Jump to content

Ψύξη Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω ένα ενυδρείο 40 λιτρων γλυκού νερού (φυτεμένο με φίλτρο και όλα τα σχετικά) όπου θέλω η θερμοκρασία του νερού να είναι 20-22 βαθμούς.

 

(Το ενυδρείο το έχω σε σχετικά μικρό δωμάτιο το οποίο έχει κλιματιστικό για το καλοκαίρι)

 

Μέχρι πριν μέρες η θερμοκρασία του νερού ήταν στους 22-23 βαθμούς αλλά τώρα που άρχισαν οι ζέστες και δεν έχω ανάψει ακόμα κλιματιστικό άρχισε να ανεβαίνει η θερμοκρασία του ενυδρείου στους 24-25 βαθμούς οπότε σκέφτομαι να αγοράσω ανεμιστηρακια ενυδρείου (τα chiller είναι αρκετά ακριβά και δεν έχω την δυνατότητα αυτήν την στιγμή)..

 

Βρήκα κάποια στο ίντερνετ (τύπου Blau Aquaventilator 6) που είναι 6 ανεμιστήρες μαζί και πιστεύω θα κατεβάσει την θερμοκρασία 4-5 βαθμούς καθώς το ενυδρείο μου είναι μικρό, 40 λιτρα όπως ανέφερα..

 

Ξέρετε αν θα κάνει την δουλειά που θέλω? Έχετε να μου προτείνετε κάτι ??

 

Υ.γ. μην ανησυχείτε, δεν έχω μέσα στο ενυδρείο ψαράκια οπότε δεν ταλαιπωρω κανέναν! 😅 (Θέλω όμως να είμαι προετοιμασμένη για όταν πάρω το ψαράκι ώστε να είναι μια χαρά)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσουν να ρίξουν 5 βαθμούς (μου φαίνονται πολλοί). Από τη στιγμή που το δωμάτιο είναι ζεστό

 

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία για ψάρια μου ακούγεται μικρή, τι θα βάλεις μέσα; Εγώ σε 54lt γαριδάδικο έχω 2Χ80mm θερμοστάτη και τώρα μου κρατάει 22 βαθμούς σε ισόγειο με 60cm τοίχους και χωρίς άνοιξε κλείσε την πόρτα. Σε μεγάλες ζέστες ζορίζονται λίγο (δεν σταματάνε σχεδόν καθόλου).

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.  Αν θυμάμαι καλά ήθελε να βάλει αξολοτλ . Αλλά αφού είσαι ακόμα στο στρώσιμο ακόμα καλύτερα να είναι ψηλά η θερμοκρασία για να σου επιταχύνει την διαδικασία του στρωσίματος.  Προς το παρόν δεν το βρίσκω απαραίτητο  .  Οπότε καλύτερα όταν έρθει η ώρα να ανάβεις κλιματιστικό  

ΥΓ τα λίτρα είναι λίγα όπως σου είχε αναφέρει και  η  @natateo (για το αξολοτλ)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα σας.  Αν θυμάμαι καλά ήθελε να βάλει αξολοτλ . Αλλά αφού είσαι ακόμα στο στρώσιμο ακόμα καλύτερα να είναι ψηλά η θερμοκρασία για να σου επιταχύνει την διαδικασία του στρωσίματος.  Προς το παρόν δεν το βρίσκω απαραίτητο  .  Οπότε καλύτερα όταν έρθει η ώρα να ανάβεις κλιματιστικό  

ΥΓ τα λίτρα είναι λίγα όπως σου είχε αναφέρει και  η  @natateo (για το αξολοτλ)

Καλημέρα! Ναι, αξολοτλ θέλω να πάρω.

 

Το στρώσιμο έχει ολοκληρωθεί εδώ και λίγες μέρες αλλά λόγο θερμοκρασίας δεν το έχω πάρει ακόμα.

 

Σίγουρα καθώς μεγαλώνει το ψαράκι θα του αλλάξω ενυδρείο με ένα 120λ που θα μου δώσει ένας φίλος μου.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει στρώσει το ενυδρείο τότε πρέπει να μπει ζωή μέσα η να το (ταΐζεις) για να μην χαθεί η βιολογία .

Μετράς 0 αμμωνία 0 νιτρωδη?  νιτρικα ?

Μπορείς να πάρεις ένα ανεμιστήρα κανονικά για σπίτι και να το χρησιμοποιήσεις για να μην ανάβει συνέχεια το κλιματιστικό. Νομίζω θα βοηθήσει. Αλλά περίμενε και τα άλλα παιδιά να δούμε τι θα πουν. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αν έχει στρώσει το ενυδρείο τότε πρέπει να μπει ζωή μέσα η να το (ταΐζεις) για να μην χαθεί η βιολογία .

