Jump to content

Γόνοι guppies


Artemis Doukaki

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέα στο χόμπι και θα ήθελα τις εμπειρίες σας, έχω διαβάσει πολλά σε διάφορα φόρουμ κι έχω μπερδευτεί πολύ. Έχω ένα ενυδρείο 400 λίτρων, έχω μέσα 3 guppies  2 θηλυκές (η μία ξεκίνησε να γεννάει η άλλη σε λίγες μέρες) 1 αρσενικό, 4 Molly balloons και 4 Tetra colour. Έχω εντοπίσει δύο μικρά guppies και δεν ξέρω αν πρέπει να βγάλω τη θηλυκιά και να τη βάλω μόνη της να γεννήσει, άλλοι λένε ναι άλλοι όχι, τα φώτα σας παρακαλώ ☺️

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες! Το ενυδρείο είναι φυτεμένο; Έχει κρυψώνες ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Προσωπικά θα τις άφηνα να γεννήσουν μέσα. Εχεις αρκετά μεγάλο ενυδρείο που σημαίνει ότι πολλά μικρά έχουν πιθανότητες να επιβιώσουν εφ'όσον υπάρχουν κάποιες στοιχειώδης κρυψώνες διαφορετικά αν μείνουν εντελώς εκτεθειμένα κάποια στιγμή θα συναντηθούν με κάποιο άλλο ψάρι και μαμ. Αν είναι να βγάλεις κάποιο θηλυκό πάντως καλύτερα βγάλε αυτήν που δεν έχει ξεκινήσει να γεννάει ακόμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Καλωσήρθες! Το ενυδρείο είναι φυτεμένο; Έχει κρυψώνες ;

Ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω βάλει ακόμα φυτά αλλά έχει πολλές μεγάλες πέτρες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Προσωπικά θα τις άφηνα να γεννήσουν μέσα. Εχεις αρκετά μεγάλο ενυδρείο που σημαίνει ότι πολλά μικρά έχουν πιθανότητες να επιβιώσουν εφ'όσον υπάρχουν κάποιες στοιχειώδης κρυψώνες διαφορετικά αν μείνουν εντελώς εκτεθειμένα κάποια στιγμή θα συναντηθούν με κάποιο άλλο ψάρι και μαμ. Αν είναι να βγάλεις κάποιο θηλυκό πάντως καλύτερα βγάλε αυτήν που δεν έχει ξεκινήσει να γεννάει ακόμα. 

Το ένα είναι μαύρο και το άλλο γκρι (τα μωρά) λοιπόν το γκρι κόβει βόλτες μαζί με τα Molly balloons  στον πάτο το μαύρο κρύβεται αλλά μάλλον επειδή είναι πιο μικρό από το γκρι. 

Link to comment
Share on other sites

Ποσό καιρό τρέχει το ενυδρείο; Μπορείς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες με βάση τη φόρμα παρουσίασης;
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοινωνικό ενυδρείο 400 λίτρων, το έχω έναν μήνα. Ψάρια: guppies 2 θηλυκές 1 αρσενικό (πρέπει να πάρω άλλη μια), Molly balloons 3 θηλυκές 1 αρσενικό, 4 Tetra colour αγνώστου φύλλου, φυτά δεν έχω βάλει ακόμα εκτός από το πλαστικό που έχει μέσα, πέτρες: 3 πάρα πολύ μεγάλες, 3 μεσαίου μεγέθους και 3 μικρές, βυθός: μαύρη άμμος (αυτή μου έδωσε ο άνθρωπος που το είχε δεν ξέρω αν είναι σωστή ή όχι), φόντο: έχει βάψει την πίσω μεριά του ενυδρείου μαύρη θέλω να την ξεβαψω και να βάλω αυτοκόλλητο του βυθού της θάλασσας, φωτισμός: έχει μία λάμπα την οποία πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξω και να πάρω μεγαλύτερη, προς το παρόν έχω ένα επιδαπέδιο φωτιστικό δίπλα και τα ανάβω ταυτόχρονα για να έχουν φως και μου είπαν 10-12 ώρες ο φωτισμός. Φιλτρανση: 24ωρη δεν ξέρω πώς λέγεται το σύστημα του ενυδρείου αλλά το νερό ανακυκλώνεται συνεχώς μέσω ενός σωλήνα κατεβαίνει στην κάτω γυάλα όπου φιλτράρεται και ανεβαίνει πάνω. Θερμοκρασία: 26 βαθμούς σταθερά, η λίπανση δεν ξέρω τί είναι πάντως βάζω βακτήρια μια φορά την εβδομάδα. Τώρα ph και μετρήσεις τα κάνει ο σύζυγος και δεν γνωρίζω. Τροφή: 4 φορές ημερησίως δίνω δύο διαφορετικές.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Artemis Doukaki έγραψε:

Το ένα είναι μαύρο και το άλλο γκρι (τα μωρά) λοιπόν το γκρι κόβει βόλτες μαζί με τα Molly balloons  στον πάτο το μαύρο κρύβεται αλλά μάλλον επειδή είναι πιο μικρό από το γκρι. 

