Jump to content

Ζημιά σε ενυδρείο 100 λίτρων,πιθανή επισκευή;


ManolisP

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Εχω Ενα  ενυδρειο  100 λίτρων ελάχιστα χρησιμοποιημένο.Πριν λιγες μέρες και χωρις  να  ειναι ζορισμενο,απο ογκο νερου,απο περιφεριακά και απο το υποστρωμα,ξαφνικα απέκτησε μια  ρωγμη,αρριστερα και εμπροσθια.Να  προσθέσω  οτι  το  εμπροσθιο  τζάμι  είναι  κυρτό.Θα ήθελα να γνωριζω  εαν το  ενυδρειο  αυτο  μπορει  να  επισκευαστει,και  εαν  ναι  κατω απο πιο  κόστος,και ποιες προυποθέσεις.Το ενυδρειο  ειναι  το  Aquael AKW PAO 80. Προσθέτω φωτογραφιες,για  δικη σας ευκολια και  εκτιμιση  της  ζημιάς.Ευχαριστώ πολυ!
 

image0.jpeg

image1.jpeg

image2.jpeg

image3.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Λογω του κυρτου τζαμιού, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επισκευαστεί το ενυδρείο.

Καλό θα ήταν να απευθυνθείς στους επαγγελματίες του κλαδου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν πιστευω, οτι μπορει να γινει κατι....

Παρε τηλ εδω - https://aquariumcreations.gr/

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Antonis K said:

Καλησπέρα. 

Λογω του κυρτου τζαμιού, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επισκευαστεί το ενυδρείο.

Καλό θα ήταν να απευθυνθείς στους επαγγελματίες του κλαδου. 

Φίλε,δεν  με  απασχολει  το  να  φτιάξω  το  κυρτο  κομμάτι,αντιθέτως να  το  ξηλώσω και  να  βαλψ στην  θέση  του  ενα  ισιο,και να  ισιώσω τον πυθμένα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ManolisP έγραψε:

Φίλε,δεν  με  απασχολει  το  να  φτιάξω  το  κυρτο  κομμάτι,αντιθέτως να  το  ξηλώσω και  να  βαλψ στην  θέση  του  ενα  ισιο,και να  ισιώσω τον πυθμένα.

Τα παιδιά σου δώσανε την ποιο ασφαλές λύση. Αν όμως πιάνει το χέρι σου μπορείς να βγάλεις με φαλτσετα σιγά σιγά της σιλικόνες μπροστά δύο κάθετες και μια οριζόντια να καθαρίσεις τα σημεία που θα βάλεις καινούργια σιλικόνη μετά να πάρεις μέτρα/πάχος, παραγγελία για το γυαλί που θέλεις και κάνεις τοποθέτηση. (Προσοχή) να είσαι σίγουρος στα κόλιματα/ποσότητα σιλικόνης και ότι το ενυδρείο δεν έχει αλλού ράγισμα. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Η μπροστινες πλευρές των 2 πλαινων τζαμιών, πιθανότατα να είναι κομμένες φάλτσο, για να μπορεί να εφάπτεται το κυρτο μπροστινό σωστά. Οπότε ακόμα και ένα ίσιο τζαμί, δε ξέρω αν θα μπορέσει να κολλήσει σωστά. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Η μπροστινες πλευρές των 2 πλαινων τζαμιών, πιθανότατα να είναι κομμένες φάλτσο, για να μπορεί να εφάπτεται το κυρτο μπροστινό σωστά. Οπότε ακόμα και ένα ίσιο τζαμί, δε ξέρω αν θα μπορέσει να κολλήσει σωστά. 

Σίγουρα βάση λογικής 

Link to comment
Share on other sites

Να το πούμε απλά για να μην βασανίζεσαι; Δεν αξίζει να το φτιάξεις, μην ασχοληθείς

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει σε ξένα Site  για τα Aquael  ότι ραγίζουν ,τωρα κατά  αν είναι αλήθεια δεν γνωρίζω.

Εαν το πήρες καινουριο και έχεις εγγύηση δοκίμασε μηπως στο αντικαταστήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...