Jump to content

Ψύξη, αναπλήρωση & υπερχείλιση


Recommended Posts

Εδώ και μία εβδομάδα η θερμοκρασία στο ενυδρείο μου (55 lt, 4 γκάπι) ανεβαίνει, όπως είναι αναμενόμενο. Προς το παρόν το παλεύω με το air condition, όμως σε ένα μήνα θα φύγω για 6 ημέρες και τον Αύγουστο 2 εβδομάδες, οπότε καλύτερα να προετοιμαστώ.

Διαβάζοντας κάποια από τα ήδη υπάρχοντα θέματα, βλέπω ότι σε περιπτώσεις απουσίας η θερμοκρασία μάλλον είναι μικρότερο πρόβλημα από την εξάτμιση. Προφανώς επειδή το ενυδρείο μου είναι μικρό, η εξάτμιση θα είναι για μένα μεγαλύτερος μπελάς σε σχέση με ένα μεγαλύτερο ενυδρείο.

Για τη θερμοκρασία σκέφτομαι να βάλω στο air condition χρονοδιακόπτη για τις μεσημεριανές ώρες κι ένα σετ ανεμιστηράκια με controller. Δεν το 'χω με τις diy λύσεις, και σκέφτηκα τον Hobby Aqua Cooler Control με Aqua Cooler V4. Είναι καλός;

 

Οσον αφορά την εξάτμιση τώρα, όσο ψάχνω μπερδεύομαι περισσότερο. Ξεκίνησα σαν βάση με ένα σύστημα σαν το H2Ocean Compact Auto Top-Up, το οποίο (όπως όλα τα μηχανήματα) αν δεν λειτουργήσει ο αισθητήρας της στάθμης, όταν γυρίσουμε σπίτι θα με χωρίσει η γυναίκα μου. Θα ήθελα έστω και για τις λίγες ημέρες το χρόνο που θα χρειαστεί, να έχω την έξτρα ασφάλεια της υπερχείλισης. Μπερδεύτηκα. Δεν θέλω να τρυπήσω το ενυδρείο, θα ήθελα ένα όσο το δυνατόν πιο απλό σύστημα με αντλία (αν υπάρχει) να το χρησιμοποιώ λίγες ημέρες το χρόνο. Το ενυδρείο είναι πολύ κοντά στο νεροχύτη της κουζίνας, άρα η έξοδος του νερού είναι εξασφαλισμένη.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Το συστηματακι με τα ανεμηστηρακια είναι μια χαρά. Ένα παρόμοιο έχω και γω και σε περισσότερα λίτρα και με καλύπτει.

Ο controller για χρήση σε συνδυασμό με τα ανεμηστηρακια θα κάνει δουλειά. Βέβαια είναι λίγο ακριβό σε σχέση με αυτά που προσφέρει, αφού σε αυτόν μπορούν να συνδεθούν μόνο 12v ανεμηστηρακια και όχι ένας θερμαντηρας πχ.

Για την αναπλήρωση, αυτή που αναφέρεις, λειτουργεί με αισθητήρα, και όχι με τα κλασσικά φλοτερακια. Θεωρητικά πάντα, είναι πιο ασφαλής αφού δεν έχει καθόλου κινούμενα μέλη που μπορεί να κολλήσουν κτλ. Έχει από όσο διάβασα και διάφορες άλλες ασφαλιστικές δικλείδες που την καθιστούν safe επιλογή.

Υπερχείλιση πάντως, χωρίς να τρυπήσει το ενυδρείο δε νομίζω να γίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αυτο - https://www.aquario.gr/product/aquario-wavereef-auto-top-off-system/

και αυτο με διπλο float switch για εξτρα προστασια- https://www.waterwaves.gr/eksartimata-thikes-antlies/diakoptes-floter-il.-meri/kit-syskeyis-anaplirosis-neroy-top-off.html

αν θα αφησεις το κλιματιστικο να δουλευει, τοτε δεν θα χρειαστει και το κουλερ.....

για χρονοδιακοπτη μην παρεις κατι μηχανικό, γιατι σε περιπτωση διακοπης ρευματος θα σου δουλεψει λαθος ωρες. Παρε πχ tapo εξυπνη πριζα wifi. 

