Jump to content

Έναρξη ενυδρείου 450 λίτρα


Recommended Posts

Όχι, δεν νομίζω ότι μεταφέροντας τα ψάρια μπορεί να μεταφερθεί και άλγη. Το λέω από εμπειρία το έχω κάνει πολλές φορές ξεστήνοντας τα ενυδρεία για αλλαγή διάταξης ή για άλλη γυάλα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Σήμερα ήρθε το φίλτρο (fluval 470) και το έβαλα να δουλέψει.

Γενικά εύκολο και απροβλημάτιστη έναρξη. 
Πλέον η ροή του νερού μέσα στο ενυδρείο είναι εμφανής.

Η αναρρόφηση του είναι δίπλα και λίγο (5 εκ) πιο χαμηλά από την αναρρόφηση του Juwel και η κατάθλιψη του δίπλα και πιο χαμηλά (5 εκ) αντίστοιχα. 
Δεν χρειάστηκε να κόψω καπάκι ή να κάνω οποιαδήποτε μετατροπή στο ενυδρείο. Απλά δεν έβαλα τα άγκιστρα που έχει και το πέρασα από το «κόψιμο» του ενυδρείου. 
Θα  βγάλω φώτο αύριο γιατί έριξα και λίγα βακτήρια στο νερό…

 

Το φίλτρο είχε ένα υλικό (4 διχτάκια) που δεν το έχω ξαναδεί/χρησιμοποιήσει (σαν πορώδη βοτσαλάκια, χρώμα καφέ). Τι λέει σαν υλικό;

Εγώ μια φορά τα έκοψα και έβαλα και τα 4 διχτάκια σε ένα ράφι. Μια χαρά τα χώρεσε. Έτσι έβαλα και μια σακούλα siporax (sera) στο επόμενο. 
 

Οπότε έχω βάλει (από κάτω προς τα πάνω)

Το μαύρο σφουγκάρι που είχε αλλά του έκοψα ένα φιλέτο 1 εκατοστό. Έτσι πήρε και το «μακαρόνι» που είχε στο ίδιο ράφι.

Επόμενο ράφι το «άγνωστο» υλικό

Επόμενο ράφι το siporax. Επειδή είχε ακόμα λίγο χώρο και ένα λευκό σφουγγαράκι που είχε το φίλτρο.

Επόμενο ράφι το super peat (sera). Ακριβώς πάνω του μια στρώση μακαρόνι στοιχισμένο (το ένα δίπλα στο άλλο) και πάνω από αυτό το «πράσινο» σφουγγαράκι που είχε.

 

Τώρα ανάλογα τι υλικό είναι αυτό το καφέ και τι δουλειά κάνει…., μελλοντικά μπορεί να αντικατασταθεί από βιολογικό υλικό. Θα περιμένω και τα σχόλια σας. Και το «πράσινο» σφουγγαράκι από το «φιλέτο» του μαύρου σε κάνα τρίμηνο…

 

Σας ευχαριστώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Σήμερα για κάποιο λόγο, τα ψαράκια κολυμπούν και αναπνέουν στην επιφάνεια του νερού.

Λέω για κάποιο λόγο γιατί οι μετρήσεις που έκανα (3 φορές μέσα στη μέρα) είναι:

Θερμοκρασία νερού 27

NH4/NH3 = 0

NO2          = 5? (Χρώμα μεταξύ του 0 και 5)

ΝΟ3          = 5

pH            = 7.2

Και έβαλα και μέτρηση για CO2 και είναι στο πράσινο. (Μπλε για πολύ, πράσινο κανονικό και κίτρινο για λίγο…)

 

Έκανα μια αλλαγή νερού 40% και συμπλήρωσα από το σύστημα με τα φίλτρα (2,5 ώρες να ξαναγεμίσει…) καλού κακού.

Πέρασαν 5 ώρες έκτοτε αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά τους.

Το μόνο που άλλαξε είναι πως και οι 3 μετρήσεις βγαίνουν 0…

 

ιδέες; 🤔

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Σήμερα για κάποιο λόγο, τα ψαράκια κολυμπούν και αναπνέουν στην επιφάνεια του νερού.

Λέω για κάποιο λόγο γιατί οι μετρήσεις που έκανα (3 φορές μέσα στη μέρα) είναι:

 

Θερμοκρασία νερού 27

NH4/NH3 = 0

NO2          = 5? (Χρώμα μεταξύ του 0 και 5)

ΝΟ3          = 5

pH            = 7.2

Και έβαλα και μέτρηση για CO2 και είναι στο πράσινο. (Μπλε για πολύ, πράσινο κανονικό και κίτρινο για λίγο…)

 

Έκανα μια αλλαγή νερού 40% και συμπλήρωσα από το σύστημα με τα φίλτρα (2,5 ώρες να ξαναγεμίσει…) καλού κακού.

Πέρασαν 5 ώρες έκτοτε αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά τους.

Το μόνο που άλλαξε είναι πως και οι 3 μετρήσεις βγαίνουν 0…

 

ιδέες; 🤔

 

Καλησπέρα.  Τα νιτρωδη Νο2 πάλι είναι τοξικά και επικίνδυνα για τα ζωντανά που σημαίνει ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει  

1) Δεν έχει ολοκληρωθεί (ο κύκλος του άζωτου)

2) ότι δεν έχει ολοκληρωθεί (ο κύκλος του άζωτου)😁

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου? 

Άποψη μου είναι να βάλεις ×5 φορές δώσει prime seachem μαζί και βακτήρια για 3 μέρες χωρίς να ταΐζεις .

Θα βοηθούσε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Taxiarchis said:

Καλησπέρα.  Τα νιτρωδη Νο2 πάλι είναι τοξικά και επικίνδυνα για τα ζωντανά που σημαίνει ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει  

1) Δεν έχει ολοκληρωθεί (ο κύκλος του άζωτου)

2) ότι δεν έχει ολοκληρωθεί (ο κύκλος του άζωτου)😁

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου? 

Άποψη μου είναι να βάλεις ×5 φορές δώσει prime seachem μαζί και βακτήρια για 3 μέρες χωρίς να ταΐζεις .

Θα βοηθούσε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου. 

Καλησπέρα.

 

Συμφωνώ και με τον λόγο 1 και 2…

2 εβδομάδες τρέχει και ακολουθώ τη πρώτη μέθοδο. (Δηλαδή με σκευάσματα)

Έχω μπόλι από ενυδρείο που τρέχει, στο οποίο όμως υπάρχουν θέματα με άλγη. Μεταφέρεται η άλγη με το μπόλι;

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως αν είχε ανέβει η τιμή από αμωνία ή νιτρώδη, δεν θα έπρεπε να τη μετρώ;

Τα χρώματα αλλάζουν αρκετά για να κάνω λάθος.

 

Ενδεικτικές φώτο.

B940BBA4-3F60-4063-8DDF-DD62E70C1062.jpeg.c568c220dc59e1ecf215add94d640c0d.jpeg

BF78EA86-779B-4626-A506-3FF1F35A395E.jpeg.a51013ad3addf73f5847ec1366149e67.jpeg

 

Έχω το erase-cl το οποίο δρα με χημικό τρόπο απ ότι καταλαβαίνω (αναφέρει μέτρηση μετά απο 10 λεπτά χρήσης του για την αμωνία)

Αφού δεν μέτρησα αμμωνία μπήκε η ποσότητα που χρειάζεται για αποχλωρίωση.

