Jump to content

Ενυδρείο 50 λίτρων..


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα πρόσφατα στήθηκε το ενυδρείο που απεικονίζεται το οποίο είναι Aquael Leddy Plus Day&Night 60 από φωτισμό έχει την δικιά του λάμπα και SUNSUN ADS-300C  υπόστρωμα ADA  SOIL ADA  AMAZONIA και από φίλτρα έχει αυτό που περιλαμβάνει το ενυδρείο και ένα SUNSUN HBL-802 η διάρκεια του φωτός είναι 6 ώρες την ημέρα και από φυτά υπάρχουν 

Sagittaria subulata

Eleocharis parvula

Lobelia cardinalis

java moss

cryptocoryne wendtii

echinodorus bleheri

Αλλαγές νερού κανό μέρα παρά μέρα 50% 

θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να αυξήσω της αλλαγές νερού τώρα που είμαι στην πρώτη εβδομάδα και αν τα φυτά θα την παλέψουνε αν και είναι αρκετά εύκολα από αυτά που διάβασα

 

IMG_20221002_125042.jpg

IMG_20221002_123738.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά ειναι οκ απο φως. Δεν χρειαζεται να εχεις το εσωτερικό φίλτρο το sun sun σε εχει καλυμενο. Αλλαγες νερου ακομα δεν χρειαζονται. Το ενυδρειο δεν εχει στρωσει. Πως το στρωνεις; Τι εχεις σκοπο να φιλοξενησεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Τα φυτά ειναι οκ απο φως. Δεν χρειαζεται να εχεις το εσωτερικό φίλτρο το sun sun σε εχει καλυμενο. Αλλαγες νερου ακομα δεν χρειαζονται. Το ενυδρειο δεν εχει στρωσει. Πως το στρωνεις; Τι εχεις σκοπο να φιλοξενησεις;

Κάνω αλλαγές νερού λόγω του soil για να μην γεμίσω άλγες.. έχω βάλει Μπολι δεν ξέρω ακόμα τι ψάρια να βάλω καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, koronis.v said:

Κάνω αλλαγές νερού λόγω του soil για να μην γεμίσω άλγες.. Ναι αλλα κανεις μερα παρα μερα μεγαλες αλλαγες. Τι θα μεινει για τα βακτηρια; 

 

 

έχω βάλει Μπολι δεν ξέρω ακόμα τι ψάρια να βάλω καμία ιδέα? Εξαρταται, τι μετρησεις εχεις; (ph kh gh). 

 

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το ενυδρείο τρέχει από την περασμένη Παρασκευή με αλλαγές νερού μέρα παρά μέρα 50%  σήμερα έκανα μέτρησης πρώτη φορά και είδα

αμμωνία 2

Νιτροδι 0 

Νιτρικά 5-10

Και θέλω να ρωτήσω αν έπιασε το Μπολι γτ δεν έτυχε να ξανά να κάνω αυτή τη διαδικασία..

 

Link to comment
Share on other sites

Με υγρά τεστ εκανες μετρησεις;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος koronis.v έγραψε:

Ναι api λες να έγινε λάθος?

Οχι. Μαλλον τα νιτρικα προερχονται απο το νερο βρυσης. Αμμωνια ειναι ψηλα.

πριν 2 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Και θέλω να ρωτήσω αν έπιασε το Μπολι γτ δεν έτυχε να ξανά να κάνω αυτή τη διαδικασία..

Δεν επιασε.... ή δεν εβαλες αρκετη ποσότητα. Μαλλον το δεύτερο.

πριν 20 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Κάνω αλλαγές νερού λόγω του soil για να μην γεμίσω άλγες

Πολυ καλα κάνεις. Συνεχιζεις ετσι και την επομενη εβδομαδα και μετα ξανα μετρας την αμμωνια.

On 5/10/2022 at 8:36 ΜΜ, το μέλος koronis.v έγραψε:

υπόστρωμα ADA  SOIL ADA  AMAZONIA

Οταν βαζουμε soil, φυτευουμε πολλα φυτα απο την αρχη.Βαλε και άλλα φυτα και καλυτερα stem για να τραβηξουν αμμωνια και νιτρικα. μετα μπορεις να τα βγαλεις αν θελεις.

