Jump to content

Γέμισμα αδειασμα ενυδρείου .


Recommended Posts

 

Καθώς η προηγούμενη αλλαγή νερού ήταν ΚΟΛΑΣΗ σχεδιάζω αγορά υλικών για να είμαι οκ και θέλω την γνώμη σας .

Για το άδειασμα καθώς θεωρώ ότι είχε τρύπα η σκούπα βυθού που είχα θα αγοράσω μια sx-19 απο Misirli που πιστευω θα είμαι οκ .

Σαν λάστιχο λέω να πάω στα 19mm όχι στα 16 καθώς πιστεύω ότι θα ανεβάσει πίεση όταν τραβάει από την 16αρα σκούπα  :D   και σκευτικά αυτό .

https://www.fytopromitheytiki.gr/index.php/products/catalog/item/aitomato-potisma/95-lastiha/15055-lastiho-gf-beta-19-mm-%2834%27%27%29-25-m-7086?filters={%27manufacturer%27:%2761%27}

https://gfgarden.it/en/products/tubo-beta

Στο Site της εταιρίας γράφει anti algie που είναι κάτι που το θέλουμε :D στο κατάστημα λεει αντιβιοτικο υπόστρωμα που με τρόμαξε .

Ξέρει κανεις τπτ ?

Ο λόγος του ενισχυμένου λάστιχου είναι για να μην τσαλακώνει καθώς θα είμαι μόνος και θέλω όταν το φτιάξω να είναι όσο το δυνατόν Spill free  κατάσταση .

Για το γέμισμα αντλία και λαδίκα 75 λιτρων :) και η παρακάτω αντλία ,

https://misirlis-aquarium.gr/5090-%CE%91%CE%A1%CE%A7%CE%99%CE%9A%CE%97/5097-%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9--%CE%9A%CE%AE%CF%80%CE%BF%CF%82-/-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-/-%CE%A8%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-/-%CE%95%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%95%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-/-%CE%9A%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%95%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/8973-sunsun-chl-1500-antlia-enydreioy-1500l-h-8973.html

Εδώ σκέπτομαι αν τα 1500 L /h είναι πολλά αλλά θα εχω και σχεδόν 1.2 μ υψομετρικό έπιπλο + Rio 180 οπότε φοβάμαι την μικρότερη για άδειασμα θεωρώ ότι θα είναι Overkill για αυτό και θα δοκιμάσω Siphon όπως έγραψα ποιο πάνω .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Για το γέμισμα αντλία και λαδίκα 75 λιτρων :) και η παρακάτω αντλία ,

Η λαδίκα τι είναι? Βαρέλι?

Μετά γράφεις κάτι overkill και πιο πριν spill free και κάτι τέτοιο. Αν καταλάβουμε αυτά που γράφεις για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε θα πρέπει να τα γράφεις λίγο πιο απλά. Ένα απλό αλφαδολάστιχο να πάρεις σε 18mm ή 20mm μια χαρά είναι. Για αντλία στο βαρέλι αλλαγής νερού θα χρειαστείς 2500-3500 l/h 

Link to comment
Share on other sites

Overkill οτι παρα είναι μεγάλη υπόψην εχω Guppy μέσα φοβάμε μη τα κάνω σουπα .

Λαδικα τα κοκκινα βαρελια .

Spill free αν είναι δυνατόν να μη πέσει κατω ουτε σταγόνα 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να γίνουν σούπα τα γκάπι? Καθώς γεμίζεις εννοείς?

Να μην πέσει κάτω σταγόνα? Πού? Στις αλλαγές νερού στο πάτωμα?

Link to comment
Share on other sites

Καθώς γεμίζω ή αν για καποιο λόγο δεν καταφέρω να δουλεψω σωστά με το Siphon και την βάλω να αδειάσω νερό .

Ναι στο πάτωμα δε φαντάζεσε τι έγινε στην προηγούμενη αλαγή τρελάθικα εγώ που να υπήρχε γυναικα στο σπίτι :P το καλοκαιρι που έπεζαν τα ανηψια με νερομπιστολα δεν ειχε γινει ετσι :D .

 

PS Δεν ειχα προσεξη την one way στο siphon και ανοιξα βρυση για να γεμισω το σωληνα με νερο .... μπαμμμμμμ  και ας εσταζε σχεδον :D .

 

μετά λεκανιτσα λεκανιτσα (5L) μπανιο ενυδρειο (ΣΑΛΟΝΙ) .

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το θέσω πολύ απλά.

Ότι εξοπλισμό κ να πάρεις, όσο έμπειρος χομπιστας κ να είσαι, όσα χρόνια κ να κάνεις τη ρουτίνα της αλλαγής, όσο στην εξίσωση υπάρχει νερό, η στραβή μπορεί να γίνει 😅.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη το υπεραναλυεις. Ένα απλό λάστιχο κήπου μια χαρά κάνει για άδειασμα νερού. Είτε μέσω σκούπας βυθού, είτε χωρίς. Από το ενυδρείο κατευθείαν στο σιφωνι του μπαλκονιού και καθάρισες. 

