Jump to content

Rhynchophorus ferrugineus Δεν το σκότωσα...


Recommended Posts

Σήμερα ήρθε στο σπίτι μου ένας απρόσμενος επισκέπτης τον αναγνώρισα γιατί γενικά τα έντομα με ενδιαφέρουν πάρα πολύ.

Ήταν ένα Rhynchophorus ferrugineus, εισβολέας απο την Ασία που έχει εισαχθεί στην μεσόγειο με τους εισαγόμενους φοίνικες και έχει προξενήσει μεγάλες καταστροφές σε φοίνικες.  Είναι ικανό αυτό το έντομο με της προνύμφες του να καταστρέψει έναν ολόκληρο φοίνικα.

Κανονικά θα πρέπει να θανατώνεται επιτόπου αλλά δεν μπόρεσα να το αποτελειώσω γιατί είναι πανέμορφο ζουζουνάκι :) 

 

1953965135_Rhynchophorusferrugineus.jpg.a208e929b75ca187d8f4e516407a7c0f.jpg

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο είναι το λεγόμενο κόκκινο σκαθάρι που ήρθε σε μας με τους ολυμπιακούς αγώνες μέσω των φοινίκων που είχαν φέρει από Αίγυπτο και γενικότερα από Ασία και έκτοτε δεν έχουν αφήσει φοίνικα όρθιο?

Link to comment
Share on other sites

Ο πληθυσμός τους πλέον είναι σε κάποιο έλεγχο.....θέλω να ελπίζω

Δεν υπάρχει αυτό το χάλι που βλέπαμε πριν κάποια χρόνια με αναρίθμητα ξερά δέντρα.

Οι προνύμφες καταστρέφουν το εσωτερικό πάνω μέρος και τη κορυφή.

Αυτό σημαίνει θάνατο γιατι αυτά τα δέντρα δε ξανακάνουν κορυφή...

Ακόμα θυμάμαι το φοίνικα στο εξοχικό που ξεράθηκε και δε θα με πείραζε τόσο αλλά τον είχε φυτέψει

ο πατέρας μου ο οποίος δεν βρίσκεται πιά μαζί μας....τέλος πάντων τι πήγα και θυμήθηκα τώρα?

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν διασταύρωση πασχαλιτσας με κατσαρίδα είναι. Ποιος ξέρει τι έκτροπα γίνονται στα πάρτυ των ζουζουνιων...

😅

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Σαν διασταύρωση πασχαλιτσας με κατσαρίδα είναι. Ποιος ξέρει τι έκτροπα γίνονται στα πάρτυ των ζουζουνιων...

😅

το μυαλό σου στο πονηρό εσένα 😝

Link to comment
Share on other sites

Και τι το ξαναφησες να φύγει να πάει να γεννήσει να καταστρέψει τους φοίνικες που έχετε στην Καβάλα??

Link to comment
Share on other sites

Σορυ ρε Χρήστο για το off topic αλλά μου θύμισε αυτό 😅

 

20220606_111434.jpg.0b1c8687d959d1e9abb1268e497f7fae.jpg

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δώστου βρε λίγο φαρμακακι νομιζω έχει βυχαλακι. https://www.syngenta.gr/proionta/treecare/revive-ii

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...