Jump to content

Φυτεμένο τοπίου


anathema

Recommended Posts

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοιοι διαχυτήρες φαίνεται να λειτουργεί πολύ καλά. Είναι όμως και τεράστιος για μέσα στο ενυδρείο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος anathema έγραψε:

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοιοι διαχυτήρες φαίνεται να λειτουργεί πολύ καλά. Είναι όμως και τεράστιος για μέσα στο ενυδρείο. 

Αν είχες εξωτερικό φίλτρο θα τον έβαζες από έξω... 😉 

Link to comment
Share on other sites

Έχω εξωτερικό φίλτρο αλλά δεν το εμπιστεύομαι να το βάλω έξω αυτό το πλαστικό κυλινδράκι, είναι σίγουρα επικίνδυνο για πλημμύρα. Ίσως να δω κάποιον άλλον in line diffuser με σφιγκτήρες. 

Link to comment
Share on other sites

Τον in line diffuser να τον βάλεις που;    χρειάζεται και κάνα μέτρο λάστιχο για να πεις ότι θα δουλέψει σωστά. Υπάρχουν και diy λύσεις αλλά θέλουν τον χώρο τους εσωτερικά του ενυδρείου. 

Link to comment
Share on other sites

Στην έξοδο του εξωτερικού φίλτρου πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ φίλε...... τώρα κατάλαβα ότι έχεις και εξωτερικό φίλτρο....... 🤣 Δεν είχα διαβάσει καλά το προηγούμενο ποστ από το κινητό. Ναι βέβαια μπορείς αλλά καλό είναι να μην το χρησιμοποιείς για ανατάραξη γιατί αλλιώς και πάλι θα κάνεις μισή δουλειά μια που θα διώχνεις πάλι το διοξείδιο. Και τον ρεακτορα μην τον φοβάσαι, κανονικά για έξω από το ενυδρείο είναι να μπει, απλά εγώ δεν το είχα καταλάβει ότι έχεις και εξωτερικό φιλτρο και σου ποσταρα βίντεο με χρήση εσωτερικού φίλτρου.... 😉 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, anathema said:

Έχω εξωτερικό φίλτρο αλλά δεν το εμπιστεύομαι να το βάλω έξω αυτό το πλαστικό κυλινδράκι, είναι σίγουρα επικίνδυνο για πλημμύρα. Ίσως να δω κάποιον άλλον in line diffuser με σφιγκτήρες. 

Κανένα κίνδυνο δεν έχει, να το βάλεις, δουλεύει καλά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει και η sera κάτι αντίστοιχο το εχει δοκιμάσει κανείς; 

Link to comment
Share on other sites

 

Οικονομικος DIY reactor για να κανεις τα πειράματα σου και να δεις τα αποτελέσματα διάλυσης του CO2.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει συμβεί και η φιάλη των 5 κιλών άδειασε σε μία μόλις εβδομάδα με 2-3 φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο. Προφάνώς κάπου υπάρχει μεγάλη διαρροή αλλά δεν μπορώ να τη βρω. Θα δοκιμάσω να αλλάξω και το σωληνάκι μήπως κάπου έχει τρυπήσει αλλά λογικά δεν είναι αυτό γιατί κάτι γίνεται πριν το buabble counter. Θα δοκιμάσω και λίγο σαπουνόνερο μήπως κάτι φανεί. 

Εχω παραγγείλει και μια αντίστροφη όσμωση και σκοπεύω να τη χρησιμοποιώ σε μια αναλογία με 20% νερό βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε σαπουνακι να δεις , που χανει.

Link to comment
Share on other sites

Η χανει απο την στρόφιγγα ή απο το μανόμετρο....

Link to comment
Share on other sites

το σαπουνόνερο δεν έδειξε κάπου διαρροή, σε καμία σύνδεση. Θα ξαναγεμίσω , θα ξανά σφίξω, θα αλλάξω και το σωληνάκι/ diffuser με καινούργια και ελπίζω να μη έχω πάλι τα ίδια. 

Link to comment
Share on other sites

Αν το bubble counter δεν τρέχει σαν τρελό, τότε η διαδδορή είναι πρίν από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος KostasGr έγραψε:

Αν το bubble counter δεν τρέχει σαν τρελό, τότε η διαδδορή είναι πρίν από αυτό.

πριν είναι ναι, το σωληνάκι το αλλάζω γιατι μου φαίνεται να έχει μαλακώσει πολύ. είναι όμως μικρή η διαρροή, πήρε πάνω από εβδομάδα για να αδειάσει, και δεν τη βλέπω ούτε με το σαπουνόνερο.

 

Link to comment
Share on other sites

Το ρακόρ του ρυθμιστή για κάποιο λόγο είχε ξεσφίξει (μάλιστα σφίγγει αριστερόστροφα) οπότε η διαρροή ήταν λογικά από εκεί.

Επίσης πήρα και μια αντίστροφη όσμωση 100gpd αλλά η ροή που παράγει είναι πολύ μικρή (περίπου 15 λίτρα στις 4 ώρες) όπως το περίμενα λόγω χαμηλής πίεσης δικτύου, δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή νερού έτσι. 

