Jump to content

Sos βυθίζεται ψαρι κλοουν


κροκος κοζανης

Recommended Posts

πριν 18 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

Μεγάλη ταλαιπωρία πολύ άγχος έπεσα σε λάθος άτομα

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας θα κάνω ότι μπορώ να σωθεί 

Αν θέλω να μεταφέρω το ενυδρείο  θα αντέξει το ψάρι 3 ώρες σε σακούλα στην κατάσταση του??

Δεν κολυμπάει πολύ δεν είναι πολύ καλα

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος κροκος κοζανης έγραψε:

 

Αν ειναι σε κακη κατασταση, ποιος ξερει. Κανονικα πρεπει να αντεξει. Βαλ το σε μεγαλουτσικη σακουλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις καποιον με θαλασσινο κοντα σου?

Link to comment
Share on other sites

Οχι Λέω να το πάω πίσω σ αυτούς στο πετ σου αλλά δεν ξέρω αν θα δεχτουνε

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος κροκος κοζανης έγραψε:

Οχι Λέω να το πάω πίσω σ αυτούς στο πετ σου αλλά δεν ξέρω αν θα δεχτουνε

λιγο δυσκολακι.....αν θα το δεχτουν, μην περιμενεις τα λεφτα πισω.... μακαρι να το δεχτουν...

Link to comment
Share on other sites

Πέθανε ......😔

Πολύ δύσκολο γιατί φταίω εγώ και είναι άσχημο συναίσθημα κάηκαν τα όργανα του τα βράγχια του

Πήγα στο πετ σου σήμερα και μου είπε ότι όλα καλά θα τα καταφέρει και βλακειες ήθελε να μου δώσει και άλλα βακτήρια 30€ δεν τα πήρα ευτυχώς 

Όλα για το κέρδος 

Πολύ κρίμα Πολύ στεναχώρια άγχος και απογοήτευση 

Λάθος μου που επέλεξα να αναλάβω τέτοια ευθύνη και που εμπιστεύθηκα λάθος ανθρώπους αλλά με 

Δεν ξέρω αν θα ξανασχοληθω με το χόμπι

Με πολύ ενθουσιασμό και αγάπη ξεκίνησα και πήγε όλο Πολύ λάθος 

Ίσως σε άλλη φάση θα μπορέσω να διαβάσω περισσότερα και να ξαναπροσπαθησω αλλά όχι σύντομα ήταν άσχημη εμπειρία 

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλους για τις συμβουλές,και τις άμεσες απαντήσεις σας Πολύ βοηθητικό το φόρουμ 

Να είστε καλά!!!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα σημερα και επικοινώνησα με έναν κύριο από ένα πετσοπ ο οποίος προσφέρθηκαν να κρατήσει το ψαράκι στο μαγαζί του και να με βοηθήσει να στρώσω το ενυδρείο για 40 μέρες 

Πραγματικά εξερετικος ο τρόπος που μου μίλησε η διάθεση του να με  βοηθήσει και το ενδιαφέρον του για το ζωο

Μακάρι να τον είχα βρει νωρίτερα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος κροκος κοζανης έγραψε:

Πέθανε ......😔

Πολύ δύσκολο γιατί φταίω εγώ και είναι άσχημο συναίσθημα κάηκαν τα όργανα του τα βράγχια του

Πήγα στο πετ σου σήμερα και μου είπε ότι όλα καλά θα τα καταφέρει και βλακειες ήθελε να μου δώσει και άλλα βακτήρια 30€ δεν τα πήρα ευτυχώς 

Όλα για το κέρδος 

Πολύ κρίμα Πολύ στεναχώρια άγχος και απογοήτευση 

Λάθος μου που επέλεξα να αναλάβω τέτοια ευθύνη και που εμπιστεύθηκα λάθος ανθρώπους αλλά με 

Δεν ξέρω αν θα ξανασχοληθω με το χόμπι

Με πολύ ενθουσιασμό και αγάπη ξεκίνησα και πήγε όλο Πολύ λάθος 

Ίσως σε άλλη φάση θα μπορέσω να διαβάσω περισσότερα και να ξαναπροσπαθησω αλλά όχι σύντομα ήταν άσχημη εμπειρία 

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλους για τις συμβουλές,και τις άμεσες απαντήσεις σας Πολύ βοηθητικό το φόρουμ 

Να είστε καλά!!!


