Jump to content

Βιοτοπικο ενυδρειο Ασιας


Johnkkk

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι!

Μετα την επιτυχια του πρωτου μου ενυδρειο,θελω να ξεκινησω το επομενο.

Περιμενω απο εναν φιλο τις επομενες μερες να μου φερει ενα ενυδρειο 100-120λτ. και σκεφτομαι να το κανω βιοτοπικο Ασιας.Συγκεκριμενα,βιοτοπο ποταμου νοτιοανατολικης ασιας.Για να βαλω κατω το κοστος και σιγα σιγα να αγορασω τον εξοπλισμο θα ηθελα να με βοηθησετε.

Χαρακτηριστικα βιοτοπου

Υποστρωμα: Χαλικι και αμμος ποταμου

Διακοσμηση:Ξυλα,ριζες,βοτσαλα

Παραμετροι: Ph 6.0-6.5,μαλακο νερο και θερμοκρασια 20-25 β.κελσιου

Φυτα:Eleocharis palvula (γκαζον),spiky moss,Vallisneria και καποια Cryptocoryne κι ισως καποιο φυτο επιφανειας για να δημιουργηθουν σκιες.

Ψαρια: Tiger barbs και raspbora espei

Ασπονδυλα:Αναλογως τι ταιριαζει και με τα ψαρια γαριδες caridina η καποιο σαλιγκαρι

Αυτες ειναι οι πληροφοριες για τον βιοτοπο που επελεξα,τα φυτα και τα ψαρια αυτα ζουν στον βιοτοπο για τα ασπονδυλα δε γνωριζω.

Ερωτησεις

1)Για να εχω τα επιθυμητα επιπεδα Ph και μαλακο νερο θα χρειαστω α/ο;;

2)Το φιλτρο oase thermo filtrosmart 200 (https://www.skroutz.gr/s/26621079/Oase-Thermo-Filtosmart-200-Εξωτερικό-Φίλτρο-για-Ενυδρεία-Χωρητικότητας-έως-200lt-με-Απόδοση-200lt-h-και-Ισχύ-200W-42668-42695-55367.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share) ειναι καταλληλο για αυτο που θελω;;

3)Θα χρειαστω CO2 για τα φυτα που εχω επιλεξει;; + τι υποστρωμα μου προτεινεται;;

4)Θελω γνωμες για την ψαροσυνθεση που εχω σκεφτει.

5)Θα ηθελα να μου προτεινεται και καποιο φωτιστικο led με dimmer αν μπορειτε.

Σημειωση:Δεν θελω να χρησιμοπιοιησω τυρφη γιατι απ'οσο διαβασα ο συγκεκριμενος βιοτοπος δεν ειναι black water.

Ευχαριστω πολυ!

Έγινε επεξεργασία - Johnkkk
Link to comment
Share on other sites

Οποτε μπορεσει καποιος που ξερει παιδια να μου απαντησει.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Johnkkk said:

Καλησπερα και παλι!

Μετα την επιτυχια του πρωτου μου ενυδρειο,θελω να ξεκινησω το επομενο.

Περιμενω απο εναν φιλο τις επομενες μερες να μου φερει ενα ενυδρειο 100-120λτ. και σκεφτομαι να το κανω βιοτοπικο Ασιας.Συγκεκριμενα,βιοτοπο ποταμου νοτιοανατολικης ασιας.Για να βαλω κατω το κοστος και σιγα σιγα να αγορασω τον εξοπλισμο θα ηθελα να με βοηθησετε.

Χαρακτηριστικα βιοτοπου

Υποστρωμα: Χαλικι και αμμος ποταμου

Διακοσμηση:Ξυλα,ριζες,βοτσαλα

Παραμετροι: Ph 6.0-6.5,μαλακο νερο και θερμοκρασια 20-25 β.κελσιου

Φυτα:Eleocharis palvula (γκαζον),spiky moss,Vallisneria και καποια Cryptocoryne κι ισως καποιο φυτο επιφανειας για να δημιουργηθουν σκιες.

Ψαρια: Tiger barbs και raspbora espei

Ασπονδυλα:Αναλογως τι ταιριαζει και με τα ψαρια γαριδες caridina η καποιο σαλιγκαρι

Αυτες ειναι οι πληροφοριες για τον βιοτοπο που επελεξα,τα φυτα και τα ψαρια αυτα ζουν στον βιοτοπο για τα ασπονδυλα δε γνωριζω.

