Jump to content

Εντονη μυρωδια σε ενυδρειο γλυκου νερου 54L


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Χρειαζομαι τη βοηθεια των εμπειρων μελων αν καποιος εχει λιγο χρονο να με βοηθησει.

 

Απο τελη Ιανουαριου τρεχω το πρωτο μου ενυδρειο που εχει μεσα 1 betta, 7 τετρα, 3 γατοψαρα (το ενα ειναι ειδος γλυφτη μικρο), 1 apple snail και 1 zebra snail. 

Υπαρχει και αεραντλια, πλαστικα διακοσμητικα και υποστρωμα πετρες (οπως στη φωτο)

 

Ξεκινησα με σκετο νερο και βακτηρια, απο γνωστο ψαροpetshop πηρα τα απαραιτητα και για βακτηρια εβαλα της Dennerle τη ποσοτητα που μου ειπαν. Εβαλα μετα απο 2-3 μερες τον μονομαχο και σιγα σιγα τα υπολοιπα. 

Ολα κυλουσαν μια χαρα, μονο που εδω και κανα 2βδομαδο (χοντρικα) εχω ασχημη μυρωδια που καθε μερα χειροτερευει.

 

Σκουπα εβαζα καθε 3 βδομαδες και οι αλλαγες ηταν 5 λιτρα καθε βδομαδα (ειναι λιγο το καταλαβα μετα) προσθετοντας και λιγα βακτηρια 5ml καθε δευτερη αλλαγη και λιγο απο της sera το catappa για τυρφη.

Πριν 3 μερες μετρησα τα τετρα και αντι για 8 τα βρηκα 7...το ψαρακι πουθενα...εβγαλα ολα τα διακοσμητικα μηπως εχει μπει καπου, εκανα και μια καλη σκουπα βυθου (εχει ιζημα μεν αλλα οχι σε τραγικη ποσοτητα).

Απο το μαγαζι που μιλησα σημερα μου ειπαν οτι τσαμπα τα εβγαλα τα διακοσμητικα και ταραξα τα ψαρακια μαλλον σε χρονο dt το εφαγαν τα αλλα.

 

Το προβλημα μου ειναι η μυρωδια...δλδ γυρναω απο το σπιτι και μυριζει και πρεπει να ανοιξω τεντα τα παραθυρα...

Εκανα πριν λιγο μια αλλαγη 15lt (αυτο θα κανω απο εδω και περα ανα βδομαδα η 2 βδομαδες - οτι προτεινετε και εσεις) και εβαλα παλι βακτηρια κ τυρφη σε υγρη μορφη απο τη Dennerle αυτη τη φορα.

Και περιμενω...

 

Ιδεες για το που μπορει να οφειλεται η μυρωδια και τι αλλο μπορω να κανω ή τη πατατα εχω κανει?

 

Η φωτο ειναι σημερινη.

 

Σας υπερευχαριστω εκ των προτερων!

myaquarium.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πόσα καθαρά λίτρα είναι το ενυδρείο και πόσο καιρό τρέχει με όλα τα ψάρια μέσα; Από ότι καταλαβαίνω δεν έχει προηγηθεί κύκλος του αζώτου με στρώσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νικο και thanks για το reply! Το ενυδρειο ειναι 54L και το εχω γεματο κατα 95% περιπου οπως βλεπεις στη φωτο. Τωρα το ποσα λιτρα καταλαμβανει υποστρωμα και διακοσμητικα κτλ δε το εχω μετρησει (αν καταλαβα σωστα την ερωτηση). Το ξεκινησα τελος Ιανουαριου και ο μονομαχος μπηκε μεσα την 3μερα. Εκανε και παγωνια και τον ειχα σε 5L γυαλα για 1 βδομαδα...τον λυπηθηκα χωρις φιλτρο και θερμανση οποτε μπηκα στη διαδικασια να παρω αμεσα ενυδρειο και μετα να του βαλω παρεα. 