Και έβαλα και βακτήρια  (έχω της microbe-lift special blend) 

 

Το σκάλωμα που έχω φάει είναι γιατί δεν μετρώ κάποια ποσότητα που να αιτιολογεί τη συμπεριφορά που βλέπω…

 

Μέχρι στιγμής ο κύκλος προχωρά βατά, δηλαδή είχα αμμωνία μετά αμωνία και νιτρώδη, μετά νιτρώδη και νιτρικά άλατα χωρίς παρουσία αμμωνίας.  
Χωρίς κάποια μεγάλη κορύφωση. Θα περίμενα την επόμενη εβδομάδα να έχω μόνο νιτρικά όπως πήγαινε…

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Συμφωνώ και με τον λόγο 1 και 2…

2 εβδομάδες τρέχει και ακολουθώ τη πρώτη μέθοδο. (Δηλαδή με σκευάσματα)

Έχω μπόλι από ενυδρείο που τρέχει, στο οποίο όμως υπάρχουν θέματα με άλγη. Μεταφέρεται η άλγη με το μπόλι;

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως αν είχε ανέβει η τιμή από αμωνία ή νιτρώδη, δεν θα έπρεπε να τη μετρώ;

Τα χρώματα αλλάζουν αρκετά για να κάνω λάθος.

 

Ενδεικτικές φώτο.

B940BBA4-3F60-4063-8DDF-DD62E70C1062.jpeg.c568c220dc59e1ecf215add94d640c0d.jpeg

BF78EA86-779B-4626-A506-3FF1F35A395E.jpeg.a51013ad3addf73f5847ec1366149e67.jpeg

 

Έχω το erase-cl το οποίο δρα με χημικό τρόπο απ ότι καταλαβαίνω (αναφέρει μέτρηση μετά απο 10 λεπτά χρήσης του για την αμωνία)

Αφού δεν μέτρησα αμμωνία μπήκε η ποσότητα που χρειάζεται για αποχλωρίωση.

Και έβαλα και βακτήρια  (έχω της microbe-lift special blend) 

 

Το σκάλωμα που έχω φάει είναι γιατί δεν μετρώ κάποια ποσότητα που να αιτιολογεί τη συμπεριφορά που βλέπω…

 

Μέχρι στιγμής ο κύκλος προχωρά βατά, δηλαδή είχα αμμωνία μετά αμωνία και νιτρώδη, μετά νιτρώδη και νιτρικά άλατα χωρίς παρουσία αμμωνίας.  
Χωρίς κάποια μεγάλη κορύφωση. Θα περίμενα την επόμενη εβδομάδα να έχω μόνο νιτρικά όπως πήγαινε…

 

 

 

 

Αα είσαι στην διαδικασία στρωσίματος 2 εβδομάδες και δεν έχει πιάσει το μπολι 🤔 εγώ καταλαβαίνω.  Πόσο βιολογικό υλικό πήρες? 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

@Taxiarchis and @KostasGr, σας ευχαριστώ πολύ!

Ναι την εξαγωγή του ενός φίλτρου την έχω και ταράζει την επιφάνεια του νερού και το στρώσιμο του ενυδρείου πιστεύω ότι ήταν στη μέση, αφού δεν είχα πλέον αμωνία και μέτραγα ΝΟ2 και ΝΟ3 με τα ΝΟ2 να έχουν μειωθεί την επόμενη μέρα.

Με 50% αλλαγή μπορεί να έκανα κάνα πισωγύρισμα… θα δείξει.

Δεν έβαλα το μπόλι γιατί μπορεί να μεταφερθεί άλγη από το προηγούμενο. Με τις παρούσες συνθήκες θα ευδοκιμούσε εύκολα και άντε να τη μαζεύω στο μεγάλο. Οπότε ακολούθησα τη πρώτη μέθοδο (εισαγωγή βακτηρίων σύμφωνα με τις οδηγίες του microbe-lift και εισαγωγή ψαριών όπως αναφέρεται στο άρθρο του φόρουμ.)

Στο ήδη υπάρχον υλικό (από μαμά) στο Juwel XL & Fluval 407 έχουν προστεθεί επιπλέων αυτών που είχαν περίπου 2,5 λίτρα συνολικά κεραμικού υλικού. (Κυρίως Μακαρονάκι και siporax).

 

Σήμερα γύρισα από τη δουλειά και επανέλαβα όλες τις μετρήσεις.

Ένα 24ωρο περίπου μετά από 50% αλλαγή νερού, NH4/NH3, NO2 & NO3 παραμένουν στο 0… και το νερό πάλι θολό (λευκό).

Αυτό που έχει αλλάξει όμως δραματικά από τις προηγούμενες μετρήσεις είναι τα παρακάτω:

ΡΗ = 6.6

kH = 4

gH = 11

04398E1F-F243-4C45-A650-1D8A4789FE92.jpeg.81893775bd0792f2b446757858779972.jpeg
 

Ίσως να μην πρέπει να απορώ με την συμπεριφορά των ψαριών με τόσο μεγάλη αλλαγή στη σκληρότητα του νερού και το pΗ σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

 

Όμως ίσως να βγήκε και κάτι καλό.

Στο ενυδρείο έχω περίπου 400 λίτρα νερό.

Το super peat απαιτεί 2-5 γραμμάρια ανά λίτρο νερού για να δουλέψει και όλο το πακέτο είναι μισό κιλό. Οπότε έχω βάλει αρκετά λιγότερο από την ελάχιστη συνιστώμενη ποσότητα.

Οπότε είτε κάνει την super wow δουλειά, είτε…

θα μπορούσαμε να σκεφτούμε την ultra φίλτρανση σαν μια λύση για να βάζουμε πιο καθαρό νερό στο ενυδρείο.

Δηλαδή αυτό που διαφημίζεται για το συγκεκριμένο σετ φίλτρων να ισχύει…

On 16/9/2022 at 12:47 ΠΜ, Marinelife said:

(Αφαιρεί το 99.99% βακτηρίων, Αφαιρεί κύστες, Αφαιρεί το χλώριο κατά 99%, Αφαιρεί τα διαλυμένα στερεά κατά 95%)

γιατί κάτι άλλο για να αλλάξουν οι μετρήσεις του νερού τόσο πολύ δεν έχω κάνει.

(ψέματα… έχω και 2 φύλλα catappa και 10 κουκουνάρια)😁

 

Τουλάχιστον δεν έχω να σκεφτώ λύση αντίστροφης όσμωσης στο μέλλον… 🎉

 

Για την ώρα σκέφτομαι να κάτσω στα αυγά μου και να το αφήσω να σταθεροποιηθεί χωρίς άλλες αλλαγές. (Δηλαδή να μην προσθέτω 1/4 των ψαριών ανά εβδομάδα).

Αν όλα πάνε καλά, βακτήρια θα ξαναμπούν μετά από 1 εβδομάδα (δλδ Κυριακή) και εισαγωγή νέων ψαριών τουλάχιστον 10 μέρες αφού σταθεροποιηθεί (μόνο ΝΟ3 σε μετρήσεις δλδ για τουλάχιστον 10 μέρες χωρίς πρόσθεση βακτηρίων). 

 

Χθες τα ψαράκια έμειναν νηστικά, και σήμερα μέχρι τώρα. Να τα αφήσω στη πείνα ή να τους ρίξω κάτι… πχ GVG-Mix (sera) ???


