Jump to content

Αρχάριος και νεα αρχή


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Elric έγραψε:

Έγινε και το λάθος του αρχάριου. Έφτιαξα το  scape με μια όμορφη ρίζα και μερικές πέτρες αλλά στο γέμισμα το ξύλο σηκώθηκε παρόλο που το είχα κολλήσει σε πέτρα. Τώρα το έχω βγάλει και το έχω σε μια λεκάνη μέσα στο νερό μπας και βουλιάξει

βαλε μια πετρα απο πανω να ειναι ολη κατω απο το νερο. Σε μια εβδομαδα θα βουλιάξει.

Με τι κολλα κολλησες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

βαλε μια πετρα απο πανω να ειναι ολη κατω απο το νερο. Σε μια εβδομαδα θα βουλιάξει.

Με τι κολλα κολλησες;

Με μια ειδική για ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Elric έγραψε:

Με μια ειδική για ενυδρεία

Δεν πιστευω να την πληρωσες ακριβα. Μια απλη κυανοακριλικη κολλα (τζελ καλυτερα) αν βρεις σε καλη τιμη, το ιδιο ειναι.

Υπαρχουν κολπα για να κολλησεις το ξυλο σε πετρα. Καπου στο youtube ειχα δει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν πιστευω να την πληρωσες ακριβα. Μια απλη κυανοακριλικη κολλα (τζελ καλυτερα) αν βρεις σε καλη τιμη, το ιδιο ειναι.

Υπαρχουν κολπα για να κολλησεις το ξυλο σε πετρα. Καπου στο youtube ειχα δει.

https://www.aquario.gr/product/seachem-reef-glue-20gr/

 

αυτη χρησιμοποίησα αλλά μάλλον ή έβαλα λίγο ή η πέτρα ήταν μικρή.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνετε κάποια αντλία για τις αλλαγές του νερού?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Elric έγραψε:

Έχετε να μου προτείνετε κάποια αντλία για τις αλλαγές του νερού?

 Μιας και είναι μόνο 30 λίτρα μια απλή αντλία θα είναι οκ . Την παρακάτω την έχω εγώ και ειναι τέλεια :

https://www.petsupermarket.gr/dophin-skoypa-vythoy

Ελπίζω να βοήθησα 😁

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

 Μιας και είναι μόνο 30 λίτρα μια απλή αντλία θα είναι οκ . Την παρακάτω την έχω εγώ και ειναι τέλεια :

https://www.petsupermarket.gr/dophin-skoypa-vythoy

Ελπίζω να βοήθησα 😁

 

Ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο εχει ουσιαστικά στηθεί αλλά περιμένω να βουλιάξει μια ριζα που θελω για διακόσμηση και η οποία δεν λέει να μεινει σε μια μεριά, οπότε την εχω βάλει σε μια λεκάνη και περιμενω να μουλιάσει μπάς και βουλιάξει μονη της. Αυτο απ'ότι ξερω μπορεί να πάρει και δυο εβδομάδες. Μέχρι τότε χρειάζεται να ασχοληθώ καθόλου με το ενυδρείο? το εχω κανονικά με θέρμανση , φίλτρο και φως γιατι εχω βάλει κάποια φυτά (λιγα).  Το μόνο που εχω ρίξει μέσα είναι ένα αποχλωριοτικό. Υπάρχει περίπτωση, χωρις τροφή και μόνο απο τα φυτά μετα απο δυο εβδομάδες να μετρήσω αμμωνία?   

IMG_20220526_071404.jpg

Έγινε επεξεργασία - Elric
Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2022 at 10:19 ΠΜ, το μέλος Elric έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση, χωρις τροφή και μόνο απο τα φυτά μετα απο δυο εβδομάδες να μετρήσω αμμωνία?   

και απο που θα βρεθεί? Μονο αν θα σαπίσουν τα φυτα.....

Το χαλικι κατω μηπως ειναι καποιο θρεπτικο υποστρωμα? Αν οχι -

Ριξε τροφη στο ενυδρειο. Οσο πιο πολυ πρωτεΐνη θα εχει η τροφη, τοσο πιο πολυ αμμωνια θα εχεις. Ριξε για αρχη 1/4 κουταλάκι του γλυκού και μετα απο 2-3 μερες κάνε μέτρηση.

Θερμοστατη τωρα γιατι εχεις στο ενυδρειο? Τωρα και χωρις, πιανουμε 27 βαθμους ανετα.

Μια ερωτηση για το φως.... Εχει μόνο μπλε και λευκα λεντ? Πολυ μπλε χρωμα σαν να βλεπω....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

και απο που θα βρεθεί? Μονο αν θα σαπίσουν τα φυτα.....

Το χαλικι κατω μηπως ειναι καποιο θρεπτικο υποστρωμα? Αν οχι -

Ριξε τροφη στο ενυδρειο. Οσο πιο πολυ πρωτεΐνη θα εχει η τροφη, τοσο πιο πολυ αμμωνια θα εχεις. Ριξε για αρχη 1/4 κουταλάκι του γλυκού και μετα απο 2-3 μερες κάνε μέτρηση.

Θερμοστατη τωρα γιατι εχεις στο ενυδρειο? Τωρα και χωρις, πιανουμε 27 βαθμους ανετα.

Μια ερωτηση για το φως.... Εχει μόνο μπλε και λευκα λεντ? Πολυ μπλε χρωμα σαν να βλεπω....