On 5/10/2022 at 8:36 ΜΜ, το μέλος koronis.v έγραψε:

cryptocoryne wendtii

echinodorus bleheri

Κακη επιλογη, γιατι γινονται μεγαλουτσικα και θα πιασουν συντομα ολο το ενυδρειο.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

τι ψάρια να βάλω καμία ιδέα?

Ακομα ειναι νωρις για τα ψαρια. Πρεπει να εχετε μαλακό νερο στην περιοχη. Κανε μετρησεις στο νερο βρυσης για ΚΗ και GH, ή TDS και θα βρουμε τα ψαρακια, που να ταιριαζουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αναβαθμιζω το θέμα μετρισεις μετά από μια βδομάδα και κάτι 

Αμμωνία 0,5

Νιτρικά 0

Νιτροδι 0 

Αλλαγές νερού κάνω ανά 3 ημέρες αντί για 2 τα φυτά προσαρμόζεται έχει διμουργιθει πράσινη άλγη στο υπόστρωμα και το ξύλο αλλά σε λογικά πλαίσια ..πως να προχωρήσω από εδώ και πέρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Καλησπέρα αναβαθμιζω το θέμα μετρισεις μετά από μια βδομάδα και κάτι 

Αμμωνία 0,5

Νιτρικά 0

Νιτροδι 0 

Αλλαγές νερού κάνω ανά 3 ημέρες αντί για 2 τα φυτά προσαρμόζεται έχει διμουργιθει πράσινη άλγη στο υπόστρωμα και το ξύλο αλλά σε λογικά πλαίσια ..πως να προχωρήσω από εδώ και πέρα?

Περιμενεις να πεσει η αμμωνια και μετα βαζεις λιγα ψαρακια αν θα εχεις και μηδενικα νιτρωδη.

Ριχνεις βακτηρια μετα απο καθε αλλαγη νερου?

Χαμηλωσε τον φωτισμο.

Πες, πόσες ωρες εχεις το φως αναμμενο.

και βαλε μια φωτο.

Αλλαγες νερου πας ανα 3 μερες ακομα για μια εβδομαδα, μετα 1 φορα την εβδομαδα κανονικα. Πόσο% κανεις αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Διάρκεια φωτός 6 ώρες

Αλλαγές νερού 50%

Βακτήρια βάζω κάθε μέρα μέχρι στιγμής

Φωτογραφία θα ανεβάσω αργότερα γτ δεν είμαι σπίτι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα αναβάθμιση της εβδομάδας 

Αμμωνία 0

Νιτροδι 0

Νιτρικά 0

Με προβληματίζει ότι τα νιτρικά είναι 0 αλλά μπορεί και να οφείλεται στις συχνές αλλαγές νερού από δω και πέρα θα το αφήσω μία εβδομάδα χωρίς αλλαγές και μετά θα προχωρήσω μετρήσεις επίσης έχω κλείσει το ένα από τα δύο φωτιστικά γιατί μάλλον η ένταση ήταν πολύ δυνατή βάζω και μερικές φωτογραφίες για να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας..

IMG_20221020_195426.jpg

IMG_20221020_195421.jpg

IMG_20221020_195353.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!! Καλα κανείς και κανείς και κανείς αλλαγές!!! Είναι απαραίτητες κατά τη γνώμη όταν βάζεις soil..συνέχισε όπως σου λέει η natateo… για τα νιτρικα είσαι σίγουρος ότι είναι μηδέν;;; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Καλησπερα!!! Καλα κανείς και κανείς και κανείς αλλαγές!!! Είναι απαραίτητες κατά τη γνώμη όταν βάζεις soil..συνέχισε όπως σου λέει η natateo… για τα νιτρικα είσαι σίγουρος ότι είναι μηδέν;;; 

Ναι σίγουρα θα το αφήσω μία εβδομάδα χωρίς αλλαγές και μετά θα μετρισω γτ πρίν 3 μέρες έκανα αλλαγή νερού θα περιμένω να μου πει και η @natateo την γνώμη της για το φως..

