Jump to content

SOSSSSSSS… Νέα χελώνα!


Recommended Posts

Πήρα σήμερα ένα νέο χελωνακι και το έβαλα με αυτό που είχα ήδη.. 

το καινούργιο είναι μεγαλύτερο σε ηλικία όπως φαίνεται και από το μέγεθος! Στο καινούργιο χελωνακι παρατήρησα καποια πράγματα που με προβλημάτισαν…

1ο είναι το ότι από την κάτω μεριά στο καβούκι του είναι πολύ μαλακό και μάλιστα πολύ πιο μαλακό από ότι στο μικρό χελωνακι που έχω ηδη

2ο δεν έχει την διάθεση να βρει το φαγητό που ρίχνω μέσα στο ενυδρείο.. μόνο όταν το στριμώχνω στην άκρη της γυάλας και πάω το φαγητό μπροστά του το τρώει κι αυτό παλι με το ζορι(να έχει φάει μόνο 2 γαρίδες συνολικά και έβαλα πάνω την πολυβιταμίνη στις γαρίδες γιατί δεν ξέρω σε τι κατάσταση το είχαν στο πετ σοπ)

3ο που το είδα τελευταίο είναι ότι στον λαιμό και στα πόδια έχει κατι ασπράδια κάπως σαν μπιμπικακια(δεν είναι πολλά αλλά  υπάρχουν… τι να κάνω για όλα αυτά…? Έχω αγχωθεί παρα πολυ… να το βάλω μήπως σε άλλο ενυδρείο χωριστά από το άλλο το μικρό?

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Χουλιαράς
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Χουλιαράς έγραψε:

Πήρα σήμερα ένα νέο χελωνακι και το έβαλα με αυτό που είχα ήδη.. 

το καινούργιο είναι μεγαλύτερο σε ηλικία όπως φαίνεται και από το μέγεθος! Στο καινούργιο χελωνακι παρατήρησα καποια πράγματα που με προβλημάτισαν…

1ο είναι το ότι από την κάτω μεριά στο καβούκι του είναι πολύ μαλακό και μάλιστα πολύ πιο μαλακό από ότι στο μικρό χελωνακι που έχω ηδη

2ο δεν έχει την διάθεση να βρει το φαγητό που ρίχνω μέσα στο ενυδρείο.. μόνο όταν το στριμώχνω στην άκρη της γυάλας και πάω το φαγητό μπροστά του το τρώει κι αυτό παλι με το ζορι(να έχει φάει μόνο 2 γαρίδες συνολικά και έβαλα πάνω την πολυβιταμίνη στις γαρίδες γιατί δεν ξέρω σε τι κατάσταση το είχαν στο πετ σοπ)

3ο που το είδα τελευταίο είναι ότι στον λαιμό και στα πόδια έχει κατι ασπράδια κάπως σαν μπιμπικακια(δεν είναι πολλά αλλά  υπάρχουν… τι να κάνω για όλα αυτά…? Έχω αγχωθεί παρα πολυ… να το βάλω μήπως σε άλλο ενυδρείο χωριστά από το άλλο το μικρό?

Εμένα μου φαίνεται οτι έχει ξεκινήσει η διαδικασία της σήψης.

σε τι χώρο κρατάς τα χελωνάκια σου ? 

Για να λες οτι είχες απο πριν χελωνάκι φαντάζομαι οτι τα έχεις έτσι όπως πρέπει. (φίλτρο, λάμπες)?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Χουλιαράς έγραψε:

Πήρα σήμερα ένα νέο χελωνακι και το έβαλα με αυτό που είχα ήδη.. 

το καινούργιο είναι μεγαλύτερο σε ηλικία όπως φαίνεται και από το μέγεθος! Στο καινούργιο χελωνακι παρατήρησα καποια πράγματα που με προβλημάτισαν…

1ο είναι το ότι από την κάτω μεριά στο καβούκι του είναι πολύ μαλακό και μάλιστα πολύ πιο μαλακό από ότι στο μικρό χελωνακι που έχω ηδη

2ο δεν έχει την διάθεση να βρει το φαγητό που ρίχνω μέσα στο ενυδρείο.. μόνο όταν το στριμώχνω στην άκρη της γυάλας και πάω το φαγητό μπροστά του το τρώει κι αυτό παλι με το ζορι(να έχει φάει μόνο 2 γαρίδες συνολικά και έβαλα πάνω την πολυβιταμίνη στις γαρίδες γιατί δεν ξέρω σε τι κατάσταση το είχαν στο πετ σοπ)

3ο που το είδα τελευταίο είναι ότι στον λαιμό και στα πόδια έχει κατι ασπράδια κάπως σαν μπιμπικακια(δεν είναι πολλά αλλά  υπάρχουν… τι να κάνω για όλα αυτά…? Έχω αγχωθεί παρα πολυ… να το βάλω μήπως σε άλλο ενυδρείο χωριστά από το άλλο το μικρό?