Μετράς 0 αμμωνία 0 νιτρωδη?  νιτρικα ?

Μπορείς να πάρεις ένα ανεμιστήρα κανονικά για σπίτι και να το χρησιμοποιήσεις για να μην ανάβει συνέχεια το κλιματιστικό. Νομίζω θα βοηθήσει. Αλλά περίμενε και τα άλλα παιδιά να δούμε τι θα πουν. 

Οι μετρήσεις μου εδώ και μια εβδομάδα περίπου είναι: Ο αμμωνία, 0 νιτρώδη, 10 νιτρικά και 7.4-7.6 pH.

 

Έχω μέσα στο ενυδρείο 1 golden apple snail και 2 mystery snails όπου το ένα από αυτά μου γέννησε και γέμισε όλο το ενυδρείο με μωράκια 🥰 τα οποία θα τα μεταφέρω σε ένα άλλο ενυδρείο που πήρα ώστε σε αυτό να βάλω μόνο το αξολοτλ στο μέλλον. 

 

Αυτό σκέφτηκα, να πάρω ανεμιστηρακια για να με βοηθήσουν στην θερμοκρασία ώστε να μην χρειάζεται να έχω 24/7 ανοιχτό το κλιματιστικό απλά δεν ξέρω αν θα κάνει την δουλειά που θέλω..

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω ένα ενυδρείο 40 λιτρων γλυκού νερού (φυτεμένο με φίλτρο και όλα τα σχετικά) όπου θέλω η θερμοκρασία του νερού να είναι 20-22 βαθμούς.

 

(Το ενυδρείο το έχω σε σχετικά μικρό δωμάτιο το οποίο έχει κλιματιστικό για το καλοκαίρι)

 

Μέχρι πριν μέρες η θερμοκρασία του νερού ήταν στους 22-23 βαθμούς αλλά τώρα που άρχισαν οι ζέστες και δεν έχω ανάψει ακόμα κλιματιστικό άρχισε να ανεβαίνει η θερμοκρασία του ενυδρείου στους 24-25 βαθμούς οπότε σκέφτομαι να αγοράσω ανεμιστηρακια ενυδρείου (τα chiller είναι αρκετά ακριβά και δεν έχω την δυνατότητα αυτήν την στιγμή)..

 

Βρήκα κάποια στο ίντερνετ (τύπου Blau Aquaventilator 6) που είναι 6 ανεμιστήρες μαζί και πιστεύω θα κατεβάσει την θερμοκρασία 4-5 βαθμούς καθώς το ενυδρείο μου είναι μικρό, 40 λιτρα όπως ανέφερα..

 

Ξέρετε αν θα κάνει την δουλειά που θέλω? Έχετε να μου προτείνετε κάτι ??

 

Υ.γ. μην ανησυχείτε, δεν έχω μέσα στο ενυδρείο ψαράκια οπότε δεν ταλαιπωρω κανέναν! 😅 (Θέλω όμως να είμαι προετοιμασμένη για όταν πάρω το ψαράκι ώστε να είναι μια χαρά)

Καλησπέρα. Αντιμετοπίζω το ίδιο ακριβώς θέμα ενώ έχω 60λιτρο ενυδρείο φυτεμένο λίγο με  ένα χρυσόψαρο. Προσωπικά εγώ βάζω μπουκάλια με πάγο και έτσι κατεβάζει το νερό . Για τους ανεμιστήρες δεν ξέρω ακριβώς, επειδη οι απόψεις διύστανται . Μερικοί λένε οτι ψύχουν 2 με 3 βαθμούς αλλά προσωπικά έτσι όπως έχει φτάσει η ΔΕΗ θα σου βγει πιο ακριβά εαν δουλεύουν για ωρες οι ανεμιστήρες .Αυτος είναι ο τρόπος μου και ετσι το κάνω εδω και 7 χρόνια . Εαν βρεθεί νεος τρόπος , ευχαρίστως να αλλάξω τον τρόπο ψύξης

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Σίγουρα καθώς μεγαλώνει το ψαράκι θα του αλλάξω ενυδρείο με ένα 120λ που θα μου δώσει ένας φίλος μου.

