Jump to content

Μονομάχος 20L Cube


NickCavGr

Recommended Posts

Πολύ όμορφος ο μοναχός σου και φαίνεται ωραίο το ενυδρειακι σου. Δεν ξέρω μόνο μήπως ήθελες 10-20 λίτρα ακόμη...να φανταστώ το έστρωσες πριν βάλεις τα ζωντανά 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, killerknight said:

Πολύ όμορφος ο μοναχός σου και φαίνεται ωραίο το ενυδρειακι σου. Δεν ξέρω μόνο μήπως ήθελες 10-20 λίτρα ακόμη...να φανταστώ το έστρωσες πριν βάλεις τα ζωντανά 


Ναι κ εγώ θα προτιμούσα 30αρι αλλά δεν ήταν εφικτό. Ναι το έστρωσα με μπόλι από το άλλο μου ενυδρείο κ εδώ κ 2 μέρες είναι καλές οι μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος NickCavGr έγραψε:


Ναι κ εγώ θα προτιμούσα 30αρι αλλά δεν ήταν εφικτό. Ναι το έστρωσα με μπόλι από το άλλο μου ενυδρείο κ εδώ κ 2 μέρες είναι καλές οι μετρήσεις.

Οκ τότε. Απλά να το παρακολουθείς στην αρχή κάνοντας μετρήσεις 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Ναι το έστρωσα με μπόλι από το άλλο μου ενυδρείο κ εδώ κ 2 μέρες είναι καλές οι μετρήσει

Με το soil χρειαζονται αλλαγες νερου μερα παρα μερα την πρωτη εβδμαδα. και οχι 15%, αλλα τουλαχιστον 30-40% Το οτι δεν μετρας αμμωνια, δεν σημαινει , οτι δεν υπαρχει, ειδικά αν μετρας  στο φυτεμενο προς το τελος της φωτοπεριοδου. Κανε παραπανω αλλαγες νερου και απο την επομενη εβδομαδα βλεπουμε.

μετρησεις να κανεις καθε μερα για μια εβδομαδα ακομα (τουλαχιστον) και καλυτερα πριν να αναψει το φως στο ενυδρειο.

Δες λιγο και το ph νερου. Το soil το κατεβαζει πολυ τις πρωτες μερες. Πρωτες  αλλαγες νερου κανουμε με νερο βρυσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Με το soil χρειαζονται αλλαγες νερου μερα παρα μερα την πρωτη εβδμαδα. και οχι 15%, αλλα τουλαχιστον 30-40% Το οτι δεν μετρας αμμωνια, δεν σημαινει , οτι δεν υπαρχει, ειδικά αν μετρας  στο φυτεμενο προς το τελος της φωτοπεριοδου. Κανε παραπανω αλλαγες νερου και απο την επομενη εβδομαδα βλεπουμε.

μετρησεις να κανεις καθε μερα για μια εβδομαδα ακομα (τουλαχιστον) και καλυτερα πριν να αναψει το φως στο ενυδρειο.

Δες λιγο και το ph νερου. Το soil το κατεβαζει πολυ τις πρωτες μερες. Πρωτες  αλλαγες νερου κανουμε με νερο βρυσης.

 

ευχαριστώ @natateo για τις παρατηρήσεις. Γράφοντας πάνω 15% εννοώ για το ποια ρουτίνα θα ακολουθήσω από εδώ και πέρα. Την πρώτη εβδομάδα εβγαζα 8 λίτρα αρα 40%. Πρώτες 3 μερες καθε μερα κ μετά μερα παρα μέρα.

 

Το πρώτο νερό που έβαλα ηταν απο το άλλο ενυδρείο και όλα τα επόμενα απο την βρύση.

Από το Σάββατο μετράω 2 φορές την ημέρα την αμμωνία και δεν έχει ανέβει καθόλου.

 

Ph τις πρώτες 3 μερες είχα όντως υψηλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος μονομάχος και το ενυδρείο γενικότερα. Να έχεις στο νου σου ότι τα μικρά ενυδρεία θέλουν προσοχή και συνέπεια στις ρουτίνες σου. Εύχομαι να το χαρείς!  

