Jump to content

Λιμνούλα


Recommended Posts

Καλησπέρα. Επειδή μουλάρωσα (με την καλή έννοια) να βάλω comet. Αποφάσισα τελικά να κάνω λιμνούλα στον κήπο μου. Από χώρο έχω αρκετό απλά δεν ξέρω πολλά πράγματα ως προς την λειτουργία κυρίως. Έχει κανείς κάποιο σχετικό link. Και μια ερώτηση. Γίνετε για τοίχωμα και πάτο να έχει τσιμέντο και να βάλω υπόστρωμα απλά χαλικάκι χαλαζιακό να κάνουν τις εκσκαφές τους (τα ψάρια). Επίσης επειδή ξεσηκώθηκα σαν μωρό παιδί γίνεται να βάλω και χελωνάκια ή βατράχια;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χελώνες δεν μπαίνουνε με τα χρυσόψαρα γιατί μπορεί και να τα κυνηγήσουν. Βατράχια αν θες βάζεις. Πες μου μόνο το ποσό μπορείς περίπου να διαθέσεις για να σε βοηθήσω. Πάντως σε κάθε περίπτωση μια λιμνη είναι πολύ φθηνότερη σε κόστος από ένα αντίστοιχο ενυδρείο 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Λοιπόν χελώνες δεν μπαίνουνε με τα χρυσόψαρα γιατί μπορεί και να τα κυνηγήσουν. Βατράχια αν θες βάζεις. Πες μου μόνο το ποσό μπορείς περίπου να διαθέσεις για να σε βοηθήσω. Πάντως σε κάθε περίπτωση μια λιμνη είναι πολύ φθηνότερη σε κόστος από ένα αντίστοιχο ενυδρείο 

 

Κοίτα για την κατασκευή της λέω να κάνω ότι μπορώ μόνος μου ωστε να γλιτώσω μερικά έξοδα. Τώρα όσο για το ποσό δεν ξέρω. Αν υποθέσουμε ότι σκάβω εγώ την λιμνούλα βάζω αυτό

 

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-διάφορα-αξεσουάρ-ενυδρείου/8747-oase-alfafol-black-pre-packed-05mm-4x3m-8747.html

 

Μετά συμπληρώνω πετρούλες κτλ γύρω γύρω δεν θα βγει ακριβή η κατασκευή της.

 

Λέω ας πούμε μέχρι 400€. Αν βέβαια δεν αρκούν για τα βασικά ας πούμε 500€.

 

Απλά δεν γνωρίζω πως λειτουργεί όλη η κατάσταση και μπορεί τώρα να σου λέω ποσά ή μεγαλύτερα ή μικρότερα απο τα required.

Πες μου περίπου για μια λιμνούλα περίπου 2500 λίτρα πόσα χρειάζονται. 

 

Και κάτι που με απασχολεί. Αλλαγές νερού κάνουμε; Αν ναι καθε πότε και πόσο %

 

ΥΓ. Και παραπάνω να κοστίζει με τέτοιο κόλλημα που έφαγα θα το φτιάξω.

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό στοιχείο για την επιβίωση των ψαριών σε δύσκολες καιρικές συνθήκες, είναι το βάθος της λίμνης.

Οπότε να το έχεις εξαρχής στο νου σου για να υπολογίσεις όλα τα υπόλοιπα.:) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πολύ σημαντικό στοιχείο για την επιβίωση των ψαριών σε δύσκολες καιρικές συνθήκες, είναι το βάθος της λίμνης.

Οπότε να το έχεις εξαρχής στο νου σου για να υπολογίσεις όλα τα υπόλοιπα.:) 

 

Σκέφτομαι να έχει 1 μέτρο βάθος 2 μήκος και 1.50 πλάτος 3000 λίτρα αν δεν κάνω λάθος. Επίσης αντί για τσιμέντο που ανέφερα πριν μόλις ανακάλυψα το προιόν στο link

Link to comment
Share on other sites

Για λίμνες δες σε αυτό το site. Έχει αρκετά υλικά για λίμνες, κυρίως για κοι αλλά εννοείται κάνουν και για χρυσόψαρα.

