Jump to content

Γνώμες για ψαροσύνθεση


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μετά το 60άρι το οποίο τρέχει εδώ και ενάμιση χρόνο χωρίς προβλήματα, παρήγγηλα για δεύτερο το Juwel Rio 180 (101x41x50).

Δεν το έχω παραλάβει ακόμα και σκέφτομαι τί να βάλω. Θα μπορούσαν να μπουν Microgeofagus Ramirezi με Dwarf Gourami και Cardinal Tetra ή θα πέφτει ξύλο;

Εννοείται θα το φυτέψω καλά.

 

Έγινε επεξεργασία - kataigida21
Link to comment
Share on other sites

Θα απέφευγα τα Gourami. 

 

Τα άλλα 2 ειναι ένας ωραίος συνδυασμός και τα Ramirezi αγαπημένο ψαράκι με φοβερές συμπεριφορές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Dwarf Gourami θα είναι επιθετικά με τα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους αρέσουν τα γρήγορα ψάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Δεν έχω καθόλου εμπειρία με τα συγκεκριμένα είδη. Τί αναλογία θα πρότεινες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειμαι περίεργος. Θα έβαζα ένα μόνο ζευγάρι ramirezi και αρκετά tetra. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι .

Δες εκεί που λέει ιδανικοί συγκάτοικοι. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@marinos

Καλησπέρα! Ναι το διάβασα αυτό. Η απορία μου είναι αν μπορεί να μπει και ένα dwarf gourami μαζί τους κι ας μην περιγράφεται στους ιδανικούς συγκάτοικους του άρθρου.

Ευχαριστώ πάντως. 😊

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και θαλάσσιο σαλάχι μπορεί να μπει, το ερώτημα ειναι αν θα μακροημερεύσει. 

 

Πέφτεις στην παγίδα του νέου χομπίστα, να τα ταιριάξουμε όλα. Μη το κάνεις και θα αναμοιφθείς κι εσύ και τα ζωντανά σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατάλαβα ότι δεν θα περάσει καλά, οπότε δεν θα το κάνω. Microgeofagus Ramirezi, καρδινάλιους και λίγα κόρυ (μάλλον panda) θα βάλω. Και αμάνο. Τις λατρεύω.

Δεν ήθελα να κάνω του κεφαλιού μου, σίγουρα δεν θέλω να ταλαιπωρώ τα ζωντανά, για αυτό ρώτησα.

Πάντως δεν είμαι νέος χομπίστας, είχα ενυδρείο πριν 12 χρόνια, το άφησα για ένα διάστημα και τώρα έχω ένα που τρέχει σχεδόν 2 χρόνια. Απλά δεν έχω καθόλου εμπειρία από κιχλίδες, και dwarf gourami, για αυτό ήθελα γνώμες. Ήθελα να βάλω κάτι διαφορετικό στο δεύτερο ενυδρείο, αλλά επίσης ειρηνικό.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 😊

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις τοις μετρητοις τα γραφόμενά μου, αρχάριος είμαι κι εγώ, ακόμα μαθαίνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/3/2022 at 2:55 ΜΜ, το μέλος kataigida21 έγραψε:

Καλησπέρα!

Μετά το 60άρι το οποίο τρέχει εδώ και ενάμιση χρόνο χωρίς προβλήματα, παρήγγηλα για δεύτερο το Juwel Rio 180 (101x41x50).

Δεν το έχω παραλάβει ακόμα και σκέφτομαι τί να βάλω. Θα μπορούσαν να μπουν Microgeofagus Ramirezi με Dwarf Gourami και Cardinal Tetra ή θα πέφτει ξύλο;

Εννοείται θα το φυτέψω καλά.

 

Θα μπορούσες να το κάνεις και Αφρικανικό χωρίς φυτά. Άμμος και πέτρες και ξεμπέρδεψες . 

