Jump to content

Καλησπερα χρόνια πολλά


Takisproto

Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους.

Εχω μια γωνία στο σπιτι που θα ταιριάζει τέλεια ένα ενυδρείο. 
Δεν έχω ξαναασχολειθει με το σπορ αλλά πάντα κόλλαγα με τις ώρες σε ενυδρεία που έβλεπα μπροστά μου. 
Υπαρχει χρόνος για να ασχοληθώ με τη συντήρηση και γενικά για ότι χρειαστεί,υπάρχει οικονομική άνεση,αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα εάν θέλω ενυδρείο με ψάρια. 
δεν ξέρω τι αλλο μπορώ να βάλω μέσα εκτός από ψάρια και ποια μπορούν να συμβιώσουν μαζί.είμαι ανοιχτός σε προτάσεις,ιδέες,γνώμες .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλώς ήρθες!

 

Για να απαντηθούν με μεγαλύτερη ακρίβεια οι ερωτήσεις σου θα πρεπει να μας δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες.

 

1. Σκέφτεσαι για ενυδρείο γλυκού ή θαλασσινού νερού. (Το πρώτο είναι σαφώς πιο εύκολο για έναν αρχάριο)

 

2. Τι διαστάσεις θα μπορούσε να χωρέσει στο σημείο που λες? Εδώ να σου πω ότι οσο μεγαλύτερο το ενυδρείο, τόσο περισσότερες επιλογές εχει για κατοίκους και συγχωρεί περισσότερα λάθη ή παραλείψεις.  

 

Αυτά για αρχή. Δε θα σου παραθέσω λινκ από το φόρουμ μας για περαιτέρω λεπτομέρειες σχετικά με τη διατήρηση ενός ενυδρείου. Αυτό είναι το επόμενο βήμα. Απλά να σου πω ότι θα πρέπει  να προετοιμαστεί για αρκετό διάβασμα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν του γλυκού νερού είναι πιο εύκολο για αρχάριο τότε θα προτιμούσα αυτό. 
Οι διαστάσεις που σκέφτομαι να τοποθετήσω το ενυδρείο είναι περίπου 180-200cm (στο υψος δεν υπάρχει περιορισμός)

Όπως είπα και παραπάνω θα ήθελα το ενυδρείο που θα φτιάξω να είναι κάτι διαφορετικό από τα κοινά ενυδρεία μη με ρωτάς τι θέλω να έχει μέσα απλά θα ήθελα να έχει κάτι πρωτότυπο. Σκεφτόμουνα μέδουσες ιππόκαμπου χελώνες γαρίδες χταπόδια αλλά δεν ξέρω εάν μπορούν να συμβιώσουν όλα αυτά στον  ίδιο χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες και από εμένα .

Επειδή βλέπω ότι είσαι αρκετά ως πάρα πολύ αρχάριος θα σου προτείνω να διαβάσεις πρώτα αυτό το άρθρο που είναι η αρχή για ότι θελήσεις να κάνεις αργότερα .

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Takisproto έγραψε:

Εάν του γλυκού νερού είναι πιο εύκολο για αρχάριο τότε θα προτιμούσα αυτό. 
Οι διαστάσεις που σκέφτομαι να τοποθετήσω το ενυδρείο είναι περίπου 180-200cm (στο υψος δεν υπάρχει περιορισμός)

Όπως είπα και παραπάνω θα ήθελα το ενυδρείο που θα φτιάξω να είναι κάτι διαφορετικό από τα κοινά ενυδρεία μη με ρωτάς τι θέλω να έχει μέσα απλά θα ήθελα να έχει κάτι πρωτότυπο. Σκεφτόμουνα μέδουσες ιππόκαμπου χελώνες γαρίδες χταπόδια αλλά δεν ξέρω εάν μπορούν να συμβιώσουν όλα αυτά στον  ίδιο χώρο. 