Βλέποντας και το ενυδρείο σου πιστεύω είναι πολύ καλά από άποψη κρυψώνων. Καλύτερα να τις αφήσεις μέσα. Να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται μικρό για 400 λίτρα αλλά μπορεί να είναι μεγάλες οι πέτρες και να μπερδεύει το μάτι. Πάντως φύτεψε το με πολλά φυτά θα δείξει πολύ περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Βλέποντας και το ενυδρείο σου πιστεύω είναι πολύ καλά από άποψη κρυψώνων. Καλύτερα να τις αφήσεις μέσα. Να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται μικρό για 400 λίτρα αλλά μπορεί να είναι μεγάλες οι πέτρες και να μπερδεύει το μάτι. Πάντως φύτεψε το με πολλά φυτά θα δείξει πολύ περισσότερο. 

Οι 3 πέτρες είναι τεράστιες και ασήκωτες, τα φυτά πρέπει να τα φυτέψω στην άμμο; Νομίζω ότι είναι πολύ λίγη για να μπορέσω να φυτέψω. Πειράζει που είναι μαύρη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Artemis Doukaki έγραψε:

Οι 3 πέτρες είναι τεράστιες και ασήκωτες, τα φυτά πρέπει να τα φυτέψω στην άμμο; Νομίζω ότι είναι πολύ λίγη για να μπορέσω να φυτέψω. Πειράζει που είναι μαύρη;

Yπάρχουν φυτά που μπορούν να μπουν και πάνω στις πέτρες η και να φυτευτούν. Δεν ξέρω αν τις πήρες κατά τύχη αλλά οι πέτρες που έχεις λέγονται φεγγαρόπετρες και οι εσοχές που έχουν είναι ότι πρέπει για πολλά φυτά που μπορούν να μπουν εκεί.

Αν και αμφιλεγόμενο θέμα αλλά δική μου άποψη είναι ότι η άμμος γενικά δεν πολυ ενδείκνυται για φυτεμένο λόγως της μικρής της κοκκομετρίας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να φυτέψεις. Σε συμφέρει κιόλας η άμμος διότι ένα υπόστρωμα για φυτά θα σου εκτίναζε τον προυπολογισμό του ενυδρείου στο θεό... Το ύψος μια χαρά μου φαίνεται και όχι δεν πειράζει που είναι μαύρη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Yπάρχουν φυτά που μπορούν να μπουν και πάνω στις πέτρες η και να φυτευτούν. Δεν ξέρω αν τις πήρες κατά τύχη αλλά οι πέτρες που έχεις λέγονται φεγγαρόπετρες και οι εσοχές που έχουν είναι ότι πρέπει για πολλά φυτά που μπορούν να μπουν εκεί.

Αν και αμφιλεγόμενο θέμα αλλά δική μου άποψη είναι ότι η άμμος γενικά δεν πολυ ενδείκνυται για φυτεμένο λόγως της μικρής της κοκκομετρίας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να φυτέψεις. Σε συμφέρει κιόλας η άμμος διότι ένα υπόστρωμα για φυτά θα σου εκτίναζε τον προυπολογισμό του ενυδρείου στο θεό... Το ύψος μια χαρά μου φαίνεται και όχι δεν πειράζει που είναι μαύρη.

Το ενυδρείο μας το χάρισε ένας κύριος και τα είχε όλα, εγώ πήρα μόνο τα φάρμακα και τα ψάρια. Για τους γόνους τώρα έχω διαβάσει πολλά για τη διατροφή σκόρδο, κρόκο κλπ. Ισχύει; Να τους δώσω ή να τους αφήσω ως έχουν με τις τροφές από το πετ; Βρήκα ένα πετ που με έχει βοηθήσει πολύ το παλικάρι εκεί αλλά επειδή όπως προείπα την πάτησα με το πρώτο δυσκολεύομαι να τον εμπιστευτώ 100%, αν και τα δικά του ψάρια ήταν πολύ καλύτερα σε σχέση με του πρώτου 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για μεγάλωμα γκάπυ δεν γνωρίζω. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι μεγαλώνουν αρκετά γρήγορα και δεν αργούν να φάνε ότι τροφή τρώνε και τα ενήλικα. Μπορείς να ψάξεις και στην ενότητα "Ζωοτόκα" για περισσότερες πληροφορίες.

