Jump to content

νεος με χρυσοψαρα


Recommended Posts

Καλησπέρα Βασίλη.

 

Άν εννοείς με τα χρυσόψαρα, σχεδόν τίποτα μιάς και τρώνε τα περισσότερα φυτά. Ίσως κάποια Anubia ή/και Java Fern.

Άν πάς σε μονομάχο τότε μπορείς να βάλεις τα πάντα, ανάλογα με το φώς, λιπάσματα, κτλ που έχεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασίλη 

Τα 2 θέματα που άνοιξες ενώθηκαν σε ένα.

Καλό είναι να μην ανοίγεις καινούριο θέμα για κάθε ερώτηση σου, γιατί έτσι χάνονται οι προηγούμενες πληροφορίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Husky_Jim said:

Καλησπέρα Βασίλη,

 

Όπως σου απάντησε και ο Taxiarchis το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για χρυσόψαρα.

Καλύτερα να τα δώσεις και να πάρεις ένα μονομάχο.Όσο για φίλτρο άν βάλεις μονομάχο ένα κρεμαστό θα είναι μιά χαρά.

 

Κάνε ένα κόπο και διάβασε τα άρθρα και για όποια απορία έχεις μήν διστάσεις να ρωτήσεις

 

25 minutes ago, Husky_Jim said:

Καλησπέρα Βασίλη.

 

Άν εννοείς με τα χρυσόψαρα, σχεδόν τίποτα μιάς και τρώνε τα περισσότερα φυτά. Ίσως κάποια Anubia ή/και Java Fern.

Άν πάς σε μονομάχο τότε μπορείς να βάλεις τα πάντα, ανάλογα με το φώς, λιπάσματα, κτλ που έχεις.

 

 

9 minutes ago, Antonis K said:

Καλησπέρα Βασίλη 

Τα 2 θέματα που άνοιξες ενώθηκαν σε ένα.

Καλό είναι να μην ανοίγεις καινούριο θέμα για κάθε ερώτηση σου, γιατί έτσι χάνονται οι προηγούμενες πληροφορίες.

@Antonis K μεχρι να καταλαβω τι εκανες νομιζα πως χαζεψε ο @Husky_Jim

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Έχασα την μπάλα, ένα θέμα είναι ?

🤯😬🤣

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Επίσης χωρίς να τα έχω δεί απο κοντά απλά κοιτόντας την αγγελία θα ήθελα να ηταν επάνω οταν εψαχνα εγώ αν αποφασίσης να πας για άλλο ενυδρείο δες εδώ.

 

ευχαριστω θα το ψαξω 

 

Link to comment
Share on other sites

τι υλικα πχ ξηλο πλαστικο μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Vasilis Karambas έγραψε:

τι υλικα πχ ξηλο πλαστικο μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου

Βασίλη για ποιο ενυδρείο μιλάμε? Το 15 λίτρα? Έχεις αποφασίσει άλλο ψάρι να βάλεις εκεί? Το χρυσόψαρο το έδωσες πίσω? 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Βασίλη για ποιο ενυδρείο μιλάμε? Το 15 λίτρα? Έχεις αποφασίσει άλλο ψάρι να βάλεις εκεί? Το χρυσόψαρο το έδωσες πίσω? 

γενικα για το καινουργιο μου ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Vasilis Karambas έγραψε:

τι υλικα πχ ξηλο πλαστικο μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου

πετρες (μη ασβεστολιθικες - λαβα, dragon stone, χαλαζιακες πετρες)

ξυλο (ριζες) mopani, red wood ( με τα ψαρια, που πηρες, δεν θα βαλεις ξυλα- ριζες)

χαλικακι χαλαζιακο 1-3mm για βυθο

φυτα - διάβασε ποστ #27

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η καλητερη μαρκα τροφης για χρησοψαρα πχ της tetra της sera και ποιο ειδος pellet ή flakes

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Vasilis Karambas έγραψε:

ποια ειναι η καλητερη μαρκα τροφης για χρησοψαρα πχ της tetra της sera και ποιο ειδος pellet ή flakes

Της tetra καλες ειναι. Υπαρχουν παρα πολλες. Καλυτερα να μην ταιζεις μόνο μια τροφη, τα ψαρακια θελουν ποικιλια.

Εχεις διαβασει εδω-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχετε να μο πρωτεινεται καποια καλη βυθηζομενη

 

 

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Karambas
Link to comment
Share on other sites

https://www.petsupermarket.gr/vitalis-goldfish-pellets-1-5mm-s-260gr

 

Για εμένα η καλύτερη τροφή για χρυσόψαρα στην αγορά όσον αφορά τις βυθιζόμενες. Τη χρησιμοποιώ χρόνια για τα ψάρια μου. Με το ενυδρείο σου τελικά τι σκέφτεσαι να κάνεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να αγορασω ενα μεγαλιτερο ηδη ψαχνω εχω γραψει σε εναν κυριο στο φορουμ αλλα δεν μου εχει απαντησει εχεις να μου πρωτεινεις καποιο ενυδρειο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

https://www.petsupermarket.gr/vitalis-goldfish-pellets-1-5mm-s-260gr

 

Για εμένα η καλύτερη τροφή για χρυσόψαρα στην αγορά όσον αφορά τις βυθιζόμενες. Τη χρησιμοποιώ χρόνια για τα ψάρια μου. Με το ενυδρείο σου τελικά τι σκέφτεσαι να κάνεις?

εχω βρεικαι αυτες τις hikari https://www.hikari.info/gold/g_10_03.html https://www.hikari.info/gold/g_12.html ειναι καλες;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Vasilis Karambas έγραψε:

εχω βρεικαι αυτες τις hikari https://www.hikari.info/gold/g_10_03.html https://www.hikari.info/gold/g_12.html ειναι καλες;;

Νομίζω αν θυμάμαι καλά είναι ακριβότερες, μη βυθιζόμενες και σε μικρότερη συσκευασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σκευτομαι να ταισω τα ψαρακια λαχανικα ή καποιο φροτο αλλα δεν ξερω πως να τοκανω εχει καποιος καποια συμβολή

 

Link to comment
Share on other sites

εχω και μια ερωτηση που ισως ειναι λιγο χαζη αλλα θα την πω😃 τα ψαρια επιραζωνται απο την ακτινοβολιαυπολογιστη ή κινητου🖥️

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Vasilis Karambas έγραψε:

σκευτομαι να ταισω τα ψαρακια λαχανικα ή καποιο φροτο αλλα δεν ξερω πως να τοκανω εχει καποιος καποια συμβολή

 

 

πριν 8 ώρες, το μέλος Vasilis Karambas έγραψε:

εχω και μια ερωτηση που ισως ειναι λιγο χαζη αλλα θα την πω😃 τα ψαρια επιραζωνται απο την ακτινοβολιαυπολογιστη ή κινητου🖥️

Εύλογες (?) απορίες. 

Θα σε ρωτήσω όμως, αν έχεις προβεί στις απαραίτητες ενέργειες που σου επισήμαναν σε προηγούμενες απαντήσεις που έλαβες. Αγορά φίλτρου και μεγαλύτερου ενυδρείου δλδ.

Αν όχι, τότε το να ταΐσεις με λαχανικά δεν είναι καλή ιδέα γιατί θα επιβαρυνθει πολύ η ποιότητα του νερού και η ακτινοβολία που ρωτας, θα είναι το τελευταίο που ίσως επηρεάσει τα ψαράκια σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...