 

Οχι δεν εχω κανει κατι σε στρωσιμο να το αφησω μεγαλουτσικο χρονικο διαστημα χωρις ψαρια στην αρχη. Μου ειπαν οτι τα βακτηρια αυτα ειναι "superfast" και οτι σιγα σιγα θα μπορω να βαζω ψαρια. Απλα σε δευτερη φαση μου ειπαν να μην κανω για 28 μερες αλλαγη νερου για να στρωσει (και οτι θα δω να ανεβαινουν τα νιτρικα και μετα να πεφτουν). Τεστ νερου κανω με χαρτακια παντα ηταν στις ιδανικες τιμες ολα μονο (δηλαδη ποτε δεν εχω δει αυξηση νιτρικων οπως μου ειχαν πει) προσφατα μου ανεβηκε μονο λιγο το ph σε 8,4 και γι'αυτο εβαλα τυρφη να το ριξω αλλα μου ειπαν οτι ειναι ξεκαθαρα το νερο βρυσης και οχι καποια αλλη αιτια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Η έντονη οσμή μπορεί να είναι από αρκετά πράγματα. Το ποιο επικίνδυνο όμως είναι η αμμωνία και δυστυχώς όμως τα στοκ δεν την μετρούν. Πες μας αν και πόσο σου γράφουν ΝΟ2 και ΝΟ3. 

Και για να επέμβεις άμεσα 50% αλλαγή νερού.

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρινο! 

Θα φροντισω να παρω και τεστ κανονικα. Χρησιμοποιω τα χαρτακια της Dennerle και στο Nitrat και Nitrit ειναι κατασπρα (οπως πρεπει δλδ συμφωνα με το υπομνημα). Ουτε καν υποψια χρωματισμου δλδ σε αυτα τα κουτακια.

 

Αλλαξα σημερα 15 λιτρα (1 μερα σε κουβα με αντιχλωριο) και εριξα βακτηρια και τυρφη. Οποτε αλλαξα καπου 30%. Να ξανακανω αλλα ποσο και ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθός σου κάνει την δουλειά.... 

Τη φίλτρο έχεις και με τη υλικά; 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε Δημήτρη έχεις κάνει πολλά λάθη. Δηλαδή, επιλογή ενυδρείου σε σχέση με τα ψαράκια, υπόστρωμα με ψεύτικα διακοσμητικά και το πιο σημαντικό..το φίλτρο

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rik said:

Ο βυθός σου κάνει την δουλειά.... 

Τη φίλτρο έχεις και με τη υλικά; 

Γεια σου Rik!

 

Αυτο ειναι το φιλτρο πηγαινε πακετο με το ενυδρειο που ειναι αυτο:
0003741C-2.jpg

 

image.thumb.png.b2c7a702ba4dac75d82fa8f4abb41193.png

Δε βαζω direct link για να μη κανω "διαφημιση" στο μαγαζι δεν ξερω καν αν επιτρεπεται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Mik, βασικα εγω ως τελειως ασχετος πηγα στο μαγαζι και με κατευθυναν...Τους ειπα τι θελω να κανω και μου ειπαν παρε αυτο. Για υποστρωμα εγω αμμο ηθελα αλλα μου λεει η πετρα καλυτερα θα καθαριζει πιο ευκολα με τη σκουπα.

 

Παρακαλω πολυ καντε μου προτασεις τι να κανω στη φαση που ειμαι, δηλαδη και υποστρωμα αν μπορει να αλλαξει σε αυτη τη φαση να μπω στη διαδικασια να αλλαξω, και πραγματικα φυτα να βαλω (κατα προτιμιση χωρις να θελω μπουκαλα Co2) και φυσικα και φιλτρο να αλλαξω η οτι αλλο νομιζετε, ειμαι ολος αυτια για recommendations!

