ποιος σου είπε ότι μπαίνουν φυτά μετά από τόσο μεγάλο διάστημα.Αν μιλάμε για ένα γενικό στρώσιμο του ενυδρείου τότε ναι οι 6 μήνες περίπου η και παραπάνω (εγώ θα έλεγα χρόνος) θεωρούνται μια ηλικία ώστε να πούμε ότι το ενυδρείο έχει πιάσει γενικότερα βιολογία και θεωρείται ώριμο. Όσον αφορά τη λίπανση σωστά αναρωτιέσαι και γι αυτό το λόγο υπάρχουν ταμπλέτες βυθού που τις βάζεις μέσα στο χαλίκι ή στην άμμο και με τον καιρό διαλύονται προσφέροντας θρεπτικά συστατικά στη ρίζα. Αν βάλεις υπόστρωμα όμως τότε δεν χρειάζονται τουλάχιστον για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα εως ότου το υπόστρωμα χάσει την δύναμη του.  

 

πριν 4 ώρες, το μέλος JohnP2 έγραψε:

Θα μπορούσα να βάλω βιολογικό χώμα εξωτερικού χώρου στο ενυδρείο και να σκεπαστεί με χαλίκι;Έχω διαβάσει ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο ακόμη και για έμπειρους , γιατί υπάρχει κίνδυνος να ανακατεύεται ο βυθός κλπ με την σκούπα βυθού και να γίνεται ο κακος χαμός.Αλλα εντάξει θεωρώ με λίγη προσοχή και με περισσότερο χαλίκι από ότι χώμα κάτι θα μπορέσω να κάνω .Πχ με χώμα 2cm και χαλίκι 3cm πόσο να ανακατευτεί ο βυθός με λίγη προσοχή;Δηλαδή είναι τόσο ριψοκίνδυνο;

Δεν έχω εμπειρία πάνω σε αυτό το κομμάτι και μεταξύ μας δεν θα στο συνιστούσα. Καλύτερα να πας σε κάτι δοκιμασμένο...

 

πριν 4 ώρες, το μέλος JohnP2 έγραψε:

Θα μπορούσα αντί να βάλω βιολογικό χώμα εξωτερικού χώρου σε όλο το ενυδρείο να το βάλω μόνο εκεί που θα φυτευτούν φυτά , να το σκεπάσω με χαλίκι για να μην ανακατεύεται και να το προστατέψω με πέτρες γύρω γύρω για να μην αναμειχθεί με το υπόλοιπο χαλίκι; Πιστεύω έτσι δε θα υπάρχει κίνδυνος να ανακατεύει ο βυθός , δεδομένου ότι εκεί που είναι τα φυτά δε μπαίνει σκούπα βυθού (Έτσι έχω καταλάβει τουλάχιστον , συγχωρέστε με αν κάνω λάθος😅).Αλλά ακόμη και να μπαίνει με λίγη προσοχή όπως ανέφερα επάνω , υπάρχει πάλι τόσο μεγάλος κίνδυνος να ανακατευτεί μιας και είναι μικρότερος ο ογκος;

Για το βιολογίκο χώμα σου απάντησα παραπάνω, τώρα αν θέλεις να φτιάξεις συγκεκριμένα σημεία στο ενυδρείο που θα φυτέψεις μόνο εκεί τότε μπορείς να βάλεις πχ υπόστρωμα στις άκρες του ενυδρείου και στη μέση απλό χαλίκι και να φτιάξεις κάτι ιδιαίτερο τύπου φυτεμένο αριστερά/δεξιά και στη μέση ένα "δρομάκι" με χαλίκι. Ιδέες ρίχνω... Για τη σκούπα προσωπικά θα σου πω δεν έχω κάνει ποτέ κάτι παραπάνω πέρα από μια απλή επάλειψη της επιφάνειας, ούτε η σκούπα βαθιά μέσα στον βυθό ούτε τίποτα. Άσε που πιστεύω περισσότερη ζημιά θα κάνεις στο ενυδρείο με ένα έντονο σκούπισμα παρά θα καθαρίσεις. 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος JohnP2 έγραψε:

Τέλος αν βάλω χαλίκι, τι κοκκομετρίας χαλίκι συνιστάται ; Υπάρχουν χαλίκια που είναι καλύτερα από κάποια άλλα για συγκεκριμένα πράγματα ή είναι καθαρά αισθητικοί οι λόγοι; Αντίστοιχα και για την άμμο.