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το ενυδρείο σου!! Ειδικά ο μονομάχος είναι κουκλί!! Φτου φτου 

Να συμπληρώσω σε αυτά που σου λέει η Ναταλία για τις αλλαγές νερού, όχι μόνο για την αμμωνία αλλά και τα υπόλοιπα συστατικά που αποβάλλουν τα soil , γι'αυτό καλύτερα πρόσεχε ακόμα και με τα λιπάσματα τώρα στην αρχή..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις συμβουλές.
προσπαθώ να προσέχω όσο μπορώ με τον μονομάχο και να ειναι όσο πιο καλά γίνεται.

Δύο ερωτήσεις που θέλω να κάνω.

1)Λιπάσμα βάζω τώρα στην αρχή; Έχω το tropica Premium Nutrition αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα σε αυτό το ενυδρείο.

2) Πόσο τον ταίζω; Έχω αγοράσει minipellet που βασικα ειναι σαν μπιλιες. bloodworm κατεψυγμενη . Eχω από το άλλο ενυδρείο daphnia κατεψυγμένη και αποξηραμένα brine shrimp (Αρτέμια) λέω να τα δώσω και αυτά είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

ευχαριστώ για τις συμβουλές.
προσπαθώ να προσέχω όσο μπορώ με τον μονομάχο και να ειναι όσο πιο καλά γίνεται.

Δύο ερωτήσεις που θέλω να κάνω.

1)Λιπάσμα βάζω τώρα στην αρχή; Έχω το tropica Premium Nutrition αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα σε αυτό το ενυδρείο.

2) Πόσο τον ταίζω; Έχω αγοράσει minipellet που βασικα ειναι σαν μπιλιες. bloodworm κατεψυγμενη . Eχω από το άλλο ενυδρείο daphnia κατεψυγμένη και αποξηραμένα brine shrimp (Αρτέμια) λέω να τα δώσω και αυτά είναι οκ;

Μετά την τρίτη εβδομάδα σιγά σιγά το 1/4 της δόσης που προτείνει για 20λίτρα. Το βλέπεις και με τα φυτά πως θα πηγαίνουν. Έχεις βάλει co2?

Για τροφή ,εγώ στον δικό μου μονομάχο του δίνω κατεψυγμένη brine shrimp της ocean nutrition και flakes της JBL Novo betta 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

bloodworm κατεψυγμενη . Eχω από το άλλο ενυδρείο daphnia κατεψυγμένη

κατεψυγμανη καλυτερα σε καμια εβδομαδα αρχισε, λιγο να στρωσει καλα καλα το ενυδρειο, γιατι εχει αρκετη πρωτεινη. Αν θελεις να ταιζεις απο τωρα, τοτε πολυ λιγο, δηλ να τρωει ολο, να μην πεφτει κατω.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mik7 said:

Μετά την τρίτη εβδομάδα σιγά σιγά το 1/4 της δόσης που προτείνει για 20λίτρα. Το βλέπεις και με τα φυτά πως θα πηγαίνουν. Έχεις βάλει co2?

Για τροφή ,εγώ στον δικό μου μονομάχο του δίνω κατεψυγμένη brine shrimp της ocean nutrition και flakes της JBL Novo betta 

 

ωραια οποτε πιο μετα λίπασμα. CO2 για αρχή λέω να μην βάλω. Αλλά θα δείξει η συνέχεια. Σχετικά με τις τροφές ακόμα ψάχνομαι αλλά δεν βλέπω να εχει πρόβλημα.

 

11 minutes ago, natateo said:

κατεψυγμανη καλυτερα σε καμια εβδομαδα αρχισε, λιγο να στρωσει καλα καλα το ενυδρειο, γιατι εχει αρκετη πρωτεινη. Αν θελεις να ταιζεις απο τωρα, τοτε πολυ λιγο, δηλ να τρωει ολο, να μην πεφτει κατω.

 

 

Του έδωσα λιγο σκουλικακι πριν λιγο οσο η μύτη του μολυβιού ίσα ίσα να παρει ιδέα. Νομίζω για αρχή ειμαι λίγο λιτοδίαιτος. Το είχα αυτό κ με το άλλο ενυδρείο

 

11 minutes ago, natateo said:

Ο μονομαχος κουκλος!!!! :bigemo_harabe_net-153:

 

Ναι είναι ο άτιμος. Και έχει αρχίσει να μην με φοβάται κ μου αρέσει περισσότερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς διοξείδιο η mini acicularis είναι πολύ δύσκολο..για τα υπόλοιπα μπορείς να βάλεις carbo booster της dennerle .