Πραγματικά θέλω να πιστεύω ότι φταίει η απότομη αλλαγή της σκληρότητας και pH του νερού και όχι κάτι άλλο…😇

 

Σας ευχαριστώ πολύ. 

 

Link to comment
Share on other sites

θα επιμείνω, τα ψάρια αναπνέουν από την επιφάνεια όταν δεν έχουν οξυγόνο. Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται να έχεις ανατάραξη. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2022 at 12:00 ΠΜ, το μέλος Marinelife έγραψε:

Έχω μπόλι από ενυδρείο που τρέχει, στο οποίο όμως υπάρχουν θέματα με άλγη. Μεταφέρεται η άλγη με το μπόλι;

Θα μεταφερθει και χωρις μπολι, απλα  με τον αερα.

On 19/9/2022 at 12:00 ΠΜ, το μέλος Marinelife έγραψε:

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως αν είχε ανέβει η τιμή από αμωνία ή νιτρώδη, δεν θα έπρεπε να τη μετρώ;

Δοκιμασε να μετρησεις με διαφορετικα τεστακια.

Αν μετρας καθε μερα απο τότε , που εβαλες τα ψαρια, τότε η πιθανοτητα να εχει (ειχε) αμμωνια- αμμωνιο ειναι μικρη. Αν δεν μετρας καθε μερα, υπαρχει πιθανοτητα νε ειχε ανεβει  για καποιες ωρες (μερες)

Για τα ψαρια στην επιφανεια....

Οπως γνωριζουμε ολοι, η αμμωνια καταστρεφει τα βραγχια άμεσα (νεκρωση). Οταν εχουμε μεγαλες ποσοτητες αμμωνιας στο νερο τα ψαρια πεθαινουν πολυ γρηγορα χωρις εμφανη σημαδια. Οταν ομως η ποσοτητα της αμμνιας ειναι χαμηλη, δεν σημαινει , οτι δεν προκαλει ζημια, απλα παρατεινεται ο χρόνος δρασης και τα σημαδια δηλητηριασης εμφανιζονται μετα απο μερες.

Το αμμωνιο δεν εμφανιζει την καταστροφικη του επιδραση στα βραγχια αμεσα, αλλα μετά απο 3-5 μερες ή περισσοτερο, ομως,  σκοτωνει οχι λιγοτερο αναποφευκτα.

Ακομα κι αν τα ψαρια επιβιωσουν απο τη δηλητηριαση με αμμωνιο (αμμωνια), οι συνέπειες της μπορουν να γινουν αισθητες για περισσοτερο απο ενα μηνα. Κατά τη διάρκεια αυτης της περιοδου, τα ψαρια ειναι πολυ ευαλωτα σε διάφορες ασθενειες και συχνα πεθαιουν  από αυτες και μετα απο μηνες....

Κανονικα τα ψαρια στην επιφανεια ειναι μια ενδειξη δηλητηριασης απο αμμωνια- αμμωνιο (ειπαμε οτι μπορει να εχουν περασει μερες, που μετρουσαμε θετικες τιμες).

Εδω μπορει να συνυπαρχει και bacterial bloom με αποτελεσμα να χειροτερευει η κατασταση των ψαριων απο ελλειψη οξυγονου (τα βακτηρια , οπως ξερουμε, καταναλωνουν μεγαλες ποσοτητες οξυγονου σε τετοιες καταστασεις - εννοω bacterial bloom- φαινεται το νερο να ειναι θολο)

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, KostasGr said:

θα επιμείνω, τα ψάρια αναπνέουν από την επιφάνεια όταν δεν έχουν οξυγόνο. Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται να έχεις ανατάραξη. 

Καλησπέρα.

 

Δεν μπορώ να πω ούτε ναι ούτε όχι με σιγουριά.

Ανατάραξη = έντονος κυματισμός (αυτό που έχω)

Δεν ξέρω αν θα φανεί καλά… η φωτογραφία πιστεύω το αδικεί.

CO2 δεν έχω μια φορά σε περίσσια… το τεστ το δείχνει στη μέση (πράσινο).

 

28598BC4-E683-42DD-819A-432AEC9E94B9.jpeg.2b388d06fbb42ff1c545b4af25933918.jpeg
 

Όταν αρχίσει να ανεβαίνει το CO2 θα προσθέσω μερικά φυτά ακόμα, αλλά όχι νωρίτερα. (Πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να βάλω χωρίς επαρκές CO2)
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Δεν μπορώ να πω ούτε ναι ούτε όχι με σιγουριά.

Ανατάραξη = έντονος κυματισμός (αυτό που έχω)

Δεν ξέρω αν θα φανεί καλά… η φωτογραφία πιστεύω το αδικεί.

CO2 δεν έχω μια φορά σε περίσσια… το τεστ το δείχνει στη μέση (πράσινο).

 

28598BC4-E683-42DD-819A-432AEC9E94B9.jpeg.2b388d06fbb42ff1c545b4af25933918.jpeg
 

Όταν αρχίσει να ανεβαίνει το CO2 θα προσθέσω μερικά φυτά ακόμα, αλλά όχι νωρίτερα. (Πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να βάλω χωρίς επαρκές CO2)
 

Αναλογως τι φυτα σκεφτεσαι να προσθεσεις και τι απαιτησεις εχουν σε CO2.

Αν προσθεσεις φυτα ευκολα οπως ανουμπιες,microsorum,cryptocoryne και αλλα ευκολα που χρειαζονται ελαχιστο CO2  μπορεις να τα προσθεσεις απο τωρα και σιγουρα θα βοηθησουν αν οντως υπαρχει ελλειψη οξυγονου.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, natateo said:

Αν μετρας καθε μερα απο τότε , που εβαλες τα ψαρια, τότε η πιθανοτητα να εχει (ειχε) αμμωνια- αμμωνιο ειναι μικρη. Αν δεν μετρας καθε μερα, υπαρχει πιθανοτητα νε ειχε ανεβει  για καποιες ωρες (μερες)

Καλησπέρα

 

NH4/NH3, ΝΟ2, και pH μετρώ καθημερινά. Το ΣΚ 3 φορές τη μέρα (καθώς κάθομαι…) και καθημερινές 2, πρωί και βράδυ. Το ρΗ όμως μόνο το πρωί.

Η πιο μεγάλη μέτρηση σε NH4 ήταν 0.5mg/lt και με pH 7.5 NH3 = 0.03 ml/lt (sera test) (για 1 μέρα)

Και την επόμενη ΝΗ4 σχεδόν 0 (κίτρινο χρώμα αλλά μου φάνηκε πιο σκούρο) και ΝΟ2 0.5 mg/lt

Την επόμενη ΝΟ2 μεταξύ 0 και 0.5 mg/lt (παει από κίτρινο σε πορτοκαλί και ήταν κάτι ενδιάμεσο…) και πρώτη μέτρηση ΝΟ3 0.5 mg/lt. Και το μεσημέρι της ίδιας μέρας είχα το θέμα με τα ψαράκια.

τις σκληρότητες δεν τις μετρώ κάθε μέρα… και το ΝΟ3 αφού ακόμα είναι νωρίς και το τεστ πιο μπελαλίδικο.

