Jump to content

Σκόνη σε ενυδρείο.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, εδώ και 10 μέρες ξεκίνησα ένα ενυδρείο 120l με φίλτρο juwel bioflow με μπόλι. Στο ενυδρειο μπήκανε εξ αρχής φυτά και τις τελευταίες 2 μέρες πρόσθεσα μερικά ψαράκια. Από την πρώτη μέρα το νερό του ενυδρείο δεν είναι κρύσταλλο. Από απόσταση φαίνεται καθαρό αλλά αν κοιτάξεις από κοντά φαίνονται να αιωρούνται πολλά μικροσωματίδια σαν σκόνη και μικρές τριχουλες. Έχω αλλάξει νερό στο 30% 2 φορές έχω προσθέσει βαμβάκι ενυδρειακό στο φιλτρο χωρίς αποτέλεσμα. 
Καμία ιδέα  από  κάποιον που αντιμετώπισε το ίδιο θέμα;  

Link to comment
Share on other sites

Κάποια φωτογραφία που να φαίνεται αυτό που λες θα βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δες το παρακάτω θέμα 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι bacteria bloom.

 

Γενικά το ενυδρείο είναι φρέσκο, κάνε υπομονή, θα καθαρίσει

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτά θα τα προβλήματα θα τα έχεις.Μόνο υπομονή!!!

Ακόμα και αν οι μετρήσεις σου είναι ΟΚ το περιβάλλον είναι ακόμα ασταθές και θα συνεχίσει να είναι για αρκετό καιρό.

πάμε να μιμηθούμε τη φύση και αυτό δεν γίνεται σε 10 μέρες....

παρ όλα αυτά αν δεν είναι άλγη και θέλεις κάτι να ρίξεις που ίσως το καθαρίσει δοκίμασε το "Filter medium" της Easy life... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bacterial bloom ειναι. Δεν θα φυγει αν δεν θα στρωσει το ενυδρειο. Πιστευω πηρες μεγαλη ποσοτητα απο μπολι και θα γινει συντομα....

Εβαλες καποιο υποστρωμα κατω; Soil? 

Εκανες μετρησεις νερου;

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, natateo said:

Bacterial bloom ειναι. Δεν θα φυγει αν δεν θα στρωσει το ενυδρειο. Πιστευω πηρες μεγαλη ποσοτητα απο μπολι και θα γινει συντομα....

Εβαλες καποιο υποστρωμα κατω; Soil? 

Εκανες μετρησεις νερου;

Καλησπερα, 5-10 κυλινδράκια από μπόλι και το μοίρασα σε 2 φακελάκια στο φίλτρο. Υπόστρωμα δεν έβαλα κάτι εκτός από το χαλίκι.
εχθες έκανα αλλαγή σχεδόν όλο το νερό και σκούπα και καθάρισε αρκετά αν και έχω την εντύπωση ότι τώρα εμφανίζετε ξανά 🤔
αν είναι bacteria bloom έχουν θέμα τα ζωντανά;  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος dimitris_g80 έγραψε:

Καλησπερα, 5-10 κυλινδράκια από μπόλι και το μοίρασα σε 2 φακελάκια στο φίλτρο. Υπόστρωμα δεν έβαλα κάτι εκτός από το χαλίκι.
εχθες έκανα αλλαγή σχεδόν όλο το νερό και σκούπα και καθάρισε αρκετά αν και έχω την εντύπωση ότι τώρα εμφανίζετε ξανά 🤔
αν είναι bacteria bloom έχουν θέμα τα ζωντανά;  

 

Όχι, δεν έχουν πρόβλημα τα ζωντανά με το bacteria bloom. Ενημέρωσε μας τις επόμενες ημέρες πως πηγαίνει μέρα με την μέρα. Μην ξανακάνεις σκούπα βυθού , όχι πολλά χέρια μέσα στο νερό και γενικώς τάιζε ελάχιστα. Αν δεις ότι γίνεται το νερό τελείως συνεφιασμένο μία λύση είναι της seachem το clarity

16496178191853061207781268353383.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ  τι έκανα..........! 1) Αλλαγές νερού κάθε βδομάδα 60% και πάντα προετοιμασία σε κάδους με θερμαντήρα και αντλία +αντιχλωριο. 

