Jump to content

νεος με χρυσοψαρα


Recommended Posts

Αγορα χθες το σαββατο δυο ψαρακια και εχω ακετες αποριες τα ψαρια μου ειναι ενα shubunkin και ενα black moor ειναι μικρα ακομη 

1)καθε ποτε να τα ταιζω η τροφη που εχω ειναι η goldfish granules ;;

2) με ποση περιπου ποσοτητα απο την ιδια τροφη;

3)καλο ειναι να ειναι συγγεκριμενη ωρα ;;

4)Πχ  Αν τα ταιζω δυοφορες την μερα πρεπει να εχουν καποια αποσταση ωρας ή δεν υπαρχει θεμα;

5) σημερα τα ταισα και δεν τα τρωνε εχει μείνει  πανω και δεν την κανουν τιποτα μηπως επρεπε να κανω κατι στην τροφη ή απλα θα την φανε πολυ αργα και να μην ανοισηχω;

6)αυτη η ερωτηση δεν εχει σχεση με την τροφη αλλα με τον καθαρισμο του ενυδρειου το ενυδρειο μου δεν εχει φιλτρο δικο του και για αυτο πειρα ενα ιδικο το χρισημοποιησα στην αρχη με 3ml καθε ποτε να το ξανα χρισημοποιω οποτε αλλαζω(νερο καθε ποτε να αλλαζω;) ή πιο σπανια ;

7) επισης ποια ειναι η καλυτερη τρωφη αυτη που εχω ή οι νυφαδες  

8)πως να το καθαριζω

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Karambas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Να ήταν το μόνο σου πρόβλημα η τροφή θα το λύναμε στο δευτερόλεπτο. 

Τώρα το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις τα παρακάτω με πολύ προσοχή . 

Δώσε ιδιαίτερη σημασία στον κύκλο του αζώτου (στρώσιμο ενυδρείου) στα λίτρα και την φίλτρανση που χρειάζονται τα ψάρια σου .

Στην θέση σου θα πήγαινα πίσω τα ψάρια και θα προσπαθούσα να κάνω μια καλή  αρχή.

Υγ . Βγάλε αμέσως την τροφή που δεν τρώνε από το ενυδρείο και κάνε μια αλλαγή της τάξης του 40% στο νερό σου .

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μηπως θα μπορουσατε να απαντησετε κα στα αλλα ερωτηματα

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ενυδρειο τα εχεις; Θες φιλτρο. Τι ειναι αυτο το ειδικο που εριξες 3 μλ;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Vasilis Karambas έγραψε:

Αγορα χθες το σαββατο δυο ψαρακια και εχω ακετες αποριες τα ψαρια μου ειναι ενα shubunkin και ενα black moor ειναι μικρα ακομη 

1)καθε ποτε να τα ταιζω η τροφη που εχω ειναι η goldfish granules ;;

2) με ποση περιπου ποσοτητα απο την ιδια τροφη;

3)καλο ειναι να ειναι συγγεκριμενη ωρα ;;

4)Πχ  Αν τα ταιζω δυοφορες την μερα πρεπει να εχουν καποια αποσταση ωρας ή δεν υπαρχει θεμα;

5) σημερα τα ταισα και δεν τα τρωνε εχει μείνει  πανω και δεν την κανουν τιποτα μηπως επρεπε να κανω κατι στην τροφη ή απλα θα την φανε πολυ αργα και να μην ανοισηχω;

6)αυτη η ερωτηση δεν εχει σχεση με την τροφη αλλα με τον καθαρισμο του ενυδρειου το ενυδρειο μου δεν εχει φιλτρο δικο του και για αυτο πειρα ενα ιδικο το χρισημοποιησα στην αρχη με 3ml καθε ποτε να το ξανα χρισημοποιω οποτε αλλαζω(νερο καθε ποτε να αλλαζω;) ή πιο σπανια ;

7) επισης ποια ειναι η καλυτερη τρωφη αυτη που εχω ή οι νυφαδες  

8)πως να το καθαριζω

Καλο θα ηταν αυτες τις ερωτησεις να ειχες κάνει πριν να παρεις τα ζωντανα.......