 

Σήμερα που γύρισα στις μετρήσεις είχα μόνο ΝΗ4 0.5 που με ρΗ 6.8 δίνει ΝΗ3 0.003 (βασικά το δίνει με ρΗ 7, δεν έχει πιο κάτω, αλλά όσο πέφτει το ρΗ μειώνεται η αμωνία σύμφωνα με το πινακάκι του τεστ).

 

Τα ψαράκια φαίνονται νορμαλ αλλά το νερό δεν έχει καθαρίσει ακόμα τελείως (αρκετά πιο καθαρό από χτες πάντως)

068804AB-2402-491C-82E9-397B1EFCF70E.jpeg.95a29afb28af61a31ef27c055b910915.jpeg


 

για την άλγη, το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα πιάσει.

Τώρα, επειδή δεν είναι καλές οι συνθήκες για την ανάπτυξη των φυτών, μπορεί να βρει φαΐ και να εξαπλωθεί. 
Λίγο πράσινο στο βράχο ίσως είναι θεμιτό, ανάλογα και τι θα βγει… δεν θέλω να μου γεμίζει τα φύλλα των φυτών…! 
 

Για τα ψαράκια, θα το προσέξω πως θα πάει και αν δω ότι ανεβαίνει η αμωνία θα επέμβω με erase-cl, θέλει 10 λεπτά για να την αδρανοποιήσει (έτσι λεέι τουλάχιστον).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια της παραπανω απαντησης μου..

Διαβασα οτι εχεις γραψει πιο πανω και καταλαβα οτι δεν εχεις υποστρωμα,ουτε συστημα CO2.

Οποτε αναγκαστικα πας σε ευκολα φυτα ειδικοτερα microsorum pteropus (java fern) και anubias που δε χρειαζονται υποστρωμα και ελαχιστο CO2.

Οσον αφορα την αλγη,οσο περισσοτερα φυτα τοσο καλυτερα και αφου τα φυτα σου δεν εχουν τρομερες απαιτησεις σε φως,μειωσε τις ωρες φωτισμου!

Έγινε επεξεργασία - Johnkkk
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Johnkkk said:

Αναλογως τι φυτα σκεφτεσαι να προσθεσεις

Ναι, εύκολα φυτά μόνο. 
θα κινηθώ κυρίως σε ανούβιες.


Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Άλλη μια ερώτηση…

Έχει δουλέψει κανείς το παρακάτω (ή κάτι αντίστοιχο); Σκοπός είναι να καθαρίζει λίγο την επιφάνεια, ειδικά μετά το φαγητό, για να βοηθά την οξυγόνωση του νερού…

https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Filtering/EccoSkim/

 

Θα τα καταφέρνει ή θα είναι ένα αξεσουάρ που απλά καταναλώνει ρεύμα;

(δεν θα βάλω κάτι σαν τα θαλασσινά… υπάρχουν από διάφορες εταιρίες σε αυτή τη κατηγορία, έβαλα αυτό επειδή κουμπώνει στο φίλτρο μου)

 

Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2022 at 9:11 ΜΜ, το μέλος Marinelife έγραψε:

Η πιο μεγάλη μέτρηση σε NH4 ήταν 0.5mg/lt και με pH 7.5 NH3 = 0.03 ml/lt (sera test) (για 1 μέρα)

Και την επόμενη ΝΗ4 σχεδόν 0 (κίτρινο χρώμα αλλά μου φάνηκε πιο σκούρο) και ΝΟ2 0.5 mg/lt

Την επόμενη ΝΟ2 μεταξύ 0 και 0.5 mg/lt (παει από κίτρινο σε πορτοκαλί και ήταν κάτι ενδιάμεσο…) και πρώτη μέτρηση ΝΟ3 0.5 mg/lt. Και το μεσημέρι της ίδιας μέρας είχα το θέμα με τα ψαράκια.

2 μερες φτανουν για να γινει ζημια. ΝΗ3 πανω απο 0.2 = ζημια.

Για αυτο λεμε και ξανα λεμε - μην στρωνετε ενυδρειο με ψαρια.... Μπολι+ φουλ τροφη ή αμμωνια και σε 3-4 ημερες μετρησεις. Αν ολα καλα, βαζουμε ψαρια.

On 20/9/2022 at 9:11 ΜΜ, το μέλος Marinelife έγραψε:

Σήμερα που γύρισα στις μετρήσεις είχα μόνο ΝΗ4 0.5 που με ρΗ 6.8 δίνει ΝΗ3 0.003 (βασικά το δίνει με ρΗ 7, δεν έχει πιο κάτω, αλλά όσο πέφτει το ρΗ μειώνεται η αμωνία σύμφωνα με το πινακάκι του τεστ).

Οπως εγραψα στο ποστ #35 - αμμωνιο ειναι δηλητηριο , οπως και αμμωνια. - Διαβασε ξανα....

πριν 18 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

(δεν θα βάλω κάτι σαν τα θαλασσινά… υπάρχουν από διάφορες εταιρίες σε αυτή τη κατηγορία, έβαλα αυτό επειδή κουμπώνει στο φίλτρο μου)

Τα θαλασσινα δεν κανουν για ενυδρεια γλυκου νερου. Απλα δεν γινεται skimming στο γλυκο.

Δεν εχω δοκιμασει της Juwel, ειχα ενα DIY , που εφτιαξα απο ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο. Υπαρχουν βιντεακια στο ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

και για το ph.... αν δεν βαρας CO2, τότε  η πιο χαμηλη μετρηση θα ειναι η πρωινη, και οσο θα δουλευει το φωτιστικο και τα φυτακια και αλγες θ αρχιζουν να παραγουν οξυγονο, θα αρχιζει να ανεβαινει.

Και η ευασθεσια των ψαριων σε αμμωνιο και αμμωνια διαφερει απο ψαρι σε ψαρι. Καποια αντεχουν για λιγο και 2ppm NH3/NH4, οπως  τα χρυσοψαρα (οχι ολα), καποια δεν αντεχουν και 0.2....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις συμβουλές @natateo

 

Έχει γίνει μια καλή δουλειά από την ομάδα στο φόρουμ και έχουν συγκεντρωθεί αρκετά πράγματα που βοηθάνε και καθοδηγούν. Ένα από αυτά και το παρακάτω:

Αν τώρα η μέθοδος νούμερο 1 δεν παίζει, τότε καλό είναι να διαγραφεί από το υπάρχον άρθρο. 
Αν παίζει, τότε κάποιες λεπτομέρειες που μπορεί να εννοούνται ή να μην τις καταλαβαίνουμε καλά οι νέοι στο χώρο, ας εξηγούνται. Γι αυτό γράφουμε και παραθέτουμε (ότι καταλαβαίνουμε βασικά ότι πρέπει να πούμε) για να υπάρξει μια καθοδήγηση. 

 

Το τεστ της sera από ότι καταλαβαίνω δεν μετρά απευθείας αμωνία ή ότι και να μετρά, χρειάζεται να το βάλουμε σε ένα πινακάκι μαζί με το pH και να μας δώσει την αμωνία. Επίσης τα αποτελέσματα δίνονται από την ίδια την εταιρία με την επικινδυνότητα που έχουν όπως την έχουν κρίνει.
π.χ. για αμωνία:

0199205F-9550-4ED7-AF25-65D7D7B83AEE.jpeg.9cbe4c0b6383aa68012d384964219f98.jpeg

 

Οπότε θα μπορούσε να θεωρηθεί πως για το τεστ που κάνω και τα αποτελέσματα που έχω, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.

