Jump to content

Κατασκευή ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα μια βοήθεια στην κατασκευή ενυδρείου που θέλω να κάνω είναι λίγο περίεργο το μέρος όποτε και η κατασκευή είναι περίεργη έχω βάλει φωτό 

1) θα ήθελα να μου πείτε άμα το 80 ύψος είναι πολύ ;; 
2) τι λάμπα να βάλω νομίζω ότι μόνο εξωτερική μπορώ να βάλω λόγο κατασκευής απλά επειδή είναι το ύψος μεγάλο ποσα βατ πρέπει να βάλω ;;

3) το εξωτερικό φίλτρο νομίζω θα με ταλαιπωρήσει στον καθαρισμό επειδη θα είναι στενά στο πίσω μέρος με εσωτερικό είμαι καλυμμένος ;; 
Αυτά προς το παρόν , ευχαριστώ .

B05FD3F7-7E9C-47BF-9B12-01A769ABECCD.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχοντας κολλήσει κάμποσα ενυδρεία, μια τέτοια κατασκευή δε θα την τολμουσα μόνος μου. Αν οπωσδήποτε το ενυδρείο θα πρέπει να έχει αυτή τη μορφή, θα απευθυνομουν σε κάποιον επαγγελματία.

Να φανταστώ στο σχέδιο φαίνεται η κάτοψη του ενυδρείου, έτσι?

Πάντως τα 80εκ είναι αρκετά, και αυτό σημαίνει πιο χοντρό τζαμί. Και σε συνδυασμό με τα 60εκ της μπροστά πλευράς, δε ξέρω αν θα φαίνεται ωραίο.

Επίσης το μεγάλο ύψος θα σε ζοριζει πολύ στη συντήρηση. 

 

Για φως, φίλτρα κτλ μπορούμε να τα συζητήσουμε σε 2η φάση.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Αντώνη ότι καλύτερα είναι να στο ετοιμάσει επαγγελματίας . 

Πολύ μεγάλο το ύψος των 80 εκατοστών και σε συνδιασμό με το ιδιότυπο της κατασκευής έκτος απο ότι θα είναι δύσχρηστο θα σου ανεβάσει και αρκετά το κόστος .( τα τζάμια θα πρέπει να έχουν πάχος πάνω απο 12mm ). Στην θέση σου δεν θα το έκανα πάνω απο 60 cm.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά ξέχασα να το αναφέρω σε επαγγελματία θα απευθυνθώ απλά ήθελα να έχω μια εικόνα όποτε θα πάω για 60 ύψος , μπορούμε να βρούμε τα λίτρα με αυτές τς διαστάσεις ;;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος με ύψος 60cm είναι 118 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαιτερο πολυ το σχημα του, και ποσο σιγουρος εισαι για τις μετρησεις?

 

Προσπαθησα να το βαλω στο AutoCad και δεν μου βγαινει με καμια ορθη γωνια το οποιο σημαινει πολυ δυσκολη κατασκευη!


Πιο συγκεκριμενα στο σχεδιο που ανεβασες και με τις συγκεκριμενες διαστασεις οι γωνιες εχουν τις παρακατω κλησεις (ξεκινωντας απο πανω ψηλα) 81,3 μοιρες, 87 μοιρες, 148,9 μοιρες και 42,9 μοιρες!

 

Περα του οτι ειναι πολυ δυσκολο χωρις μοιρογνωμονιο να γινει η κατασκευη αυτη, θα πρεπει ολα τα τζαμια να ειναι κομμενα και αυτα με τις αντιστοιχες κλησεις ωστε να κολλησει σωστα χωρις για παραδειγμα απο τη μια μερια να υπαρχει κενο 1.5 χιλιοστα για τη σιλικονη και απο την αλλη 3 χιλιοστα ή και παραπανω... Ισως ανεβαζει και το κοστος της κατασκευης να εχει τετοιες γωνιες αλλα δε το γνωριζω αυτο.

 

Δες μια και τα σχεδια παρακατω πως θα βγει αν κολλησεις ενυδρειο με τις συγκεκριμενες διαστασεις σε 12χιλιοστα τζαμι!

 

Ισως κατι με διαφορετικες διαστασεις και πιο ευκολες γωνιες?

 

1sdass.thumb.jpg.ab679ac817a8a2a9bd54b8c8dbcf376a.jpg1317749380_123132.thumb.jpg.7f8508716f125d6526b1dc154a03551e.jpgDAS1232SAD.thumb.jpg.2fe48b7d41de277e8bb658486e0d7bd2.jpg2143606998_3123123.thumb.jpg.0f577b4bc88526d0eef1b9f823666bb9.jpg

 

  • Like 1
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα σχεδιο με τις διαστασεις και τις γωνιες.fds13221.thumb.jpg.378c2aca7f0abd96fa9a678ec4999eec.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@Eos ωραίος! 

