Jump to content

20 λιτρο ενυδρείο


Recommended Posts

Γεια σασ, εχω ενα 20 λιτρο ενυδρειο και θελω να βαλω εναν μονομαχο εχω βαλει φυτα,νερο με αντιχλωριο και εχω βακτηρια τησ σερα τωρα τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κωνσταντίνε και καλώς όρισες στην παρέα μας . 

Από ό,τι κατάλαβα είσαι στο στάδιο του στρωσίματος σωστά ; 

Η διαδικασία που διάλεξες είναι η παρακάτω και για να νιώσεις ποιο ασφαλής προτίμησε τον τρόπο με την εισαγωγή τροφής και όχι του ψαριού. Η θερμοκρασία του νερού να είναι στους 28 C για να επιταχύνεις λίγο παραπάνω την διαδικασία . Κάλο διάβασμα και σε οποιαδήποτε απορία αν γνωρίζουμε θα σου απαντήσουμε .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος konstantinosf έγραψε:

Το νερο ειναι στους 28 βαθμουσ τα βακτηρια τησ σερα λενε οτι το ψαρι πρεπει να μπει μετα απο ενα 24ωρο να βαλω τα βακτηρια και μετα αν ειναι no2 0 και nh3/4 0 να βαλω το ψαρι?

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοω να το αφησω ενα 24ωρο και μετα να κανω τεστ και αν ειναι ολα 0 να βαλω το ψαρι

 

Link to comment
Share on other sites

Για να ολοκληρωθεί το στρώσιμο θέλει αρκετά περισσότερο από 1 μέρα... Βέβαια μπορείς να βάλεις μέσα το ψάρι και σε 1 μέρα αλλά πρέπει να κάνεις συνεχώς (κάθε 1-2 μέρες) τεστ ΝΗ3-ΝΟ2-ΝΟ3 και μερικές αλλαγές νερού κάτι που, εκτός από κουραστικό, θα στρεσσάρει πολύ το ψάρι σου και θα ψοφήσει αργά ή γρήγορα... Συμβουλέψου και το άρθρο πιο πάνω και υπομονή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος konstantinosf έγραψε:

 

βημα 1 - ριχνεις μια μικρη πρεζα τροφης για τα ψαρια στο ενυδρειο

βημα 2- μετα (μεσα σε πρωτες ωρες μεχρι 24 ωρες) ριχνεις βακτηρια στο ενυδρειο

βημα 3 - το φιλτρο πρεπει να δουλευει συνεχομενα και να κανει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου, γιατι τα βακτηρια χρειαζονται οξυγονο.

βημα4- σε 2-3ς μερες μετρας την αμμωνια ΝΗ3/4 και μας λες σε ποιο επιπεδο ειναι.

Μετα μιλαμε. Οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω, το ενυδρειο δεν στρωνει μεσα σε μια μερα.

Αυτα τα διαφημιστικά κόλπα τυπου- βαλε βακτηρια και ολα καλα , μην τα πιστευεις. Δυστυχως αυτο δεν γινεται στην πραξη....

Υπομονη, υπομονη, υπομονη!

Και καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τώρα να ρίξω τροφή όση θα έριχνα και στον μόνομαχο? Μέσα σε ένα διχτάκι?Μετα από μια μέρα θα βάλω την σωστή δοσολογία βακτηρίων και μετά από 3 ημέρες θα κάνω μετρησεις.Επίσης νιτρικά και νιτρώδη τα μετράω με στριπ επειδή δεν βρήκα υγρά σε 3 πετ σοπ της γειτονιάς μου που πήγα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου δείξει νιτρικά το στριπ σημαίνει ότι άρχισε να στρώνει αλλά αυτό θα αργήσει, θες 2 εβδομάδες τουλάχιστον εκτός αν βάλεις μπόλι.

 

Πλεκο μην βάλεις, σε το μονομάχο μόνο του

 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιώς δεν είχα πρόθεση να βάλω πλέκο ένα πετ σοπ είπε ότι θα φέρει από άλλο κατάστημα υγρά τεστ αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο εγω τώρα τι να κάνω?

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος konstantinosf έγραψε:

Ωραία τώρα να ρίξω τροφή όση θα έριχνα και στον μόνομαχο? Μέσα σε ένα διχτάκι?Μετα από μια μέρα θα βάλω την σωστή δοσολογία βακτηρίων και μετά από 3 ημέρες θα κάνω μετρησεις.Επίσης νιτρικά και νιτρώδη τα μετράω με στριπ επειδή δεν βρήκα υγρά σε 3 πετ σοπ της γειτονιάς μου που πήγα.

και χωρις διχτακι ριξε, δεν υπαρχει θεμα. Ποτέ δεν εβαζα σε διχτακι :)

ποσοτητα τροφης -  ειπαμε πιο πανω. καθε 2-3 μερες ριχνεις. Τα τεστ μπορεις να παρεις απο ιντερνετ, δες τα καταστηματα εδω - https://www.aquazone.gr/forums/forum/292-καταστηματα/

Για αμμωνια παρε της SERA, αν θελεις. Δεν ειναι και ακριβο.

 

Link to comment
Share on other sites

Α επίσης οι ρυζες των φυτών και τα φύλλα έχουν πάνω κάτι σαν χνούδι που δεν φευγει εύκολα ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος konstantinosf έγραψε:

Α επίσης οι ρυζες των φυτών και τα φύλλα έχουν πάνω κάτι σαν χνούδι που δεν φευγει εύκολα ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι αυτό? 

Μαλλον αλγη ειναι. Βγαλε μια φωτο να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος konstantinosf έγραψε:

Α επίσης οι ρυζες των φυτών και τα φύλλα έχουν πάνω κάτι σαν χνούδι που δεν φευγει εύκολα ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι αυτό? 

Δεν μπορω να ανεβάσω την φωτο

Link to comment
Share on other sites

Τι μπλε φωτισμός είναι αυτός; Θα σε πεθάνει στις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το μειώσεις, άστο όπως είναι

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος konstantinosf έγραψε:

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλον τρόπο να μειώσω την φωτεινότητα?

 

Φυτά επιφανείας βάλε για να νιώθει πιο άνετα ο μονομαχος σου κ θα κόψουν κ λίγο την ενταση του φωτός 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που δεν έχω μπλε φως να καθαρίσω τα χνούδια και τις άλγες η θα φύγουν από μάνα τους.Μετα από πολύ διάβασμα νομίζω ότι τα χνούδια είναι τριχοειδής άλγη αν κάποιος νομίζει ότι είναι κάτι άλλο ας μου το πει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χοντρο χαλικι για τα φυτα. Η κοκκομετρια πρεπει να ειναι 1-3mm.

To microsorum και anubias δεν φυτευονται, δενονται πανω σε πετρες ή ξυλα

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2022 at 2:19 ΜΜ, το μέλος konstantinosf έγραψε:

 

Εγω που δεν έχω κάποιο ξύλο η πέτρα να τα δέσω τι να τα κάνω?οι πέτρες μου είναι μικρές και δεν δένεται πάνω φυτό και επίσης έχω υπόστρωμα της Σερά από κατω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...