 

Thanks και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου είναι σου είναι μικρό αλλά το κύριο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να αλλάξεις όλο τον βυθο και η όλη επιχείρηση είναι επικίνδυνη για τα ψαράκια σου.... 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη καταρχήν μην απογοητεύεσαι! Όλοι έχουμε κάνει λάθη.. επίσης πολλές φορές αυτά που λένε από τα διαφορά pet shop, όχι από όλα, περισσότερο προβλήματα δημιουργούν. Μου έχει τύχει. Συμφωνώ με τον mik7..  Διάβασε αρχικά αυτό θα σε βοήθησει..και κάνε μετρήσεις αρχικά με υγρά τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικα. Επίσης αλλαγές νερού κάθε βδομάδα γύρω στο 30% με αντί χλώριο. Τώρα για την ψάροσυνθεση ισχύει.. τα νέον μπορείς να τα δώσεις.. μπορείς να φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο με εύκολα ζωντανά φυτά για το μονομάχο..

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όποιος σου τον πρότεινε σαν βυθό έκανε μεγάλο λάθος μια που μαζεύει πολύ πράμα λόγω των μεγάλων διακενων που έχει εγκλωβιζει όλη την βρωμιά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Γρηγόρης μπορείς να φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο για τον μονομάχο.. Οι περισσότεροι τα έχουμε περάσει.. 

Λοιπόν, σιγά σιγά βγάζεις τα  ψεύτικα διακοσμητικά και αγοράζεις τέστ υγρά αμμωνίας, νιτρώδη και νιτρικών. Μετράς,μας ενημερώνεις και προχωράμε..

  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Rik said:

Όποιος σου τον πρότεινε σαν βυθό έκανε μεγάλο λάθος μια που μαζεύει πολύ πράμα λόγω των μεγάλων διακενων που έχει εγκλωβιζει όλη την βρωμιά. 

Κατανοητο απολυτα...φαντασου χωρις να ξερω τιποτα εγω για αυτο το λογο δεν τον ηθελα...αλλα μου αναφερθηκε οτι με την πετρα θα ειναι πιο καλη η σκουπα κτλ...ασε και που οπτικα προτιμουσα μια ετσι λευκη αμμο...το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε...

Έγινε επεξεργασία - dimitris pro
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτά που σου λέει αρχικά ο mik7 και διάβασε το άρθρο θα σε βοηθήσει παρά πολύ! Μετά πες μας τι ακριβώς θέλεις να κανείς και βλέπουμε.. όλα τα ψαρια δεν ταιριάζουν μεταξύ τους, ούτε και με τα λίτρα σου.. επίσης ζουν σε διαφορετικές παραμέτρους. Το υπόστρωμα εξαρτάται και από το αν θελεις να βάλεις φυτά. Πάντως αυτό που έχεις συμφωνώ πως δεν βοηθά.. και νομίζω και για τα γατόψαρα δεν ειναι καλό..ας πουν και τα παιδιά που έχουν μεγαλύτερη πείρα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος dimitris pro έγραψε:

Κατανοητο απολυτα...φαντασου χωρις να ξερω τιποτα εγω για αυτο το λογο δεν τον ηθελα...αλλα μου αναφερθηκε οτι με την πετρα θα ειναι πιο καλη η σκουπα κτλ...ασε και που οπτικα προτιμουσα μια ετσι λευκη αμμο...το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε...

Και η άμμος θέλει προσοχή και δεν ειναι η καλύτερη για όλα τα ενυδρεία.. διάβασε το άρθρο..🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mik7 said:

Όπως λέει και ο Γρηγόρης μπορείς να φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο για τον μονομάχο.. Οι περισσότεροι τα έχουμε περάσει.. 

Λοιπόν, σιγά σιγά βγάζεις τα  ψεύτικα διακοσμητικά και αγοράζεις τέστ υγρά αμμωνίας, νιτρώδη και νιτρικών. Μετράς,μας ενημερώνεις και προχωράμε..

Θα αγορασω αμεσα τεστ!

Με το υποστρωμα τι κανω? Θα δοκιμαζα κατι σε φυτεμενο αν ειναι ειναι σχετικα ευκολο στο να το καταφερω. Οπτικα τουλαχιστον μου αρεσει πολυ περισσοτερο εννοειται και λογικα βοηθανε και τα φυτα τα ζωντανα στο βιοτοπο.

Τα διακοσμητικα ειναι απαραιτητο να φυγουν? Αν ναι ολα η μονο τα φυτα?