Καλημερα! Αν σου αρέσει το χόμπι να μην τα παρατηρήσεις… είναι πολύ όμορφο!! Διάβασε και ρωτά στο φόρουμ για ότι θες.. αν στήσεις σωστά το ενυδρείο από την αρχή όλα μετά είναι πιο εύκολα..αυτό που έπαθες έχει συμβεί με όλους μας σχεδόν… εγώ όταν πρωτοξεκίνησα σαν μαθητής κάθε βδομάδα έδινα σε ένα πετ σοπα ένα σωρό λεφτά.. μέχρι Oscar με νέον μου εδωσε… και βέβαια κάθε βδομάδα είχα θανάτους…

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

- Διάβασε αυτα που σου στείλαμε στην αρχική συζήτηση του θέματος, και ξανα δοκίμασε με αυτες τις οδηγίες.   

- Επίσης αν θες να συμβουλέυεσαι καποιο πετ σοπ θα πρότεινα να πάρεις την γνωμη καποιου πετ σοπ που ειδικεύεται μονο στα ψάρια. 

 

Ο συνδυασμός των 2 παραπάνω δεν θα σου ξανα φέρει απογοήτευση. Στο εγγυώμαι αυτό 100% :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά όσο ποιο εξειδικευμένο είναι ένα κατάστημα έχεις περισσότερες πιθανότητες να αγαπάει / γνωρίζει το αντικείμενο .

Αυτό ισχύει γενικότερα όχι μόνο στα ενυδρειακά  όταν αγοράζεις από πολυκατάστημα δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ένα υπάλληλο για κάθε είδος πχ Κινητά , H/Y,TV, λευκές συσκευές κτλ κτλ .

Έτσι ένα γενικό Pet shop δε θα έχει ένα για ψάρια ,παπαγάλους , σκύλους, γάτες κτλ κτλ .

Αν είναι συνοικιακό και έχει ψάρια το πιθανότερο είναι να εχει μια ιδέα αν είναι αλυσίδα μπορεί να έχει ένα ανά νομό που να συντηρεί πχ 5 καταστήματα ένα κάθε ημερα και αν είσαι τυχερός θα πας την ημέρα που θα είναι εκεί .

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2022 at 1:37 ΠΜ, το μέλος κροκος κοζανης έγραψε:

Πέθανε ......😔

Πολύ δύσκολο γιατί φταίω εγώ και είναι άσχημο συναίσθημα κάηκαν τα όργανα του τα βράγχια του

Πήγα στο πετ σου σήμερα και μου είπε ότι όλα καλά θα τα καταφέρει και βλακειες ήθελε να μου δώσει και άλλα βακτήρια 30€ δεν τα πήρα ευτυχώς 

Όλα για το κέρδος 

Πολύ κρίμα Πολύ στεναχώρια άγχος και απογοήτευση 

Λάθος μου που επέλεξα να αναλάβω τέτοια ευθύνη και που εμπιστεύθηκα λάθος ανθρώπους αλλά με 

Δεν ξέρω αν θα ξανασχοληθω με το χόμπι

Με πολύ ενθουσιασμό και αγάπη ξεκίνησα και πήγε όλο Πολύ λάθος 

Ίσως σε άλλη φάση θα μπορέσω να διαβάσω περισσότερα και να ξαναπροσπαθησω αλλά όχι σύντομα ήταν άσχημη εμπειρία 

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλους για τις συμβουλές,και τις άμεσες απαντήσεις σας Πολύ βοηθητικό το φόρουμ 

Να είστε καλά!!!

Σε καταλαβαινουμε.....

Κριμα τα ψαρακια......

Τωρα, ομως εμαθες πια καποια πραγματα και πιστευω συντομα θα επανελθεις.

Το ενυδρειο σου σχεδον εστρωσε. Σε μια-δυο εβδομαδες θα ειναι ετοιμο να δεχτει τους πρωτους κατοικους. Παρε βραχο, φτιαξε ενα ομορφο scape και μιλαμε!

Μην το παρατας τωρα!

Και για τα βακτηρια..... Εστρωνα (οχι μόνο εγω) τα ενυδρεια μου με prodibio digest. Μια αμπουλα φτανει για τα λιτρα σου, αν παμε απο μια αμπουλαΧ3 εβδομαδες, το κοστος στρωσιματος ειναι 3Χ1.5€=4.5€ ..... τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...