Jump to content

Βρήκα μια νεροχελώνα


Recommended Posts

Καλησπερα και Χρόνια Πολλά.Βρήκα μια νεροχελωνα ,την  γλύτωσα από μια κουρούνα,και την πηρα.Από την πρώτη στιγμή είχα δει ότι η ουρά της ήταν σαν γδαρμένη.Πήρα ενυδρείο ,λάμπα uvb ,και θερμοστάτη έβαλα δυο μέρες τώρα.Αγόρασα και μια μικρούλα για να έχουν παρέα.Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η χελώνα που βρήκα σε ορισμένα σημεία του δέρματος της είναι άσπρη ,και το καβούκι της ξεφλουδίζεται.Συν ότι δεν βλέπω να τρώει.Δεν τρώει ουτε η μικρή.Σας στέλνω φώτο από την ουρά της .Οποίος μπορεί και ξέρει ας με βοηθήσει.Ευχαριστώ πολύ.Καλή Ανάσταση!

AA03D0FE-EC92-4F16-AC8D-26170CF558AC.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Κακως, που πηρες κι άλλη....

Που εχεις τις χελώνες; Σε πόσα λιτρα; Με τι φιλτρο; βγαλε φωτο.

Με τι ταιζεις;

Θερμοκρασια νερου και στεριας;

Για τις πληγές υπαρχει ενα ειδικο spray. Μονο οι κτηνίατροι το εχουν(οχι ολοι). Θα περασεις απο κτηνίατρο, θα σου πει τι θα κανεις. Πληγες σε χελωνες κλεινουν πολυ αργα, μπορει να χρειαστει και ενας μηνας για να κλεισει. Το θεμα ειναι να μην μολυνθει.

Διαβασε και εδω - https://www.aquazone.gr/forums/forum/293-αμφίβια-και-νεροχελώνες/

Link to comment
Share on other sites

natateo το είδες το άσπρο στην φώτο;Και η πληγή είναι προς την άκρη της ουράς.Παρηγγειλα μεγαλύτερο ενυδρείο.Μέχρι να μου έρθει το έχω σε αυτο πουθα στείλω φωτο.Πήρα γαρίδες,και στικ.Σκέφτηκα μήπως το άσπρο είναι μυκητίαση;Ξέρουν όλοι οι κτηνίατροι από χελώνες;Η δεύτερη που πήρα είναι πολύ μικρή μου είπαν 3 μηνών.Λες να τις χωρίσω;Γαρίδες ,στικ και μαρούλι τις δινω.Θερμοκρασίες δεν έχω μετρήσει θα το κάνω και θα στείλω.Στέλνω φωτό τις χελώνες μικρή και αυτή που βρήκα,τροφή που τους δινω ,και τα συμπληρώματα που βάζω στο νερό.Το φίλτρο μου είπαν ότι κάνει για αυτό το ενυδρείο.Αλλάζω το νερό κάθε τρεις μέρες περίπου.

A13F8D83-BAB2-47CC-8A1D-696921491E68.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τον θερμοστατη θελεις να το κάψεις; βαλ το οριζοντια, να ειναι όλο μεσα στο νερο. Μονο ετσι θα δουλευει οπως πρεπει.

Παρε δυο θερμομετρα (για στεριά και νερο).

Για την διατροφη.....  διαβασε λιγο το αρθρο, θα σε βοηθησει -

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και από εμένα.

θα χρειαστούμε λίγες πληροφορίες παραπάνω για να μπορέσουμε να σας βοηθήσουμε . 

Θα μπορούσατε για αρχή να μας δώσετε μια ολοκληρωμένη φωτογραφία της χελώνας και να μας πείτε και το μήκος της ;

Όπως είπε και η Ναταλία παραπάνω ήταν βιαστική η κίνηση της αγοράς μιας ακόμα χελώνας χωρίς να εξασφαλίσετε την βιωσιμότητα της πρώτης.

Οπωσδήποτε το ενυδρείο που βλέπω  δεν εξασφαλίζει αυτό που λέμε εμείς βιώσιμος χώρος διαβίωσης για την χελώνα σας. Έχετε ένα ζωντανό το όποιο παράγει πολλούς ρύπους κατά την διατροφή της και η αμμωνία στο νερό σας θα κάνει πάρτι . Άρα θα χρειαστείτε σίγουρα μεγαλύτερο ενυδρείο και ένα πολύ καλό φίλτρο . 

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο της φωτογραφίας δεν διακρίνω κάποιο φίλτρο και ο θερμαντήρας είναι έκτος νερού με μεγάλη πιθανότητα να καεί για το λόγο αυτό.

