Jump to content

Αρχάριος - Βοήθεια στρωσίματος ενυδρείου


Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καλησπερα φιλε..... τελικα πως παει το ενυδρειο σου ;; ελπιζω ολα καλα.... οτι χρειαστεις ρωτα.

Καλησπέρα  φίλε  κακά μαντάτα  ευτυχώς τα ψαράκια δεν τα είχα βάλει ακόμα μέσα , έλειπα σε διακοπές και όταν γύρισα   το βρήκα όλο το χώμα να έχει βγει στο νερό (σαν βόθρος ηταν)  

received_1067882534120953.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2022 at 7:28 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Απο την στιγμη που εβαλες και το χωμα καλο θα ηταν να συμπληρωσεις μισο τσουβαλακι χαλικακι απο πανω....

Αυτά που λέγαμε... λυπάμαι φίλε, αλλά μην σε παίρνει από κάτω.... Κάθε εμπόδιο για καλό που λένε.... τώρα ξέρεις ότι από πάνω πρέπει να έχεις περισσότερο χαλικάκι και χρειάζονται κάποιες τακτικές αλλαγές νερού τον πρώτο καιρό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 εκ χαλικιου απο πανω ειναι καλα. Μην βγαζεις τιποτα. Απλα ριξε απο πανω κι αλλο χαλικακι.

Μηπως επεσε το εσωτερικο φιλτρο κατω και εκανε τη ζημια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2022 at 10:45 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Αυτά που λέγαμε... λυπάμαι φίλε, αλλά μην σε παίρνει από κάτω.... Κάθε εμπόδιο για καλό που λένε.... τώρα ξέρεις ότι από πάνω πρέπει να έχεις περισσότερο χαλικάκι και χρειάζονται κάποιες τακτικές αλλαγές νερού τον πρώτο καιρό. 

Θα το φτιάξω από την αρχή!!!

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Θα το φτιάξω από την αρχή!!!

Γιατι δεν δοκιμαζεις την λυση που σου προτεινει η natateo.... πιστευω πως μπορει να σωθει η κατασταση και εχεις ηδη μια σχετικη βιολογια στο ενυδρειο σου .... κριμα ειναι.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Γιατι δεν δοκιμαζεις την λυση που σου προτεινει η natateo.... πιστευω πως μπορει να σωθει η κατασταση και εχεις ηδη μια σχετικη βιολογια στο ενυδρειο σου .... κριμα ειναι.

Τα έβγαλα όλα δεν έπλυνα το σφουγγάρι του φίλτρου θα το στυψω μέσα μόλις το γεμίσω οπότε θα αναπτύξει ποιο γρήγορα πάλι την βιολογία   θέλω να πιστεύω, από χώμα δεν έμεινε σχεδόν τίποτα  οπότε θα αγοράσω νέο πήρα και άλλο ένα τσουβάλι χαλικάκι για να το ενισχύσω! Το μόνο που με χαλάει  ειναι οτι το παλιο χαλικακι δεν ειναι ασπρο εχει τραβήξει χρωμα απο το χωμα μπορω να κανω κατι ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Τα έβγαλα όλα δεν έπλυνα το σφουγγάρι του φίλτρου θα το στυψω μέσα μόλις το γεμίσω οπότε θα αναπτύξει ποιο γρήγορα πάλι την βιολογία   θέλω να πιστεύω, από χώμα δεν έμεινε σχεδόν τίποτα  οπότε θα αγοράσω νέο πήρα και άλλο ένα τσουβάλι χαλικάκι για να το ενισχύσω! Το μόνο που με χαλάει  ειναι οτι το παλιο χαλικακι δεν ειναι ασπρο εχει τραβήξει χρωμα απο το χωμα μπορω να κανω κατι ; 

