Jump to content

Ερωτησεις για 400lt φυτεμένο.


bianco

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα.

Έχω αγοράσει ένα ενυδρείο 400L μεταχειρισμένο.

Θέλω να περάσω κατευθείαν στο στάδιο του φυτεμένου.

Στο παρελθόν έχω ξανά ασχοληθεί με το χόμπι.

Θέλω να φώτα σας καθώς δεν έχω τίποτα μέσα ακόμα.ποσο υποστρωμα χρειάζεται ένα τέτοιο ενυδρείο και πόσο χώμα; 

Θέλω να βάλω τύπου γρασίδι.

 

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. 

 

Αλλαξα τον τίτλο σε κάτι πιο κατατοπιστικό για να λάβεις πιο εύκολα απαντήσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bianco έγραψε:

Θέλω να βάλω τύπου γρασίδι.

Μπορεις να μας πεις τι ακριβως θελεις να φτιαξεις σαν εικονα? Βρες ενα φωτο που θα μοιαζει μ αυτο , που σκεφτεσαι και θα σου πουμε τι και πως.

Μπορεις να γουγλαρεις πχ aquascape ideas....

Καλως ηρθες!

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. 

 

Αλλαξα τον τίτλο σε κάτι πιο κατατοπιστικό για να λάβεις πιο εύκολα απαντήσεις. 

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα πρέπει να λαβεις υπόψιν ότι 400λτ είναι μπόλικα. Ειδικά αν σκέφτεσαι για πιο hi-tech καταστάσεις. 

Θέλεις πολύ φωτισμό, σύστημα CO2 κτλ. 

Αν θες γράψε μας τι λάμπες έχει το ενυδρείο, καθώς κ τι άλλο εξοπλισμό έχεις. (Φίλτρο κτλ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορεις να μας πεις τι ακριβως θελεις να φτιαξεις σαν εικονα? Βρες ενα φωτο που θα μοιαζει μ αυτο , που σκεφτεσαι και θα σου πουμε τι και πως.

Μπορεις να γουγλαρεις πχ aquascape ideas....

Καλως ηρθες!

Screenshot_2022-10-20-15-54-25-161_com.android.chrome.thumb.jpg.8a6fcdd3850462e34950a442947db537.jpgκατι

Θα ανεβάσω και το ενυδρείο που πήρα έτσι ώστε να σας πω και πιο ολοκληρωμένα τι σκεφτομαι.

Π.Χ το ενυδρείο όταν το πήρα ήταν χωρίς καπάκι.αν ήταν στο χέρι μου δεν θα έβαζα γιατί μου αρέσει πιο πολύ έτσι αλλά αν είναι απαραίτητο θα βαλω

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Επίσης, θα πρέπει να λαβεις υπόψιν ότι 400λτ είναι μπόλικα. Ειδικά αν σκέφτεσαι για πιο hi-tech καταστάσεις. 

Θέλεις πολύ φωτισμό, σύστημα CO2 κτλ. 

Αν θες γράψε μας τι λάμπες έχει το ενυδρείο, καθώς κ τι άλλο εξοπλισμό έχεις. (Φίλτρο κτλ)

Ναι το απόγευμα θα ανεβάσω φωτο το φίλτρο όπου το είχε μαζί με το ενυδρείο+επιπλο.

Κατά τα άλλα δεν είχε τίποτα άλλο 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!!!! Δεν χρειαζεται να βάλεις καπάκι.. ανάλογα τα φυτά που θες να βάλεις θα χρειαστείς και τον αντίστοιχο εξοπλισμό…αν πας hi-tech θα χρειαστείς φωτιστικό, καλό φίλτρο, σύστημα co2, και λιπάσματα με το κιλό!!!🙂 Ένα μεγάλο φυτεμενο σίγουρα έχει απαιτήσεις… περισοτερα έξοδα και χρονο για συντήρηση…αλλά μπορεί να γίνει πολύ πολύ όμορφο… 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος bianco έγραψε:

Screenshot_2022-10-20-15-54-25-161_com.android.chrome.thumb.jpg.8a6fcdd3850462e34950a442947db537.jpgκατι

Θα ανεβάσω και το ενυδρείο που πήρα έτσι ώστε να σας πω και πιο ολοκληρωμένα τι σκεφτομαι.

Π.Χ το ενυδρείο όταν το πήρα ήταν χωρίς καπάκι.αν ήταν στο χέρι μου δεν θα έβαζα γιατί μου αρέσει πιο πολύ έτσι αλλά αν είναι απαραίτητο θα βαλω

Ολα αυτα τα ενυδρεια ειναι high tech, που σημαινει ..... διάβασε το ποστ #8....

Με ενα φιλτρο 400λ ,οπως το θελεις -  δυσκολο.  Και να εχεις ενα πολυ δυνατο φιλτρο, θα χρειαστεις ακομα εναν κυκλοφορητη. Συστημα CO2 me inline diffuser ή με CO2 Reactor...Το φωτιστικο, που εχει το ενυδρειο απο τον κατασκευαστη - δεν φτανει.

