Jump to content

Διακοπές και... τάϊσμα


Recommended Posts

Οπως λέει και ο τίτλος, τι κάνουμε με το θέμα του ταΐσματος αν λείψουμε καμιά δεκαριά ημέρες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκα και διάβασα αρκετά τοπικ. Σε όλα υπάρχει μια γενική άποψη ότι και για 10 ημέρες ακόμη δεν υπάρχει θέμα. Ισχύει? ή να περιμένω και να αγοράσω τον μονομάχο όταν επιστρέψω απο τις διακοπές?

Link to comment
Share on other sites

Το τάισμα είναι το 2ο μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσει κάνεις με το ενυδρείο του, φεύγοντας για διακοπες. Και αυτό γιατί μπορεί να λυθεί σχετικά εύκολα, με μια αυτόματη ταϊστρα. 

 

Το κύριο πρόβλημα είναι η θερμοκρασία που θα πιάσει το ενυδρείο σε ένα κλειστό σπίτι το καλοκαίρι, που μπορεί να φτάσει σε απαγορευτικά επίπεδα. Και φυσικά, ακόμα και αν μεριμνησουμε για ψύξη (με ανεμηστηρακια πχ) η εξάτμιση που προκαλείται θα είναι πολλά λίτρα. 

 

Αν μπορείς να λύσεις τα παραπάνω, τότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αλλιώς θεωρώ ότι καλύτερα να βάλεις το ψάρι μετά τις διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Το τάισμα είναι το 2ο μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσει κάνεις με το ενυδρείο του, φεύγοντας για διακοπες. Και αυτό γιατί μπορεί να λυθεί σχετικά εύκολα, με μια αυτόματη ταϊστρα. 

 

Το κύριο πρόβλημα είναι η θερμοκρασία που θα πιάσει το ενυδρείο σε ένα κλειστό σπίτι το καλοκαίρι, που μπορεί να φτάσει σε απαγορευτικά επίπεδα. Και φυσικά, ακόμα και αν μεριμνησουμε για ψύξη (με ανεμηστηρακια πχ) η εξάτμιση που προκαλείται θα είναι πολλά λίτρα. 

 

Αν μπορείς να λύσεις τα παραπάνω, τότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αλλιώς θεωρώ ότι καλύτερα να βάλεις το ψάρι μετά τις διακοπές.

Το ενυδρείο το εχω σε υπόγειο που είναι δροσερά ακόμη και το καλοκαίρι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Elric έγραψε:

Το ενυδρείο το εχω σε υπόγειο που είναι δροσερά ακόμη και το καλοκαίρι. 

Κατά την γνώμη μου δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα για 10 ημέρες πάρε μια αυτόματη τάιστρα κάνε και μια τεράστια αλλαγή νερού 60-70 % πριν φύγεις και είσαι Οκ. 

ΥΓ πριν φύγεις να είσαι σίγουρος ότι η τάιστρα δουλεύει σωστά και ρίχνει την σωστή δόση και να είναι full από μπαταρία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Elric έγραψε:

Λοιπόν μπήκα και διάβασα αρκετά τοπικ. Σε όλα υπάρχει μια γενική άποψη ότι και για 10 ημέρες ακόμη δεν υπάρχει θέμα. Ισχύει? ή να περιμένω και να αγοράσω τον μονομάχο όταν επιστρέψω απο τις διακοπές?

Να περιμένεις να τον αγοράσεις μετά τις διακοπές . 

Αν το ενυδρείο είναι στρωμένο ρίξε μια τσιμπιά ψαροτροφή για να μην χαθεί η βιολογία αν όχι πάλι ρίξε για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου .

Η εισαγωγή νέου ψαριού στο ενυδρείο μας απαιτεί την παρουσία μας και τις πρώτες μέρες καλή παρατήρηση ώστε να βεβαιωθούμε ότι είναι όλα οκ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...