Κοίτα να δεις..... πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να βάλεις πάλι μέσα χώμα (εμπλουτισμό υπόστρωμα) εάν δεν βάλεις μπουκάλα διοξειδίου. Αντε να βάλεις μερικά initial sticks της tetra τοπικά εκεί που θα φυτέψεις. Το παλιό χαλικάκι βάλτο στον πάτο και από πάνω ρίξε από το καινούργιο και έτσι δεν θα σε νοιάζει για το χρώμα του. Τώρα από βιολογία μην περιμένεις να έχεις κάτι το ιδιαίτερο αλλά θα δείξει στην τελική.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Τα έβγαλα όλα δεν έπλυνα το σφουγγάρι του φίλτρου θα το στυψω μέσα μόλις το γεμίσω οπότε θα αναπτύξει ποιο γρήγορα πάλι την βιολογία   θέλω να πιστεύω, από χώμα δεν έμεινε σχεδόν τίποτα  οπότε θα αγοράσω νέο πήρα και άλλο ένα τσουβάλι χαλικάκι για να το ενισχύσω! Το μόνο που με χαλάει  ειναι οτι το παλιο χαλικακι δεν ειναι ασπρο εχει τραβήξει χρωμα απο το χωμα μπορω να κανω κατι ; 

το χαλικακι δεν θα μεινει ασπρο για πολυ καιρο. Πανω στο χαλικακι αναπτυσσονται βακτηρια, μυκητες, αλγη. Ειναι φυσιολογικο.

μονο με χλωρινη θα ασπρισει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Κοίτα να δεις..... πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να βάλεις πάλι μέσα χώμα (εμπλουτισμό υπόστρωμα) εάν δεν βάλεις μπουκάλα διοξειδίου. Αντε να βάλεις μερικά initial sticks της tetra τοπικά εκεί που θα φυτέψεις. Το παλιό χαλικάκι βάλτο στον πάτο και από πάνω ρίξε από το καινούργιο και έτσι δεν θα σε νοιάζει για το χρώμα του. Τώρα από βιολογία μην περιμένεις να έχεις κάτι το ιδιαίτερο αλλά θα δείξει στην τελική.... 

Θα το αφήσω πάλι να παρει τον χρονο του  και θα κάνω μετρήσεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους  τούς  συνχομπιστες. 

Έχω πρόβλημα  τα σαλιγκαράκια  μου κάνουν φουλ ζημιά  στα φυτά έλειπα  δύο μέρες  και όταν γύρισα  υπήρχε  μόνο ένα φυτάκι  μισο φαγωμενο τι παίζει  ; 

Έγινε επεξεργασία - Μαχητής
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2022 at 1:34 ΜΜ, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους  τούς  συνχομπιστες. 

Έχω πρόβλημα  τα σαλιγκαράκια  μου κάνουν φουλ ζημιά  στα φυτά έλειπα  δύο μέρες  και όταν γύρισα  υπήρχε  μόνο ένα φυτάκι  μισο φαγωμενο τι παίζει  ; 

Εχεις physa? Αν ναι και ειναι πολλα.... Βγαλε μερικες φωτογραφιες να δουμε τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2022 at 12:51 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Εχεις physa? Αν ναι και ειναι πολλα.... Βγαλε μερικες φωτογραφιες να δουμε τι γινεται

Τα μασουλουσαν και μετα σπαγαν στη μέση  Τα φυτά  μεχρι που Τα εφαγαν ολα

received_503202698160939.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο ειδος apple snail μοιαζει. τα φυτα νομιζω σαπιζουν απο μονα τους, χωρις την βοηθεια των σαλιγκαριων....

Βγαλε μια γενικη φωτο απο το ενυδρειο και γραψε τις μετρησεις νερου. Τουλαχιστον νιτρικα εχεις μεσα? Τι βαζεις απο λιπασματα? Ψαρια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Και... τα σαλιγκαρια βγαλε εξω, αν τρωνε τα φυτα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για καποιο ειδος apple snail μοιαζει. τα φυτα νομιζω σαπιζουν απο μονα τους, χωρις την βοηθεια των σαλιγκαριων....

Βγαλε μια γενικη φωτο απο το ενυδρειο και γραψε τις μετρησεις νερου. Τουλαχιστον νιτρικα εχεις μεσα? Τι βαζεις απο λιπασματα? Ψαρια εχεις?