Πέρα από τα ψάρια όμως θα πρέπει να κοιτάξεις λίγο και το ενυδρείο σου εννοώντας ότι θα πρέπει να πάρεις κάποιες μετρήσεις σε αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά κοινώς κύκλος του αζώτου. Αν το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο δηλαδή δεν υπάρχει ο κύκλος του αζώτου τότε το περιβάλλον για τα ψάρια είναι επικίνδυνο και είναι αρχή για πολλά στραβά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Δυστυχώς για μεγάλωμα γκάπυ δεν γνωρίζω. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι μεγαλώνουν αρκετά γρήγορα και δεν αργούν να φάνε ότι τροφή τρώνε και τα ενήλικα. Μπορείς να ψάξεις και στην ενότητα "Ζωοτόκα" για περισσότερες πληροφορίες.

Πέρα από τα ψάρια όμως θα πρέπει να κοιτάξεις λίγο και το ενυδρείο σου εννοώντας ότι θα πρέπει να πάρεις κάποιες μετρήσεις σε αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά κοινώς κύκλος του αζώτου. Αν το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο δηλαδή δεν υπάρχει ο κύκλος του αζώτου τότε το περιβάλλον για τα ψάρια είναι επικίνδυνο και είναι αρχή για πολλά στραβά...

Μου είπε το παλικάρι στο δεύτερο πετ ότι πρέπει να βάζω μια φορά την εβδομάδα βακτήρια και αλλαγή νερού κάθε μήνα επειδή έχω λίγα ψάρια ακόμα, οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές μέχρι στιγμής και το νερό ανανεώνεται συνεχώς 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτά… θα σε βοηθήσουν πολύ!!! Και εδώ είμαστε για τις απορίες…

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά μην τα φοβάσαι, ξέρουν να προφυλαχθούν κ να βρουν φαγητό. Σε λίγους μήνες θα έχεις γεμίσει γκαπακια.

 

Κάποια στιγμή καλό είναι να γράψεις τις βασικές πληροφορίες για το ενυδρείο σου, για να μπορείς να πάρεις πιο στοχευμένη βοήθεια. Διαστάσεις του ενυδρείου, μοντέλο φίλτρου, βιολογικό υλικό που έχεις μέσα, ποια τεστ χρησιμοποιείς για τις μετρήσεις νερού, τιμές που έχεις, είναι πολύ βασικά για να  πάρεις βοήθεια και να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα στο μέλλον :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Διάβασε αυτά… θα σε βοηθήσουν πολύ!!! Και εδώ είμαστε για τις απορίες…

 

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Τα μικρά μην τα φοβάσαι, ξέρουν να προφυλαχθούν κ να βρουν φαγητό. Σε λίγους μήνες θα έχεις γεμίσει γκαπακια.

 

Κάποια στιγμή καλό είναι να γράψεις τις βασικές πληροφορίες για το ενυδρείο σου, για να μπορείς να πάρεις πιο στοχευμένη βοήθεια. Διαστάσεις του ενυδρείου, μοντέλο φίλτρου, βιολογικό υλικό που έχεις μέσα, ποια τεστ χρησιμοποιείς για τις μετρήσεις νερού, τιμές που έχεις, είναι πολύ βασικά για να  πάρεις βοήθεια και να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα στο μέλλον :)

Πρέπει να έρθει ο σύζυγος για να μπορέσω να τα γράψω εκείνος ασχολείται με αυτά και ταξιδεύει τώρα (πολεμικό Ναυτικό) όσο για τα μωρά μάλλον τα φάγανε γιατί δεν τα βρίσκω πουθενά από εχθές το πρωί 😭😭

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην ανησυχείς για τις γέννες στα γκαπυ… θα γεμίσει με μικρά το ενυδρείο και δεν θα ξερεις τι να τα κανείς!!!🙂

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Καλά μην ανησυχείς για τις γέννες στα γκαπυ… θα γεμίσει με μικρά το ενυδρείο και δεν θα ξερεις τι να τα κανείς!!!🙂