Ολα αυτα ειναι εξοδα.... σκεψου. Αν θελεις και μπορεις....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα hi tech φυτεμενο χρειάζεσαι καλή ροη… υπολόγισε γύρω 8 με 10 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σου… όποτε είτε πας σε ένα φίλτρο και βάζεις και έναν κυκλοφορητη… είτε σε 2 φίλτρα…εγώ στα 240 λίτρα έχω βάλει 2 εξωτερικά φίλτρα με ροη 2400 λίτρα ονομαστικά.. γιατί στην πραγματικότητα πάντα έχεις απώλεια…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι υψος έχει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2022 at 8:51 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Ολα αυτα τα ενυδρεια ειναι high tech, που σημαινει ..... διάβασε το ποστ #8....

Με ενα φιλτρο 400λ ,οπως το θελεις -  δυσκολο.  Και να εχεις ενα πολυ δυνατο φιλτρο, θα χρειαστεις ακομα εναν κυκλοφορητη. Συστημα CO2 me inline diffuser ή με CO2 Reactor...Το φωτιστικο, που εχει το ενυδρειο απο τον κατασκευαστη - δεν φτανει.

Ολα αυτα ειναι εξοδα.... σκεψου. Αν θελεις και μπορεις....

Γεια σου φίλε μου.

On 21/10/2022 at 9:46 ΠΜ, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Σε ένα hi tech φυτεμενο χρειάζεσαι καλή ροη… υπολόγισε γύρω 8 με 10 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σου… όποτε είτε πας σε ένα φίλτρο και βάζεις και έναν κυκλοφορητη… είτε σε 2 φίλτρα…εγώ στα 240 λίτρα έχω βάλει 2 εξωτερικά φίλτρα με ροη 2400 λίτρα ονομαστικά.. γιατί στην πραγματικότητα πάντα έχεις απώλεια…

Ναι καταλαβαίνω τι λες αλλά το φίλτρο που πήρα με το ενυδρείο δεν έχω ιδέα τι δουλειά κάνει στα 400 l.

Είναι καλύτερα να έχω 2 φίλτρα η 1 με κυκλοφορητή;;

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2022 at 8:51 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Ολα αυτα τα ενυδρεια ειναι high tech, που σημαινει ..... διάβασε το ποστ #8....

Με ενα φιλτρο 400λ ,οπως το θελεις -  δυσκολο.  Και να εχεις ενα πολυ δυνατο φιλτρο, θα χρειαστεις ακομα εναν κυκλοφορητη. Συστημα CO2 me inline diffuser ή με CO2 Reactor...Το φωτιστικο, που εχει το ενυδρειο απο τον κατασκευαστη - δεν φτανει.

Ολα αυτα ειναι εξοδα.... σκεψου. Αν θελεις και μπορεις....

Καλησπέρα.

Έχω κάποιο μπάτζετ μιας και πήρα το ενυδρείο+έπιπλο με το φίλτρο σχεδόν τσάμπα.

Σίγουρα δεν θέλω να ξεφυγω πολύ.

Υπάρχει όμως φως που να με καλύπτει και να μην χρειάζεται καπάκι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Τι υψος έχει το ενυδρείο;

Μ.1.58 Υ.0.48 Π 0.54

IMG_20221022_182559.jpg

IMG_20221020_125421.jpg

IMG_20221020_125433.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bianco έγραψε:

Γεια σου φίλε μου.

Ναι καταλαβαίνω τι λες αλλά το φίλτρο που πήρα με το ενυδρείο δεν έχω ιδέα τι δουλειά κάνει στα 400 l.

Είναι καλύτερα να έχω 2 φίλτρα η 1 με κυκλοφορητή;;

Και με τα δυο μπορείς να κανείς την δουλειά σου… αν μπορείς να πάρεις 2 εξωτερικά για μένα είναι καλύτερα  σε ένα ενυδρείο 300λιτρων… θα έχεις καλύτερη βιολογία και πιο καθαρό νερο..όπως και να έχει αν πας σε φυτεμενο δες μια ροη 8-10 φορές τα λίτρα σου…

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bianco έγραψε:

Καλησπέρα.

Έχω κάποιο μπάτζετ μιας και πήρα το ενυδρείο+έπιπλο με το φίλτρο σχεδόν τσάμπα.

Σίγουρα δεν θέλω να ξεφυγω πολύ.

