Jump to content

Επιλογή κατάλληλου φωτισμού


Recommended Posts

Χαιρετώ την ομάδα.Μόλις έστησα το ενυδρείο μου και ήθελα να ρωτήσω πως θα επιλέξω τον κατάλληλο φωτισμό. Αυτός είναι ο υπαρχον που είχε. 

IMG_20220408_200904.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Δεν βλεπω να ειναι καταλληλος αυτος ο φωτισμος. Πολυ μπλε φασμα εχει. Αυτο το ενυδρειο μαλλον για θαλασσινό προσδιορίζεται.

Το φωτιστικο ειναι μαμά με το ενυδρειο; Ειναι LED; dimmabe; RGB; Τ5;

Δωσε παραπανω πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό είναι τ5 και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε για αλμηρο νερό. Τι φωτιστικο μου προτείνεται να πάρω για το παρών ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος manos arvi έγραψε:

Το φωτιστικό είναι τ5 και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε για αλμηρο νερό. Τι φωτιστικο μου προτείνεται να πάρω για το παρών ενυδρείο?  Τώρα φοράει τις λάμπες Νο 1 και έχω και αυτές στην φοτο Νο2. Οι διαστάσεις μου ειναι Υ.50-Μ.1-Β.40

 

Collage_20220409_084151_edit_2754008786257893.jpg

Collage_20220409_084049_edit_2753967955781858.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και η natateo, η μια ειδικα ειναι μονο για αλμυρο. Προσωπικα θα τις αλλαζα και τις δυο με 2 νεες λαμπες απο ενα απλο ηλεκτρολογικο καταστημα 6500κ στα ιδια βατ για τη καθε μια. Απο εκει και περα υπαρχουν και ενυδρειακες λαμπες αλλα θα τις πληρώσεις τα τριπλα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και οι λάμπες στην εικόνα 2 κάνουν? Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει ένα σετ λαμπτήρων για παράδειγμα?

πριν 3 ώρες, το μέλος manos arvi έγραψε:

Το φωτιστικό είναι τ5 και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε για αλμηρο νερό. Τι φωτιστικο μου προτείνεται να πάρω για το παρών ενυδρείο? 

 

Link to comment
Share on other sites

Η 18αρα κάνει αλλά καλό είναι να την αλλάξεις γιατί φαίνεται να έχει πολλές ώρες λειτουργίας και το φάσμα της θα είναι ότι ναι... 

Θα πας σε ένα κατάστημα και θα ζητήσεις μια τ8  18w στα 6500 κελβιν και μια τ5 39w 6500κ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6Δεν θα δώσεις πάνω από 3 με 4 ευρώ για κάθε λάμπα. Εάν πας σε πετσοπ μπορεί να δώσεις και 15 συν για κάθε λάμπα.... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε γιατί μπερδεύτηκα. 

Οι πάνω φωτο δείχνουν λάμπες Τ8 ενώ οι κάτω Τ5.

Ποιες έχεις τώρα? Θεωρώ ότι αφού το ενυδρείο είναι 1 μέτρο, ότι έχεις τις κάτω.  

Αν είναι έτσι λοιπόν τα πράγματα, τότε τις αντικαθιστάς με νέες ίδιου μήκους. 

Αν κάνεις μια αναζήτηση για "Τ5 850mm" θα σου βγάλει αρκετές επιλογές για "απλές" αλλά και ενυδρειακες. 

Link to comment
Share on other sites

Αν παιρνει Τ5, τοτε Τ5 ΗΟ

η μια λαμπα να ειναι 6500Κ, Η άλλη 4000Κ. Μια χαρα θα ειναι.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...