Jump to content

Εντονη μυρωδια σε ενυδρειο γλυκου νερου 54L


Recommended Posts

Το θεμα του φιλτρου εχει δρομολογηθει και θα προμηθευτω ενα πιο decent. 

 

Απο τεστ δεν βρηκα διαθεσιμο το N02 (θα κοιταξω κ αλλου) πηρα μονο N03 και ΝΗ3/ΝΗ4.

 

ΝΟ3 μου φαινεται οκ, ωστοσο (εκτος κ αν διαβαζω πολυ λαθος το τεστ) πρεπει να ειμαι φουλ στην αμμωνια...

Που αν καταλαβαινω καλα για μην εχω NO3 (και λογικα ουτε NO2) βαση χαρτινων test σημαινει no bacteria at all σωστα? Βαζω ωστοσο μαλλον κατι κανω λαθος η το φιλτρο ειναι τραγικα μαπα και δεν εχει κρατησει τπτ πανω του...

 

Επειδη πρωτη φορα κανω τα τεστ ριξτε και μια ματια...αν τα διαβαζω καλα...προτασεις?

 

Αλλαξα σημερα αλλα 17 λιτρα ΑΦΟΥ εκανα τα τεστ. Το ενυδρειο 95% γεματο με διακοσμητικα και νερο) και ειναι 54L. Χθες ειχα αλλαξει αλλα 15L. Τα τεστ τα εκανα ΠΡΙΝ τη σημερινη αλλαγη.

 

Παλι η σκουπα με την αναρποφηση εβγαλε πραμα...

 

Λυσεις για την αμμωνια? Υπαρχει προσθετο για να τη ριξει αμεσα? Θα αλλαξω και πυθμενα συντομα αλλα κατι αμεσο περα απο την αλλαγη νερου?

Να κανω κ αυριο παλι? 

 

Λιγο υπομονη και τα φωτα σας!

Σας ευχαριστω πολυ ολους και παλι! Special thanks to Rik!

 

P.S. Μαλλον χανω και δευτερο tetra ειναι στα τελευταια του.

 

 

Test 3.jpg

Test 2.jpg

test 1.jpg

Έγινε επεξεργασία - dimitris pro
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν στρώθηκε σωστά το ενυδρείο και έχεις φουλ αμμωνία.. δες εδώ τι πρέπει να κανείς!! Κατά τη γνώμη αλλαγές νερού 50% κάθε μέρα, θερμοκρασία όχι πάνω από 23 και σταματά το φαγητό.. βρες μπόλι από κάποιο φίλτρο η πρόσθεσε βακτήρια.. σε καμία περίπτωση μην βάλεις αλλά ψαρια..περίμενε θα σου πουν και τα παιδιά αν λέω κάτι λάθος 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ said:

Δυστυχώς δεν στρώθηκε σωστά το ενυδρείο και έχεις φουλ αμμωνία.. δες εδώ τι πρέπει να κανείς!! Κατά τη γνώμη αλλαγές νερού 50% κάθε μέρα, θερμοκρασία όχι πάνω από 23 και σταματά το φαγητό.. βρες μπόλι από κάποιο φίλτρο η πρόσθεσε βακτήρια.. σε καμία περίπτωση μην βάλεις αλλά ψαρια..περίμενε θα σου πουν και τα παιδιά αν λέω κάτι λάθος 

Παιζει το σεναριο να εχω και αποτομη αυξηση αμμωνιας λογω του θανατου του ενος τετρα?

Αυτο που ειναι στα τελευταια του εχει χασει το κοκκινο του χρωμα δεν κολυμπαει και σα να εχει βγαλει κ κατι απο το στομα του. Επισης δεν τον κανουν κ τα αλλα παρεα...Τον κραταω μεσα μπας και η τον βγαζω?

 

Τον μονομαχο τον κραταω στο ενυδρειο η να παρω μια γυαλα η μια μονομαχιερα προσωρινα? Ολα τα ψαρακια τα ποναω αλλα με τον μονομαχο του μιλαω και αντιλαμβανεται πληρως...καταλαβες...

 

Βακτηρια βαζω σε καθε αλλαγη πλεον.