Τα τετρα επισης ειναι απαραιτητο να φυγουν? Δεν εχω θεμα ο μονομαχος ειναι προτεραιοτητα αλλα οκ για να μη μπω στη διαδικασια να διωξω τα ψαρακια αν δεν ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα φτιάξουν. Το ανησυχητικό είναι ο συνδιασμός  NO2 0 και ΝΟ3 0 και η έλλειψη μέτρησης της αμμωνίας που ενδεχόμενα μας πάει σε μη στρωμένο ενυδρείο. Μέχρι να πάρεις υγρά τεστ ΝΗ3/ΝΗ4  και καλό θα ήταν και για νιτροδη και νιτρικά να κάνεις καθημερινή αλλαγή 30% του νερού σου. 

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος dimitris pro έγραψε:

Κατανοητο απολυτα...φαντασου χωρις να ξερω τιποτα εγω για αυτο το λογο δεν τον ηθελα...αλλα μου αναφερθηκε οτι με την πετρα θα ειναι πιο καλη η σκουπα κτλ...ασε και που οπτικα προτιμουσα μια ετσι λευκη αμμο...το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε...

Τώρα ότι έγινε έγινε με το υπόστρωμα..... Το θέμα θέλει προσοχή στην όλη προσέγγιση. Θα πάρεις μια λεκάνη ή κάποιο πλαστικό δοχείο και εκεί θα μεταφέρεις όλο  τον εξοπλισμό σου, φίλτρο χωρίς να το καθαρίσεις, θερμαντήρα και τα διακοσμητικά που τα θέλουμε αυτή την στιγμή για τα βακτήρια που είναι αυτή τη στιγμή και σε αυτά. Μετά θα πάρεις κάμποσα πετραδάκια μόνο από την επιφάνεια του βυθού σου, όχι τα από κατω και εννοείται και τα ψάρια. Αδειάζεις το ενυδρείο, ξεπλένεις τον πάτο του και βάζεις άμμο ή ψιλό χαλαζιακο χαλικάκι το πολύ 2mm. Επίσης θα χρειαστείς ένα καλύτερο φίλτρο γιατί αυτό που έχεις δεν είναι για πολλά πολλά. 

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος dimitris pro έγραψε:

Θα αγορασω αμεσα τεστ!

Με το υποστρωμα τι κανω? Θα δοκιμαζα κατι σε φυτεμενο αν ειναι ειναι σχετικα ευκολο στο να το καταφερω. Οπτικα τουλαχιστον μου αρεσει πολυ περισσοτερο εννοειται και λογικα βοηθανε και τα φυτα τα ζωντανα στο βιοτοπο.

Τα διακοσμητικα ειναι απαραιτητο να φυγουν? Αν ναι ολα η μονο τα φυτα?

Τα τετρα επισης ειναι απαραιτητο να φυγουν? Δεν εχω θεμα ο μονομαχος ειναι προτεραιοτητα αλλα οκ για να μη μπω στη διαδικασια να διωξω τα ψαρακια αν δεν ειναι απαραιτητο.

Όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά θα τα βγάλεις.. Άσε το υπόστρωμα για μετά.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Με ενα ανάλογο φιλτρο θα έχεις και σωστή φιλτρανση χωρίς να πιάνει και χώρο εσωτερικά του ενυδρείου σου. Από μάρκες πολλές και διάφορες. Το συγκεκριμένο είναι οικονομικό μέτριας ποιότητας αλλά σχετικά αξιόπιστα.... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Rik said:

Με ενα ανάλογο φιλτρο θα έχεις και σωστή φιλτρανση χωρίς να πιάνει και χώρο εσωτερικά του ενυδρείου σου. Από μάρκες πολλές και διάφορες. Το συγκεκριμένο είναι οικονομικό μέτριας ποιότητας αλλά σχετικά αξιόπιστα.... 

Πολυ πιο σωστο φαινεται φιλε Rik. Υπαρχει καπου Ελλαδα (δε βρηκα κατι με μια αναζητηση) η να ψαχτω απο εξω? 