Link to comment
Share on other sites

Με τα φυτα , που εχεις, δεν χρειαζεται εντονος φωτισμος. Και μόνο με τον μαμα φωτισμο θα εισαι καλα. Αν θελεις, μπορεις να αναβεις και το sun sun το μεσημερακι για 4 ωρες, ξεκινοντας απο 1 ωρα την ημερα και βλεποντας ....

Λομπελια θελει κουρεμα. Κοβεις τις κορυφες και φυτευεις.

Γενικος παει καλα το ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Με τα φυτα , που εχεις, δεν χρειαζεται εντονος φωτισμος. Και μόνο με τον μαμα φωτισμο θα εισαι καλα. Αν θελεις, μπορεις να αναβεις και το sun sun το μεσημερακι για 4 ωρες, ξεκινοντας απο 1 ωρα την ημερα και βλεποντας ....

Λομπελια θελει κουρεμα. Κοβεις τις κορυφες και φυτευεις.

Γενικος παει καλα το ενυδρειο.

Εντάξει ευχαριστώ για την βοήθεια και κάτι ακόμα με τής μετρήσεις που είναι όλα μηδέν σκέφτεσαι κάτι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Εντάξει ευχαριστώ για την βοήθεια και κάτι ακόμα με τής μετρήσεις που είναι όλα μηδέν σκέφτεσαι κάτι?

Με ενεργο υποστρωμα συμβαινει μετα τις συχνες αλλαγες.

Εγω προτεινω τωρα να μην αυξανεις τον φωτισμο. Περιμενεις μεχρι την επομενη αλλαγη νερου, κάνεις μετρησεις πριν την αλλαγη και αν ολα καλα, σιγσ σιγα βαζεις ψαρακια.

Οταν θα ξαναστρωσει το ενυδρειο (γιατι με τα ψαρια μεσα θα αρχιζει να ξαναστρωνει), περιμενεις ακομα μια εβδομαδα και αν ολα καλα, αρχιζεις και αυξανεις τον φωτισμο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα κάνω αναβάθμιση του θέματος την προηγούμενη εβδομάδα έκανα μέτρησης και βρήκα αμμωνία για αυτό το λόγο γέμισα το μικρό φιλτρακι με μίνι σιποραξ την επόμενη εβδομάδα ξαναμετρισα και όλα κομπλέ έβαλα μέσα ένα χαρέμι από μολι που πήρα από το μεγάλο μου ενυδρείο για να δω πως θα πάω με μετρισεις όλα πάνε καλά και η μετρισης είναι καλές και έχω κάνει και μέτρησης για σκληρότητα και ph

Kh 2
Gh4
Ph 6.6

Ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος και θέλω βοήθεια τι ψάρια μπορώ να βάλω τα μολι θα γυρίσουν στο παλιό τούς σπίτι..

 

Link to comment
Share on other sites

Pseudomugil luminatus, Parosphromenus tweediei, Boraras merah, boraras brigittae, Epiplatys annulatus, Celestichthys margaritatus, Tateurndina ocellicauda....

δες αυτα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Pseudomugil luminatus, Parosphromenus tweediei, Boraras merah, boraras brigittae, Epiplatys annulatus, Celestichthys margaritatus, Tateurndina ocellicauda....

δες αυτα λιγο.

Μου άρεσε πολύ Pseudomugil luminatus και Celestichthys margaritatus

τεριαζουνε μεταξύ τους?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Μου άρεσε πολύκαι Celestichthys margaritatus

τεριαζουνε μεταξύ τους?

τα  Pseudomugil luminatus  καλυτερα να κρατας μονα τους με γαριδες. Η ομαδα πρεπει να ειναι μεγαλη - απο 10 ατομα και πάνω. Καλυτερα 20 ψαρακια. το ενυδρειο σου δεν σηκωνει παραπανω. Εχεις εσωτερικο φιλτρο?

https://www.seriouslyfish.com/species/pseudomugil-sp-red-neon/

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...