Καλώς ήρθες στην παρέα :)

 

για τα παραπανω που έγραψες ότι σε ενδιαφέρουν μέδουσες ιππόκαμπους χταπόδια είναι θαλασσινά ,οποτε δεν θα σου το συνιστούσα σαν αρχάριος να πας σε θαλασσινό γιατί είναι πιο δύσκολο.

φυσικα  εαν είσαι πολυ ορεξάτος και πιστευεις ότι θέλεις να δοκιμάσεις θα σε βοηθήσουν τα μέλη του φορουμ που γνωρίζουν από θαλασσινά ενυδρεία.

 

Για χελώνες εαν σε ενδιαφέρουν θα μπορούσες να βάλεις.

 

θα μπορούσες επισης να βάλεις γαρίδες η κάποιο άλλο μεγαλύτερο είδος γλυκού νερού (είχα δει σε ένα πετ σοπ κάτι σαν μικρός αστακός μπλε εντυπωσιακό χρωμα, και ήταν στο μέγεθος πακέτου τσιγάρων περίπου )

 

επισης τα fire eel βρίσκω πολυ εντυπωσιακά αλλά δεν ξερω εαν ενυδρείο δυο μέτρα είναι αρκετό.

 

γενικα μπορείς να το ψάξεις τι σου αρέσει και να μας πεις ,και το συζητάς με τα παιδιά μετά εαν ταιριάζει η σύνθεση κτλπ..

 

Δες και τα παρακάτω  γλυκού νερού ίσως σου αρέσει κάτι.

απλα σου βαζω ενδεικτικά μερικά για να δεις ότι και σε γλυκού νερού υπάρχουν πολλές ομορφιές και μπορείς να κανείς κάτι εντυπωσιακό η ακόμη και ξεχωριστό/διαφορετικό από τα κλασικά ενυδρεία που βλέπεις συνήθως.

 

geophagus

 

scalare

 

ramirezi

 

axolotl 

 

 

ότι και να αποφασίσεις να φτιάξεις γλυκού η αλμυρού νερού τα παιδιά του φόρουμ που γνωρίζουν καλύτερα από εμενα  θα σε βοηθήσουν να κανείς σωστές επιλογές ,

αυτα από εμενα και καλη διασκέδαση με το στήσιμο του ενυδρειου :)

 

 

 

 

 

 

 

 

84C22FD5-EA2D-48AB-B12C-15E0652F1E4B.jpeg

575B385B-4E6D-45F0-889A-9AC6048FBEC3.jpeg

FED7E94A-E046-4AF2-BA1F-23395FB9C2D0.jpeg

2EC08947-02AF-4F00-ADE0-6950185FA3D9.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Takisproto έγραψε:

Εάν του γλυκού νερού είναι πιο εύκολο για αρχάριο τότε θα προτιμούσα αυτό. 
Οι διαστάσεις που σκέφτομαι να τοποθετήσω το ενυδρείο είναι περίπου 180-200cm (στο υψος δεν υπάρχει περιορισμός)

Όπως είπα και παραπάνω θα ήθελα το ενυδρείο που θα φτιάξω να είναι κάτι διαφορετικό από τα κοινά ενυδρεία μη με ρωτάς τι θέλω να έχει μέσα απλά θα ήθελα να έχει κάτι πρωτότυπο. Σκεφτόμουνα μέδουσες ιππόκαμπου χελώνες γαρίδες χταπόδια αλλά δεν ξέρω εάν μπορούν να συμβιώσουν όλα αυτά στον  ίδιο χώρο. 

Ωραία ειναι ολα αυτα.... Αλλά να ξερεις - ενα θαλασσινο 2 μετρα θελει εξοπλισμό ακομα τουλάχιστον 10 χιλιάρικα.....

Κόστος ενυδρείου εκτός.... Και τα ζωντανά κοστίζουν 50 πλασια απο του γλυκου..... Σκεψου το πρωτα :)

Και το ρευμα πια δεν ειναι τζαμπα......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...