Link to comment
Share on other sites

@marinos να σου πω την αλήθεια το σκέφτηκα. Αλλά για τώρα, μου αρέσει η ιδέα ενός φυτεμένου ενυδρείου με μικρόσωμα ψάρια, όχι πολλά στον αριθμό, που δεν θα κάνουν τόσο μπαμ από μακρυά. Ίσως στο μέλλον, όταν βαρεθώ να κλαδεύω... 😄😄😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλές επιλογές σε αυτά τα λίτρα.

 

Dwarf gourami (colisa laila) δεν θα έβαζα για δύο λόγους. Πρώτον λόγω του ότι για μένα είναι πολύ ευαίσθητα και αρρωσταίνουν πανεύκολα ίσως λόγο διατήρησης στα μαγαζιά, δεν έχω καταλήξει ακόμα στο γιατί αλλά όσες φορές και να έβαλα δεν κατάφεραν να επιβιώσουν πάνω από 2 μήνες και δεύτερον λόγω κάποιας επιθετικότητας. Αν πάντως θέλεις κάποιο dwarf καλύτερα πήγαινε σε honey (trichogaster chuna) που πιστεύω είναι η ασφαλέστερη επιλογή.

Ο συνδυασμός καρδινάλιοι με ram πιστεύω κολλάει αν και προτίμησε πολύ ψιλό χαλίκι για τον βυθό, ιδανικά άμμο για τα ram επειδή τείνουν να παίρνουν την άμμο, να φιλτράρουν την τροφή και να την βγάζουν από τα βράγχια τους.

 

Πέρα από τα κλασσικά μικρόψαρα εγώ θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και τα ψάρια ωκεανίας κοινώς rainbowfish και τα μικρόψαρα της οικογένειας όπως iriatherina werneri, pseudomugil getrudae/furcatus/paskai και φυσικά τα melanotaenia praecox.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@panagiotis_dms

Ενδιαφέρον. Δεν είχα σκεφτεί καθόλου τα ψάρια Ωκεανίας. Θα τα κοιτάξω, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Έχεις πολλές επιλογές σε αυτά τα λίτρα.

 

Dwarf gourami (colisa laila) δεν θα έβαζα για δύο λόγους. Πρώτον λόγω του ότι για μένα είναι πολύ ευαίσθητα και αρρωσταίνουν πανεύκολα ίσως λόγο διατήρησης στα μαγαζιά, δεν έχω καταλήξει ακόμα στο γιατί αλλά όσες φορές και να έβαλα δεν κατάφεραν να επιβιώσουν πάνω από 2 μήνες και δεύτερον λόγω κάποιας επιθετικότητας. Αν πάντως θέλεις κάποιο dwarf καλύτερα πήγαινε σε honey (trichogaster chuna) που πιστεύω είναι η ασφαλέστερη επιλογή.

Ο συνδυασμός καρδινάλιοι με ram πιστεύω κολλάει αν και προτίμησε πολύ ψιλό χαλίκι για τον βυθό, ιδανικά άμμο για τα ram επειδή τείνουν να παίρνουν την άμμο, να φιλτράρουν την τροφή και να την βγάζουν από τα βράγχια τους.

 

Πέρα από τα κλασσικά μικρόψαρα εγώ θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και τα ψάρια ωκεανίας κοινώς rainbowfish και τα μικρόψαρα της οικογένειας όπως iriatherina werneri, pseudomugil getrudae/furcatus/paskai και φυσικά τα melanotaenia praecox.

 

 

 

 

Θα προσθέσω τα pseudomugil furcatus. Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, δεν τα ήξερα καν!

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος kataigida21 έγραψε:

 

Θα προσθέσω τα pseudomugil furcatus. Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, δεν τα ήξερα καν!

Τι να σου κάνω; Δεν μας παρακολουθείς. 😄

Για να μην τα γράφουμε και τζάμπα διάβασε το προφίλ παρακάτω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...