Και για γεμισμα, μια όποιαδηποτε αντλια θα κάνει δουλειά, αν καλύπτεται το μανομετρικο. Εγώ έχω προσαρμόσει ένα μπαστούνι με spray bar στο τελείωμα για να σπάει λίγο η έντονη ροή.

Και μη ξεχνάς έναν από τους καλύτερους φίλους που έχει ένας χομπιστας για αυτές τις περιπτώσεις.

HVNHHDUOXB.thumb.jpg.a001ada839067d8a464f90a6ad99e3f7.jpg

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

 

Καθώς η προηγούμενη αλλαγή νερού ήταν ΚΟΛΑΣΗ σχεδιάζω αγορά υλικών για να είμαι οκ και θέλω την γνώμη σας .

Για το άδειασμα καθώς θεωρώ ότι είχε τρύπα η σκούπα βυθού που είχα θα αγοράσω μια sx-19 απο Misirli που πιστευω θα είμαι οκ .

Σαν λάστιχο λέω να πάω στα 19mm όχι στα 16 καθώς πιστεύω ότι θα ανεβάσει πίεση όταν τραβάει από την 16αρα σκούπα  :D   και σκευτικά αυτό .

https://www.fytopromitheytiki.gr/index.php/products/catalog/item/aitomato-potisma/95-lastiha/15055-lastiho-gf-beta-19-mm-%2834%27%27%29-25-m-7086?filters={%27manufacturer%27:%2761%27}

https://gfgarden.it/en/products/tubo-beta

Στο Site της εταιρίας γράφει anti algie που είναι κάτι που το θέλουμε :D στο κατάστημα λεει αντιβιοτικο υπόστρωμα που με τρόμαξε .

Ξέρει κανεις τπτ ?

Ο λόγος του ενισχυμένου λάστιχου είναι για να μην τσαλακώνει καθώς θα είμαι μόνος και θέλω όταν το φτιάξω να είναι όσο το δυνατόν Spill free  κατάσταση .

Για το γέμισμα αντλία και λαδίκα 75 λιτρων :) και η παρακάτω αντλία ,

https://misirlis-aquarium.gr/5090-%CE%91%CE%A1%CE%A7%CE%99%CE%9A%CE%97/5097-%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9--%CE%9A%CE%AE%CF%80%CE%BF%CF%82-/-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-/-%CE%A8%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-/-%CE%95%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%95%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-/-%CE%9A%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%95%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/8973-sunsun-chl-1500-antlia-enydreioy-1500l-h-8973.html

Εδώ σκέπτομαι αν τα 1500 L /h είναι πολλά αλλά θα εχω και σχεδόν 1.2 μ υψομετρικό έπιπλο + Rio 180 οπότε φοβάμαι την μικρότερη για άδειασμα θεωρώ ότι θα είναι Overkill για αυτό και θα δοκιμάσω Siphon όπως έγραψα ποιο πάνω .

Σε ενυδρεία με ενεργό υπόστρωμα δεν κανουμε σκουπα βυθού. Αλφαδολάστιχο οπως λένε τα παιδια. 

1,2μ μανομετρικο δεν θα σου σηκωσει το νερο να κανεις αλλαγη. θες μια αντλια με μανομετρικο 2+ μέτρα. στα δυο πιθανότατα να κατουράει. Αμ εχεις σκοπό να προετοιμαζεις το νερο στο βαρέλι για πανω απο 24ωρο καλο ειναι να παρεις μια πιο ακριβη που θα εχει χαμηλότερη καταναλωση για να την αφηνεις μεσα να γυρνάει το νερο.

16 minutes ago, Antonis K said:

Θα το θέσω πολύ απλά.

Ότι εξοπλισμό κ να πάρεις, όσο έμπειρος χομπιστας κ να είσαι, όσα χρόνια κ να κάνεις τη ρουτίνα της αλλαγής, όσο στην εξίσωση υπάρχει νερό, η στραβή μπορεί να γίνει 😅.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη το υπεραναλυεις. Ένα απλό λάστιχο κήπου μια χαρά κάνει για άδειασμα νερού. Είτε μέσω σκούπας βυθού, είτε χωρίς. Από το ενυδρείο κατευθείαν στο σιφωνι του μπαλκονιού και καθάρισες. 

Και για γεμισμα, μια όποιαδηποτε αντλια θα κάνει δουλειά, αν καλύπτεται το μανομετρικο. Εγώ έχω προσαρμόσει ένα μπαστούνι με spray bar στο τελείωμα για να σπάει λίγο η έντονη ροή.

Και μη ξεχνάς έναν από τους καλύτερους φίλους που έχει ένας χομπιστας για αυτές τις περιπτώσεις.

HVNHHDUOXB.thumb.jpg.a001ada839067d8a464f90a6ad99e3f7.jpg

Επισης και η γωνια στηριξης για πλυντήρια ειναι πολυ καλη.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Επισης και η γωνια στηριξης για πλυντήρια ειναι πολυ καλη.

100%

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2022 at 8:07 ΜΜ, το μέλος Jester έγραψε:

Σε ενυδρεία με ενεργό υπόστρωμα δεν κανουμε σκουπα βυθού. Αλφαδολάστιχο οπως λένε τα παιδια. 