Υπέθετα ότι η πλευρά 15εκ θα είναι παράλληλη με την 60εκ, αλλά δε μου έβγαινε το Πυθαγόρειο στο φάλτσο 😄

 

@vasilikosneos αν όντως οι 2 αυτές πλευρές ήταν παράλληλες, θα μιλούσαμε για πολύ πιο ορθολογικό κ εύκολο σχέδιο για κατασκευή, αφού θα υπήρχαν 3 κάθετες πλευρές. Οι διαστάσεις θα άλλαζαν λίγο βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι περίεργη γωνία δυστυχώς η μόνη στο σπιτι που χωράει ενυδρείο από την μια είναι γυψοσανιδα που είναι στραβός ο τοίχος και από την άλλη ξεκινά το έπιπλο τς κουζίνα πάλι με γωνία ,την μεριά με την 15cm  δν την κάνω γωνία για να μπορέσω να περάσω πίσω καλωδια και το φίλτρο θα πάω αυτές τς μέρες να ρωτήσω και θα σας ενημερώσω , ευχαριστώ παρά πολύ παιδιά .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Αντε ας ειμαι εγώ ο κακός. Μην το φτιάξεις το ενυδρείο!

Γιατί το λες αυτό φίλε μου , δν αξίζει λες για το κόστος που θα μου βγει ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος vasilikosneos έγραψε:

Γιατί το λες αυτό φίλε μου , δν αξίζει λες για το κόστος που θα μου βγει ;

kai το κοστος και ο πονοκεφαλος.... αντε μετα  να φτιαξεις την σωστη κυκλοφορια νερου σ αυτο το ενυδρειο..... μόνο, που το σκεφτομαι, αρχισε να ποναει το κεφαλι :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

kai το κοστος και ο πονοκεφαλος.... αντε μετα  να φτιαξεις την σωστη κυκλοφορια νερου σ αυτο το ενυδρειο..... μόνο, που το σκεφτομαι, αρχισε να ποναει το κεφαλι :D

Δν έχεις άδικο , θα κάνω μια προσπάθεια να δω και το κόστος , μπορεί να είναι απαγορευτικό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vasilikosneos said:

Γιατί το λες αυτό φίλε μου , δν αξίζει λες για το κόστος που θα μου βγει ;

Το κόστος ειναι το τελευταίο. 'Εχεις κάνει εικόνα τί ενυδρείο πας να φτιάξεις; Εμένα μου φαίνεται ψιλο-χάλια οπτικά και μη χρηστικό σίγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το κόστος ειναι το τελευταίο. 'Εχεις κάνει εικόνα τί ενυδρείο πας να φτιάξεις; Εμένα μου φαίνεται ψιλο-χάλια οπτικά και μη χρηστικό σίγουρα. 

Σου φαίνεται έτσι γιατί δν ξερεις τν χώρο σκέψου ότι θα φαίνεται μόνο η μια μεριά η 60 cm . Μη χρηστικό θα είναι το ξέρω αυτό απλά έχω μόνο αυτόν τν χώρο . Προσπαθώ να το κάνω όσο μπορώ καλύτερο . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος vasilikosneos έγραψε:

Ξέρετε κάνα μαγαζί να μου προτείνεται για κατασκευή έχω μιλήσει με δυο . 

 

Με ποιά καταστήματα έχεις μιλήσει έως τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα Ωκεανό, Άβυσσο, Aquario

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις χωρο να βαλεις καπου μια βαση με ενα ωραιο παραλληλογραμμο ενυδρειο απο πανω? Η εστω κυβο? :P

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Eos έγραψε:

Δεν εχεις χωρο να βαλεις καπου μια βαση με ενα ωραιο παραλληλογραμμο ενυδρειο απο πανω? Η εστω κυβο? :P

 

Έχω το πιο στραβό οικόπεδο στην Αθήνα 😃

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πατωματα ειναι ισια? :P

 

Που και να μην ειναι ευκολα φερνεις μια βαση στην ευθεια!

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Eos έγραψε:

Τα πατωματα ειναι ισια? :P

 

Που και να μην ειναι ευκολα φερνεις μια βαση στην ευθεια!

Μπορώ να το κάνω ίσιο στο ίδιο σημείο αλλά θα βγει πολύ μικρό 

Link to comment
Share on other sites

Εν τελη εσυ ξερεις καλυτερα...εδω κανεις μας δε γνωριζει τον χωρο σου. Μονο προτασεις δινουμε στο συγκεκριμενο θεμα.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...