Υπάρχει όμως φως που να με καλύπτει και να μην χρειάζεται καπάκι;

Θα βάλεις και φυτά μεσαία και δύσκολα; Από αυτό εξαρτάται και ο φωτισμός που θα βάλεις…

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Θα βάλεις και φυτά μεσαία και δύσκολα; Από αυτό εξαρτάται και ο φωτισμός που θα βάλεις…

Για τα φυτά θα ήθελα βοήθεια για το τι να βάλω,σιγουρα κάτι που να αντέχουν λάθη. κατω το θέλω όλο πράσινο στιλ γρασίδι.επισης δεν ξέρω τι χώμα και υπόστρωμα να πάρω και πόσο θα χρειαστώ για το ενυδρείο.

Και κάτι τέτοιο ας πούμε.

Ξανά λέω πως δεν έχω ιδέα γενικά με το στρώσιμο ενυδρείου και θέλω βοήθεια απ' το μηδέν.

Ευχαριστώ 

Screenshot_2022-10-22-20-02-56-910_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Για να στήσεις ένα φυτεμενο ενυδρείο σαν αυτά που δείχνεις… υψηλών απαιτήσεων είναι απαραίτητο να διαβάσεις αυτό… θα σε βοηθήσει πολύ… και μετά μπορείς να ρωτήσεις και να βοηθηθείς από το φόρουμ σε όλα… αλλά είναι απαραίτητο για να μπορέσεις και σύ να καταλήξεις τι θέλεις να κανείς.. και άρα τι μπατζετ χρειάζεται… για παράδειγμα με φυτά όπως το Cuba θα χρειαστείς καλό φωτιστικό, και οπωσδήποτε σύστημα co2…

Link to comment
Share on other sites

https://tropica.com/en/inspiration/

 

Δες εδώ για ιδέες και διάβασε για το κάθε ενυδρείο το "τι" και "πώς" της κατασκευής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτό που λέει ο Παρασκευάς.. μπορεί να σε βοηθήσει πολύ το κανάλι green aqua στο YouTube…και για ιδέες και για στρώσιμο, συντήρηση, εξοπλισμό κτλ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bianco said:

Για τα φυτά θα ήθελα βοήθεια για το τι να βάλω,σιγουρα κάτι που να αντέχουν λάθη. κατω το θέλω όλο πράσινο στιλ γρασίδι.επισης δεν ξέρω τι χώμα και υπόστρωμα να πάρω και πόσο θα χρειαστώ για το ενυδρείο.

Και κάτι τέτοιο ας πούμε.

Ξανά λέω πως δεν έχω ιδέα γενικά με το στρώσιμο ενυδρείου και θέλω βοήθεια απ' το μηδέν.

Ευχαριστώ 

Screenshot_2022-10-22-20-02-56-910_com.android.chrome.jpgπηγες και στο ισως πιο απαιτητικο και δυσκολο γρασίδι παναθεμα σε.

Λοιπόν. καταρχάς διαβασε τα εισαγωγικα αρθρα του φόρουμ να κατατοπιστείς.

Μιας και εισαι νεος δεν θα σου προτινα να πας στα λεγόμενα high tech φυτεμένα. Μπορείς να πετύχεις πολυ καλό αποτέλεσμα επιλέγοντας πιο "ασφαλή" ευκολα φυτά.  

Πχ για γρασίδι να προσανατολιστείς σε φυτά όπως https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Eleocharisacicularis(133ST)/19790, https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Helanthiumtenellum'Green'/4757

https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Cryptocoryneparva(106)/4558

Το ενυδρείο σου ειναι μεγάλο για φυτεμένο αλλά όχι απαγορευτικό. 

 

το dry start ειναι σχεδόν μονοδρομος για τοσο γρασιδι. Μην το φοβάσαι δεν ειναι δυσκολη διαδικασια.

 

Για τα φώτα υπάρχουν diy λυσεις αρκετά φτηνές μιας και το μήκος σου ειναι μεγαλούτσικο για τα περισσότερα ετοιμα. Οι κοντρες που φαίνονται ειναι γυάλινες ή πλαστικές;

 

Το καπακι δεν ειναι απαραίτητο, μπορείς και να κρεμάσεις το φωτιστικό.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος bianco έγραψε:

Για τα φυτά θα ήθελα βοήθεια για το τι να βάλω,σιγουρα κάτι που να αντέχουν λάθη. κατω το θέλω όλο πράσινο στιλ γρασίδι.επισης δεν ξέρω τι χώμα και υπόστρωμα να πάρω και πόσο θα χρειαστώ για το ενυδρείο.

Και κάτι τέτοιο ας πούμε.

Ξανά λέω πως δεν έχω ιδέα γενικά με το στρώσιμο ενυδρείου και θέλω βοήθεια απ' το μηδέν.

Ευχαριστώ 

Screenshot_2022-10-22-20-02-56-910_com.android.chrome.jpg

Λιγο δυσκολο φυτακι, ειδικα για αρχαριο..... και για 400λ..... Με το πως θα γινει η διαχυση CO2 πρεπει να αποφασισεις..... Θελεις σιγουρα μπουκαλα 5λ και co2 reactor....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...