Ερωτησεις

1)Για να εχω τα επιθυμητα επιπεδα Ph και μαλακο νερο θα χρειαστω α/ο;;

2)Το φιλτρο oase thermo filtrosmart 200 (https://www.skroutz.gr/s/26621079/Oase-Thermo-Filtosmart-200-Εξωτερικό-Φίλτρο-για-Ενυδρεία-Χωρητικότητας-έως-200lt-με-Απόδοση-200lt-h-και-Ισχύ-200W-42668-42695-55367.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share) ειναι καταλληλο για αυτο που θελω;;

3)Θα χρειαστω CO2 για τα φυτα που εχω επιλεξει;; + τι υποστρωμα μου προτεινεται;;

4)Θελω γνωμες για την ψαροσυνθεση που εχω σκεφτει.

5)Θα ηθελα να μου προτεινεται και καποιο φωτιστικο led με dimmer αν μπορειτε.

Σημειωση:Δεν θελω να χρησιμοπιοιησω τυρφη γιατι απ'οσο διαβασα ο συγκεκριμενος βιοτοπος δεν ειναι black water.

Ευχαριστω πολυ!

1) ναι θα χρειαστείς α/ο. Υπάρχουν σκευάσματα που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις (Ναταλια μην βαράς προσκυνάω τα seachem) αλλά σαν την α/ο δεν υπάρχει.

2) ναι σε καλύπτει. Προσωπικά θα προτιμούσα ένα Eheim και ας είναι ο θερμαντηρας ξεχωριστός. Όσο και να χτυπιέται η Oase την Eheim δεν την πλησιάζει.

3) όχι δεν είναι απαραιτητο το διοξείδιο για τα φυτά σου. Θα το εκτιμήσουν παντως. Και αν θες να εχεις πυκνό γρασιδι σε σχετικά σύντομο διάστημα το διοξείδιο θα το χρειαστείς. Ειδάλλως παιρνεις 3-4 πακέτα eleocharis και κανεις υπομονη.

Για υπόστρωμα προσωπικά είμαι φαν της dennerle. Επισης καλά είναι της fluval και της Ada. 
4) Τα barb θα σου ξεκάνουν τις γαριδες. Δεν ξέρω αν θα επιζήσουν τα espei, σίγουρα θα έχουν πρόβλημα στο φαι με τα τιγράκια.

5) Περιμενε απάντηση από αλλον, αυτά τα ντιμμερ είναι του διαολου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eleocharis palvula μετονομάστηκε σε Eleocharis pusilla και δεν υπάρχει στην Ασία. Για να μην γράφουμε αόριστα πες ποιον ποταμό θες να μιμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

1) Το pH 6-6.5 μόνο με α/ο δεν γίνεται.

Ή θα βάλεις soil και διοξείδιο ή α/ο με kh3-4 και διοξείδιο  αφού δεν θέλεις τύρφη και τα σχετικά. Το soil δεν θα αντέξει πάνω από χρόνο.

2) Το συγκεκριμένο της oase το έχω και το άλλαξα πρόσφατα γιατί πραγματικά είναι αποτυχία. Κακή διήθηση και θόρυβο

3) Αυτά που αναφέρεις όχι δεν χρειάζονται 

4) Συμφωνώ με τον @Jester

5)Για φωτιστικό σου προτείνω chihiros A2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Eleocharis palvula μετονομάστηκε σε Eleocharis pusilla και δεν υπάρχει στην Ασία. Για να μην γράφουμε αόριστα πες ποιον ποταμό θες να μιμηθείς.

 

Screenshot_20220914-161043_Chrome.jpg

Screenshot_20220914-161105_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Απο οτι διαβασα τα τιγρακια ζουνε καλλιστα και σε νερο με ph στο 7 (δε ξερω το ph του νερου βρυσης στην Αθηνα,υποθετω θα ειναι καπου στο 8 και λογικα θα ειναι σκληρο νερο)

Τελεια,οποτε θα προτιμησω καποιο φιλτρο eheim και θα παρω θερμαντηρα ξεχωριστα.

Ιδανικα δεν θελω να μπλεξω με co2 αφου δεν ειναι απαραιτητο για τα φυτα.