2) .Ακόμα λιγότερο τάισμα τα ψαράκια και1 φορά την ημέρα .

3) Εχω 2 φίλτρα ένα εσωτερικό και ένα εξωτερικό  eheim pickup και fluval 307 ,

Στο eheim είχα όλο βιολογικό υλικό το έβγαλα και έβαλα ενυδρειακό βαμβάκι 2 ειδών ένα με πιο μεγάλους πόρους και ένα ποιο μικρούς πόρους και ότι βιολογικό υλικό είχα στο eheim το έβαλα στο fluval  και κάθε βδομάδα αλλαγή και στα δύο φίλτρα το βαμβάκι. 

4) οπότε κάνω αλλαγή νερού πάντα καθαρίζω το τζάμι  εσωτερικά, εξωτερικά + σκούπα βυθού. 5)  Εβαλα και άλλο βιολογικό υλικό μέσα σε σακούλα που είναι για αυτή την δουλειά και το τοποθέτησα στο ενυδρείο  . Από τότε έχω κρύσταλλο ΝΕΡΌ 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σε bacterial bloom οι μεγάλες και συχνές αλλαγές νερού είναι η λύση παράη υπομομνή. 

 

Κια για μένα το clarity ειναι μια μπούρδα, δεν έχεις λόγο να το ρίξεις μέσα. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα στρωμένο ενυδρείο, εαν βάλεις το χερι σου εσωτερικά του ενυδρειου στο τζάμι, θα δεις οτι υπαρχει μια κολλώδες μεμβράνη στην εσωτερική επιφάνεια του τζαμιού. Αυτο ειναι το βιοφιλμ που δημιουργητε σε ολες τις επιφάνειες και στο φιλτρο σου..... Οταν θα φτασεις σε αυτο το σημειο δεν θα αιωρείται τίποτα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Δεν νομίζω ότι σε bacterial bloom οι μεγάλες και συχνές αλλαγές νερού είναι η λύση παράη υπομομνή. 

 

Κια για μένα το clarity ειναι μια μπούρδα, δεν έχεις λόγο να το ρίξεις μέσα. 

Σωστά δεν αναφέρομαι σε bacteria bloom. Αν είναι bacteria bloom τότε ναι δεν βοηθάει οι αλλαγές νερού.  Είχα παρόμοιο πρόβλημα χωρίς να είναι bacteria bloom  και με τα παραπάνω που ανέφερα έλυσα το πρόβλημα.  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα υπάρχει απ'όταν το έστησες?

Τα ξύλα και οι πέτρες πλύθηκαν-βράστηκαν πριν μπουν μέσα? 

Μήπως έχεις ρίξει έξτρα βακτήρια που θολώνουν το νερό πχ. sera nitrivec?

 

 Η Seachem πάντως αναφέρει ότι το clarity μπορεί να προκαλέσει θολούρα. Μήπως ρίχνεις παραπάνω δοσολογία και διαρκεί περισσότερο?

 In some situations the cloudiness may increase after adding Clarity™, however this is normal and is a sign that Clarity™ is actively working. Rapid clarification will follow (1–2 hours). In the case of chemical or particulate clouding clean filter floss or cartridge after tank clears.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκίμαζα το JBL symec micro για 24 ώρες, αν είναι όντως σωματίδια κρατάει τα πάντα, καμία σχέση με απλό ενυδρειακό βαμβάκι. Δεν υπάρχει στην Ελλάδα, το φθηνότερο είναι στο aquasabi https://www.aquasabi.com/JBL-Symec-Micro-Microfibre-filter-floss. Το έχω αγαπήσει το συγκεκριμένο προϊόν. 