Τωρα .... αν δεν μπορεις να τα δωσεις πισω στο πετ σοπ, πρεπει να μας πεις τουλαχιστον αν πηρες νορμαλ ενυδρειο ή σου εδωσαν κανα βαζω 5-10λ , που κάνει μόνο για αγγουρακια τουρσι.....:(

Αν ναι..... τοτε μεχρι να πάρεις ενα κανονικο ενυδρειο τουλαχιστον 80 εκ μηκος με καλο φιλτρο κτλ κτλ, πρεπει να παρεις ενα μπουκαλακι με αντιχλωριο (πχ Seachem prime) και να κάνεις καθε μερα αλλαγη νερου 50% στο δοχειο (γυαλα?) , που εχεις τωρα. Aντιχλωριο βαζουμε στο νερο αλλαγης. Τα ψαρια σου επαθαν δηλητηριαση απο αμμωνια για αυτο και δεν τρωνε. Αν δεν θα κάνεις αλλαγη νερου άμεσα, τότε πααρα πολυ γρηγορα θα φυγουν  (διάβασε - θα ψοφησουν)....

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μην ταιζεις και καθολου, αν αυριο θα τα πας πισω στο καταστημα. Δεν θα παθουν τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Vasilis Karambas, εχεις ανοιξει 2 ιδια θεματα, τα εκανα ενα, να μην μπερδευουμε τους χομπιστες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω θα ακουλουθησω τς συμβουλες σας

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Σε τι ενυδρειο τα εχεις; Θες φιλτρο. Τι ειναι αυτο το ειδικο που εριξες 3 μλ;

 

 

αντιχλωρικο 15 λυτρα ειναι το ενυδρειο 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Vasilis Karambas said:

αντιχλωρικο 15 λυτρα ειναι το ενυδρειο 

οτι σου ειπε η Ναταλια

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντιχλωριο τι μαρκα ειναι?

Βρες ενα φιλτρο άμεσα.

βγαλε μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου . Εχει καπακι?

Ετοιμασε νερο για αλλαγη απο τωρα, πρεπει το νερο αλλαγης να παρει θερμοκρασια δωματιου (δηλ ιδια θερμοκρασια με νερο ενυδρειου).

Βαλε νερο απο την βρυση σε ενα μεγαλο ταπερ πχ και αφησε το για 4 -5 ωρες. Μετα ριξε μεσα αντιχλωριο για αυτα τα λιτρα (που αλλαζεις) και κάνε αλλαγη.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Vasilis Karambas έγραψε:

καθε ποτε να τα ταιζω η τροφη που εχω ειναι η goldfish granules ;;

Αν ειναι της Tetra, τότε απο 2 μπιλακια 2 φορες την ημερα για καθε ψαρακι (δηλ πρωι-βραδυ). Εξαρταται και το μεγεθος , που εχουν. Αν δεν τρωνε, βγαζεις την τροφη εξω απο το νερο και πετας (εννοειται).

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Αν ειναι της Tetra, τότε απο 2 μπιλακια 2 φορες την ημερα για καθε ψαρακι (δηλ πρωι-βραδυ). Εξαρταται και το μεγεθος , που εχουν. Αν δεν τρωνε, βγαζεις την τροφη εξω απο το νερο και πετας (εννοειται).

Einai sera

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Αντιχλωριο τι μαρκα ειναι?

Βρες ενα φιλτρο άμεσα.

βγαλε μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου . Εχει καπακι?

Ετοιμασε νερο για αλλαγη απο τωρα, πρεπει το νερο αλλαγης να παρει θερμοκρασια δωματιου (δηλ ιδια θερμοκρασια με νερο ενυδρειου).

Βαλε νερο απο την βρυση σε ενα μεγαλο ταπερ πχ και αφησε το για 4 -5 ωρες. Μετα ριξε μεσα αντιχλωριο για αυτα τα λιτρα (που αλλαζεις) και κάνε αλλαγη.

 

εχει καπακι το αντιχλωρικο ειναι επισης της sera

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Αντιχλωριο τι μαρκα ειναι?

Βρες ενα φιλτρο άμεσα.

βγαλε μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου . Εχει καπακι?

Ετοιμασε νερο για αλλαγη απο τωρα, πρεπει το νερο αλλαγης να παρει θερμοκρασια δωματιου (δηλ ιδια θερμοκρασια με νερο ενυδρειου).

Βαλε νερο απο την βρυση σε ενα μεγαλο ταπερ πχ και αφησε το για 4 -5 ωρες. Μετα ριξε μεσα αντιχλωριο για αυτα τα λιτρα (που αλλαζεις) και κάνε αλλαγη.