Αν οι γαριδες δεν κανουν για την ψαροσυνθεση αυτη δε πειραζει,εχω αλλο ενυδρειο στο οποιος τις χαιρομαι.

Θα το κοιταξω και για το φωτιστικο που μου ειπες.

Έγινε επεξεργασία - Johnkkk
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/24688910/Eheim-Eccopro-130-Εξωτερικό-Φίλτρο-για-Ενυδρεία-Χωρητικότητας-έως-130lt-με-Απόδοση-500lt-h-2032020.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Αυτο εδω το φιλτρο της eheim λογικα με καλυπτει.

Και αφου θα παρω και θερμαντηρα βγαινει στα ιδια χρηματα,μια χαρα!

Έγινε επεξεργασία - Johnkkk
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το φίλτρο ψάξε και στην κλασική σειρά της εταιρίας. Έχουν ακουστεί παράπονα για τα eco pro...

Από άποψη δύναμης. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Όσον αφορά το φίλτρο ψάξε και στην κλασική σειρά της εταιρίας. Έχουν ακουστεί παράπονα για τα eco pro...

Από άποψη δύναμης. 

https://www.skroutz.gr/s/24688237/Eheim-Classic-150-Εξωτερικό-Φίλτρο-για-Ενυδρεία-Χωρητικότητας-έως-150lt-με-Απόδοση-300lt-h-2211010.html

π.χ. εδώ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DoPhin ASTRO 2208 μέχρι 100λίτρα

Οικονομικό, αθόρυβη λειτουργία και χαμηλή κατανάλωση. Θερμαντήρας eheim ή oase 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Johnkkk έγραψε:

 

Screenshot_20220914-161043_Chrome.jpg

Screenshot_20220914-161105_Chrome.jpg

ποτέ δεν βασιζόμουν όταν έστηνα ένα βιοτοπικό μόνο σε κάποιες σελίδες χωρίς να ξέρω ποιος της έγραψε, ιδιέτερα σε ενυδρειακές εκεί γίνετε το μπαχαλο απο πληροφορία, αλλά μπαίνω σε βιβλιοθήκες σε αξιοπιστες σελίδες που δεν έχουν να κάνουν με τα ενυδρειακά και διαβάζω εκεί.

Το ''σχεδόν όλα'' που αναφέρει σε ελεοχαρις και κρύπτο αυτό και μόνο αρκεί. Καλό είναι να κάνεις αρκετές διασταυρώσεις όταν θες να κάνεις κάτι τέλεια. Τώρα αν δεν σε πολύ ενδιαφέρει αυτό είναι άλλο θέμα βάζεις ότι θες και το ονομάζεις όπως θες και δεν το λέω ειρωνικά. Το παραπάνω κείμενο δεν ξέρω αν επικεντρώνετε γενικά σε νοτιοανατολική Ασία ή στον ποταμό Μεκόνγκ αν είναι το δεύτερο είναι κλάψτα Χαράλαμπε :) τιγράκια στο Μεκόνγκ δεν υπάρχουν, υπήρξαν αναφορές ότι εθεάθησαν στην Καμπότζη  αλλά μάλλον πρόκειται για εισαγωγή και απελευθέρωσή των ψαριών τα οποία δεν ξέρουμε αν επιβίωσαν αλλά ακόμη και να επιβίωσαν δεν είναι η φυσική τους προέλευση. Εξάλλου το κείμενο λέει γενικά για μπαρπακια και όχι συγκεκριμένα για τιγρακια μπαρπακια

 

Η πορεία του Μεκόνγκ

255px-Mekong_River_watershed.png

 

δες παρακάτω για την ελεοχάρις

https://www.worldplants.de/world-plants-complete-list/complete-plant-list/?name=Selaginella-umbrosa#1663238870

 

https://www.flowgrow.de/db/aquaticplants/eleocharis-pusilla-e-parvula

 

https://powo.science.kew.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:307058-1

 

γενικά αν γουστάρεις τα βιοτοπικά και σε αρέσει η λεπτομέρια τότε θέλει πολυυυυυυυυ έρευνα και ψάξιμό για να βρεις πληροφορίες για τον χψ ποταμό τα ψάρια που έχει τα πετρώματα που έχει, τον βυθό, τα φυτά, ph, kh, αλλαγές μέσα στον χρόνο και αν ζουν σε όλο το μήκος του ποταμού ή όχι κτλ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ποτέ δεν βασιζόμουν όταν έστηνα ένα βιοτοπικό μόνο σε κάποιες σελίδες χωρίς να ξέρω ποιος της έγραψε, ιδιέτερα σε ενυδρειακές εκεί γίνετε το μπαχαλο απο πληροφορία, αλλά μπαίνω σε βιβλιοθήκες σε αξιοπιστες σελίδες που δεν έχουν να κάνουν με τα ενυδρειακά και διαβάζω εκεί.