1,2μ μανομετρικο δεν θα σου σηκωσει το νερο να κανεις αλλαγη. θες μια αντλια με μανομετρικο 2+ μέτρα. στα δυο πιθανότατα να κατουράει. Αμ εχεις σκοπό να προετοιμαζεις το νερο στο βαρέλι για πανω απο 24ωρο καλο ειναι να παρεις μια πιο ακριβη που θα εχει χαμηλότερη καταναλωση για να την αφηνεις μεσα να γυρνάει το νερο.

Επισης και η γωνια στηριξης για πλυντήρια ειναι πολυ καλη.

Δλδ όλη αυτή η "λάσπη" μαυρίλα σαν άμμο που έβγαλα ήταν ωφέλιμη / του υποστρώματος ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Δλδ όλη αυτή η "λάσπη" μαυρίλα σαν άμμο που έβγαλα ήταν ωφέλιμη / του υποστρώματος ?

Όταν κάνεις σκούπα βυθού θέλει προσοχή!!! μόνο όσο μπορείς τα περιττώματα,τροφές, φυτά σάπια 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Δλδ όλη αυτή η "λάσπη" μαυρίλα σαν άμμο που έβγαλα ήταν ωφέλιμη / του υποστρώματος ?

τα ενεργα υποστρωματα ειναι ουσιαστικά χώμα πλουσιο σε θρεπτικά (χοντρικά τωρα). Ναι αυτο που ρουφηξες ηταν στην πλειοψηφια του "χρησιμο". Βεβαια στην περιπτωση σου μιλαμε για 2 υποστρωματα ανακατεμενα με χαλικι και τις βρωμιες του προηγουμενου ιδιοκτητη (αν θυμαμαι καλα δισκοκουραδα). Κανονικα θα σου ελεγα να το καπαρεις (καλυψεις με 4-5 ποντους σκετο χαλικι) αλλα δεν ξερω αν θα ηταν σωστό στον ιδιαιτερο βυθο σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

δισκοκουραδα

:hysterical: Εκλαψα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

:hysterical: Εκλαψα!

Αλήθεια λέει συμφωνα με τα λεγόμενα του είχε δίσκους αλλά επρεπε για διαφορους λόγους να διαλησει το ενυδρείο !!!

Μάλιστα την ώρα που πήγα να στειλω pm οτι τελικά το αγόρασα είδα την απάντιση του ΜΗ το αγοράσεις !!! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Αλήθεια λέει συμφωνα με τα λεγόμενα του είχε δίσκους αλλά επρεπε για διαφορους λόγους να διαλησει το ενυδρείο !!!

Μάλιστα την ώρα που πήγα να στειλω pm οτι τελικά το αγόρασα είδα την απάντιση του ΜΗ το αγοράσεις !!! 

Μια χαρα ηταν η απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω , οτι σου αρεσουν οι δυσκολιες.... 🤣

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

:hysterical: Εκλαψα!

Γνωστά και ως κακαραντζίνια.

  • Thanks 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Το αλφαδολάστιχο το παίρνεις με το κιλό και θα σου βγει τσάμπα ενώ δεν τσακίζει κιόλας. 

 

Να μην σου πέσει ούτε σταγόνα είναι αδύνατον αλλά ο χαμός που έκανες με κουβάδες κτλ δεν θα υπάρχει. 

 

Για να μην έχεις ούτε σταγόνα κάτω η μόνη λύση ειναι να κάνεις σταθερή συνδεσμολογία με Τ και βανάκια στο φίλτρο και να γυρνάς την έξοδο στην αποχέτευση αντί για το ενυδρείο αλλά αυτό προϋποθέτει το λάστιχο για την αποχέτευση να ειναι μόνιμα συνδεδεμένο 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στο κατω κατω αν δεν σταξει δεν θα εχεις λογο να καθαρισεις τζαμια και να σφουγγαρισεις. 

Link to comment
Share on other sites

Πάω στο κινεζομαγαζο για να πάρω μερικούς συνδέσμους κτλ κτλ ώστε να δω τι χρειάζομαι γιατί στο κεφάλι δε μπορούσα να καταλάβω τι χρειάζομαι.

Βλέπω ένα λάστιχο 34€ τα 20 m λέω για να είναι τόσο ακριβό εδώ θα είναι το πολύ καλό...  Άλλη μια @_#&#@ αγορά χειρότερο από το πράσινο του κιλού που έχω στο μπαλκόνι. 

Βέβαια τι δουλειά μου θα την κάνω και σύντομα μόλις χαλάσουν δλδ  θα αλλάξω τούς συνδέσμους με μεταλλικούς gardena . Τώρα ξέρω τι θέλω !!! Αλλά ο ταχυσυνδεσμος με στοπ είναι σπουδαίο πράγμα , βρύση μπροστά το ακροφύσιο ανοίγω μόλις τρέξει βγάζω το ακροφύσιο κλείνω βρύση αφήνω συνδεμένο ταχυσυνδεσμος στη σκούπα κλατσ και είμαι έτοιμος!!! 🤩

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...