Δε θέλω και βαρέλια όμως στο μπαλκόνι οπότε σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω, μάλλον θα φτιάξω από τζάμι μια στήλη-δεξαμενή 30 Χ 40 Χ 100(Υ) βαμμένη λευκή ώστε να μη φαίνεται άσχημη σε μια γωνία του μπαλκονιού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος anathema έγραψε:

Επίσης πήρα και μια αντίστροφη όσμωση 100gpd αλλά η ροή που παράγει είναι πολύ μικρή (περίπου 15 λίτρα στις 4 ώρες) όπως το περίμενα λόγω χαμηλής πίεσης δικτύου, δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή νερού έτσι. 

Το βαζεις να δουλευει νυχτα (μετα τις 12) και θα εχεις νορμαλ ροη. Αλλιως - μοτερακι (αντλια πιεσης νερου ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς ο ρυθμιστής εξακολουθεί να χάνει από κάπου και μάλιστα ακούγεται κιόλας. Με σαπουνόνερο δε φαίνεται τίποτα σε καμία σύνδεση. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αλλάξω το πλαστικό δαχτυλίδι που κάνει φραγή στην επαφή, αν δεν είναι ούτε αυτό μάλλον σημαίνει οτι έχει χαλάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αέριο χάνεται από μια τρυπούλα που υπάρχει στο πίσω μέρος του μανομέτρου όπου νομίζω υπήρχε αρχικά μια βιδούλα που χάθηκε και δε ξέρω σε τι εξυπηρετεί να υπάρχει. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω; Εν τω μεταξύ κοντεύει δύο μήνες το ενυδρείο χωρίς co2 και τα φυτά έχουν πάρει τη κάτω βόλτα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

Τελικά το αέριο χάνεται από μια τρυπούλα που υπάρχει στο πίσω μέρος του μανομέτρου όπου νομίζω υπήρχε αρχικά μια βιδούλα που χάθηκε και δε ξέρω σε τι εξυπηρετεί να υπάρχει. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω; Εν τω μεταξύ κοντεύει δύο μήνες το ενυδρείο χωρίς co2 και τα φυτά έχουν πάρει τη κάτω βόλτα. 

Για το πως φτιαχνεται- ιδεα δεν εχω.... Για παροχη CO2 DIY υπαρχουν πααρα πολλες λυσεις. Ειδικα τωρα το καλοκαιρι, με 2 μπουκαλια πλαστικα απο κοκα κολα 2λ, φτιαχνεις μια χαρα συστημα. Δες στο φορουμ, υπαρχουν λυσεις. και ενα απλο εσωτερικο φιλτρακι να βαλεις και να συνδεσεις το CO2 (μαγιά +ζαχαρη)  εκει , που μπαινει σωληνάκι για οξυγονο αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η τρυπούλα που χάνει στη φωτογραφία. Νομίζω πριν είχε μια βιδούλα και σπάω το κεφάλι μου γιατί υπάρχει και τι μπορώ να κάνω για μα την κλείσω. 

05ED2538-6A53-4E6F-A10B-932D76507798.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

Αυτή είναι η τρυπούλα που χάνει στη φωτογραφία. Νομίζω πριν είχε μια βιδούλα και σπάω το κεφάλι μου γιατί υπάρχει και τι μπορώ να κάνω για μα την κλείσω. 

05ED2538-6A53-4E6F-A10B-932D76507798.jpeg

Δεν νομίζω να υπήρχε βίδα.... Απλά διαβρωθηκε και έφυγε το κομματάκι με την πίεση... κάπου είχα δει νομίζω το τμήμα της μικρομετρικης να πωλείται, αλλά δεν θυμάμαι που.... 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως χάνει από από το πίσω μέρος του μανομετρου, τότε πας για αντικατάσταση. Θεσσαλονίκη δε μένεις? 

Βρήκα αυτό εδώ. 

https://www.sofroniadis.gr/p/apla-kai-glykerines

Πήγαινε δείξε όλο το σύστημα και θα σου δώσουν το αντίστοιχο. Ξεβιδωνεις παλιό, βάζεις λίγο τεφλον στο σπειρωμα του καινούριου  και καθάρισες. Λογικά γύρω στα 10€ υπολόγισε για κοστος.

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2022 at 1:14 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Αν είχες εξωτερικό φίλτρο θα τον έβαζες από έξω... 😉 

 

πριν 11 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Αν όντως χάνει από από το πίσω μέρος του μανομετρου, τότε πας για αντικατάσταση. Θεσσαλονίκη δε μένεις? 

Βρήκα αυτό εδώ. 

https://www.sofroniadis.gr/p/apla-kai-glykerines

Πήγαινε δείξε όλο το σύστημα και θα σου δώσουν το αντίστοιχο. Ξεβιδωνεις παλιό, βάζεις λίγο τεφλον στο σπειρωμα του καινούριου  και καθάρισες. Λογικά γύρω στα 10€ υπολόγισε για κοστος.

Ευχαριστώ πολύ θα ψάξω να βρω καινούργιο μανόμετρο γιατί είναι κρίμα να πετάξω ολόκληρο το ρυθμιστή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...