 

Τον θερμοστάτη τον έκλεισα. Το φως έχει και κόκκινο. Έχω υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι. Ήθελα να περιμένω να ολοκληρώσω το στήσιμο με το ξύλο και μετά να αρχίσω τον κύκλο αζώτου 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Elric έγραψε:

Τον θερμοστάτη τον έκλεισα. Το φως έχει και κόκκινο. Έχω υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι. Ήθελα να περιμένω να ολοκληρώσω το στήσιμο με το ξύλο και μετά να αρχίσω τον κύκλο αζώτου 

Πες ποιο υποστρωμα πηρες ακριβως. Δωσε λινκ

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πες ποιο υποστρωμα πηρες ακριβως. Δωσε λινκ

https://www.jungleaquashrimp.com/brightwell-aquatics-florinvolcanit-rio-cafe-m-brown-5mm-shrimp-and-plant-substrate-aqua-soil/

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Elric έγραψε:

Καλα.... πληροφοριες απο το Brightwell -μηδεν..... αν ειναι σαν ADA Amazonia light , τοτε θα εχεις αμμωνια και χωρις να ριξεις την τροφη στο ενυδρειο....

Αν ειναι μαπα, σαν .... να μην πω σαν ποιο υποστρωμα χε χε, τοτε δεν θα εχεις καθολου αμμωνια ή πολυ λιγη.

Θα το δουμε στις μετρησεις. Εχεις μετρησει;

Αν οχι,  σημερα- αυριο κανε μια μετρηση αμμωνιας (ΝΗ3/4) - απ αυτο εξαρταται αν θα στρωσει το ενυδρειο σου. Για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου, πρεπει να υπαρχει αμμωνια στο νερο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλα.... πληροφοριες απο το Brightwell -μηδεν..... αν ειναι σαν ADA Amazonia light , τοτε θα εχεις αμμωνια και χωρις να ριξεις την τροφη στο ενυδρειο....

Αν ειναι μαπα, σαν .... να μην πω σαν ποιο υποστρωμα χε χε, τοτε δεν θα εχεις καθολου αμμωνια ή πολυ λιγη.

Θα το δουμε στις μετρησεις. Εχεις μετρησει;

Αν οχι,  σημερα- αυριο κανε μια μετρηση αμμωνιας (ΝΗ3/4) - απ αυτο εξαρταται αν θα στρωσει το ενυδρειο σου. Για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου, πρεπει να υπαρχει αμμωνια στο νερο.

Επειδή βαριέμαι να περιμένω να βουλιάξει η ρίζα, άδειασα το νερό και έκανα ένα νέο scaping με πέτρες και ρίζες, ξανά γέμισα νερό και έβαλα λίγη τροφή σε τούλι, θα μετρήσω για αμμωνία σε δύο μέρες και αν δω ότι έχω, θα προσθέσω τα ενεργά βακτήρια που έχω  πάρει και θα δω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόταν να αδειαζεις το νερο, γινεται και με νερο μεσα να φτιαξεις το scape. Λεμε τωρα :)

Οτι σε βολεύει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν χρειαζόταν να αδειαζεις το νερο, γινεται και με νερο μεσα να φτιαξεις το scape. Λεμε τωρα :)

Οτι σε βολεύει.

 

Δεν ήμουν σίγουρος για την κόλλα. Τέλος πάντων.  Κάτι απλό έφτιαξα. Θα αρχίσω από αύριο τις μετρήσεις

IMG_20220530_232028.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπήκαν σήμερα και τα τελευταία φυτά και περιμένω να αρχίσει ο κύκλος αζώτου. Προς το παρόν δεν έχω μετρήσιμη  αμωνια 

IMG_20220608_194927.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Elric έγραψε:

Προς το παρόν δεν έχω μετρήσιμη  αμωνια 

Ριξε τροφη στο ενυδρειο. Χωρις αμμωνια δεν στρωνει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ριξε τροφη στο ενυδρειο. Χωρις αμμωνια δεν στρωνει.

Ναι έχω ξεκινήσει να ρίχνω 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και ο πρώτος κάτοικος του ενυδρείου μόνο που δεν ειναι ο πρώτος αφού με έκπληξη είδα ένα μικροσκοπικό σαλιγκάρι..  μάλλον μου ήρθε με τα φυτά. 

Οι μετρήσεις είναι 0 αμωνια, σχεδόν 0 no2 και 15 no3. Το ph είναι 7,4. Ο μικρός μονομάχος είναι λίγο μουδιασμενος από το ταξίδι με το ΚΤΕΛ αλλά κινείται σε όλο το ενυδρείο και μάλιστα έφαγε και λίγα bloodworms 

IMGP9491_copy_1600x1068.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι τα σαλιγκάρι. Είναι πολύ μικρό. Αν ξέρεις κάποιος τι είναι ας μου πει 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τρεις μήνες μετα, το ενυδρείο πάει μιά χαρά. Δεν εχω δει ακόμη άλγη (ίσως να βοηθάνε τα σαλιγκάρια) , ο μονομάχος συμβιώνει αρμονικά με τρία corydoras albino, τα φυτά τα βλέπω υγιή.

 

IMG_20220825_193043.jpg

IMG_20220825_193044.jpg

IMG_20220825_193604.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...