Επίσης θα βοηθούσε αν συμπληρώνατε την παρακάτω φόρμα https://www.aquazone.gr/forums/topic/80575-φορμα-διάγνωσης-ασθενειών/#comment-727060

 

Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο διαδίκτυο βρήκα τις παρακάτω κτηνιάτρους που ασχολούνται και με ερπετά στην Θεσσαλονίκη.

  • Η κ. Αναστασία Κομνηνού κτηνίατρος και καθηγήτρια στην Κτηνιατρική σχολή του ΑΠΘ, εξειδικευμένη στην Ιατρική των Εξωτικών ζώων, κάθε απόγευμα δέχεται περιστατικά, στο Πρότυπο Ιατρείο Ζώων, που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη οδός Χάλκης 3. Τηλ. γιά ραντεβού: 2310 838614 10:30-13:30 & 17:30 - 20:30
  • Σούφη Βασιλική
    6945407315
    Κάνει κατ' οίκον επισκέψεις μόνο κατόπιν ραντεβού

Τώρα αν θέλετε να εμβαθύνετε τις γνώσεις σας για τα υπέροχα αυτά ερπετά θα σας πρότεινα να διαβάσετε τα παρακάτω 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη !Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες.Τα διάβασα όλα αυτά που μου στείλατε.Η μεγάλη χελώνα που βρήκα έχει πάρει τα πάνω της .Είναι ζωηρή,τρώει από το χέρι μου,έχει μεγάλη όρεξη για φαγητό,όρεξη για κολύμπι ,για στέγνωμα,είναι παρά πολυ καλά.Έχω πρόβλημα με το μικρό το χελωνάκι  που αγόρασα.Τις 3 τελευταίες μέρες δεν είχε διάθεση για κολύμπι,όλο ήταν στη στεριά και λιαζόταν και δεν τρώει.Σήμερα είδα ότι δεν μπορεί να ανοίξει το ένα της ματάκι .Μπορώ να κάνω κάτι μέχρι να αγοράσω κολλύριο;Διάβασα για χαμομήλι κάπου.Να βράσω χαμομήλι και να της βάλω κομπρέσες στα ματάκια της;Αν ναι ,πόση ώρα να το αφήσω.Να την χωρίσω από την μεγάλη χελώνα;Η θερμοκρασία του νερού είναι 26-28,έχω λάμπα uvb 10 ώρες αναμμένη τουλάχιστον την ημέρα.Μπορώ με το ζόρι να την ταΐσω;Αν ναι με ποιο τρόπο;Πρέπει να πάρω και βιταμίνη Α ;Έχω πάρει πολύ βιταμινούχα το οποίο έχει και βιταμίνη Α .Είναι σε σταγόνες για το νερό.Αλλάζω όλο το νερό κάθε τρεις μέρες  ,έχω και φίλτρο.Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει .Ξέχασα να πω ότι από τότε που την αγόρασα,στο στοματακι της κάτι προεξειχε  ,σαν ραμφος  ηταν.Με το χέρι μου το έβγαλα και πρώτη φορά είδα να ανοίγει το στοματακι της.Και μια τελευταία ερώτηση,η λάμπα uvb είναι επιβλαβής για τον χώρο;Γιατί διαχέεται.Μανταλάκι δεν βρήκα ακόμα,ούτε ανακλαστήρες.Την έβαλα σε ένα πορτατίφ και πάνω από το ενυδρείο.Από το pet shop πριν την αγοράσω μου είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα,από το κατάστημα που πήγα να βρω μανταλάκι ,ανακλαστήρα,μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται είναι επιβλαβής πολύ.Σας ζάλισα 🙂

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος evi dim έγραψε:

Σήμερα είδα ότι δεν μπορεί να ανοίξει το ένα της ματάκι .

την μικρη βαλε χώρια απο την μεγαλη (καλυτερα δωσ την πισω στο πετσοπ)

τα αιτια, που δεν ανοιγει τα ματια- μολυνση ματιου (βρωμικο, κρυο νερο, τραυματισμος) Παρε κολληριο tobradex απο το φαρμακειο. Πριν το βαλεις καθαριζεις καλα το ματακι της χελωνας με φυσιολογικο ορο (οχι κρυο), σκουπίζεις με καθαρη πετσετα,  και βαζεις μια σταγονα κατω απο το κατω βλεφαρο (2 φορες την ημερα). Μετα να μην μπαινει στο νερο για μιση ωρα.

Το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο, αλλαζεις το νερο καθε μερα 50%.

πριν 13 ώρες, το μέλος evi dim έγραψε:

Μπορώ με το ζόρι να την ταΐσω;

Οχι. Παρε tetra repto min, gammarus μην δινεις καθολου.