Tα flocculants (πχ clarity, clearol κτλ) σε εμένα δε βοήθησαν κάπου, το μόνο που κατάφερα ήταν να επικαθίσει σε όλο το βυθό και στα τζάμια μια άσπρη πούδρα που δεν έβγαινε με τίποτα. Δεν θα το έβαζα με τίποτα ξανα.

Βέβαια αν είναι bacterial bloom απλά θα φύγει μόνο του αργά ή γρήγορα δεν κινδυνεύει κάπου το ενυδρείο. Μια πιο μακρινή φωτογραφία από όλο το ενυδρείο θα βοηθούσε πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος dimitris_g80 έγραψε:

Καλησπερα, 5-10 κυλινδράκια από μπόλι και το μοίρασα σε 2 φακελάκια στο φίλτρο. Υπόστρωμα δεν έβαλα κάτι εκτός από το χαλίκι.
εχθες έκανα αλλαγή σχεδόν όλο το νερό και σκούπα και καθάρισε αρκετά αν και έχω την εντύπωση ότι τώρα εμφανίζετε ξανά 🤔.
αν είναι bacteria bloom έχουν θέμα τα ζωντανά;  

 

Η ποσοτητα απο μπολι, που εβαλες φτανει μονο για μικρο ενυδρειο 20-30λ. Κανονικα θα επρεπε να παρεις κανα λιτρο (τουλαχιστον 500 μλ) απ αυτους τους κυλινδρους. Και να βαλεις και καινουριο.

Αν εκανες μεγαλη αλλαγη νερου, κατέστρεψες αυτο , που έχτισες. Τωρα παλι απο την αρχη. Παρε ακομα μπολι απο τον φιλο σου (μεγαλουτσικη ποσοτητα αν γινεται).

Μην ξεχασεις να παρεις καινουριο βιολογικο υλικο να δωσεις στον φιλο σου να συμπληρωσει την ποσοτητα, που σου εδωσε.

Bacterial bloom δεν αντιμετωπίζεται με αλλαγες νερου, αλλά με πρόσθεση βακτηρίων και μπολι. Αλλά βαζεις ή φουλ μπολι ή  βακτηρια στο ενυδρειο, χωρις μεγαλες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Δεν νομίζω ότι σε bacterial bloom οι μεγάλες και συχνές αλλαγές νερού είναι η λύση παράη υπομομνή. 

 

Κια για μένα το clarity ειναι μια μπούρδα, δεν έχεις λόγο να το ρίξεις μέσα. 

Φίλε Κώστα, σχεδόν κάθε καλοκαίρι αντιμετωπίζω το πρόβλημα αυτό. Ο μέγιστος χρόνος που κρατάει είναι 20μερες άντε 23. Τον Αύγουστο που μας πέρασε λόγω ζέστης και μεγάλης ιχθυοφόρτωσης το δοκίμασα και έβαλα το clarity με πολύ καλή επιτυχία και από την πρώτη κιόλας δόση. Άρα για μένα δεν είναι καθόλου "μπούρδα". Είναι πολύ συχνό φαινόμενο και στα νεοστημενα ενυδρεία με μπόλι ειδικά αν ταΐζουμε λίγο παραπάνω. 

Καλό θα είναι να μας ενημερώνει συχνά για να δούμε πώς θα εξελιχθεί..

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, anathema said:

Θα δοκίμαζα το JBL symec micro για 24 ώρες, αν είναι όντως σωματίδια κρατάει τα πάντα, καμία σχέση με απλό ενυδρειακό βαμβάκι. Δεν υπάρχει στην Ελλάδα, το φθηνότερο είναι στο aquasabi https://www.aquasabi.com/JBL-Symec-Micro-Microfibre-filter-floss. Το έχω αγαπήσει το συγκεκριμένο προϊόν. 

Tα flocculants (πχ clarity, clearol κτλ) σε εμένα δε βοήθησαν κάπου, το μόνο που κατάφερα ήταν να επικαθίσει σε όλο το βυθό και στα τζάμια μια άσπρη πούδρα που δεν έβγαινε με τίποτα. Δεν θα το έβαζα με τίποτα ξανα.