 

Κατι ακομα: Τωρα που τα ξανασκεφτομαι ολα ισως εχω κανει το εξης λαθος...Επειδη βρωμιζε ο βυθος εβαζα σκουπα βυθου με το τουλι και οχι με το σωληνα. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μη τα κραταει ολα το τουλι και για ενα βραδυ να γινεται θολο το τοπιο. Το φιλτρο εκανε τη δουλεια του και το καθαριζε και μετα καθαριζα το σφουγγαρακι του φιλτρου με μικρες κινησεις σε λεκανακι με νερο ενυδριου. Ενδεχεται ωστοσο να εχει κατσει λασπη στο φιλτρο μου με αυτο που εκανα και εχουν παθει κατι τα βακτηρια? Επελεγα τη μεθοδο με το τουλι για να κατσω πιο πολυ ωρα με τη σκουπα (τυπου 15-20 λεπτα).

Έγινε επεξεργασία - dimitris pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη και σε ολη την παρεα.

 

Εχθές εγραφα από το κινητο οποτε μου ηταν δύσκολο να δωσω πολλες πληροφορίες. Είναι βασικο να καταλάβεις αρχικα το πρόβλημα .

Στο βυθό έχουν σχηματιστεί αναερόβιες περιοχές με αποτέλεσμα να σχηματίζεται υδρόθειο, που μυρίζει κατι σαν χαλασμένο-κλούβιο αυγό. Είναι, πολύ δηλητηριώδες, διαβρωτικό, εύφλεκτο μέχρι και εκρηκτικό. Είναι το αποτέλεσμα της αναερόβιας βακτηριδιακής αποικοδόμησης (διαφόρων) θειούχων οργανικών ουσιών που μαζεύονται από τις τροφές και τα απόβλητα των ψαριών. Είναι άκρως επικίνδυνο για τα ψάρια άπαξ και απελευθερωθεί σε μεγάλες ποσότητες και μπορεις να τα βρεις όλα τούμπα ξαφνικά.

 

Τωρα, οσο αφορα το υποστρωμα, όταν είναι πολύ χοντρη η κοκκομετρια (πετραδάκια) μαζευει πραμα με τον καιρο, όπως επισης και όταν η αμμος είναι τυπου πούδρα παλι με τον καιρο πίνει εάν δεν εχουμε καλη ροη  και εάν ένα ψαρι σκαψει τοτε βγαινει μεσα στο νερο το αεριο και μπορει να σκοτωσει παλι.

Γιαυτο όταν παρεις την αμμο θα πρεπει να είναι καλυτερα σαν κοκκομετρια τυπου ζαχαρης και χαλαζιακη για να αναπνεει σε ένα βαθμο ο βυθος αλλιως το κλασσικο χαλικακι 2 mm που αναπνέει ανετα.

 

Οσο για το φιλτρο επισης παιζει σημαντικο ρολο μια που από την μια με την ροη του λειτουργεί σαν χορτοκοπτικό ας πουμε στον βυθο και πρεπει να μπορει να σπρώξει τα αποβλυτα στην εισοδο του φιλτρου και όχι να κατακάθονται στον βυθο. Βεβαια πρεπει να βοηθαει και ο βυθος για τους λογους που ανεφερα παραπανω.

 

Από την αλλη και η σωστη μηχανικη φιλτρανση με την σωστη ποσοτητα υλικων παιζει τον ρολο του (σφουγγαρια , μαλλι, κεραμικα) για την σωστη συγκράτηση των αποβλήτων. Όταν ο χωρος του δοχειου των υλικων του φιλτρου είναι μικρος φτανει γρηγορα σε κορεσμο και δεν καταφερνει να συγκρατηση τα αποβλητα πια γυρνώντας τα παλι στο ενυδρείο.