πριν 13 ώρες, το μέλος evi dim έγραψε:

Πρέπει να πάρω και βιταμίνη Α ;

Βιταμινες μονο με ενεση τωρα (αν δεν τρωει).

 

πριν 13 ώρες, το μέλος evi dim έγραψε:

Και μια τελευταία ερώτηση,η λάμπα uvb είναι επιβλαβής για τον χώρο

οχι, ομως αν θα την  κοιτας απο κατω, δηλ απευθειας το φως και απο μικρη αποσταση , θα παθεις εγκαυμα κερατοειδούς οπως παθαινουν  ηλεκτροσυγκολλητες, οταν δουλευουν χωρις ειδικη μασκα.Βλαλε μια φωτο πως τα εχεις ολα

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.natateo μάλλον το ματάκι της απο μικροτραυματισμό .Την επόμενη μέρα το άνοιγε κανονικά.Πήρα ενυδρείο με διαστάσεις 75/35/25 .Τον θερμοστάτη τον έβαλα ολόκληρο στο νερό,οπως μου είπατε,οι θερμοκρασίες είναι: νερού 26 με 28 και θερμοκρασία στεριάς απο 31-35.Έβαλα στον πάτο του ενυδρείου ψεύτικο γκαζόν.Προσπαθούσα να στείλω φωτό αλλά δεν μπορούσα γιατί ξεπερνούσε τα mb.Η μεγάλη χελώνα είναι πολύ φιλική με την μικρή.Η μικρή πολλές φορές ανεβαίνει στο καβούκι της μεγάλης και την πάει βόλτα.Και η μικρή έχει ζωντάνια αλλά συνεχίζει να μην τρώει.Για να την γυρίσω στο pet shop δεν μου πάει και η καρδιά,γιατί δεν θα ξερω την κατάληξη της.Αν ήξερα ότι θα την πάρει κάποιος και θα την προσέχει θα την επέστρεφα αμέσως,αλλά δεν το ξερω.Μου προτείνεις να την επιστρεψω πισω,μήπως η μικρή φοβάται την μεγάλη;Πάντως η μεγάλη δεν της τρώει την τροφή.Όπως και τώρα,υπάρχει τροφή δίπλα στην μικρή εδώ και αρκετή ώρα,η μεγάλη είναι στην άλλη άκρη του ενυδρείου και η μικρή δεν πάει να φάει.Το καβούκι της είναι πολύ καλό ,το δέρμα της άψογο.Μήπως τρέφεται από το νερό,στο οποίο βάζω διάφορες σταγόνες;Στέλνω την φωτό από το καινούριο ενυδρείο.Κάτω από την εξέδρα είναι το φίλτρο.Πρόσθεσα αριστερά το φιλτρο απο το μικρό ενυδρείο,πίσω δεξιά κάτω απο τις πέτρες είναι ο θερμοστάτης.Πάνω αριστερά είναι η λάμπα uvb ,έχω κάνει πατέντα προσωρινή,και δίπλα στην την uvb ,είναι η λάμπα η κεραμική.Ένα μικρό εγκαύματακι πρέπει να το έπαθα στο μάτι ,οπότε θα παω σε οφθαλμίατρο.Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας,και ειδικά εσένα natateo

72A2FB68-BB26-4C49-9851-9C6E0D36E85E.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κατι πρεπει να κάνεις με ολα αυτα τα αλουμινόχαρτα..... δεν μου αρεσει καθολου....... οχι απο την αισθητική πλευρά (δεν υπαρχει θεμα, τουλαχιστον για μενα), αλλά απο την πλευρα της ασφάλειας .....

Κατσε να μας πει ο @Antonis K, για ολα αυτα....

Αν μπορεις, κλεισε τις λαμπες, βγαλε ολα αυτα τα χαρτινα και τλ και βγαλε 2-3 φωτο το πως εχεις τις λαμπες.

P.S. για την σμίκρυνση φωτογραφίας υπαρχουν πολλες εφαρμογές. Ψαξε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Και για χελωνα δες λιγο και αυτο το βιντεο - https://www.youtube.com/watch?v=yoMZtkv6LDI

https://www.feeders.gr/category/αμφίβια-3/χελώνες/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Θεωρώ ότι οι παραπάνω πατέντες για να κρύψεις τις λάμπες εμπεριέχουν μια επικινδυνότητά.  

Δες τη χελωνιερα του @βασιλης αποστολου.

IMG-00dbede2be28d787df267d4cff9f1c1f-V.thumb.jpg.f476566c156645fa156fb9e394323216.jpg

Τα φωτιστικά με κάλυμμα για τη λάμπα και μανταλάκια είναι πολύ βολικά και τα βρίσκεις σε πολύ χαμηλή τιμή. 

Προσωπικά θα επενδυα σε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...