Jump to content

20 λιτρο ενυδρείο


Recommended Posts

Θα σαπίσουν αν τα αφήσεις φυτεμένα

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος konstantinosf έγραψε:

Εγω που δεν έχω κάποιο ξύλο η πέτρα να τα δέσω τι να τα κάνω?οι πέτρες μου είναι μικρές και δεν δένεται πάνω φυτό και επίσης έχω υπόστρωμα της Σερά από κατω

Κοίταξε, η σωστη δουλεια πρεπε να γινεται απο την αρχη.... αλλιως ολο προβληματα θα βγαζει το ενυδρεο σου.

Στις οδηγιες για το υπόστρωμα της sera όντως δεν γραφει για το ποια  κοκκομετρια χαλικιού πρεπει να βαλεις πανω απο το υποστρωμα.... (τι να πω.... τρέλα σκέτη, και υποτίθεται, οτι ειναι μια σοβαρή εταιρία...:angry03:)

Θα ελεγα τουλάχιστον 1-2 εκ ψιλου χαλικιου 1-2 mm βαλε πανω απο το χοντρο το δικο σου. Με το χρόνο το ψιλο θα παει κατω και θα εχεις απο πανω παλι το χοντρο χαλικι.

Γιατι θελει ψιλο χαλικι.... γιατι το υποστρωμα ειναι χωμα, που περιεχει πολλα θρεπτικα μεσα και το ψιλο χαλικι δουλευει σαν φιλτρο, αποτρεποντας ξεπλυμα θρεπτικων στο νερο ενυδρειου. Τα πολλα θρεπτικα στο νερο ίσον αλγες.

Δες λιγο αυτο (ιδια χρηση με sera substrate) https://tropica.com/en/plant-care/substrate/

https://www.youtube.com/watch?v=DZ7EzWou7L0

Kaι για φυτα - https://www.youtube.com/watch?v=l20Pv50qtfc&list=RDCMUCCrPNIv51uC33W8WeKLSAvQ&start_radio=1

https://www.youtube.com/watch?v=pYHP1dId3L0

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που περασε ενα 24ωρο που εριξα την τροφη εριξα και βακτηρια τωρα βγαζω την τροφη η την αφηνω και την αλλαζω καθε δυο ημερες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος konstantinosf έγραψε:

Τωρα που περασε ενα 24ωρο που εριξα την τροφη εριξα και βακτηρια τωρα βγαζω την τροφη η την αφηνω και την αλλαζω καθε δυο ημερες?

η τροφή πρεπει να σαπίζει μεσα στο ενυδρείο. Αφήνεις μέσα

Link to comment
Share on other sites

τεστ αμμωνιας πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Άρα την αφήνω την τροφή να σαπίσει και όταν σαπίσει την αλλάζω?Το τεστ αμμωνίας δεν μου ήρθε ακόμη,το παρήγγειλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος konstantinosf έγραψε:

Άρα την αφήνω την τροφή να σαπίσει και όταν σαπίσει την αλλάζω?Το τεστ αμμωνίας δεν μου ήρθε ακόμη,το παρήγγειλα.

Aν βαζεις flakes, δεν μενει τιποτα μετα απο λιγες μερες. Την τροφη βαζεις ανα 2-3 μερες μεχρι να μετρας αμμωνια στα 2-3 ppm, μετα σταματας να ριχνεις την τροφη και απλα περιμενεις μεχρι να πεσει η αμμωνια στο μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος konstantinosf έγραψε:

Είναι καλό να βάλω στο φίλτρο μου μακαρονι  και το μίνι σιποραξ της σερα?

Μόνο καλό θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πρεπει να ξαναριξω βακτηρια γιατι απο τοτε που αρχισα το στρωσιμο δεν εχω ξαναριξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος konstantinosf έγραψε:

Τωρα πρεπει να ξαναριξω βακτηρια γιατι απο τοτε που αρχισα το στρωσιμο δεν εχω ξαναριξει.

Ριξε. Αμμωνια μετρας;

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2022 at 9:08 ΜΜ, το μέλος konstantinosf έγραψε:

Ναι

 

Ριξε και αλλη τροφη, να παει η αμμωνια στο 1ppm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας, και πάλι παιδιά μετά από έναν μήνα.Λοιπόν,το ενυδρείο το 20 λίτρο έσπασε και πήρα ένα άλλο 24 λίτρα,τώρα το στρώνω εδώ και 10 ημέρες με τροφή και βακτήρια όπως μου είχατε πει στην αρχή.Η αμμωνία είναι 0 τρεις μέρες και τα νιτρώδη είναι στο τέρμα.Τωρα η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να ρίχνω πιο πολύ τροφή ή αν δεν πρέπει να το πειράξω και να αλλάζω την τροφή κάθε 2 ημέρες  και να ρίχνω βακτήρια μέχρι να πάνε νιτρώδη και αμμωνία 0.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις κανονικά τη ρουτίνα σου μέχρι να μετρήσεις 0 αμμωνία και νιτρώδη, τότε θα έχεις νιτρικά και θα είσαι έτοιμος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος KostasGr έγραψε:

Συνεχίζεις κανονικά τη ρουτίνα σου μέχρι να μετρήσεις 0 αμμωνία και νιτρώδη, τότε θα έχεις νιτρικά και θα είσαι έτοιμος. 

Οκ, ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά μέτρησες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μετρούσα πριν την αλλαγή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το καθαρίσεις, άστο στην ησυχία του, ειναι φρέσκο, καλύτερα να μην το ανακατέψεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...