Το ένα το βρήκα, μήπως γνωρίζεις να μου πεις γιατί το ένα είναι πιο μεγάλο από το άλλο; Και η δεύτερη που έχω είναι να γεννήσει σε περίπου δύο εβδομάδες 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα..ίσως να το φάγανε αλλά ίσως και να κρύβεται καλά γενικά να ξέρεις τα νεογέννητα είναι εξαιρετικά γρήγορα, τα δικά μου ας πούμε τα βρίσκω είτε ανάμεσα στα φυτά είτε πίσω απο τα φυτά πολύ χαμηλά στο βυθό.. και όπως εμφανίζονται σε κλάσματα τα ξαναχάνω...θα σου πρότεινα να βάλεις οσο πιο άμεσα μπορείς καμια ανουμπια ας πούμε που μπορείς να την βάλεις σε κάποια εσοχή πετρας διότι δεν φυτεύεται και θα μπορούσες να βάλεις και κερατόφυλλο που επίσης δεν φυτεύεται αλλα το αφήνεις να επιπλέει στην επιφάνεια του ενυδρείου και προσφέρει και κρυψώνα στα μικρά..πάντως όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στα άρθα περί στρωσίματος ενυδρείου, στα προφίλ των ψαριών κλπ και όποτε μπορέσεις να μας κάνεις μια κανονική παρουσίαση του ενυδρείου σου για να βοηθηθείς περισσότερο..

 

 Υ.Γ: Βγάλε το πλαστικό φυτό απο μέσα δεν προσφέρει τίποτα απολύτως και φιλικά μιλώντας μείνει μακριά απο συνθετικές αηδίες μέσα στο ενυδρείο🙂🙂

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kid4ever έγραψε:

Καλησπέρα και απο μένα..ίσως να το φάγανε αλλά ίσως και να κρύβεται καλά γενικά να ξέρεις τα νεογέννητα είναι εξαιρετικά γρήγορα, τα δικά μου ας πούμε τα βρίσκω είτε ανάμεσα στα φυτά είτε πίσω απο τα φυτά πολύ χαμηλά στο βυθό.. και όπως εμφανίζονται σε κλάσματα τα ξαναχάνω...θα σου πρότεινα να βάλεις οσο πιο άμεσα μπορείς καμια ανουμπια ας πούμε που μπορείς να την βάλεις σε κάποια εσοχή πετρας διότι δεν φυτεύεται και θα μπορούσες να βάλεις και κερατόφυλλο που επίσης δεν φυτεύεται αλλα το αφήνεις να επιπλέει στην επιφάνεια του ενυδρείου και προσφέρει και κρυψώνα στα μικρά..πάντως όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στα άρθα περί στρωσίματος ενυδρείου, στα προφίλ των ψαριών κλπ και όποτε μπορέσεις να μας κάνεις μια κανονική παρουσίαση του ενυδρείου σου για να βοηθηθείς περισσότερο..

 

 Υ.Γ: Βγάλε το πλαστικό φυτό απο μέσα δεν προσφέρει τίποτα απολύτως και φιλικά μιλώντας μείνει μακριά απο συνθετικές αηδίες μέσα στο ενυδρείο🙂🙂

Σε ευχαριστώ πολύ, το πλαστικό το είχε και το άφησα δεν ήξερα ότι δεν κάνει. Λογικά μέχρι την επόμενη εβδομάδα θα έχω κάνει και πλήρη παρουσίαση ☺️

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2022 at 6:39 ΜΜ, το μέλος Artemis Doukaki έγραψε:

Για τους γόνους τώρα έχω διαβάσει πολλά για τη διατροφή σκόρδο, κρόκο κλπ. Ισχύει;

Για κροκο ισχυει, αλλα πια υπαρχουν πααρα πολλες τροφες για γονο, που ειναι πολυ πιο καλες απ οτι κροκος αυγου. Τα μικρα γκαπακια απο μικρα μπορουν να φανε τριμμενα στα δαχτυλα flakes, που τρωνε τα μεγαλα.

Φεγγαροπετρα ειναι ασβεστολιθικο πετρωμα και θα ανεβασει την σκληροτητα νερου στο ενυδρειο. Ο χομπιστας , που ειχε αυτο το ενυδρειο μαλλον κιχλιδες αφρικης ειχε εκει.

Προσωπικα δεν μ αρεσουν τα νταμαρια... Μπορεις να φτιαξεις κατι πολυ πιο ομορφο.

https://www.google.com/search?q=best+aquascape+aquarium&tbm=isch&chips=q:best+aquascape+aquarium,online_chips:aquascaping+competition:0voF-rnzXVI%3D&hl=el&sa=X&ved=2ahUKEwjavqWPufT7AhXkiP0HHZ7wBPcQ4lYoD3oECAEQQQ&biw=1515&bih=692

https://aquascapinglove.com/learn-aquascaping/aquascaping-styles/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...