Δεν ειναι ψαρακι, ειναι αμφιβιο. Τελικη μορφη του ειναι - σαλαμανδρα. Ειπαμε, οτι θα διαβασεις, ετσι; :)

πριν 30 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

προσωπικά έτσι όπως έχει φτάσει η ΔΕΗ θα σου βγει πιο ακριβά εαν δουλεύουν για ωρες οι ανεμιστήρες

Δηλ, το ψυγειο σου δεν τρωει  ρευμα για να κανει το νερο παγο..... :P

πχ το ανεμιστηρακι arctic silence, bionix κ.α.12-ρια, ειναι -  12vX0.13A=1.56w - για ενα 60λ μαλλον θα  φτασει, αν δεν θα εχεις 35 βαθμούς στο δωμάτιο.... για σύγκριση - το ατμοσίδερο τρωει 3000W...... δηλ και να δουλεψει το ανεμιστηρακι 24 ωρες για 30 ημερες 24Χ30=720Χ1.56=1 123,2W - ειναι σαν να σιδερωσεις για 3,5 ωρες το μηνα.

Εγω κοβω το σιδέρωμα το καλοκαιρι :D το πόσο τρωει το ψυγειο ουτε θελο να ξερω....:hehe:

Νομιζω με ενα μπουκαλι την ημερα δεν θα βγαλεις περα.... Πρεπει να βαζεις καθε 3-4 ωρες. Αν εισαι σπιτι, ναι, γινεται. Αν δουλευεις και λειπεις 12 ωρο;

Βέβαια, αν εχεις πολυ υψιλη θερμοκρασια στο σπιτι, τοτε μόνο το chiller θα σε βοηθησει....

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ειναι ψαρακι, ειναι αμφιβιο. Τελικη μορφη του ειναι - σαλαμανδρα. Ειπαμε, οτι θα διαβασεις, ετσι; :)

Δηλ, το ψυγειο σου δεν τρωει  ρευμα για να κανει το νερο παγο..... :P

πχ το ανεμιστηρακι arctic silence, bionix κ.α.12-ρια, ειναι -  12vX0.13A=1.56w - για ενα 60λ μαλλον θα  φτασει, αν δεν θα εχεις 35 βαθμούς στο δωμάτιο.... για σύγκριση - το ατμοσίδερο τρωει 3000W...... δηλ και να δουλεψει το ανεμιστηρακι 24 ωρες για 30 ημερες 24Χ30=720Χ1.56=1 123,2W - ειναι σαν να σιδερωσεις για 3,5 ωρες το μηνα.

Εγω κοβω το σιδέρωμα το καλοκαιρι :D το πόσο τρωει το ψυγειο ουτε θελο να ξερω....:hehe:

Νομιζω με ενα μπουκαλι την ημερα δεν θα βγαλεις περα.... Πρεπει να βαζεις καθε 3-4 ωρες. Αν εισαι σπιτι, ναι, γινεται. Αν δουλευεις και λειπεις 12 ωρο;

Βέβαια, αν εχεις πολυ υψιλη θερμοκρασια στο σπιτι, τοτε μόνο το chiller θα σε βοηθησει....

Ναι ναι γνωρίζω πως είναι αμφίβιο 😅 Έχω διαβάσει ότι σάιτ υπάρχει στο ίντερνετ σχετικά με τα αξολοτλ αν και τα περισσότερα έχουν διαφορετικά πράγματα για την φροντίδα τους..

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό, δοκίμασα να βάλω ένα μικρό μπουκάλι νερού για να δω κατά πόσο θα μου κατεβάσει την θερμοκρασία και για πόσο και μου την κατέβασε για πολύ μικρό χρονικό διάστημα άσε που πιάνει χώρο στο ενυδρείο μέσα και δεν είναι ωραίο.

 

Προς το παρόν το δωμάτιο που έχω το ενυδρείο (με ανοιχτές πόρτες χωρίς κλιματισμό) έχει 25-26 βαθμούς, από εδώ και πέρα θα αρχίσω να ανοίγω έτσι κι αλλιώς κλιματιστικό στο συγκεκριμένο δωμάτιο το οποίο όταν ανοίγει το δωμάτιο έχει θερμοκρασία 20-21 βαθμούς.

 

Οπότε πιστεύω και το νερό του ενυδρείου θα είναι κάπου τόσο απλά έλεγα να πάρω και τα ανεμιστηρακια που ανέφερα πριν για να είμαι 100% safe σε περίπτωση που χρειαστεί να κλείσω το κλιματιστικό για λίγες ώρες..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Ναι ναι γνωρίζω πως είναι αμφίβιο 😅 Έχω διαβάσει ότι σάιτ υπάρχει στο ίντερνετ σχετικά με τα αξολοτλ αν και τα περισσότερα έχουν διαφορετικά πράγματα για την φροντίδα τους..