Ψάρια είναι εκτός σε άλλο ενυδρείο  

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Ψάρια είναι εκτός σε άλλο ενυδρείο  

κανε μετρησεις νερου

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2022 at 1:52 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

κανε μετρησεις νερου

Fe 0.3mg/l
PO4 0.5mg/l
NO3  13

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  ήρθε  κάποιος  συνχομπιστας και έκανε  της μετρησεις  γιατί εγώ είμαι άσχετος έφερε το  βαλιτσάκι  με τα τεστακια και έχουμε 

ΝΗ3/ΝΗ4 0 mg/lt

NO2 0mg/lt

NO3 13mg/lt

PH 7.5

KH 7.5

GH 7.5

FE 0.3mg/lt

PO4 0.5mg/lt

Αυτός  μου λέει είναι ωραιότατο  ρίξε  ψάρια φυτά  

Τι λέτε και εσείς;

Έγινε επεξεργασία - Μαχητής
Link to comment
Share on other sites

Έχω άλλη  μια απορία  στο δεύτερο  μικρό  ενυδρείο που έχω και μετέφερα τα ψάρια  και το ένα σαλιγκάρι  βλέπω στον πυθμένα του ενυδρείο  φουλ αυτά τα μαύρα,  είναι ακαθαρισιες από δύο ψάρια  η το ξύλο τα βγάζει  ; και κάτι ακόμα υπάρχει περίπτωση το ξύλο  ακόμα να μου πρασινίζει το νερό μετά από τρεις  μήνες;

20220905_112810.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Μαχητής έγραψε:

είναι ακαθαρισιες από δύο ψάρια  η το ξύλο τα βγάζει  ; και κάτι ακόμα υπάρχει περίπτωση το ξύλο  ακόμα να μου πρασινίζει το νερό μετά από τρεις  μήνες;

Απ ολα αυτα, που ανεφερες. Το πρασινο νερο δεν ειναι απο το ξυλο. Διαβασε παρακατω-

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Αυτός  μου λέει είναι ωραιότατο  ρίξε  ψάρια φυτά  

Μορεις να βαλεις ψαρια. Οχι πολλα. Τα ψαρια βαζουμε προοδευτικα. Τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Απ ολα αυτα, που ανεφερες. Το πρασινο νερο δεν ειναι απο το ξυλο. Διαβασε παρακατω-

 

Μορεις να βαλεις ψαρια. Οχι πολλα. Τα ψαρια βαζουμε προοδευτικα. Τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις?

Δεν είναι τέτοιο πράγμα  αυτά τα κομματάκια που έχω στον βυθό  

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Δεν είναι τέτοιο πράγμα  αυτά τα κομματάκια που έχω στον βυθό  

Το λινκ ειναι για το πρασινο νερο.

για τα "πραγματακια"- εσυ εγραψες και ο ιδιος τι ειναι. Για αυτο σου απαντησα-

πριν 2 ώρες, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Απ ολα αυτα, που ανεφερες.

Δηλ, είναι ακαθαρισιες από δύο ψάρια  και το ξύλο τα βγάζει :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το λινκ ειναι για το πρασινο νερο.

για τα "πραγματακια"- εσυ εγραψες και ο ιδιος τι ειναι. Για αυτο σου απαντησα-

Δηλ, είναι ακαθαρισιες από δύο ψάρια  και το ξύλο τα βγάζει :)

Δεν ειπα αυτό, αλλά δεν μοιάζει  με καμία φωτογραφία από την άλγη ,  και γιατί είναι μόνο στον πυθμένα  ;  σε ρωτάω γιατί στο άρθρο  που μου έστειλες  λέει  ότι κανει εμφάνιση όταν η ποιότητα νερο δεν είναι  η σωστή  από την στιγμή που η μετρησεις νερου είναι καλές  τι  κάνω; 

Έγινε επεξεργασία - Μαχητής
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2022 at 7:28 ΜΜ, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Δεν είναι τέτοιο πράγμα  αυτά τα κομματάκια που έχω στον βυθό  

Φίλε έχεις  δίκιο τα είδα με μεγεθυντικό φακό  και είναι αυτό άλγη! Σου ζητώ  συγγνώμη για την αμφισβήτηση,  έχουν τα χαλικάκια  ο σωλήνας του φίλτρου  πως θα την  αφαιρέσω; Μήπως  πρέπει να ρίξω καμία  κάψουλα  να ενεργοποιηθεί το ενυδρείο;

Έγινε επεξεργασία - Μαχητής
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  συνχομπιστες σήμερα εγινε αντιληπτό  ότι το φίλτρο και τα πετραδάκια του φίλτρου απέκτησαν αυτό το χρώμα  !

Τι πρόβλημα υπάρχει και γίνεται κάτι μη καλό  στο ενυδρείο μου 

20220908_105130.jpg

20220908_105141.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...