 

https://www.koihellas.com/?gclid=CjwKCAjwo_KXBhAaEiwA2RZ8hL1cPJ9yTsfJDhFEHw8eFNxoEuMbe851wIifMciXusyctrovczJmdBoC-r0QAvD_BwE

 

Για φίλτρο είτε φτιάχνεις είτε παίρνεις έτοιμο. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Για λίμνες δες σε αυτό το site. Έχει αρκετά υλικά για λίμνες, κυρίως για κοι αλλά εννοείται κάνουν και για χρυσόψαρα.

 

https://www.koihellas.com/?gclid=CjwKCAjwo_KXBhAaEiwA2RZ8hL1cPJ9yTsfJDhFEHw8eFNxoEuMbe851wIifMciXusyctrovczJmdBoC-r0QAvD_BwE

 

Για φίλτρο είτε φτιάχνεις είτε παίρνεις έτοιμο. 

 

 

Όταν λες φτιάχνεις τι εννοείς; Τι χρειάζεται να έχει μια λίμνη απο εξοπλισμό. Έχεις κανα link να μην σε κουράζω;

 

ΥΓ. Ευχαριστώ για το site δεν το είχα δει.

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θες τσάπα και φτυαρι 🤣

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

 

Όταν λες φτιάχνεις τι εννοείς; Τι χρειάζεται να έχει μια λίμνη απο εξοπλισμό. Έχεις κανα link να μην σε κουράζω;

 

ΥΓ. Ευχαριστώ για το site δεν το είχα δει.

Πέραν αυτών, αν μιλάμε για λίμνη με χρυσόψαρα, θες μια αντλία που να γυρίζει δύο φορές τα λίτρα της λίμνης σου, ένα φίλτρο (είτε το φτιάχνει από βαρέλια είτε το παίρνεις έτοιμο), το liner που είχες και το link, άμμο και γαιουφασμα για να μπουν πριν από αυτό στην τρύπα. Πέραν αυτών μετά αν θες βάλεις και φυτά όπως νούφαρα και παπύρους

 Και τώρα που το λες .....μου θυμίζεις ότι πρέπει να φτιάξω ένα θέμα για τις λίμνες.....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που "ξεφεύγει" λίγο θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν λιμνούλες κοντά σε σπίτι τι γίνεται από κουνούπια. Προλαβαίνουν τα ψαράκια να "τακτοποιήσουν" τις προνύμφες ή όποιος καθίσει εκεί κοντά αρχίζει να "κοπανιέται"? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερό είναι τρεχούμενο στη Λάρισα λιμνη δε θα έχεις περαιτέρω θέμα. Γιατί κουνούπια τ τελευταία χρόνια έχουμε παρά πολλά παντού 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Δεν είμαι σίγουρος ότι την κατάλαβα απόλυτα αλλά φαντάζομαι ότι εννοείς, ότι με ανλία/καταράκτη που υπάρχει κίνηση του νερού το πρόβλημα δεν επιδεινώνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 17/8/2022 at 3:47 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Για λίμνες δες σε αυτό το site. Έχει αρκετά υλικά για λίμνες, κυρίως για κοι αλλά εννοείται κάνουν και για χρυσόψαρα.

 

https://www.koihellas.com/?gclid=CjwKCAjwo_KXBhAaEiwA2RZ8hL1cPJ9yTsfJDhFEHw8eFNxoEuMbe851wIifMciXusyctrovczJmdBoC-r0QAvD_BwE

 

Για φίλτρο είτε φτιάχνεις είτε παίρνεις έτοιμο. 

 

Καλησπέρα σε όλους. Σε δύο μέρες λέω να αρχίσω την κατασκευή της λιμνούλας θα είναι περίπου 4.000 λίτρα. Διαστάσεις κέφτηκα 2x2 και ένα μέτρο βάθος. Από φυτά αρχικά δεν θα βάλω και αν βάλω κάνα νούφαρο όχι τπτ το ιδιαίτερο. Άμμο γεωυφασμα και αυτό το μαύρο ύφασμα για τις λιμνούλες που δεν ξέρω πως λέγεται έχουν αγοραστεί. Το μόνο που μένει είναι το φίλτρο.  Ξέρει κανείς κάποιο οικονομικό σετ φίλτρου. Εγώ αυτά που βρήκα ξεκινούν από 250€ και είναι για πάρα πολλά λίτρα.