 

Μπλεξαμε γμτ :(

Έγινε επεξεργασία - dimitris pro
Link to comment
Share on other sites

Βγαλτα από εκεί μέσα αμεσα.... Δεν έχεις ένα δοχείο; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rik said:

Βγαλτα από εκεί μέσα αμεσα.... Δεν έχεις ένα δοχείο; 

Δοχειο τυπου αποθηκευτικο πλαστικο? Εχω ναι...να το ξεπλυνω με ζεστο νερο και να τα φτιαξω. Με τι νερο μεσα αποχλωριομενο βρυσης? 

Αν εχεις χρονο πες μου τα βηματα please. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2022 at 12:23 ΠΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Τώρα ότι έγινε έγινε με το υπόστρωμα..... Το θέμα θέλει προσοχή στην όλη προσέγγιση. Θα πάρεις μια λεκάνη ή κάποιο πλαστικό δοχείο και εκεί θα μεταφέρεις όλο  τον εξοπλισμό σου, φίλτρο χωρίς να το καθαρίσεις, θερμαντήρα και τα διακοσμητικά που τα θέλουμε αυτή την στιγμή για τα βακτήρια που είναι αυτή τη στιγμή και σε αυτά. Μετά θα πάρεις κάμποσα πετραδάκια μόνο από την επιφάνεια του βυθού σου, όχι τα από κατω και εννοείται και τα ψάρια. Αδειάζεις το ενυδρείο, ξεπλένεις τον πάτο του και βάζεις άμμο ή ψιλό χαλαζιακο χαλικάκι το πολύ 2mm. Επίσης θα χρειαστείς ένα καλύτερο φίλτρο γιατί αυτό που έχεις δεν είναι για πολλά πολλά. 

Ότι σου είχα πει στο ποστ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο αντιχλωριο έχεις; 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Rik said:

Ποιο αντιχλωριο έχεις; 

Καλημερα! Ειχα της Sera και επειδη τελειωνει πηρα της Dennerle.

Έγινε επεξεργασία - dimitris pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα!

Δημητρη τη εκανες τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rik said:

Καλημερα στην παρεα!

Δημητρη τη εκανες τελικα;

Σημερα το απογευμα γιατι δεν ειχα μεγαλο να χωραει τα παντα. Αναγκαστικα σημερα το απογευμα θα παω Jumbo να παρω μεγαλο δοχειο και τα χαλικακια απο petshop. Ποσο μπορουν να μεινουν εκει μεσα? Καθαριζω ενυδρειο και βαζω χαλικι κ τα βαζω αμεσα η να βαλω βακτηρια και να περιμενω ενα Χ διαστημα? 

Link to comment
Share on other sites

Εκανες τουλαχιστον αλλαγη νερου;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rik said:

Εκανες τουλαχιστον αλλαγη νερου;

Ναι προχθες 15λ και χθες (μετα το τεστ) αλλα 17λ.

Ετοιμαζω και σε κουβα το νεο νερο για το δοχειο.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μεγαλυτερη αλλαγη 70 % και θα σου πω τι θα κανεις σε λιγο....

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Done, εκανα και αυτη την αλλαγη!

 

Και αφησα να γινεται πριν φυγω απο το σπιτι και επομενη παρτιδα νερου με αντιχλωριο καπου 20Λ θα εχω ετοιμα αν χρειαστω πιο πολυ θα πρεπει να φτιαξω επι τοπου και να το αφησω ισως λιγο να δρασει.

 

Φιλτρο 802 εγινε παραγγελια ισως να το εχω κ αυριο στα χερια μου.

Απογευμα θα παω για δοχειο και τη χοντρη αμμο με τις προδιαγραφες που ειπαμε.

 

Και μετα θεωρητικα ειμαι ετοιμος να πιασω δουλιτσα για μεταφορα κ καθαρισμα ενυδρειου. 

 

Αναμενω οδηγιες Rik, να 'σαι καλα!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dimitris pro έγραψε:

Απογευμα θα παω για δοχειο και τη χοντρη αμμο με τις προδιαγραφες που ειπαμε.

