Jump to content

Στήσιμο μηχανικού & βιολογικού φίλτρου


Georgis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας !

Πρόσφατα πρόσθεσα άλλο ένα φίλτρο στο φυτεμένο μου ενυδρείο, για μηχανική φίλτρανση & για να πετύχω το 'μαγικό' 10x τα λίτρα του ενυδρείου ανά ώρα (240 στην περιπτωση μου).

Θα ήθελα να ρωτήσω, στο βιολογικό φίλτρο θα έχω μέσα μόνο κεραμικό μέσο ? ή να αφήσω και κανένα σφουγγάρι  ? Να σημειωθεί πως το φίλτρο έχει ήδη προφίλτρα 30ppi (Oase biomaster 600).

Τώρα στο μηχανικό να βάλω μόνο σφουγγάρια ? Και αν ναι πόσα ? 1x coarse 30ppi (pre-filter) 1x fine 1x floss ?? και μια φορά το μήνα να βάζω ενεργό άνθρακα για 24ώρες μετά την αλλαγή ? (oase biomaster 350)

edit: Οι εισαγωγές είναι και οι δύο στην αριστερή πλευρά, εμπρός η μηχανική , πίσω η βιολογική. 

Σας ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Georgis
Υπαρχει note
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο,

 

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά σαν κύριο φίλτρο έχεις το 600άρι και πρόσθεσες και το 350άρι καθαρά για μηχανική φίλτρανση και να πετύχεις την ροή, σωστά?

Πάντως αυτά τα δύο δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους εννοώντας ότι αν ήθελες έξτρα ροή επειδή ίσως παρατηρείς κάποια νεκρά σημεία ή έχεις ψάρια που τους αρέσει η ροή, τότε μπορούσες κάλλιστα να βάλεις έναν έξτρα κυκλοφορητή χωρίς να μπεις στα έξοδα ενός καινούργιου φίλτρου ή αν το φίλτρο έχει ρυθμιστή ροής πολύ απλά να το δούλευες στο μαξιμουμ (αν δεν το έχεις ήδη). Πάντως το μαγικό 10x ροή δεν ξέρω από που προκύπτει αν θες τη γνώμη μου....

 

Για να απαντήσω όμως στο ερώτημά σου, εφ'όσον το δεύτερο το έχεις για μηχανική φίλτρανση μόνο τότε δεν είναι κακή ιδέα να χρησιμοποιήσεις το κύριο για βιολογική φίλτρανση και το άλλο για μηχανική. Αν όμως το ενυδρείο δεν είναι φορτωμένο με ψάρια και οι μετρήσεις σου είναι εντάξει τότε δεν χρειάζεται να επέμβεις και να προσθέσεις έξτρα βιολογία. Απλά αν τα χωρίσεις έτσι το μόνο θετικό θα είναι ότι θα καθαρίζεις ένα φίλτρο αντί για δύο και το "βιολογικό" μια στο τόσο. Αν το κάνεις έτσι και χωρίς να ξέρω την διαρρύθμιση του φίλτρου τότε ναι μπορείς να παίξεις με σφουγγάρι + ενυδρειακό βαμβάκι. Λογικά το φίλτρο ήδη θα έχει κάποια σφουγγάρια μέσα οπότε αφήνεις αυτά και συγκεκριμένα εκεί που το νερό πέφτει πρώτα. Στα ανώτερα βάζεις floss ή fine που βρωμίζουν πιο εύκολα αλλά αν πας σε τύπου pad μην πάρεις τα έτοιμα γιατί είναι πανάκριβα, κάνε μια έρευνα, πάρε χύμα και κόψε όσο χρειάζεσαι. 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλημέρα Γιώργο,

 

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά σαν κύριο φίλτρο έχεις το 600άρι και πρόσθεσες και το 350άρι καθαρά για μηχανική φίλτρανση και να πετύχεις την ροή, σωστά?