Προσωπικα προτιμώ να αφησω τα κλειδια σε μια φιλεναδα μου και να την εξηγήσω για το πως πρεπει να κανει αλλαγη νερου πχ και να ταισει τα ψαρια. Δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλος κοπος να περναει καποιος φιλος σου μερα παρα μερα απο το σπιτι σου για να συμπληρωσει το νερο και να ριξει λιγη τροφη στα ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Υπερχείλιση πάντως, χωρίς να τρυπήσει το ενυδρείο δε νομίζω να γίνεται.

Γινεται.

https://www.aquariumshop.gr/el/yperxeiliseis/7403-2-tunze-wall-overflow-1076-2.html

https://www.aquariumshop.gr/el/yperxeiliseis/7978-2-blau-over-flow-1500-up-to-1500-l-h-.html

Link to comment
Share on other sites

τοσα λεφτα και κοπος για να πας διακοπες... :wacko: Ενας φιλος πολυ πιο φτηνα βγαινει :P

Link to comment
Share on other sites

 

56 minutes ago, natateo said:

τοσα λεφτα και κοπος για να πας διακοπες... :wacko: Ενας φιλος πολυ πιο φτηνα βγαινει :P

 

Χαχα, όντως! Στα links έμαθα και κάτι ακόμα, ότι τα σαλιγκάρια είναι επίφοβα για τις ενδείξεις των αισθητήρων! Ούτε που το είχα σκεφτεί!

Η λύση με τη βοήθεια φίλων μπορώ να την εφαρμόσω τον Ιούνιο, τον Αύγουστο είναι δύσκολο. Θα ήταν πάντως το ιδανικό σενάριο.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ΑΤΟ συστήματα με καλά λογισμικά. Όπως το αν δουλεύει πάνω από 3λ η αντλία να κόψει παροχή (θεωρεί ότι χάλασε). Υπάρχουν κάποια που έχουν και φλοτερ που σβήνει την αντλία αν γεμίσει για κάποιο λόγο.

 

Το φλοτερ αν φοβάσαι τα σαλιγκάρια μπορείς να το καλύψεις με λίγο πλαστικό με τρύπες.

 

Έχεις σκεφτεί την επιλογή με δοχείο πάνω από το ενυδρείο που θα λειτουργεί με βαρύτητα;

Αν έχεις χώρο για ένα 5λ νομίζω μια βδομάδα την βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, BiggBilly said:

Έχεις σκεφτεί την επιλογή με δοχείο πάνω από το ενυδρείο που θα λειτουργεί με βαρύτητα;

Αν έχεις χώρο για ένα 5λ νομίζω μια βδομάδα την βγάζεις.

 

Σκεφτόμουν να βάλω τον κουβά των 12λ που χρησιμοποιώ για τις αλλαγές δίπλα στο ενυδρείο και να τραβάει η αντλία νερό από εκεί όταν πέφτει η στάθμη. Χωρίς την αντλία, με τη βαρύτητα κι ένα φλότερ, πώς μπορεί να γίνει; (ξέχασα να διευκρινίσω ότι είμαι υδραυλικός από τα lidl :D )

Link to comment
Share on other sites

Άλλο εννοούσα.

Σε αεροστεγος δοχείο εφαρμόζεις σωληνάκι αέρος.

Το δοχείο πρέπει να είναι πάνω από το ενυδρείο σου.

Το σωληνάκι θα το πιάσεις με μανταλάκι στο ενυδρείο ώστε να είναι 2-3χιλ κάτω από την επιφάνεια νερού σου.

Πριν βάλεις το σωληνάκι θα ρουφήξεις να ξεκινήσεις ροή.

 

Όταν θα πέσει η στάθμη του νερού και το σωληνάκι βρει αέρα θα ρουφήξει αέρα το δοχείο και θα αφήσει νερό να τρέξει. Θα σταματήσει μόλις η στάθμη του ενυδρείου φτάσει το σωληνάκι πάλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σούπερ! Θα το δοκιμάσω σίγουρα! Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...