 

 

τα ψαρακια μου.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 15 τι φυλτρο να βαλω και τι φωτισμο το ενυδρειο μου σε φωτο απο κατω

τα ψαρακια μου.jpg

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

ξεκινα πηγαινοντας τα ψαρια πισω στο μαγαζι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-για-χρυσόψαρα/

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/114120-γενικά-περί-χρυσόψαρων/

 

 Καλημέρα  Βασίλη . Διάβασε  λίγο τα παραπάνω και θα καταλάβεις κάποια πραγματάκια 

Όπως λέει και ο συχομπηστας πήγαινε πίσω τα ψάρια για αρχή. Καλώς ήρθες στο Aquazone.gr. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Vasilis Karambas έγραψε:

εχει καπακι το αντιχλωρικο ειναι επισης της sera

Καπακι εννοουσα το ενυδρειο. Οκ.

Τα κοχυλια να φυγουν απο το ενυδρειο, κανουν το νερο πιο σκληρο , που δεν το θελουμε. Και το πλαστικο φυτο δεν προσφερει τιποτα.

Εκανες αλλαγη νερου?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις ερωτησεις, που εκανες στο καινουριο θεμα....(δεν χρειαζεται να ανοιγεις καινουριο θεμα με καθε νεα ερωτηση :))

εχω ενα 15 τι φυλτρο να βαλω και τι φωτισμο το ενυδρειο μου σε φωτο απο κατω -

Για το φως- αν το δωματιο ειναι φωτεινο, δεν χρειαζεται να βαλεις φωτιστικο τωρα. Το ενυδρειο αυτο ειναι ακαταλληλο για τα χρυσοψαρα γενικος για αυτο μην αγοραζεις τωρα κατι , που θα ειναι μετα στο ραφι.

Εχεις επιλογες για το φιλτρο -

αν θα βγαλεις το καπακι , βαλε ενα απ αυτα. Ειναι η πιο καλη επιλογη τωρα γιατι δεν πιανουν χώρο μεσα στο ενυδρειο και χώραει και βιολογικο υλικο μεσα.

https://www.bluefishaquariums.gr/filtra-kremasta/κρεμαστό-φίλτρο-ενυδρείου-amtra-niagara-190d.html

https://www.bluefishaquariums.gr/filtra-kremasta/κρεμαστό-φίλτρο-ενυδρείου-sun-sun-300l-hd.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Καπακι εννοουσα το ενυδρειο. Οκ.

Τα κοχυλια να φυγουν απο το ενυδρειο, κανουν το νερο πιο σκληρο , που δεν το θελουμε. Και το πλαστικο φυτο δεν προσφερει τιποτα.

Εκανες αλλαγη νερου?

 

εκανα αλλαγη 

ναι εχε καπακι το ενυδρειο 

εβγαλα τα κοχυλια και το φυτο τι φυτο να παρω τωρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πουν οι γνώστες γιατί εγώ αν και έχω ρίξει διάβασμα είμαι στα ίδια με εσένα  απλά καθώς διάβασα πρώτα / είχα χώρο αγόρασα μεγάλο μεταχειρισμένο .

Αν δεν είχες χρυσόψαρα αλλά οτιδήποτε δεν βλέπει τα φυτά ως Burger , θα σου έλεγα να το γεμίσεις με φυτά επιφανείας ώστε να συμπεριφέρεται ως μεγαλύτερο 😊 και κάθε ημέρα Stability !!!

Πάλι όμως ακόμα και το ένα χρυσόψαρο να κρατήσεις και να επιζήσει το στρώσιμο θα έχει μεγαλώσει μεχρι τότε και θα έχεις πάλι πρόβλημα .

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5107-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Ψάρια-and-Φυτά-Ενυδρείων-/-Φυτά-Ενυδρείου/6444-floating-mixφπ.html

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5102-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Τροφές-and-Χημικά-Ενυδρείων-/-Βελτιωτικά-Νερού-Ενυδρείου/5775-seachem-stability-250ml-000116012607.html

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης χωρίς να τα έχω δεί απο κοντά απλά κοιτόντας την αγγελία θα ήθελα να ηταν επάνω οταν εψαχνα εγώ αν αποφασίσης να πας για άλλο ενυδρείο δες εδώ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασίλη,

 

Όπως σου απάντησε και ο Taxiarchis το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για χρυσόψαρα.

Καλύτερα να τα δώσεις και να πάρεις ένα μονομάχο.Όσο για φίλτρο άν βάλεις μονομάχο ένα κρεμαστό θα είναι μιά χαρά.

 

Κάνε ένα κόπο και διάβασε τα άρθρα και για όποια απορία έχεις μήν διστάσεις να ρωτήσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...