Jump to content

Η κιχλίδες επιτίθονται στα γατόψαρα


Recommended Posts

Καλησπέρα. Μέχρι και χθες στο 120 λίτρων ενυδρείο μου όλα ήταν καλά. Εδώ και κάτι μήνες έχω βάλει μέσα δύο siamese algae eater και δύο malawi. Σήμερα το πρωί ξύπνησα και πήγα να ταΐσω τα ψάρια και ανακαλύπτω ότι από το μικρό γατόψαρο λείπει μεγάλο κομμάτι του ουριαίου πτερυγίου και σχεδόν όλο το ραχιαίο. Από τον μεγάλο ένα μικρό κομμάτι από το ουριαίο επίσης. Το μικρό κάθεται όλη μέρα πάνω στο φίλτρο σε ένα σημείο που βρήκε χώρο και δεν φεύγει. Ο μεγάλος βολτάρει κανονικότατα και φαίνεται να μην τον επηρέασε αφού η ζημιά ήταν μικρότερη. Να φανταστώ ότι οφείλεται σε επίθεση κιχλίδας. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για τα ψαράκια.

Έγινε επεξεργασία - Βασίλης Καλαιτζης
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Βασίλης Καλαιτζης έγραψε:

Καλησπέρα. Μέχρι και χθες στο 120 λίτρων ενυδρείο μου όλα ήταν καλά. Εδώ και κάτι μήνες έχω βάλει μέσα δύο siamese algae eater και δύο malawi. Σήμερα το πρωί ξύπνησα και πήγα να ταΐσω τα ψάρια και ανακαλύπτω ότι από το μικρό γατόψαρο λείπει μεγάλο κομμάτι του ουριαίου πτερυγίου και σχεδόν όλο το ραχιαίο. Από τον μεγάλο ένα μικρό κομμάτι από το ουριαίο επίσης. Το μικρό κάθεται όλη μέρα πάνω στο φίλτρο σε ένα σημείο που βρήκε χώρο και δεν φεύγει. Ο μεγάλος βολτάρει κανονικότατα και φαίνεται να μην τον επηρέασε αφού η ζημιά ήταν μικρότερη. Να φανταστώ ότι οφείλεται σε επίθεση κιχλίδας. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για τα ψαράκια.

Καλησπέρα φίλε μου μπορείς να μας πεις τι κιχλιδες έχεις? Κάποια φωτογραφία μπορείς να δήξεις?.Σπάνιο αλλά εφικτό. Το πιο πιθανό να μαλώνουν μεταξύ τους τα γατόψαρα. Αλλά πρώτα πες μας τι κιχλιδες έχεις 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ περίεργο mallawi να την πέφτουν σε γατόψαρα! Γράψε μας τι κιχλίδες είναι και σε παρακαλώ φωτό για να έχουμε εικόνα καλύτερη 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε από τα βασικά, τα sae ΔΕΝ είναι γατόψαρα....:D

 

Αυτό που περιγράφεις ναί μπορεί να συμβεί.Άν μπορείς ανέβασε φωτό από το ενυδρείο να δούμε τα ψάρια αλλά και την διακόσμιση, άν έχεις δηλαδή κρυψώνες κτλ

Link to comment
Share on other sites

IMG_20220208_170222.thumb.jpg.f8493dee5c60f662be6651e0d6fd0d5b.jpgΣτέλνω φωτο το ψάρι που δέχθηκε επίθεση και την κιχλίδα. Την άλλη δεν μπόρεσα να την βγάλω γιατί είναι μέσα στο διακοσμητικό. Πάντως είναι ολόιδια με αυτήν στην φωτο. Από χθες άλλη επίθεση δεν παρατήρησα. Όσον αφορά το ότι τα συγκεκριμένα δεν είναι γατόψαρα δεν το ήξερα. Ζήτησα στον τύπο στο πετσοπ να μου δώσει δύο γατόψαρα και δύο malawi. Αυτός μου είπε ότι είναι γατόψαρα. Τέλος πάντων. Μπορώ να κάνω κάτι για το ψάρι η όχι?IMG_20220120_161855.thumb.jpg.0e820f62bf7d5aac689751e9e22dcd2f.jpg

Έγινε επεξεργασία - Βασίλης Καλαιτζης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Η κιχλίδες που φιλοξενείς νομίζω ότι είναι αυτό 

Pseudotropheus Cyaneorhabdos 

Ανήκει στο είδος mbuna αυτό είναι επιθετικό ναι,αλλά στο είδος του και συγκεκριμένα σε αρσενικά,σε αλλά ψάρια είναι πολύ φιλικό. 