Το ''σχεδόν όλα'' που αναφέρει σε ελεοχαρις και κρύπτο αυτό και μόνο αρκεί. Καλό είναι να κάνεις αρκετές διασταυρώσεις όταν θες να κάνεις κάτι τέλεια. Τώρα αν δεν σε πολύ ενδιαφέρει αυτό είναι άλλο θέμα βάζεις ότι θες και το ονομάζεις όπως θες και δεν το λέω ειρωνικά. Το παραπάνω κείμενο δεν ξέρω αν επικεντρώνετε γενικά σε νοτιοανατολική Ασία ή στον ποταμό Μεκόνγκ αν είναι το δεύτερο είναι κλάψτα Χαράλαμπε :) τιγράκια στο Μεκόνγκ δεν υπάρχουν, υπήρξαν αναφορές ότι εθεάθησαν στην Καμπότζη  αλλά μάλλον πρόκειται για εισαγωγή και απελευθέρωσή των ψαριών τα οποία δεν ξέρουμε αν επιβίωσαν αλλά ακόμη και να επιβίωσαν δεν είναι η φυσική τους προέλευση. Εξάλλου το κείμενο λέει γενικά για μπαρπακια και όχι συγκεκριμένα για τιγρακια μπαρπακια

 

Η πορεία του Μεκόνγκ

255px-Mekong_River_watershed.png

 

δες παρακάτω για την ελεοχάρις

https://www.worldplants.de/world-plants-complete-list/complete-plant-list/?name=Selaginella-umbrosa#1663238870

 

https://www.flowgrow.de/db/aquaticplants/eleocharis-pusilla-e-parvula

 

https://powo.science.kew.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:307058-1

 

γενικά αν γουστάρεις τα βιοτοπικά και σε αρέσει η λεπτομέρια τότε θέλει πολυυυυυυυυ έρευνα και ψάξιμό για να βρεις πληροφορίες για τον χψ ποταμό τα ψάρια που έχει τα πετρώματα που έχει, τον βυθό, τα φυτά, ph, kh, αλλαγές μέσα στον χρόνο και αν ζουν σε όλο το μήκος του ποταμού ή όχι κτλ.

 

Καλησπερα Χρηστο!

Δε διαφωνω να σε αυτα που λες.

Λογω της απειριας μου στο θεμα των ενυδρειων ,των βιοτοπων και πολλων πραγματων γυρω απο τα ψαρια ισως να μην ανεφερα με τον πιο σωστο τροπο αυυο που θελω να κανω.Σιγουρα δεν εψαξα σε εγκυκλοπαιδειες κλπ.οπως λες,ουσιαστικα η ερευνα μου γινεται στο ιντερνετ και στο φορουμ.

Για να το θεσω πιο σωστα αυτο θελω να κανω ειναι να δημιουργησω ενα ενυδρειο βιοτοπικο προσαρμοσμενο και στα δικα μου γουστα,οχι ενα "καθαρα" βιοτοπικο ενυδρειο,οπως αυτο απανταται στην φυση.Γενικα μου αρεσουν τα ψαρια της Ασιας,οπως τα barbs γενικοτερα,τα raspbora και τα gourami,οποτε ετσι ξεκινησε κι η ιδεα μου η οποια ηταν τα ψαρια αυτα που θα επιλεξω να τα συνδυασω και με φυτα και διακοσμηση που υπαρχει στο βιοτοπο τους (ισως οχι ενας συγκεκριμενος βιοτοπος αφου για να βγει σωστο και τελειο χρειαζεται πολυ μελετη και ψαξιμο κι ισως να μην ειναι και στα γουστα μου στη τελικη πχ.blackwater αλλα ενας συνδυασμος).Ουσιαστικα να το παω οσο πιο κοντα στον βιοτοπο τους και να βγει κι ενα αποτελεσμα που θα αρεσει και σε εμενα.Ουτως η αλλως ο αποτερος σκοπος μου ειναι ενα aquascape που θα μου αρεσει,με ψαρια και φυτα που θα μου αρεσουν στις καλυτερες δυνατες συνθηκες για να ζησουν κι αυτα οσο καλυτερα γινεται.