 

Όσον αφορά τα ζωντανά. Αποφάσισα να βάλω πέντε yellow comet και 3-4 βατράχια. Όλοι μου είπαν η να πάω να πιάσω η να περιμένω να έρθουν μόνα τους αλλά στην περιοχή δεν έχουμε βατράχια. Μόνο φρυνους. Θα βάλω και ένα ξύλινο φραχτακι όσο ψηλό χρειάζεται να μην βγαίνουν από την περιοχή τα αμφίβια (φυσικά θα τους αφήσω αρκετό χώρο με χώμα). Ξέρει κανείς κάνα site που πουλάει κουβακες που έλεγε και ο προπαππους μου.

 

ΥΓ. Πάλι βιβλίο σας έγραψα 😅

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Σε δύο μέρες λέω να αρχίσω την κατασκευή της λιμνούλας θα είναι περίπου 4.000 λίτρα. Διαστάσεις κέφτηκα 2x2 και ένα μέτρο βάθος. Από φυτά αρχικά δεν θα βάλω και αν βάλω κάνα νούφαρο όχι τπτ το ιδιαίτερο. Άμμο γεωυφασμα και αυτό το μαύρο ύφασμα για τις λιμνούλες που δεν ξέρω πως λέγεται έχουν αγοραστεί. Το μόνο που μένει είναι το φίλτρο.  Ξέρει κανείς κάποιο οικονομικό σετ φίλτρου. Εγώ αυτά που βρήκα ξεκινούν από 250€ και είναι για πάρα πολλά λίτρα.

 

Όσον αφορά τα ζωντανά. Αποφάσισα να βάλω πέντε yellow comet και 3-4 βατράχια. Όλοι μου είπαν η να πάω να πιάσω η να περιμένω να έρθουν μόνα τους αλλά στην περιοχή δεν έχουμε βατράχια. Μόνο φρυνους. Θα βάλω και ένα ξύλινο φραχτακι όσο ψηλό χρειάζεται να μην βγαίνουν από την περιοχή τα αμφίβια (φυσικά θα τους αφήσω αρκετό χώρο με χώμα). Ξέρει κανείς κάνα site που πουλάει κουβακες που έλεγε και ο προπαππους μου.

 

ΥΓ. Πάλι βιβλίο σας έγραψα 😅

 

 

 

 

Καλησπέρα φίλε μου και καλή τύχη στο εγχείρημα σου. Για βατράχια δεν έχω ιδέα που πουλάνε, αλλά όσον αφορά το φίλτρο, μπορείς να μου αναρτήσεις τι έχεις δει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου και καλή τύχη στο εγχείρημα σου. Για βατράχια δεν έχω ιδέα που πουλάνε, αλλά όσον αφορά το φίλτρο, μπορείς να μου αναρτήσεις τι έχεις δει?

Ευχαριστώ. Λοιπόν είδα το

Oase biosmart set 14.000

 

Και μου σε ένα μαγαζί είδα ένα 210€ και μου είπε ότι για είναι για 10.000 λίτρα.

 

Δεν έψαξα άλλο γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τα λίτρα και τις τιμές. Ξέρεις κανένα σετ φίλτρου με αντλία σε καλή τιμή;

 

Επίσης να ρωτήσω και αν φτάνουν 4.000 λίτρα για πέντε yellow comet.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Ευχαριστώ. Λοιπόν είδα το

Oase biosmart set 14.000

 

Και μου σε ένα μαγαζί είδα ένα 210€ και μου είπε ότι για είναι για 10.000 λίτρα.

 

Δεν έψαξα άλλο γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τα λίτρα και τις τιμές. Ξέρεις κανένα σετ φίλτρου με αντλία σε καλή τιμή;

 

Επίσης να ρωτήσω και αν φτάνουν 4.000 λίτρα για πέντε yellow comet.

Κάνω άλλη δημοσίευση επειδή δεν με άφηνε να κάνω edit. 

 

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό το οποίο λέει ότι ενδείκνυται για 4.000 λίτρα. Πιστεύεις είναι οκ;

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Ευχαριστώ. Λοιπόν είδα το

Oase biosmart set 14.000

 

Και μου σε ένα μαγαζί είδα ένα 210€ και μου είπε ότι για είναι για 10.000 λίτρα.