Οπότε το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι μαλώνει με το άλλο siamese . 

Άποψη μου είναι να πας πίσω  στο pet το άλλο ψαράκι siamese και κράτα το ένα.  Αλλιώς κάνεις πολλές φωλιές με της πέτρες σου μήπως και μπορέσουν να κρύβονται κάπως περισσότερο το ένα από το άλλο βέβαια χωρίς να σημαίνει ότι έφτιαξες το πρόβλημα. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε από την  αρχή . Φαντάζομαι ίσως γνωρίζεις ότι και στα δύο είδη έχεις λάθος αριθμό ψαριών και μάλλον σχετικά μικρό για αυτά  ενυδρείο . Αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα την επιθετικότητα και από τα δύο είδη . Βέβαια η φωτογραφία δεν είναι καλή και δεν μπορώ να δω αν είναι από τσακωμό ή από κάποια βακτηριακή λοίμωξη .

Προς γνώση σου διάβασε παρακάτω για την κιχλίδα που φιλοξενείς .

Επίσης για τα sae  δες αυτό και θα καταλάβεις πολλά .

Φαντάζομαι μετά την ανάγνωση θα καταλάβεις τι και πως θα πρέπει να διορθώσεις στο ενυδρείο σου .Αν θέλεις την βοήθεια μας εδώ είμαστε για να σου λύσουμε κάθε απορία αν και εφόσον γνωρίζουμε .

ΥΓ. Πρέπει οπωσδήποτε να βγάλεις καλύτερη φωτογραφία γιατί από αυτή που έχεις δεν μπορώ να αναγνωρίσω ούτε το είδος του ψαριού😀

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Να τα πάρουμε από την  αρχή . Φαντάζομαι ίσως γνωρίζεις ότι και στα δύο είδη έχεις λάθος αριθμό ψαριών και μάλλον σχετικά μικρό για αυτά  ενυδρείο . Αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα την επιθετικότητα και από τα δύο είδη . Βέβαια η φωτογραφία δεν είναι καλή και δεν μπορώ να δω αν είναι από τσακωμό ή από κάποια βακτηριακή λοίμωξη .

Προς γνώση σου διάβασε παρακάτω για την κιχλίδα που φιλοξενείς .

Επίσης για τα sae  δες αυτό και θα καταλάβεις πολλά .

Φαντάζομαι μετά την ανάγνωση θα καταλάβεις τι και πως θα πρέπει να διορθώσεις στο ενυδρείο σου .Αν θέλεις την βοήθεια μας εδώ είμαστε για να σου λύσουμε κάθε απορία αν και εφόσον γνωρίζουμε .

ΥΓ. Πρέπει οπωσδήποτε να βγάλεις καλύτερη φωτογραφία γιατί από αυτή που έχεις δεν μπορώ να αναγνωρίσω ούτε το είδος του ψαριού😀

 

 

 

Τα ψαρια που εχει ο φίλος δέν είναι SAE (siamese algae eater) Crossocheilus siamensis αλλά CAE (chinese algae eater) Gyrinocheilus aymonieri που όσο μεγαλώνουν γίνονται αρκετά ενοχλητικά και επιθετικά....Και εγώ προτείνω να πάνε πίσω στο κατάστημα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τα ψαρια που εχει ο φίλος δέν είναι SAE (siamese algae eater) Crossocheilus siamensis αλλά CAE (chinese algae eater) Gyrinocheilus aymonieri που όσο μεγαλώνουν γίνονται αρκετά ενοχλητικά και επιθετικά....Και εγώ προτείνω να πάνε πίσω στο κατάστημα....