Ίσως και να είναι και να είμαι τελείως λάθος. Επειδή δεν ξέρω, κρατώ αυτό που διαβάζω και ρωτώ για μια εμπεριστατωμένη γνώμη. 
Επίσης αναφορές σε βιβλιογραφία, μελετημένες παρεμβάσεις που μπορούν να γίνουν για τη βελτίωση της βιολογίας στην υπάρχουσα κατάσταση, κινήσεις για την εξισορρόπηση των δηλητηρίων θα βοηθούσαν και εμένα και όποιον βρεθεί σε αυτή τη θέση και διαβάζει αυτό.


Αντίστοιχα έχει όρια για το ΝΟ2, το οποίο θεωρεί «ανεκτό» στα 0,5mg/l 

, αλλά λέει αν θελουμε να βάλουμε άλλο σκεύασμα να το κατεβάσουμε.

Πρακτικά το κάνει χειρότερο από την αμωνία. (Τουλάχιστον στις διαθέσιμες μετρήσεις)

Οπότε με μια μέρα στο 0.5, δεν το βλέπουμε ως ανεκτό… και χτυπάμε καμπανάκι.

 

Στο πρώτο που είχα ξεκινήσει, μέχρι να φτιάξει βιολογία ο βυθός, ήθελε πολύ προσοχή και υπήρχαν σκαμπανεβάσματα. Πιστεύω πως δεν θα είναι διαφορετικά τώρα. Γενικά ένα τρίμηνο θα το «τρέξουμε», άλλωστε είναι μέρος της χαράς και της προσπάθειας.

 

Πιο πολύ αναρωτιέμαι τι δεν κάνω τόσο καλά όσο πρέπει αφού ακολουθώ τη μέθοδο 1 κατά γράμμα…

Εάν χρειάζεται επαναξιολόγηση ή κάποιες μικροαλλαγές, καλό είναι να γίνουν γιατί για παράδειγμα εγώ μπορεί να κάθομαι και να γράφω και να μην θέλω να ταλαιπωρούνται τα ψαράκια, ενώ θα μπορούσε να υπάρχει και η περίπτωση ότι ψοφούν και μπαίνουν άλλα…

 

Για το pH, το μέτρησα τώρα και είναι 6.8. Μπορεί και 6.6 γιατί πάλι τα χρώματα είναι κοντά στην απόχρωση αλλά πάνω από 6.8 δεν είναι σίγουρα. Προσωπικά πιστεύω ότι αφού έχει πέσει η σκληρότητα του νερού το super peat μπορεί και το κατεβάζει ή απλά έχει καταφέρει και το έχει εξισορροπήσει σε αυτό το σημείο.

 

Όσο αφορά τις τροφές, οι πιο πολλές γράφουν ότι διασπώνται χωρίς να ανεβάζουν αμωνία. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει και ένα όριο και όντως αν τις αφήσεις να μπιχλιάσουν θα πρέπει να δημιουργήσουν αμωνία κάποια στιγμή. Το «λάθος» ξεκινά γιατί είχα την αντίληψη πως δεν θα είχα θέμα να μεταφέρω άλγη μαζί με το μπόλι, αλλά τελικά δεν ίσχυε αυτό. Οπότε τελευταία στιγμή γίνεται αλλαγή πλάνου και διαβάζοντας όλες τις μεθόδους η πιο αποτελεσματική φάνηκε η ΝΟ.1 μετά το μπόλι. (Τουλάχιστον για μένα που δεν με νοιάζει το κόστος των βακτηρίων αλλά με ενδιαφέρει να μείνει καθαρό το ενυδρείο)

Έτσι, βάζω το προϊόν εταιρίας με καλή φήμη και με σαφείς οδηγίες για έναρξη ενυδρείου και ακολουθείται η μέθοδος.

Όσο αφορά τον υπολογισμό του 1/4 της χωρητικότητας του ενυδρείου, χοντρικά είναι τουλάχιστον η μέγιστη χωρητικότητα από ένα 100ρι… 

Πιστεύω ότι έβαλα λιγότερα.

 

Έτσι για μένα που σαν άνθρωπος έχω την αντίληψη 1+1=2 και δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, μου λείπουν μετρήσιμοι παράγοντες που η συμβολή τους στην εξέλιξη της βιολογίας του ενυδρείου είναι καθοριστική. 
Όταν ακολουθείται δηλαδή μια μεθοδολογία θα πρέπει να έχει και συγκεκριμένα αποτελέσματα όσες φορές και να γίνει.

(κάτι αντίστοιχο με την κατασκευή φαρμάκων)

 

ζητάω πολλά και γράφω περισσότερα. 🙂

 

Εν κατακλείδι, το στρώσιμο έχει ακόμα μέλλον.

Θα σας ζαλίσω με ένα σκασμό ερωτήσεις.

Πιθανόν να σας «σκάσω» γιατί θα ρωτώ ξανά γιατί ισχύει αυτό που μου λέτε… 

Στο τέλος όμως αν δεν βαριέστε και θέλετε να ασχοληθείτε, πιστεύω πως θα γίνουμε καλύτεροι όλοι μαζί.

…….

μου φαίνεται θα βάλω logo “bare with me…” 😄

 

Καλό βράδυ

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα κάνεις και ρωτας.

πριν 9 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Αν τώρα η μέθοδος νούμερο 1 δεν παίζει, τότε καλό είναι να διαγραφεί από το υπάρχον άρθρο. 
Αν παίζει, τότε κάποιες λεπτομέρειες που μπορεί να εννοούνται ή να μην τις καταλαβαίνουμε καλά οι νέοι στο χώρο, ας εξηγούνται. Γι αυτό γράφουμε και παραθέτουμε (ότι καταλαβαίνουμε βασικά ότι πρέπει να πούμε) για να υπάρξει μια καθοδήγηση. 

Οπως καταλαβες (ή ακομα δεν καταλαβες :)), παιζουν ρολο παραπολυ διαφορετικη παραγοντες στο στρωσιμο - οπως σκληροτητα νερου, Ph, θερμοκρασια, λιτρα, οξυγονωση νερου, σκευασματα, που χρησιμοποιούμε, τα ψαρια, που διαλεγουμε (και το μεγεθος τους), αριθμος ψαριων, που εισαγουμε, ποσοτητα τροφης, που πεφτει στο ενυδρειο κτλ κτλ

Το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο. Δεν μπορουμε να γραψουμε τις συγκεκριμενες οδηγιες για καθε περιπτωση. :(

Το νοημα ομως παραμενει - πρεπει να βαλουμε τόσα ψαρια, οσα μπορει να υποστηρηξει το συστημα χωρις να ανεβασει NH3/NH4 πανω απο 0.2 ppm.

πριν 9 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Το τεστ της sera από ότι καταλαβαίνω δεν μετρά απευθείας αμωνία ή ότι και να μετρά, χρειάζεται να το βάλουμε σε ένα πινακάκι μαζί με το pH και να μας δώσει την αμωνία. Επίσης τα αποτελέσματα δίνονται από την ίδια την εταιρία με την επικινδυνότητα που έχουν όπως την έχουν κρίνει.
π.χ. για αμωνία:

Ολα τα τεστ του εμποριου μετρανε μαζι ΝΗ3/ΝΗ4

Για τον πινακα.... Ολα αυτα ειναι στα περιπου!