 

Δεν έψαξα άλλο γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τα λίτρα και τις τιμές. Ξέρεις κανένα σετ φίλτρου με αντλία σε καλή τιμή;

 

Επίσης να ρωτήσω και αν φτάνουν 4.000 λίτρα για πέντε yellow comet.

Αυτά τα φίλτρα είναι λίγο της πλάκας. Δύσκολα θα κρατήσει μια λίμνη 4000 λίτρων με ψάρια. Στα 4000 λίτρα με καλή φιλτρανση βάζεις άνετα 30 comet

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Αυτά τα φίλτρα είναι λίγο της πλάκας. Δύσκολα θα κρατήσει μια λίμνη 4000 λίτρων με ψάρια. Στα 4000 λίτρα με καλή φιλτρανση βάζεις άνετα 30 comet

Σοβαρά; Εγώ αρχικά θα την έκανα 3000 λίτρα αλλά διάβασα ότι ένα comet θέλει 500 λίτρα νερού. Και η αλήθεια είναι ότι εφόσον μεγαλώνουν τόσο πολύ πως θα χωρέσουν τόσα. Άμα είναι έτσι θα βρω ένα καλύτερο φίλτρο για 3000 λίτρα. Επίσης εκτός από το γεωυφασμα και το liner τι άλλο χρειάζομαι κάτι άλλο για το υπόστρωμα; 

 

ΥΓ. Σου είπα ότι βρήκα και ένα άλλο αλλά δεν σου έστειλα το link ο βλάκας. Τέλος πάντων είναι πιο φθηνό από τα άλλα οπότε....

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι σε μια λίμνη 4000 λίτρων η ονομαστική δύναμη της αντλίας θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 8000λ/ω. Υπολόγισε ότι κάθε comet σε ενυδρείο θέλει 100 λίτρα. 500-1000 λίτρα ανά ψάρι θες στα ΚΟΙ όχι στα χρυσόψαρα. Εγώ έχω επτά common-comet στο ενυδρείο μου που είναι 400 λίτρα (κανονικά θα έπρεπε να είναι 5 αλλά έχω ισχυρή φίλτρανση). Αθήνα μένεις? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Να ξέρεις ότι σε μια λίμνη 4000 λίτρων η ονομαστική δύναμη της αντλίας θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 8000λ/ω. Υπολόγισε ότι κάθε comet σε ενυδρείο θέλει 100 λίτρα. 500-1000 λίτρα ανά ψάρι θες στα ΚΟΙ όχι στα χρυσόψαρα. Εγώ έχω επτά common-comet στο ενυδρείο μου που είναι 400 λίτρα (κανονικά θα έπρεπε να είναι 5 αλλά έχω ισχυρή φίλτρανση). Αθήνα μένεις? 

Ναι Αθήνα μένω. Οκ οπότε όσα λίτρα είναι η λιμνούλα η αντλία πρέπει να γυρνάει τα διπλά σε μια ώρα. Θα ψάξω να βρω φίλτρο και αντλία όπως είπες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Ναι Αθήνα μένω. Οκ οπότε όσα λίτρα είναι η λιμνούλα η αντλία πρέπει να γυρνάει τα διπλά σε μια ώρα. Θα ψάξω να βρω φίλτρο και αντλία όπως είπες.

Αν μένεις κοντά Βριλήσσια μπορουμε να συναντηθούμε να σου δείξω κάποια πράγματα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Αν μένεις κοντά Βριλήσσια μπορουμε να συναντηθούμε να σου δείξω κάποια πράγματα 

Δυστυχώς μένω γλυφάδα (αμα ποτέ βρεθείς...) Μπορείς μόνο να μου στείλεις κανα link ενα φιλτρο και μια καλη αντλια; Μπερδεύτηκα γιατί βρίσκω πολλά διαφορετικά πράγματα. Περίπου 10 commet θα βάλω (αν εχει σχεση με το φιλτρο)

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα δω και θα σου στείλω αύριο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Οκ θα δω και θα σου στείλω αύριο 

Οκ ευχαριστώ. Τα λέμε αύριο τότε. Καληνύχτα.

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...