Πάντως αυτά τα δύο δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους εννοώντας ότι αν ήθελες έξτρα ροή επειδή ίσως παρατηρείς κάποια νεκρά σημεία ή έχεις ψάρια που τους αρέσει η ροή, τότε μπορούσες κάλλιστα να βάλεις έναν έξτρα κυκλοφορητή χωρίς να μπεις στα έξοδα ενός καινούργιου φίλτρου ή αν το φίλτρο έχει ρυθμιστή ροής πολύ απλά να το δούλευες στο μαξιμουμ (αν δεν το έχεις ήδη). Πάντως το μαγικό 10x ροή δεν ξέρω από που προκύπτει αν θες τη γνώμη μου....

 

Για να απαντήσω όμως στο ερώτημά σου, εφ'όσον το δεύτερο το έχεις για μηχανική φίλτρανση μόνο τότε δεν είναι κακή ιδέα να χρησιμοποιήσεις το κύριο για βιολογική φίλτρανση και το άλλο για μηχανική. Αν όμως το ενυδρείο δεν είναι φορτωμένο με ψάρια και οι μετρήσεις σου είναι εντάξει τότε δεν χρειάζεται να επέμβεις και να προσθέσεις έξτρα βιολογία. Απλά αν τα χωρίσεις έτσι το μόνο θετικό θα είναι ότι θα καθαρίζεις ένα φίλτρο αντί για δύο και το "βιολογικό" μια στο τόσο. Αν το κάνεις έτσι και χωρίς να ξέρω την διαρρύθμιση του φίλτρου τότε ναι μπορείς να παίξεις με σφουγγάρι + ενυδρειακό βαμβάκι. Λογικά το φίλτρο ήδη θα έχει κάποια σφουγγάρια μέσα οπότε αφήνεις αυτά και συγκεκριμένα εκεί που το νερό πέφτει πρώτα. Στα ανώτερα βάζεις floss ή fine που βρωμίζουν πιο εύκολα αλλά αν πας σε τύπου pad μην πάρεις τα έτοιμα γιατί είναι πανάκριβα, κάνε μια έρευνα, πάρε χύμα και κόψε όσο χρειάζεσαι. 

 

 

 

Σωστά ! 

Έβλεπα αρκετά αιωρούμενα σωματίδια μέσα στο νερό,  με ένα wavemaker 2000l/h που δοκίμασα πιο πολύ πλυντήριο γινότανε εκεί μέσα. 

Ως αναφόρα το μαγικό 10x  , σχεδόν σε όσα blog , vblog, οδηγούς κτλ για φυτεμένα έχω διαβάσει  όλοι προτείνουν 8-10 φορές τα λίτρα του ενυδρείου ανά ώρα , για καλύτερη κυκλοφορία των θρεπτικών συστατικών.

 Οι μετρήσεις καλές είναι NH3/NH4-NO2 0 ,  

Σχετικά με τα βαμβάκια έμαθα το μάθημα μου απ την  juwel ! :hehe: 

 

Link to comment
Share on other sites

Με 2000 λίτρα καθαρή ροή την ώρα λογικό να γινόταν πλυντήριο και λογικά θα σου σήκωσε όλη την επιφάνεια του βυθού. Αυτό με την μεταφορά των θρεπτικών έχει μια λογική αλλά πιστεύω και με το 600άρι μόνο θα ήσουν μια χαρά. Φυσικά εσυ ξέρεις και βλέπεις αν υπάρχουν ελλείψεις στα φυτά αν και ένας καλός δείκτης νεκρών σημείων είναι το κυανοβακτήριο. 

Οκ αν το έχεις σετάρει προχώρησε το έτσι λοιπόν και βλέπεις στην πορεία πως θα πάει. 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Σχετικά με τα βαμβάκια έμαθα το μάθημα μου απ την  juwel ! :hehe:

Το είπες εσύ για μένα.... 😅

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...