Πιστευεις δηλ ,οτι εχεις σωστες μετρησεις νερου με τα τεστ του εμποριου? Αν πιστευεις, κανεις μεγαλο λαθος. Ειδικα , οταν μιλαμε για τεστ PH!!!! Και ειπαμε, οτι ph νερου αλλαζει πολλες φορες και δραματικα μεσα στην ημερα! Αν το πρωι μετρας 7.2 , στο τελος της φωτοπεριοδου στο φυτεμενο  μπορει να φτασει 8! (μιλαμε για ενυδρεια χωρις CO2)

Για την ακριβεια με την οποια μετραμε, δες εδω-

Καθε εταιρια θελει να πουλησει.

Βλεπουμε καθε μερα χιλιαδες διαφημισεις, που μας λενε ψεματα. Οσο ημασταν μωρα, τα πιστευαμε.... Οσο μεγαλωνουμε, βαζουμε μυαλο....Λεμε τωρα :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Αντίστοιχα έχει όρια για το ΝΟ2, το οποίο θεωρεί «ανεκτό» στα 0,5mg/l 

Και παλι ξανα λεμε....Υπαρχουν ψαρια, που αντεχουν, υπαρχουν αυτα που δεν αντεχουν. Άλλη αντοχη εχουν οι δισκοι, άλλη τα κοινα χρυσοψαρα.

Οταν μια εταιρια βαζει ολα στο ιδιο καλαθι....χωρις διευκρινιση.... τι να πω....:bigemo_harabe_net-87:

Διαβασε καλυτερα φυλλαδιο της ΑΡΙ  για ΝΗ3/4 και ΝΟ2 - λεει - τα επιπεδα ΝΗ3/4 στο νερο ενυδρειου πρεπει να ειναι μηδεν!!!! ΟΧΙ 0.2 - ΜΗΔΕΝ!

Σου προτεινω να διαβαζεις αυτο -

 

Link to comment
Share on other sites

Και ακομα κατι , που δεν γραφουν στα φυλλαδια... - η τοξικοτητα των ΝΟ2 αυξανεται στο νερο με χαμηλο ph  σε αντιθεση με την αμμωνια....

Για να καταλαβεις καποιες λεπτομεριες  για το στρωσιμο, χημεια νερου , μεταβολες στις μετρησεις κτλ, πρεπει να εισαι και χημικος και βιολογος.

Υπαρχουν καποιες ερευνες για το πόσο επηρεαζουν τα συγκεκριμενα επιπεδα αμμωνιας ή τα συγκεκριμενα επιπεδα νιτρωδων το συγκεκριμενο ειδος ψαριων σε συγκεκριμενες συνθηκες. Πιστεψε με , αν δεν εισαι επιστημονας, δεν θα καταλαβεις τιποτα....

Αν θα αποφασισουμε να γραψουμε αναλυτικο αρθρο για στρωσιμο ενυδρειων με διαφορετικες προδιαγραφες και ψαρια, τοτε δεν θα τελειωσουμε ποτέ :D

Ρωτησε εναν θαλασσινο, αν θα κάνει στρωσιμο με σκευασματα και θα βαλει στο ενυδρειο ψαρι, που κοστηζει 300-400€ - δεν θα βρεις ;)

Τοτε γιατι νομιζουμε οτι τα φθηνα ψαρια αξιζουν τετοιες αποδοκιμασιες? Γιατι δεν επιβαρινουν την τσεπι μας?  Δεν κραζω κανεναν, ειναι συζητηση, που ειχαμε, εχουμε και θα εχουμε...

Δεν ειναι πιο σωστο να στρωσουμε πρωτα καλα καλα ενα ενυδρειο και μετα σιγα σιγα να προσθετουμε τα ψαρια? Ο καθενας διαλεγει τον δικο του δρομο.

Προσωπικα περιμενα πανω απο ενα μηνα για να βαλω ενα ζοανθακι στο θαλασσινο....μετα ακομα 2 εβδομαδες για να βαλω σαλιγκαρι και το πρωτο ψαρι μπηκε μετα απο 2 μηνες....

και δεν ειχα θεμα με κανενα ζωντανο. Ειμαι λιγο υπερευαισθητη σ αυτο το θεμα :)

Και επαναλαμβανω - ολα αυτα γραφω φιλικα! Και να σου πω και κατι... Χαρηκα παρα πολυ, που ψαχνεις, διαβαζεις, θελεις να μαθεις και αμφισβητείς. Ετσι πρεπει να ειναι ενας χομπιστας! Μην νομιζεις οτι ξερω τα παντα 🤣 , ακομα μαθαινω....

ΟΣΟ ΖΩ ΜΑΘΑΙΝΩ ...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Πρώτα από όλα @natateo σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!

 

Διάβασα τα άρθρα που έστειλες και link που ήταν μέσα σε αυτά. 
Συμφωνώ με αυτά και ουσιαστικά αυτά που λέγονται έχω κάνει…
 

Μια γρήγορη ανακεφαλαίωση:

- Στήθηκε το ενυδρείο και καθαρίστηκε με νερό και χαρτί κουζίνας.

- Τοποθετήθηκε η αντλία και η αντίσταση και γέμισε με νερό βρύσης. 
- Ξεκίνησε η ροή και θέρμανση του νερού και μπήκε το αντιχλώριο. Όλα αυτά έγιναν μαζί.

 

Την επόμενη μέρα:

- Ξεπλύθηκαν τα υλικά του φίλτρου με το νερό του ενυδρείου και μπήκαν μέσα στο φίλτρο 

- μπήκαν τα βακτήρια (1 μέρα - έναρξη 25ml per 100 lt) Ότι λέει ο κατασκευαστής… είμαστε στην κατηγορία «μπήκε υγρό μπόλι…»

- μετά από 2 ώρες μπήκαν τα ψάρια. Με βάση ότι για κάθε ένα εκατοστό θέλουμε 1 λίτρο νερό, μπήκε το 10% της χωρητικότητας του ενυδρείου.

Η λογική είναι πως θα συντηρηθούν τα βακτήρια που χρειάζονται για αυτά τα ψάρια. (Τα ψαράκια περίπου στα 4 εκατοστά το ένα)

 

Μια εβδομάδα μετά 

- Τοποθετήθηκε το 2ρο φίλτρο (αφού καθαρίστηκε με νερό από το ενυδρείο)

- Μπήκαν τα βακτήρια (8η μέρα 15ml per 100 lt)…

- Μπήκαν άλλα τόσα ψάρια (φτάνουμε στο 20%  αντί για 1/4 και 1/4)

 

μετρήσεις 2χ τη μέρα χωρίς απρόοπτα. 
 

Μετά από 3 μέρες παρουσιάστηκε το θέμα και ενώ έχουν μετρηθεί τα πρώτα ΝΟ3 και το ΝΟ2 έχει πέσει (αλλά όχι μηδενιστεί)

Επίσης συνέπεσε με την αλλαγή της χημείας του νερού που έγινε λιγότερο σκληρό και πιο όξινο. (Στο 2ρο φίλτρο είχε μπει το super peat. Δρα σε 2-4 μέρες).

 

Με βάση τα όσα έχω διαβάσει στα άρθρα εδώ και το πως προχωρούσε η βιολογία του ενυδρείου δεν βρίσκω κάτι αξιοσημείωτο. Γενικά δεν περίμενα 3 μέρες μετά αυτή την αντίδραση. 
1 μερα μετά είχα το ΝΟ2 κοντά στο 0.5

2 μέρες μετά το ΝΟ2 λίγο πιο σκούρο κίτρινο, οπότε κάτι είχε, αλλά όχι πορτοκαλί και ΝΟ3 0.5.