Έκαστος στο είδος του. 😂 

Αφού το έγραψα 

«ΥΓ. Πρέπει οπωσδήποτε να βγάλεις καλύτερη φωτογραφία γιατί από αυτή που έχεις δεν μπορώ να αναγνωρίσω ούτε το είδος του ψαριού😀»

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τα ψαρια που εχει ο φίλος δέν είναι SAE (siamese algae eater) Crossocheilus siamensis αλλά CAE (chinese algae eater) Gyrinocheilus aymonieri που όσο μεγαλώνουν γίνονται αρκετά ενοχλητικά και επιθετικά....Και εγώ προτείνω να πάνε πίσω στο κατάστημα....

Οκ. Κατάλαβα για τι άσχετους μιλάμε στο πετσοπ. Πριν το πάρω τον ρώτησα αν θα έχω κάποια επιθετική συμπεριφορά προς αυτό η τα υπόλοιπα και μου λέει ότι μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δεν επιτίθονται σε άλλα. Οκ θα το πάω πίσω. Και σχετικά με τις κιχλίδες πόσες θα έπρεπε να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Βασίλης Καλαιτζης έγραψε:

Και σχετικά με τις κιχλίδες πόσες θα έπρεπε να υπάρχουν.

Ένα χαρέμι αν είναι εφικτό να αγοράσεις έτοιμο . Δηλαδή 1 αρσενικό με 3 θηλυκα .

Link to comment
Share on other sites

Και διάβασε και αυτό . Δώσε βάση στο Νο1 😀

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Και διάβασε και αυτό . Δώσε βάση στο Νο1 😀

 

Οκ. Ευχαριστώ πολύ. Γενικά σκεφτόμουν ότι τα 120 λίτρα δεν είναι για περισσότερες κιχλίδες. Σίγουρα δεν θα στρεσαρονται τέσσερις μαζί με το ένα cae που θα κρατήσω. Και επίσης πως μπορώ να ξέρω αν αυτά τα 🐟 που έχω είναι ♂️ ή♀️.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Βασίλη . Σαν δημιουργός του προφίλ  των ψαριών που σου έδωσα παραπάνω https://www.aquazone.gr/forums/topic/113149-pseudotropheus-cyaneorhabdos-melanochromis-maingano/#comment-1256800 Θα βρεις τις απαντήσεις εκεί που λέει Λίτρα:  και Διαχωρισμός φύλου:

 

Και οπωσδήποτε δεν θα κρατήσεις κανένα από τα CAE και το γιατί θα το βρεις στο μέγεθος . 

Θα μου επιτρέψεις να αδράξω την ευκαιρία εδώ και να τονίσω για ακόμα μια φόρα ότι στην κατηγορία προφίλ των ειδών, έχουμε συμπυκνωμένες χρηστικές πληροφορίες σχετικά με το ψάρια που παρουσιάζονται . 

Εννοείτε ότι άλλο χρειαστείς είμαστε εδώ και αν γνωρίζουμε θα σου απαντήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2022 at 10:49 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Αγαπητέ Βασίλη . Σαν δημιουργός του προφίλ  των ψαριών που σου έδωσα παραπάνω https://www.aquazone.gr/forums/topic/113149-pseudotropheus-cyaneorhabdos-melanochromis-maingano/#comment-1256800 Θα βρεις τις απαντήσεις εκεί που λέει Λίτρα:  και Διαχωρισμός φύλου:

 

Και οπωσδήποτε δεν θα κρατήσεις κανένα από τα CAE και το γιατί θα το βρεις στο μέγεθος . 

Θα μου επιτρέψεις να αδράξω την ευκαιρία εδώ και να τονίσω για ακόμα μια φόρα ότι στην κατηγορία προφίλ των ειδών, έχουμε συμπυκνωμένες χρηστικές πληροφορίες σχετικά με το ψάρια που παρουσιάζονται . 

Εννοείτε ότι άλλο χρειαστείς είμαστε εδώ και αν γνωρίζουμε θα σου απαντήσουμε .

Οκ. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...