Βέβαια αν είναι bacterial bloom απλά θα φύγει μόνο του αργά ή γρήγορα δεν κινδυνεύει κάπου το ενυδρείο. Μια πιο μακρινή φωτογραφία από όλο το ενυδρείο θα βοηθούσε πιστεύω.

Καλησπερα φίλε, για το φίλτρο της jbl διάβασα κ σε ένα ξένο  forum  που είχε το ίδιο πρόβλημα και με αλλαγή νερού και το φίλτρο αυτό το έλυσε. 
θε δοκιμάσω να το παραγγείλω. Thanks

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2022 at 10:10 ΜΜ, το μέλος mik7 έγραψε:

Όχι, δεν έχουν πρόβλημα τα ζωντανά με το bacteria bloom.

Υπαρχει θεμα, ειδικα οταν ειναι εντονο το φαινομενο. Γιατι? Πολυ απλα γιατι τα βακτηρια καταναλώνουν μεγαλες ποσότητες οξυγόνου απο το νερο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αιωρούμενα σωματίδια (όχι βακτήρια) τότε θα περιμένεις να κάτσουν και να απορροφηθούν απο το φίλτρο.

Αν είναι βακτήρια τότε σίγουρα είναι ετερότροφα που σημαίνει αναπτύσσονται γρήγορα καταναλώνουν φωσφορικά, αμμωνία και νιτρικά πάσης φύσεως και θέλουν πολύ οξυγόνο. Αν  με την αλλαγή του νερού βλέπεις ότι ξεθολώνει το ενυδρείο και μετά ξανά θολώνει τότε μην κάνεις αλλαγή νερού παρά μόνο με νερό απο ΑΟ, προφανώς το νερό σου θα έχει κάποια αυξημένα νιτρικά όχι επιβλαβείς για τον άνθρωπο κα μέσα στα φυσιολογικά επιτρεπτά όρια αλλά αρκούν για να θρέψουν τα βακτήρια, με τέτοιου είδους αλλαγές νερού φτιάχνεις έναν φαύλο κύκλο.

 

Προσκοπικά προτείνω υπομονή και παρατήρηση, είναι νέο ενυδρείο θέλει το χρόνο του και το κάθε νέο ενυδρείο βγάζει τα δικά του διαφορετικά προβλήματα, όσο το ψειρίζεις μπορεί να έχεις αντίθετα αποτελέσματα.

 

Αν δεν είχες ψάρια το πρόβλημα θα το καταπολεμούσες πολύ ποιο ευκολία τώρα θα διαρκέσει λίγο παραπάνω, δώσε προσοχή στην συμπεριφορά των ψαριών πχ αν ανεβαίνουν στην επιφάνεια για οξυγόνο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2022 at 10:21 ΠΜ, Χρήστος said:

Αν είναι αιωρούμενα σωματίδια (όχι βακτήρια) τότε θα περιμένεις να κάτσουν και να απορροφηθούν απο το φίλτρο.

Αν είναι βακτήρια τότε σίγουρα είναι ετερότροφα που σημαίνει αναπτύσσονται γρήγορα καταναλώνουν φωσφορικά, αμμωνία και νιτρικά πάσης φύσεως και θέλουν πολύ οξυγόνο. Αν  με την αλλαγή του νερού βλέπεις ότι ξεθολώνει το ενυδρείο και μετά ξανά θολώνει τότε μην κάνεις αλλαγή νερού παρά μόνο με νερό απο ΑΟ, προφανώς το νερό σου θα έχει κάποια αυξημένα νιτρικά όχι επιβλαβείς για τον άνθρωπο κα μέσα στα φυσιολογικά επιτρεπτά όρια αλλά αρκούν για να θρέψουν τα βακτήρια, με τέτοιου είδους αλλαγές νερού φτιάχνεις έναν φαύλο κύκλο.

