Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο


Recommended Posts

Γειά σας. Θέλω να μοιραστώ το πρώτο μου ενυδρείο μαζί σας.

Σκοπός είναι να μάθω τη λάθη έκανα μιας που είμαι νέος στο χόμπι.

Κάθε συμβουλή, κριτική είναι ευπρόσδεκτη.

https://www.youtube.com/watch?v=YgbHiDkq4Nw

Low tech, Low budget, No co2, Planted nano tank aquarium.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν να ξεκινησεις θα επρεπε λιγο να διαβασεις για τα υλικα, που θα βαλεις στο ενυδρειο.....:(

Αμμος-πουδρα δεν μπαινει πανω απο το θρεπτικο υποστρωμα....... :wacko:

υδροθειο και μεθανιο δεν ειναι οι φιλοι μας....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βαγγέλη.

Θεωρώ και εγώ λίγο ατυχή την επιλογή της λευκής άμμου. Πέρα από το ότι μπορεί να πετρωσει, είναι μαγνήτης για άλγη και κυανοβακτηριο. 

Πέρα από αυτό, αν θα προσθετα κάτι θα ήταν επιπλέον φυτά stem στο πίσω μέρος για να δώσω λίγο βάθος.

Πάντως είμαι περίεργος να δω πως θα εξελιχθεί. 

Κράτα μας ενήμερους. 

 

Btw ωραίο το βιντεάκι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

πριν να ξεκινησεις θα επρεπε λιγο να διαβασεις για τα υλικα, που θα βαλεις στο ενυδρειο.....:(

Αμμος-πουδρα δεν μπαινει πανω απο το θρεπτικο υποστρωμα....... :wacko:

υδροθειο και μεθανιο δεν ειναι οι φιλοι μας....

 

Ups. Πηγαίνοντας στο μαγαζί για αγορά είχα άλλο στο μυαλό μου να αγοράσω αλλά την τελευταία ώρα δεν το είχε και διάλεξα ένα μπεζ λεπτό χαλικάκι αλλά πάλι δεν το είχε. Έτσι πήρα αυτό. Εάν ξανά αγόραζα τώρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα που απέκτησα αυτή την εμπειρία 😕 Αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα πως δεν πάνε αυτά τα 2 μαζί. Δεν το είχα διαβάσει κάπου και εάν δεν μου το έλεγες δεν θα το μάθαινα. Ευχαριστώ ευχαριστώ. 

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Γεια σου Βαγγέλη.

Θεωρώ και εγώ λίγο ατυχή την επιλογή της λευκής άμμου. Πέρα από το ότι μπορεί να πετρωσει, είναι μαγνήτης για άλγη και κυανοβακτηριο. 

Πέρα από αυτό, αν θα προσθετα κάτι θα ήταν επιπλέον φυτά stem στο πίσω μέρος για να δώσω λίγο βάθος.

Πάντως είμαι περίεργος να δω πως θα εξελιχθεί. 

Κράτα μας ενήμερους. 

 

Btw ωραίο το βιντεάκι!

Σίγουρα και εγώ θέλω περισσότερα φυτά πίσω αλλά και μπροστά. Είδες την ατυχία μου. Όταν ξανά φύτεψα καλύτερα σήμερα κάποια είδα ότι είχε πετρώσει και μετά έβγαλε μια φυσαλίδα εκεί που το έβαλα. Για το combo που εντέλει πήρα δεν μου είπε τίποτα το μαγαζί. Μόνο ότι μπορεί να πρασινίσει λίγο η άσπρη άμμο. Όπως και να έχει θα κάνω update videos αφού μπήκα στο hobby. Μπορώ να κάνω κάποια διόρθωση τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος evangelos samprovalakis έγραψε:

Μπορώ να κάνω κάποια διόρθωση τώρα? 

Και βεβαια.... Να αρχισεις ολα απο την αρχη :(

Κατσε να δουμε  πως θα παει..... Παντα προλαβαινεις να πεταξεις το υποστρωμα.....

Δεν διάβασες αυτα?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Και βεβαια.... Να αρχισεις ολα απο την αρχη :(

Κατσε να δουμε  πως θα παει..... Παντα προλαβαινεις να πεταξεις το υποστρωμα.....

Δεν διάβασες αυτα?

 

 

Πολλές χρήσιμες πληροφορίες.Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Σαν να ειδα utricularia gibba στο ενυδρειο σου. 0:14-0:16 κατω αριστερα. Αν ειναι αυτο το φυτο, βλαλε το εξω προσεκτικα. Ειναι σαν κλωστες μακριες, που κοβονται ευκολα.

Μακαρι να κανω λαθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 2 ώρες, το μέλος evangelos samprovalakis έγραψε:

Δεν ήξερα οτι το λένε έτσι. Έχω ναι και πολύ

αλλά γιατί να το βγάλω?

αν και δεν είναι αλγη αλλά φυτό παρόλο αυτά συμπεριφέρεται κάπως σαν αλγη, δηλαδή αναπτύσσετε γρήγορα και μπερδεύεται με τα άλλα φυτά και μετά δύσκολα το ξέμπλεκης, γενικά χαλάει την αισθητική του ενυδρείου και σε κάποιες περιπτώσεις και τα φυτά.

Αν όμως εσένα σε αρέσει τότε δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα, γούστα είναι αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...