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό, δοκίμασα να βάλω ένα μικρό μπουκάλι νερού για να δω κατά πόσο θα μου κατεβάσει την θερμοκρασία και για πόσο και μου την κατέβασε για πολύ μικρό χρονικό διάστημα άσε που πιάνει χώρο στο ενυδρείο μέσα και δεν είναι ωραίο.

 

Προς το παρόν το δωμάτιο που έχω το ενυδρείο (με ανοιχτές πόρτες χωρίς κλιματισμό) έχει 25-26 βαθμούς, από εδώ και πέρα θα αρχίσω να ανοίγω έτσι κι αλλιώς κλιματιστικό στο συγκεκριμένο δωμάτιο το οποίο όταν ανοίγει το δωμάτιο έχει θερμοκρασία 20-21 βαθμούς.

 

Οπότε πιστεύω και το νερό του ενυδρείου θα είναι κάπου τόσο απλά έλεγα να πάρω και τα ανεμιστηρακια που ανέφερα πριν για να είμαι 100% safe σε περίπτωση που χρειαστεί να κλείσω το κλιματιστικό για λίγες ώρες..

Τα ανεμιστιρακια είναι όντως μια καλη λύση για τις ώρες που δεν θα λειτουργείς το κλιματιστικό.

θα χρειαστείς όμως έναν κοντρολερ θερμοκρασίας (γύρω στα 10-20 ευρώ κοστίζει αν πάρεις τον stc-1000.)

Ανεμιστηράκια εγω πηρα μάρκας Αρκτικ και είναι πολυ καλα ,φθινα και εντελώς αθόρυβα :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Τα ανεμιστιρακια είναι όντως μια καλη λύση για τις ώρες που δεν θα λειτουργείς το κλιματιστικό.

θα χρειαστείς όμως έναν κοντρολερ θερμοκρασίας (γύρω στα 10-20 ευρώ κοστίζει αν πάρεις τον stc-1000.)

Ανεμιστηράκια εγω πηρα μάρκας Αρκτικ και είναι πολυ καλα ,φθινα και εντελώς αθόρυβα :)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Θα τα ψάξω. 

Τα ανεμιστηρακια σου περίπου πόσους βαθμούς σου κατεβάζει την θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Θα τα ψάξω. 

Τα ανεμιστηρακια σου περίπου πόσους βαθμούς σου κατεβάζει την θερμοκρασία?

2-3 βαθμους, εξαρταται. Αν το κλιματιστικο δουλευει στους 26 βαθμους, δεν δουλεύουν τα ανεμιστηρακια καθολου και εχω 25 βαθμους θερμοκρασια νερου. Στο γαριδαδικο καλα ειναι το καλοκαιρι. Να ξερεις, με ανεμιστηρακια θα εχεις μεγαλη εξάτμιση νερου το καλοκαιρι. Το νερο πρεπει να συμπληρώνεις οχι απο την βρυση, αλλά με νερο με μηδενικές σκληρότητες, δηλ με απιονισμενο , απεσταγμενο ή νερο απο φιλτρο αντίστροφης όσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

2-3 βαθμους, εξαρταται. Αν το κλιματιστικο δουλευει στους 26 βαθμους, δεν δουλεύουν τα ανεμιστηρακια καθολου και εχω 25 βαθμους θερμοκρασια νερου. Στο γαριδαδικο καλα ειναι το καλοκαιρι. Να ξερεις, με ανεμιστηρακια θα εχεις μεγαλη εξάτμιση νερου το καλοκαιρι. Το νερο πρεπει να συμπληρώνεις οχι απο την βρυση, αλλά με νερο με μηδενικές σκληρότητες, δηλ με απιονισμενο , απεσταγμενο ή νερο απο φιλτρο αντίστροφης όσμωσης.

Ναι, αυτό με την εξάτμιση του νερού το διάβασα και κάπου αλλού οπότε το έχω υπόψη μου. 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και την βοήθεια!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα επέμβω λιγο στο θέμα. Προσωπικά θεωρώ, για τις θερμοκρασίες του ελληνικού καλοκαιριού, ανέφικτο το να κρατήσει κάποιος 20C σε ενυδρείο χωρίς τη χρήση chiller ή  χωρίς να δουλεύει το a/c 24/7 σε πολικές θερμοκρασίες. Στην 2 περίπτωση το κόστος του ρεύματος θα είναι τεράστιο.

Και όλα αυτά γιατί από όσο διάβασα το συγκεκριμένο ζωντανό πρέπει να είναι σε max 20C (διαφορετικά αρχίζουν τα προβληματα), και έχει μεγάλη διαφορά από τους 25-27C που κρατάμε τα τροπικά ψάρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...