 

Οσον αφορα την eleocharis palvula επειδη το ειδα απο το προηγουμενο σου σχολιο και το εψαξα λιγο ουσιαστικα απανταται worldwide αλλα αν δεν ταιριαζει σε αυτο που θελω να κανω δεν θελω αναγκαστικα να την βαλω κιολας.

 

Αν μπορεις κι εχεις να μου προτεινεις καποια αλλα ειδη barbs περα απο τιγρακια που θα ταιριαζαν και με τα raspbora θα με βοηθουσες.

Ευχαριστω για την απαντηση και τις συμβουλες σου,ελπιζω να σε κατατοπισα και καλυτερα για το τι εχω στο μυαλο μου να φτιαξω.

Ουτως η αλλως λογω της απειριας μου και της "φρεσκιας" τρελας περνανε 100 σκεψεις απο το μυαλο μου για το τι θελω να κανω και μπερδευομαι κι εγω ο ιδιος ,καθημερινα βλεπω και μαθαινω καινουρια πραγματα.Ολα αυτα ειναι και μια σκεψη οσο θα αγοραζω εξοπλισμο και θα προχωραω το προτζεκτ μου θα ξεκαθαριζουν και τα πραγματα στο μυαλο μου.

 

Link to comment
Share on other sites

αφού σε αρέσουν τα τιγράκια μην το ψάχνεις άλλο και αφοί θες να κάνεις αυτό που θές κάν' το, όλα είναι επιτρεπτά στο χόμπι δεν υπάρχει καλό και κακό ενυδρείο σε ότι αφορά την ψαροσύνθεση και τα φυτά, αρκεί η συνθήκες επιβίωσες να είναι αυτές που πρέπει να είναι. Απο ότι κατάλαβα θες να κάνεις ένα ενυδρείο νοτιοανατολικής Ασίας και όχι βιοτοπικό, οπότε αν βάλεις και ένα φυτό που δεν υπάρχει στον βιότοπο δεν χάλασε και ο κόσμος, δεν θα πάει σε διαγωνισμό βιοτοπικού. 

Εγω παρασύρθηκα απο την λέξη βιοτοπικό για αυτά τα γραφόμενα μου είναι κάπως αυστηρά και απόλυτα.

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

αφού σε αρέσουν τα τιγράκια μην το ψάχνεις άλλο και αφοί θες να κάνεις αυτό που θές κάν' το, όλα είναι επιτρεπτά στο χόμπι δεν υπάρχει καλό και κακό ενυδρείο σε ότι αφορά την ψαροσύνθεση και τα φυτά, αρκεί η συνθήκες επιβίωσες να είναι αυτές που πρέπει να είναι. Απο ότι κατάλαβα θες να κάνεις ένα ενυδρείο νοτιοανατολικής Ασίας και όχι βιοτοπικό, οπότε αν βάλεις και ένα φυτό που δεν υπάρχει στον βιότοπο δεν χάλασε και ο κόσμος, δεν θα πάει σε διαγωνισμό βιοτοπικού. 

Εγω παρασύρθηκα απο την λέξη βιοτοπικό για αυτά τα γραφόμενα μου είναι κάπως αυστηρά και απόλυτα.

Ακριβως,ισως κι ο τιτλος να μην ειναι ο καταλληλος.

 

Link to comment
Share on other sites

O @Χρήστος όντας πάρα πολλά χρόνια στο χώρο, έχει πάει το χόμπι (και καλώς) σε άλλο level. Όταν θα φτάσω τα (ενυδρειακα :P) χρόνια του ίσως φτάσω σε αυτό το επίπεδο.

Προς το παρών ειμαι στην ίδια φάση με σένα. Ένα ενυδρείο που να μοιάζει λίγο με τον βιότοπο, αλλά χωρίς υπερβολές και χωρίς να είναι απόλυτα τα πράγματα. 

Οπότε κοίτα πως περίπου είναι ο βιότοπος που θες να φτιάξεις και φτιάξε κάτι που θα ευχαριστηθούν τα ψάρια, αλλά και εσύ. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...