Μην παιρνεις φυσικη αμμο. Παρε χαλαζιακη αμμο, καλυτερα να μην ειναι λευκη.Τα ζωντανα προτιμούν σκουρο βυθο.:)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Μην παιρνεις φυσικη αμμο. Παρε χαλαζιακη αμμο, καλυτερα να μην ειναι λευκη.Τα ζωντανα προτιμούν σκουρο βυθο.:)

 

Γεια σου Ναταλια!

A μαλιστα οποτε οχι κατι τετοιο:
https://www.aquariumshop.gr/el/ypostroma-enydreioy/9440-2-europet-bernina-black-1-3mm-9kg.html

αλλα κατι τετοιο (σε 1-2 αντι για 2-3 που ειναι το συγκεκριμενο):
https://www.aquariumshop.gr/el/ypostroma-enydreioy/9445-2-europet-bernina-quartz-grey-2-3mm-10kg.html

 

Πριν το μηνυμα σου ελεγα να παω για τη πρωτη τη μαυρη...νομιζω η χαλαζιακη ειναι σε μπεζ κυριως σωστα? Θα ψαξω να δω τι εχει στα εδω γυρω.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και ένα start up της prodibio, ένα μικρό σακουλάκι ζεολιθο και κερατοφυλλο ή κάποιο φυτό Γρηγόρης ανάπτυξης. Σόρυ Δημήτρη αλλά σήμερα δεν βρήκα χρόνο ούτε για.... 😉 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις έλα από Καλλιθέα να σου δώσω μπόλι.. Κάνε τις αλλαγές που θες και την διάταξη και στείλε μου πμ να βρεθούμε Σάββατο ή Κυριακή 

  • love 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mik7 said:

Αν θέλεις έλα από Καλλιθέα να σου δώσω μπόλι.. Κάνε τις αλλαγές που θες και την διάταξη και στείλε μου πμ να βρεθούμε Σάββατο ή Κυριακή 

Φιλε εισαι φοβερος ευχαριστω πολυ! Θα το κανουμε ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαιωση για να μη κανω καμια πατατα:

-Startup probidio δεν ειχε, εχω ωστοσο τα bacteria της Dennerle - Bacto Elixier FB7.

-Φυτα αληθινα δεν πηρα - θα παρω συντομα.

-Πηρα τυπου χαλαζια μαυρη 1-2mm (δεν ειναι ασβεστολιθικη) και μου ειπε ειναι μια χαρα (και οπτικα μου αρεσε)

-Φιλτρο εχω παραγγειλει το κινεζικο το 802 στη καλυτερη να το εχω αυριο το απογευμα αλλα δεν ειναι κ σιγουρο. Υλικα εξτρα για το φιλτρο δεν εχω παρει ακομα - δεν ξερω καν αν χωρανε η αν θελουμε και δεν προτιμουμε full σφουγγαρι προς το παρον

- Πηρα επισης AmGuard για την αμμωνια (ammonia stop).

- Εχω ετοιμο 20 Λ νερο αποχλωριομενο.

-Πηρα μεγαλο δοχειο πλαστικο αποθηκευσης 52Λ.

- Ζεολιθο δεν ειχε

 

Οτι λειπει και ειναι απαραιτητο θα το παρω συντομα.

 

Παμε στα δυσκολα τωρα.

 

- Κανω το σταυρο μου.

- Ξεπλενω καινουργιο χαλικι καλα.

- Α) Γεμιζω κανα 20Λ με νερο ενυδρειου στο δοχειο και μεταφερω διακοσμητικα και τις πανω πανω πετρες και ριχνω AmmoniaStop μισω καπακι (οσο λεει για τα emergencies) και μετα βαζω ψαρια.

OR
 

 Β) τα ψαρια μπαινουν σε φρεσκο νερο αποχλωριομενο μαζι με τα παρελκομενα ως ανω. Ο λογος που σκεφτηκα το Α ειναι μπας και παθουν λιγοτερο σοκ σε σχεση με βρυσης κατ'ευθειαν αλλα εσεις θα μου πειτε.