Άμμο δεν ξέρω να σου πω για ποιότητες και κοκκομετρία. Μου είχε δώσει ένα φίλος κάμποσα κιλά μπεζ και απλά ξέπλυνα και μπλουμ... 

Για το χαλίκι μια καλή κοκκομετρία είναι 1-3mm. Για αισθητικούς λόγους μην βάλεις μπλέ,κόκκινο, τιρκουαζ κτλ αλλά σε φυσικό χρώμα η μαύρο. Για θέματα ποιότητας δεν πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά αν μιλάμε για απλό χαλίκι αλλά θα σε παραπέμψω ξανά στα ενεργά υποστρώματα. Μπορεί οι τιμές να είναι κάπως τσιμπημένες αλλά δεν θα το μετανιώσεις. Όλα τα παραπάνω ξαναλέω αν θέλεις να φυτέψεις διαφορετικά μπορείς κάλλιστα να βάλεις μια συστάδα ξύλα και να φυτέψεις πάνω τους (υπάρχουν φυτά που οι ρίζες τους πιάνονται πάνω στα ξύλα και δεν φυτεύονται) χωρις καν να δώσεις βάση στον βυθό. Εκεί ναι μπορείς να προτιμήσεις το απλό χαλίκι ή την άμμο. 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ με καλυψες.

 

Το 4-5 μήνες αναφέρεται στο χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να πιάσει η άμμος βιολογία χωρίς κάποιο υπόστρωμα (έτσι διάβασα τουλάχιστον και μπορεί να είναι και παραπάνω).

 

Οποτε αναρωτήθηκα αν είναι να βάλω σκέτη άμμο , τότε να βάλω απευθείας φυτά ή να περιμένω καμια 4-5 μήνες οπου με την προσθήκη λιπασμάτων στο διάστημα αυτο να αποκτήσει η άμμος βιολογία και να φυτέψω τότε;

Να φυτέψω δηλαδή σε έτοιμη ουσιαστικά άμμο μετά από 4-5 μηνες (όσο έτοιμη μπορεί να είναι , με την όποια βιολογία μπορεί να έχει αναπτυχθεί) ή απευθείας;Αυτή ήταν η απορία μου , αλλά κατάλαβα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Μια τελευταία ερώτηση:

Αν γίνει κακό στρώσιμο (με όποιον τρόπο και να γίνει) θα πρέπει να γίνει ολική αλλαγή νερού και να επαναληφθεί η διαδικασία; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος JohnP2 έγραψε:

Αν γίνει κακό στρώσιμο (με όποιον τρόπο και να γίνει) θα πρέπει να γίνει ολική αλλαγή νερού και να επαναληφθεί η διαδικασία; 

Δεν υπάρχει καλή και κακή μέθοδος, οποια και να διαλέξεις όλες καταλήγουν στον κύκλο του αζώτου. Απλά το στρώσιμο με τροφή είναι η πιο διαδεδομένη και ασφαλής μέθοδος από την άποψη ότι δεν χρησιμοποιείς ψάρια ως μέσο αμμωνίας όπως το στρώσιμο με ψάρια. Αν πάντως θέλεις κάτι πιο γρήγορο και άμεσο τότε βάζεις μια αγγελία για μπόλι δηλαδή έτοιμα βακτήρια από ήδη στρωμένο φίλτρο και σου στρώνεται πιο γρήγορα. Αν διαλέξεις το μπόλι απλά σε ενημερώνω πως χρειάζεται η πηγή δηλαδή το ενυδρείο απ'το οποίο θα πάρεις τα βακτήρια να είναι καθαρό από αρρώστιες ή/και άλγες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ακούσω , επίσης , και γνώμες για μερικά υποστρώματα (αν τα γνωρίζετε) , όπως :

Aquaforest Natural substrate 

Aquaforest Lava Soil 

Aquael Aquadecoris Flora 

Aquael Aquadecoris Grunt 

Amtra Flora Gravel 

Amtra Master Soil brown 

Hobby Natalit 

Hobby Vulcanit 

 

Αλλά και για το flourite , καθώς και ό,τι άλλο έχετε να προτείνετε εσείς .

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρεπει να αποφασησεις για το πόσα και τι φυτα θα βαλεις και μετα θα μπορεσουμε να σου πουμε ποιο υποστρωμα ειναι πιο καλο στ περιπτωση σου.

Και με απλο χαλαζιακο χαλικακι 1-3 mm γινεται η δουλεια. Ριξε μια ματια εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...