3 μέρες μετά το θέμα… Αυτό που θα περίμενα θα ήταν να έχει ΝΟ3 στο 0.5…
 

Η αλλαγή του νερού 50% σίγουρα έφερε τη βιολογία πίσω. Όμως έβαλα 5 ψαράκια στο υπάρχον ενυδρείο (μαζί με βακτήρια) και άφησα τα 15 στο νέο μήπως όντως είναι πολλά (αλλά ειλικρινά δεν το νομίζω τόσο μικρά ψαράκια για τον όγκο του νερού) και ευτυχώς δεν είχα απώλειες (ακόμα τουλάχιστον). Δεν θέλω να τα παιδεύω, πόσο μάλλον να τα ψοφήσω. 
Οι μέθοδοι όμως και στα 2 άρθρα μου φαίνονται λογικοί και επαρκής. 
Διάβασα και τις μεθόδους με φαΐ/φυτά κτλ. και πιστεύω ότι μετά τη χρήση από μπόλι ενυδρείου, η εκκίνηση με έτοιμα βακτήρια είναι η πιο καλή. Αρκεί να γίνει όπως αναφέρεται στα άρθρα το οποίο πιστεύω το έκανα σε μεγάλο βαθμό (γιατί κάποιο λάθος που δεν έχω καταλάβει μπορεί να έγινε)

 

Χημικός δεν είμαι σίγουρα, αλλά έχω αρκετή εμπειρία για να κάνω τα τεστ σωστά, και να καταλαβαίνω αυτά που γράφονται. Γενικά δεν μου αρέσει να μιλώ για μένα, αλλά για να υπάρχει ένα σημείο αναφοράς, είμαι καπετάνιος με αρκετή εμπειρία σε δεξαμενόπλοια (25 χρόνια +) αρκετά από αυτά χημικά. Μπορώ να πω πως έχω το μερίδιο μου σε μια ευρεία βιβλιογραφία για τα χημικά σε υγρή μορφή και αρκετή εμπειρία σε ελέγχους που γίνονται για να γυρίσουμε πίσω υγιείς οι ίδιοι.

Αναγκαστικά μετά από τόσα χρόνια η επαφή μου με το αντικείμενο έχει μαθηματική χροιά και σίγουρα οι οδηγίες του κατασκευαστή για όποιο προϊόν να ακολουθούνται ευλαβικά. 
Βέβαια εκεί έχουμε φασματογράφο και όχι μάτι, και αυτά που γράφονται ελέγχονται και πιστοποιούνται, αλλά προχωράμε με ότι υπάρχει…

 

Όσο αφορά το pH αισθάνομαι σα να έχω εφεύρει το αεικίνητο ενώ δεν έχω κάνει κάτι το ιδιαίτερο. 
A8087554-C246-4D81-B718-9F940E0D1F3F.jpeg.ca9956607bfe0ca264e1c6d34a159100.jpeg

 

Φώτο από πρωινή μέτρηση με Sera στα 6.5.
Το pΗ είναι το μόνο που μετρώ με Sera kai API και δεν έχουν διαφορά μεταξύ τους. 

Οπότε μέσα στη μέρα ας πούμε ότι παίζει 6.5-6.8…

 

Οι μετρήσεις της αμμωνίας είναι πιο ακριβείς και γενικά στο 0.003

Έχουν φτάσει στο 0.03 αλλά για 1,5 μέρες.

Αυτό αν το μετρήσουμε όπως λέει η sera.

 

Οι μετρήσεις ΝΟ2 είναι στο περίπου

Και αυτό γιατί έχει 0 και μετά 0.5.

Το χρώμα του 0.5 δεν το έχει πιάσει ακριβώς αλλά θεωρούμε πως είναι τόσο - είναι πιο ασφαλές από το να υποθέτουμε ενδιάμεσες τιμές.


Επίσης το ΝΟ3 είναι ανά 0.5… 

Για την ώρα δεν περιμένω πολλά και όταν παρουσιαστούν τακτικές μετρήσεις θα προσθέσω μερικά φυτά ακόμα στα βράχια (υπάρχει καθορισμένος χώρος).

Δεν θα αλλάξει κάτι ουσιαστικό στη χημεία του νερού με λίγα φυτά ακόμα αλλά όταν μεγαλώσουν θα κλείσουν το χώρο. Αν και δεν θα έχουν υπόστρωμα να χαλάσουν αυτή τη φορά δεν θέλω να τα ξεριζώσω από το βράχο
10 φυτά είναι υπολογισμένο να μπουν. Ξεκίνησα με 6.

 

Αν θα άλλαζα κάτι αυτό θα ήταν αντί να βάζω μια μεγάλη ποσότητα βακτηρίων ανά εβδομάδα, να βάζω μικρότερη ανά 2 μέρες. Από ότι έχω διαβάσει το βλέπω πιο ασφαλές, αλλά δεν γνωρίζω πως θα επηρέαζε την ανάπτυξη της βιολογίας. Δηλαδή, αντί για 15 ml x 4.5 μια φορά την εβδομάδα σε 20 ml ανά 2 μέρες.

Αν ήταν καλύτερο θα το έγραφε έτσι και το μπουκαλάκι, οπότε έχω ακολουθήσει αυτό που γράφει.


Κατανοώ ότι δεν υπάρχει μια λύση για όλα. Γι αυτό και τα γράφω εδώ, βάζω λεπτομέρειες και ίσως λέω πιο πολλά απ ότι χρειάζεται. Για να τα δείτε εσείς που γνωρίζετε κάτι παραπάνω (τουλάχιστον) και να υπάρξει μια πρόταση ειδικά για το συγκεκριμένο στήσιμο (αν μπορούμε να το ονομάσουμε έτσι) ώστε να βελτιωθεί ή να αποφευχθεί κάτι.


Εγώ έχω πάρει και μετρώ με τεστ της sera. Δεν την ξέρω ούτε έχω σκοπό να την διαφημίσω…. Το γράφω για να ξέρουμε που βρισκόμαστε. Αν μου πει κάποιος τα τεστ της χχχ είναι πιο καλά, δεν θα μου πει κάτι….

Αν μου πει ότι τα τεστ της χχχ είναι πιο καλά γιατί δίνουν πιο ακριβής μετρήσεις, ή ποιοτικά τα ίδια αλλά μετρούν κάθε 0.2 αντί για 0.5 στη κλίμακα… τότε θα το σκεφτώ σοβαρά.

(Παράδειγμα για το πως λαμβάνω την πληροφορία)

 

Όσο αφορά τα φυτά, τρώνε και μεγαλώνουν από τα φύλλα και οι ρίζες είναι για να κρατιούνται - να μην παρασέρνονται. Αν κάποια στιγμή στρώσει και μπει ένα πιο απαιτητικό που θα έχει το υγρό λίπασμα του, δεν θα μεγάλωνε;

CO2 θα έχει σε περίσσια από τα ψάρια.