 

-Αδειαζω τελειως το ενυδρειο το καθαριζω, βαζω χαλικι και αποχλωριομενο νερο (η βρυσης + αποχλωριοτικο αν εχω χρησιμοποιησει το ετοιμο αποχλ/νο νερο στο Β βημα και το αφηνω να δρασει λιγο).

-Ριχνω τυρφη σε υγρο για το ph, ριχνω παλι βακτηρια υγρο
- Μεταφερω φιλτρο (το παλιο για μικρο διαστημα μεχρι να ερθει το αλλο) και θερμαντηρα πισω στο ενυδρειο.

- Μεταφερω τα ψαρια ενυδρειο.

 

Link to comment
Share on other sites

Για μενα, το πρωτο που εχεις να κανεις αυτη την στιγμη εαν γυρισες στο σπιτι ειναι να μετρησεις αμμωνια και να αλλαξης το νερο με αντιχλωριο και  προσθηκη AmGuard....

Δυστηχως το Bacto Elixier FB7 δεν ειναι ακριβως οπως τα βακτηρια της prodibio αλλα αν σου δωση και ο Μιχαλης μπολι θα μπορεσουμε να σωσουμε την κατασταση σε ενα βαθμο. 

Τα φυτα και ο ζεολιθος θα σε βοηθουσαν επισης αυτη την στιγμη γιατι μεχρι να ερθει το φιλτρο και να γινει η ολη διαδικασια θελει το χρονο του. Επισης διαβασα οτι εχεις και γατοψαρα..... Τη γατοψαρα;;; Γενικος εχεις πολυ πραμα για αυτη την φαση απο ψαρια και φοβαμε μην εχεις και αλλες απωλειες. Με το φιλτρακι κανε φουλ αναταραξη για καλυτερη οξυγωνοση και εχε το νου σου στην αμμωνια μεχρι να στρωσουν τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης οταν μετρας για αμμωνια προσπαθησε να κρατας το νερο σου κατω απο τα 2 mg/l . Εκτιμήσε το επίπεδο της ελεύθερης, τοξικής αμμωνίας από την τιμή μέτρησης και την τιμή του pH αναφερόμενοι στον πίνακα των οδηγιών.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Rik said:

Για μενα, το πρωτο που εχεις να κανεις αυτη την στιγμη εαν γυρισες στο σπιτι ειναι να μετρησεις αμμωνια και να αλλαξης το νερο με αντιχλωριο και  προσθηκη AmGuard....

Δυστηχως το Bacto Elixier FB7 δεν ειναι ακριβως οπως τα βακτηρια της prodibio αλλα αν σου δωση και ο Μιχαλης μπολι θα μπορεσουμε να σωσουμε την κατασταση σε ενα βαθμο. 

Τα φυτα και ο ζεολιθος θα σε βοηθουσαν επισης αυτη την στιγμη γιατι μεχρι να ερθει το φιλτρο και να γινει η ολη διαδικασια θελει το χρονο του. Επισης διαβασα οτι εχεις και γατοψαρα..... Τη γατοψαρα;;; Γενικος εχεις πολυ πραμα για αυτη την φαση απο ψαρια και φοβαμε μην εχεις και αλλες απωλειες. Με το φιλτρακι κανε φουλ αναταραξη για καλυτερη οξυγωνοση και εχε το νου σου στην αμμωνια μεχρι να στρωσουν τα πραγματα.

Rik Μιλησα και με τον mik στο τηλεφωνο και με κατευθυνε λεπτομερως με τη μεταφορα 

Σαββατο απογευμα θα βρεθουμε και για το μπολι.

 

Amguard και αντιχλωριο στο ενυδρειο εννοεις η στο δοχειο? 
Θα κανω μετρηση πριν αλλα ελεγα να ξεκιναγα με τη διαδικασια του δοχειου.

 

Τα γατοψαρα ειναι 3

-corydoras panda

-corydoras julie

-ενας τυπος γατοψαρου που ειναι γλυφτης και μου ειπαν οτι παραμενει mini σε σχεση με τους κανονικους (μου εχει κανει φοβερη δουλεια με μαυρη αλγη που ειχα βγαλει).

 

+ 7 τετρα

+ 1 apple snail

+ 1 zebra snail

+ φυσικα ο Πανκι (μονομαχος)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...