Για μπροστά εύκολο χωρίς Co2 βάλε marsilea ή staurogyne repens ή littorella uniflora

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mik7 said:

Χωρίς διοξείδιο η mini acicularis είναι πολύ δύσκολο..για τα υπόλοιπα μπορείς να βάλεις carbo booster της dennerle .

Για μπροστά εύκολο χωρίς Co2 βάλε marsilea ή staurogyne repens ή littorella uniflora

 

για marsilea πηγαινα αλλα επειδη δεν ειχε πηρε acicularis. Όμως την ψιλοπάτησα γιατί δεν ήξερα οτι η κανονικη με την Mini εχει διαφορετικες απαιτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να εμφανίσω τις γαρίδες;

Δεν τις βλέπω πουθενα. Έτσι όπως έχω βάλει τις πέτρες και το ξύλο έχει αρκετες τρύπες για να χωθούν χωρίς να πάει  ο μονομάχος εκει.

Ειναι ακομα ζωντανες γιατι σχεδον καθημερινά βλέπω και από ένα κέλυφος κ που κ που διακρίνω καμια χωμενο σε καμια τρύπα.

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2022 at 5:52 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να εμφανίσω τις γαρίδες;

Δεν τις βλέπω πουθενα. Έτσι όπως έχω βάλει τις πέτρες και το ξύλο έχει αρκετες τρύπες για να χωθούν χωρίς να πάει  ο μονομάχος εκει.

Ειναι ακομα ζωντανες γιατι σχεδον καθημερινά βλέπω και από ένα κέλυφος κ που κ που διακρίνω καμια χωμενο σε καμια τρύπα.

Νομίζω δεν υπάρχει 🤪 

Σε κανένα τάισμα αν τις δεις . Και όταν μεγαλώσουν και ξεθαρεψουν....

Θα σου ξαναγράψω ότι ο μονομάχος σου είναι κούκλος!

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2022 at 11:13 ΠΜ, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Νομίζω δεν υπάρχει 🤪 

Σε κανένα τάισμα αν τις δεις . Και όταν μεγαλώσουν και ξεθαρεψουν....

Θα σου ξαναγράψω ότι ο μονομάχος σου είναι κούκλος!

 

ναι ειναι πολυ ωραιος! Κ σκεψου στην αρχη δεν ημουν σιγουρος γιατι ηθελα halfmoon.

 

Θα δω τι θα κανω με τις γαριδες....

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2022 at 5:52 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να εμφανίσω τις γαρίδες;

Πόσες πηρες?

Οταν θα γινουν πολλες, θα βγουν

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, natateo said:

Πόσες πηρες?

Οταν θα γινουν πολλες, θα βγουν

 

ή 6 ή 7 δεν θυμαμαι ακριβως. Απο το μεγάλο ενυδρείο τις παίρνω.

Link to comment
Share on other sites

το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω με το νεο ενυδρειο ειναι τα πισω φυτά (Rotala) σαπίζουν στο κάτω μέρος. Λογικα δεν θα αντέξουν. Ξέρει κανεις γιατί ή τι να κάνω;

 

IMG_1175.thumb.jpeg.893fadd2f973d5cb1fe8c5271f60be77.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Είναι γιατί δεν περνάει ο φωτισμός σε εκείνο το σημείο χαμηλά. Ψαλιδάκι,κλαδεματάκι, κρατάς και ξανά φυτεύεις από την μέση και πάνω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και γενικα οι ροταλες χρειαζονται μαλακό νερο και CO2 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

τελικά red cherry shrimp με τον μονομάχο δεν ηταν καλή ιδέα. Σημερα βγήκε η μια και για λίγο βολταρε. Πάω να δω μετα από 10 λεπτα κ δεν είχε ουρά η γαρίδα. Κατάλαβα ότι βλακεία γίνεται.

Στην επόμενη γύρα ο μονομάχος του δαγκωσε μάλλον το κεφάλι. Αυτο ήταν νεκρή η γαρίδα....

Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω καμιά αμάνο... Αλλιώς μάλλον μόνος θα μείνει τελείως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...