 

Προσκοπικά προτείνω υπομονή και παρατήρηση, είναι νέο ενυδρείο θέλει το χρόνο του και το κάθε νέο ενυδρείο βγάζει τα δικά του διαφορετικά προβλήματα, όσο το ψειρίζεις μπορεί να έχεις αντίθετα αποτελέσματα.

 

Αν δεν είχες ψάρια το πρόβλημα θα το καταπολεμούσες πολύ ποιο ευκολία τώρα θα διαρκέσει λίγο παραπάνω, δώσε προσοχή στην συμπεριφορά των ψαριών πχ αν ανεβαίνουν στην επιφάνεια για οξυγόνο.

Επανέρχομαι μετά από 6 μέρες το νερό στο ενυδρείο μοιάζει βρόμικο,’’ ένα σαλιγκάρι είναι ανάποδα 2 μέρες,  με την βοήθεια του expert μου, πήραμε μετρήσεις,ανεβασμένη η ανομία. 
 έγινε αλλαγή νερού στο 80% με αντίχλώριο και αγωγή με stability. 

…..🤔😥

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος dimitris_g80 έγραψε:

Επανέρχομαι μετά από 6 μέρες το νερό στο ενυδρείο μοιάζει βρόμικο,’’ ένα σαλιγκάρι είναι ανάποδα 2 μέρες,  με την βοήθεια του expert μου, πήραμε μετρήσεις,ανεβασμένη η ανομία. 
 έγινε αλλαγή νερού στο 80% με αντίχλώριο και αγωγή με stability. 

…..🤔😥

το σαλιγκαρι απο την πρωτη μερα, που ηταν αναποδα, θα επρεπε να το βγαλεις εξω. Ανεβασε κι άλλο την αμμωνία στο νερο.

Αν εχεις ακομα κατι ζωντανο στο ενυδρειο, καλα εκανε ο εξπερτ , που άλλαξε το νερο.

Διάβασε εδω, για τα καταλαβεις καποια βασικα πραγματα για το ενυδρειο -

Τα ψαρια ειναι ακομα ζωντανα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ποιο απλο θα ηταν να μπει ενα σκεύασμα βακτηριων προσθετοντας τροφουλα καθε 3, 4 μερες για ενα μηνα περιπου να στρωσει το ενυδρειο και μετα να μπουν φυτα και ψαρια σταδιακα για να μην εχεις αναλογες περιπετειες και θανατους. Τωρα θα πρεπει να εισαι απο πανω του κανοντας μετρησεις εχοντας ετοιμο νερο για αλλαγη εαν μεταρμε ΝΟ2 και ΝΗ3 ΝΗ4. Αυτα δεν τα λεω εγω αλλα ολοι οι μεγαλοι guru που στήνουν ενυδρεια.... ο expert θα επρεπε να σε ενημερωση. Απο την αλλη πολλοι αρχαριοι ή βιαζονται ή δεν γνωριζουν τις τους περιμενει οποτε βρισκοντε σε αναλογη θεση στο τελος. Τωρα κανε υπομονη και προσπαθησε για το καλυτερο και εδω ειμαστε για να βοηθησουμε....

Η θολουρα ειναι απο την βακτηριακη εξαρση..... μην σε απασχολη αυτη την στιγμη παραπανω αλλα έχε καλη αναταραξη και οξυγονωση και χρησιμοποιησε καποιο ammo stop ή 3πλη δοση prime σε καθε αλλαγη για να βοηθησεις την κατασταση.

Καλη συνεχεια....

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, natateo said:

το σαλιγκαρι απο την πρωτη μερα, που ηταν αναποδα, θα επρεπε να το βγαλεις εξω. Ανεβασε κι άλλο την αμμωνία στο νερο.

Αν εχεις ακομα κατι ζωντανο στο ενυδρειο, καλα εκανε ο εξπερτ , που άλλαξε το νερο.

Διάβασε εδω, για τα καταλαβεις καποια βασικα πραγματα για το ενυδρειο -

Τα ψαρια ειναι ακομα ζωντανα;

Τα ψάρια είναι καλά και μετα την αλλαγή νερού είναι ζωηρά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...