 

Από ροη εισαι σχετικα οκ μια που εχεις και μονομαχο και δεν θελουμε υπερβολικα ρευματα αλλα ο ογκος του δοχειου υλικων του είναι υποτυπώδες και ανεπαρκής για αυτό και σου προτεινα το παραπανω φιλτρο που εχει αρκετο χωρο για την φιλτρανση και ρυθμιζεις και την ροη του. Θα σου στειλω πμ από πού μπορεις να το παρεις στην Ελλαδα αλλα υπαρχουν πολλα αναλογα φιλτρα και αλλων εταιριων.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Rik said:

Καλημέρα Δημήτρη και σε ολη την παρεα.

 

 

Εχθές εγραφα από το κινητο οποτε μου ηταν δύσκολο να δωσω πολλες πληροφορίες. Είναι βασικο να καταλάβεις αρχικα το πρόβλημα .

Στο βυθό έχουν σχηματιστεί αναερόβιες περιοχές με αποτέλεσμα να σχηματίζεται υδρόθειο, που μυρίζει κατι σαν χαλασμένο-κλούβιο αυγό. Είναι, πολύ δηλητηριώδες, διαβρωτικό, εύφλεκτο μέχρι και εκρηκτικό. Είναι το αποτέλεσμα της αναερόβιας βακτηριδιακής αποικοδόμησης (διαφόρων) θειούχων οργανικών ουσιών που μαζεύονται από τις τροφές και τα απόβλητα των ψαριών. Είναι άκρως επικίνδυνο για τα ψάρια άπαξ και απελευθερωθεί σε μεγάλες ποσότητες και μπορεις να τα βρεις όλα τούμπα ξαφνικά.

 

 

Τωρα, οσο αφορα το υποστρωμα, όταν είναι πολύ χοντρη η κοκκομετρια (πετραδάκια) μαζευει πραμα με τον καιρο, όπως επισης και όταν η αμμος είναι τυπου πούδρα παλι με τον καιρο πίνει εάν δεν εχουμε καλη ροη  και εάν ένα ψαρι σκαψει τοτε βγαινει μεσα στο νερο το αεριο και μπορει να σκοτωσει παλι.

Γιαυτο όταν παρεις την αμμο θα πρεπει να είναι καλυτερα σαν κοκκομετρια τυπου ζαχαρης και χαλαζιακη για να αναπνεει σε ένα βαθμο ο βυθος αλλιως το κλασσικο χαλικακι 2 mm που αναπνέει ανετα.

 

 

 

Οσο για το φιλτρο επισης παιζει σημαντικο ρολο μια που από την μια με την ροη του λειτουργεί σαν χορτοκοπτικό ας πουμε στον βυθο και πρεπει να μπορει να σπρώξει τα αποβλυτα στην εισοδο του φιλτρου και όχι να κατακάθονται στον βυθο. Βεβαια πρεπει να βοηθαει και ο βυθος για τους λογους που ανεφερα παραπανω.

 

 

Από την αλλη και η σωστη μηχανικη φιλτρανση με την σωστη ποσοτητα υλικων παιζει τον ρολο του (σφουγγαρια , μαλλι, κεραμικα) για την σωστη συγκράτηση των αποβλήτων. Όταν ο χωρος του δοχειου των υλικων του φιλτρου είναι μικρος φτανει γρηγορα σε κορεσμο και δεν καταφερνει να συγκρατηση τα αποβλητα πια γυρνώντας τα παλι στο ενυδρείο.

 

 

Από ροη εισαι σχετικα οκ μια που εχεις και μονομαχο και δεν θελουμε υπερβολικα ρευματα αλλα ο ογκος του δοχειου υλικων του είναι υποτυπώδες και ανεπαρκής για αυτό και σου προτεινα το παραπανω φιλτρο που εχει αρκετο χωρο για την φιλτρανση και ρυθμιζεις και την ροη του. Θα σου στειλω πμ από πού μπορεις να το παρεις στην Ελλαδα αλλα υπαρχουν πολλα αναλογα φιλτρα και αλλων εταιριων.

Respect σε ευχαριστω παρα πολυ για ολα...πολυ αναλυτικα και κατανοητα. Θα στρωθω στη δουλεια και ελπιζω να προλαβω. Σημερα θα κανω και τα τεστ υγρου και θα ενημερωσω!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...