Να το πας πισω στο πετ σοπ. Εχει μαλλον μυκητιαση και μπορει να εχει και βακτηριακη μολυνση.

Και δεν ταιζουμε τις χελωνες με "γαριδακια", δεν ειναι καλη τροφη. Αν δεν σου αρεσει το διαβασμα

https://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-χελωνάκια/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113260-οδηγός-διατροφής-νεροχελώνας/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113842-ασθένειες-νεροχελώνες/

δες τα βιντεο -

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2022 at 11:11 ΠΜ, το μέλος manosmili έγραψε:

Εμένα μου φαίνεται οτι έχει ξεκινήσει η διαδικασία της σήψης.

σε τι χώρο κρατάς τα χελωνάκια σου ? 

Για να λες οτι είχες απο πριν χελωνάκι φαντάζομαι οτι τα έχεις έτσι όπως πρέπει. (φίλτρο, λάμπες)?

Εννοείται, σε γυάλα τα έχω, με φίλτρο, λάμπα κανονικά και θερμοστάτη για το νερό, έχω και βραχακι που χωράνε άνετα και οι δυο να ανέβουν, τελικά το πήγα πίσω στο pet shop με βαριά καρδιά μιας και δυστυχώς οικονομικά δεν υπάρχει αυτή την στιγμή η δυνατότητα να την πάω σε κτηνίατρο και να κάνω όλη την διαδικασία για να γίνει καλά…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2022 at 11:40 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Να το πας πισω στο πετ σοπ. Εχει μαλλον μυκητιαση και μπορει να εχει και βακτηριακη μολυνση.

Και δεν ταιζουμε τις χελωνες με "γαριδακια", δεν ειναι καλη τροφη. Αν δεν σου αρεσει το διαβασμα

https://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-χελωνάκια/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113260-οδηγός-διατροφής-νεροχελώνας/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113842-ασθένειες-νεροχελώνες/

δες τα βιντεο -

 

Μια από αυτές τις μέρες θα πάω να πάρω κι άλλες τροφές, στην αρχή μου είχαν πει ότι μόνο με τις γαρίδες είναι κομπλέ αλλα έχει μερικές μέρες που έψαξα περισσότερο και είδα ότι οι γαρίδες είναι ότι χειρότερο και περιμένω να πληρωθώ για να τους πάρω κι άλλες τροφές και μετά να δινω γαρίδες μια φορά την εβδομάδα σαν σνακ όπως διάβασα! Θα τα δω τα λινκ κι ευχαριστώ για την βοήθεια! Τελικά το πήγα πίσω στο pet shop γιατί είχα φρικάρει και πήρα ένα άλλο που έκατσα και το παρατήρησα πρώτα εξονυχιστικά πριν το πάρω! Ευχαριστώ και παλι για την βοήθεια! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Χουλιαράς έγραψε:

Εννοείται, σε γυάλα τα έχω, με φίλτρο, λάμπα κανονικά και θερμοστάτη για το νερό, έχω και βραχακι που χωράνε άνετα και οι δυο να ανέβουν, τελικά το πήγα πίσω στο pet shop με βαριά καρδιά μιας και δυστυχώς οικονομικά δεν υπάρχει αυτή την στιγμή η δυνατότητα να την πάω σε κτηνίατρο και να κάνω όλη την διαδικασία για να γίνει καλά…

Οι λάμπες που θέλουν οι χελώνες είναι μια uva και μια uvb. όχι απλές λάμπες 

Κοστίζει αρκετά μια απο αυτές. 

Διάβασε κάποια πράγματα για τις χελώνες και σιγά σιγά θα μαζέψεις να το αγοράσεις όλα. Ένα την φορά ! 

Επίσης άποψη μου είναι οτι μία χελώνα φτάνει. Οι 2 έχουν διπλάσια έξοδα με τον καρό όσο μεγαλώνουν θα χρειαστείς πολύ χώρο και όχι μόνο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Επίσης άποψη μου είναι οτι μία χελώνα φτάνει.

Σιγουροτατα! και δεν ειναι μόνο θεμα χωρου, αλλά και επιθετικοτητας.... η πιο μεγαλη μπορει να δαγκωνει την πιο μικρη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...