Jump to content

προσθηκη ψαριων σε 100λτ


Geo80

Recommended Posts

καλησπερα σας θα ηθελα τη συμβουλη σας σχετικα με την προσθηκη παραπανω ψαριων (και τι) στο ενυδρειο μου. εχω ενα ενυδρειο 100λτ(καθαρο νερο) με χαλικι και φυτεμενο με 2 annubias mini , 2 μεγαλες annubies, ντοματια , κερατοφυλλο και λίγες βαλσινεριες. στο ενυδρειο εχω 6 γαριδες κοκκινες , 12 νεον , 2 γκουραμι , 2 ανχιστους 3 σαληγκαρια helena και αρκετα σαληγκαρια (ραμσμορς? αν τα λεω σωστα). επισης εχω ξυλο και πετρες.

το ενυδρειο τρεχει 4 μηνες περιπου με εσωτερικο φιλτρο fluval u2 , με ενισχυση στο βιολογικο υλικο και αεραντλια. αλλαγες νερου καθε κυριακη 30%.  ph ειμαι στο 7.2  και στους 24οC σταθερα. σκεφτομαι να βαλω εξωτερικο φιλτρο ( μαλλον fluval 207 η το αντιστοιχο της oasis) με σκοπο να προσθεσω και αλλα ψαρια. θα ηθελα την βοηθεια σας αν στα λιτρα αυτα ενδείκνυται να προσθεσω αλλα ψαρια ακομη και με την αυξηση της φιλτρανσης. θα ηθελα πολυ να προσθεσω αρλεκινους ( 8 σκεφτομουν ) η εναλλακτικα ροδοστομους.  επισης οποιαδηποτε αλλη προταση ειναι αποδεκτη καθως δεν εχω εμπειρια ( αυτο ειναι το πρωτο μου ουσιαστικα ενυδρειο). σας ευχαριστω για το χρονο σας προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

IMG_20220215_223934.thumb.jpg.edfca19089ab7a1785f2e9fc34482869.jpgκαι μια φωτο απο το καμαρι μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πρέπει να βάλεις κι άλλα ψάρια και καλά από αυτά τα 2 καλύτερα να βάλεις αρλεκίνους.Είναι όμορφα πολύ ήσυχα και επίσης πολύ σκληρά.

Οι ροδόστομοι αντίθετα είναι ευπαθείς,στρεσάρονται εύκολα,με αποτέλεσμα ich κ.λ.π.... παρόλο που είναι πανέμορφοι.

Αυτά από προσωπική μου πείρα.

Πολύ ωραίο το ενυδρείο....στα γούστα μου!😃

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2022 at 5:20 ΠΜ, το μέλος giorgos152 έγραψε:

Οι ροδόστομοι αντίθετα είναι ευπαθείς,στρεσάρονται εύκολα,με αποτέλεσμα ich κ.λ.π....

Αν δεν υπαρχει ich στο ενυδρειο, και δεκα φορες την ημερα να στρεσσαρονται - δεν θα το βγαλουν.Οταν δεν υπαρχι το παράσιτο - δεν υπαρχει και η αρρώστια ...

Ακομα τα barbus ειναι ομορφα ψαρακια - δες στα προφιλ ψαριων - https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/

 

Link to comment
Share on other sites

@natateo...τότε προφανώς το ich το έφεραν μαζί τους από το μαγαζί που τα πήρα....😡

Πάντως μετά από την είσοδο αυτών των ψαριών το ενυδρείο μου έγινε μαντάρα!!!...κόλλησαν και τις flame tetra που ήταν μέσα...

Πήγα στο μαγαζί (σιγά μη τους άφηνα) και μου είπαν πως όλα τα ψάρια που παραλαμβάνουν τα κάνουν πρώτα μπάνιο σε esha 2000+ esha exit αλλά οι ροδόστομοι είναι λίγο πιό ευαίσθητοι....επίσης οτι το ich υπάρχει πάντα σε όλα τα ψάρια απλά δεν εκδηλώνεται....(σου λέω αυτά που μου είπανε)

Ευχαριστώ για το λινκ. Πάντως τα 2 είδη που έχω εγώ γίνονται αρκετά μεγάλα σε μέγεθος (odessa barb,rosy barb) και γι αυτό δεν τα προτείνω για κάτω από 100 lt.

όταν υπάρχουν και άλλα ψάρια μέσα...(για κοπάδι μιλάω)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ....μολις τοποθετησα το εξωτερικο φιλτρο ( ενα  astro 2202 και εκανα προσθηκη βιολογικου και θα  το τρεχω μαζι με το εσωτερικο για 2 εβδομαδες ) και απο μια βολτα που εκανα καταληγω μαλλον στους αρλεκινους αλλα ισως σε 7 ατομα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...