 

Για τα ψάρια τώρα, τα είδη γενικά τα έχω πει. Σε τελικό (μέγιστο) μέγεθος όλα μαζί αν μπουν στη σειρά θα έχουν 4 μέτρα. Αυτός είναι ο τελικός σκοπός για τον αριθμό τους. 
Τώρα που είναι νωρίς μπορούμε να δούμε κατά πόσο στέκει η ιδέα.

έχουμε το Juwel XL και το Fluval 407 και αν χρειαζόταν θα μπορούσα να βάλω και 2ρο 407 (μου αρέσει το στήσιμο του. Είναι απλό, αναγκάζει το νερό να περάσει από παντού και θυμίζει sump στη λειτουργία του, μόνο πιο ασφαλές)

 

Επίσης κάποια στιγμή θα βγει το carbon και από τα 2 φίλτρα και θα μπει βιολογικό στη θέση του.

 

Τελειώνοντας (γιατί για εφημερίδα το πάω….) θέλω να γνωρίζουν όλοι ότι είναι πολύ δύσκολο (αν όχι απίθανο) να παρεξηγηθώ με οποιονδήποτε. Πείτε ότι θέλετε άφοβα και σας υπόσχομαι ότι θα σας ζαλίζω όπως και να έχει!

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Με βάση ότι για κάθε ένα εκατοστό θέλουμε 1 λίτρο νερό, μπήκε το 10% της χωρητικότητας του ενυδρείου.

Η λογική είναι πως θα συντηρηθούν τα βακτήρια που χρειάζονται για αυτά τα ψάρια. (Τα ψαράκια περίπου στα 4 εκατοστά το ένα)

Για 1εκ - 1λ... πρωτη φορα ακουω.... που το γραφει?  θελω λιγο να το δω .... στειλε λινκ, οκ?

Ποιο ειναι το θεμα με τα βακτηρια..... Ασχετο να πουμε, πως τις περισσοτερες φορες τα μπουκαλακια συντηρουντα σε ακαταλληλες συνθηκες....

Τα βακτηρια αυτα ακομα "κοιμουνται", οταν τα βαζουμε στο ενυδρειο. Για να ξυπνησουν και να αρχιζουν την δουλεια τους, χρειαζεται χρονος.... Τα ψαρια, ομως αρχιζουν να παραγουν την αμμωνια μολις μπουν στο ενυδρειο.

πριν 14 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

1 μερα μετά είχα το ΝΟ2 κοντά στο 0.5

+ όξυνο νερο - δηλητηριαση.....

πριν 22 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Επίσης κάποια στιγμή θα βγει το carbon και από τα 2 φίλτρα και θα μπει βιολογικό στη θέση του.

ανθρακα γιατι εχεις στο φιλτρο? Δεν ρουφαει ουτε αμμωνια, ουτε νιτρωδη, ουτε τα νιτρικα.... Οταν θα εχεις φουλ ψαρια ενυδρειο, τότε ναι- βαλε. τωρα τζαμπα το βαλες.

 

Στις γενικες γραμμες ολα εκανες σωστα. Ομως.... εβαλες γρηγορα και άλλα ψαρια - βιαστηκες και με αποτομη αλλαγη ΡΗ και με ΝΟ2=0.5 ταλαιπορισες τα ψαρια.

Απο την στιγμη, που εχεις μηδενικα ΝΗ3/4 και ΝΟ2 - δεν χρειαζεται να βαζεις ποσοτητες βακτηριων μεσα στο ενυδρειο. Μια κανονικη δοση μια φορα την εβδομαδα αρκει.

Να μην ξεχναμε, οτι το ενυδρειο στρωνει μεχρι και 6 μηνες.... και με καθε παραπανω ψαρακι στρωνει και παλι. Γιατι υπαρχει μια ισορροποια βακτηρια-αμμωνια...

δηλ ταδε αριθμος βακτηριων  "τρωει" ταδε μλ αμμωνιας. Οταν βαζεις και άλλα ψαρακια στο ενυδρειο η αμμωνια αυξανεται άμεσα, και μονο μετα απο καποιες μερες αυξανεται ο αριθμος βακτηριων (γιατι υπαρχει περίσσεια τροφης).

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, natateo said:

Για 1εκ - 1λ... πρωτη φορα ακουω.... που το γραφει?  θελω λιγο να το δω .... στειλε λινκ, οκ?

https://www.aquatix-2u.co.uk/blogs/advice/how-many-fish-can-i-put-in-my-aquarium
 

45 minutes ago, natateo said:

Τα βακτηρια αυτα ακομα "κοιμουνται", οταν τα βαζουμε στο ενυδρειο. Για να ξυπνησουν και να αρχιζουν την δουλεια τους, χρειαζεται χρονος.... Τα ψαρια, ομως αρχιζουν να παραγουν την αμμωνια μολις μπουν στο ενυδρειο

Εδώ έγινε η υπόθεση ότι μέχρι να φανεί αλλαγή στον όγκο νερού του ενυδρείου από τα ψάρια, θα περάσει ένα 24ωρο οπότε να έχουν μείνει αρκετά βακτήρια και να βρουν φαί, αφού στις 24 ώρες τα βακτήρια έχουν ψοφήσει. 
 

45 minutes ago, natateo said:

ανθρακα γιατι εχεις στο φιλτρο?

Επειδή τον είχε στο κουτί… να μαζέψει και ότι μυρωδιά μπορεί να έβγαζαν τα νέα υλικά. 

 

46 minutes ago, natateo said:

Ομως.... εβαλες γρηγορα και άλλα ψαρια - βιαστηκες και με αποτομη αλλαγη ΡΗ και με ΝΟ2=0.5 ταλαιπορισες τα ψαρια.

Συμφωνώ …. :( 

 

Επίσης, για το σύνολο των ψαριών που έχω σκεφτεί έχω δει και αυτό…:

https://aqadvisor.com/AqAdvisor.php?AquTankName=&AquListBoxTank=Choose&AquTankLength=59&AquTankDepth=20&AquTankHeight=25&FormSubmit=Update&AquListBoxFilter=Juwel+Jumbo%2FBioflow+Super+%2B+Pump+1000&AquTextFilterRate=121.5+&AquListBoxFilter2=Hagen+Fluval+406&AquTextFilterRate2=100+&AquFilterString=Yo&AquListBoxChooser=Yoyo+Loach+(Botia+almorhae)&AquTextBoxQuantity=&AquTextBoxRemoveQuantity=&AlreadySelected=200909300080%3A10%3A%3A%2C200909300113%3A5%3A%3A%2C200910181712%3A5%3A%3A%2C201003241257%3A2%3A%3A%2C200909300246%3A2%3A%3A&FilterMode=Display+all+species&AqTempUnit=C&AqVolUnit=gUS&AqLengthUnit=inch&AqSortType=cname&FilterQuantity=2&AqJuvMode=&AqSpeciesWindowSize=short&AqSearchMode=simple
 

Το οποίο είναι link μέσα από αυτό

https://www.tankarium.com/aquarium-stocking-calculator/

 

και γενικά μου φαίνεται πιο σωστό αφού υπολογίζει διαστάσεις ενυδρείου, τα φίλτρα, και τα ψάρια με το όνομα τους….

Τα ψάρια είναι υπολογισμένα στο τελικό τους μέγεθος.

Επίσης λέει το κατά πόσο είναι συμβατά και συνθήκες νερού θερμοκρασίας που χρειάζονται. 
Γενικά μου άρεσε ο υπολογιστής τους :) 


Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο φόρουμ. Ίσως αξίζει να το δείτε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...