Jump to content

Άλγη


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω πολύ αλγη στο ενυδρείο μου τόσο καιρό δεν μιλούσα γιατί δεν θέλω να πολυενοχλω αλλά είμαι δυσαρεστημενος με το αποτέλεσμα τι μου προτείνετε να κάνω έκανα λάθη στην αρχή δεν έβαζα λιπασματα υγρα επίσης υποστρωμα έχω ένα φτιαχτό με άμμο και κάτι αλλα που είχε μέσα νομίζω χώμα σε μπίλιες είχε κάνει και τύρφη που τα είχε ένας συνχομπιστας και από πάνω έχω χαλικι 5 εκ περίπου φωτισμος η λάμπα της juwel 46watt και η δύο και νομίζω 5290lm επίσης έβαλα πίσω μια sun sun σαν έξτρα προσθήκη κολλημένη πάνω στο καπάκι με σιλικονη 26watt 2300lm

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΝΙΚΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά έχω πολύ αλγη στο ενυδρείο μου τόσο καιρό δεν μιλούσα γιατί δεν θέλω να πολυενοχλω αλλά είμαι δυσαρεστημενος με το αποτέλεσμα τι μου προτείνετε να κάνω έκανα λάθη στην αρχή δεν έβαζα λιπασματα υγρα επίσης υποστρωμα έχω ένα φτιαχτό με άμμο και κάτι αλλα που είχε μέσα νομίζω χώμα σε μπίλιες είχε κάνει και τύρφη που τα είχε ένας συνχομπιστας και από πάνω έχω χαλικι 5 εκ περίπου φωτισμος η λάμπα της juwel 46watt και η δύο και νομίζω 5290lm επίσης έβαλα πίσω μια sun sun σαν έξτρα προσθήκη κολλημένη πάνω στο καπάκι με σιλικονη 26watt 2300lm

 

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια παρουσιαση λιγο το ενυδρειο να καταλαβουμε με τι εχουμε να κανουμε. βαλε και καμμια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 47 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Κανε μια παρουσιαση λιγο το ενυδρειο να καταλαβουμε με τι εχουμε να κανουμε. βαλε και καμμια φωτο.

 

20221228_220124.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμος 7590lumens μια λάμπα 6000kelvin η άλλη πίσω 7500 και η άλλη 12000 έχω και κόκκινα φυτα που γίνανε πράσινα από την αλγη πράσινη τριχοειδής είναι αποτι βλέπω επίσης έχω co2 μπουκαλα με μανόμετρο τις art αλλά έφευγε κατευθείαν πάνω χωρίς να απλώνεται στο ενυδρείο και το άλλαξα σήμερα και τώρα απλώνεται το έβαλα από την απέναντι μεριά κάτω όπως είπα έβαλα λίγο τύρφη με άμμο και χώμα σε μπίλιες και από πάνω 30 κιλά χαλικι μαύρο κοκκομετρια δεν θυμάμαι σαν τα ενεργά υποστρωματα περίπου λιπαμσατα τώρα πλέον ρίχνω κανονικά την μία ημέρα flourish phosphorus και trace και iron και την άλλη potassium nitrogen όλα της flourish αλλαγές νερού κάνω περίπου ανά 5 ημέρες με 7 επίσης φωτοπεριοδο έχω στις 6 ώρες λόγω αλγης και το διοξειδιο ανοίγει 3 ώρες πριν και κλείνουν όλα μαζί αυτα

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά δείχνουν ανισορροπία σε θρεπτικά, φωτισμό, Co2....Επίσης μπορείς να αναλύσεις λίγο την 'συνταγή' για το υπόστρωμα?

Οι λάμπες γιατί τόσο ψηλά σε kelvin?

 

Νομίζω ότι πρέπει να σταματήσεις όλα αυτά και να πάς σιγά σιγά με την προσθετική μέθοδο μέχρι να βρείς τις ισορροπίες του ενυδρείου σου...

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Κατ'αρχάς δεν υπάρχει ενόχληση! Όλοι εδώ γράφουμε και αλληλοβοηθιόμαστε παλιοί και νέοι οπότε ότι πρόβλημα έχεις το γράφεις και λύση θα βρεθεί.

 

Στο δια ταύτα επειδή έχω το ίδιο ενυδρείο με εσένα να πω ότι οι μόνο από τις λάμπες του rio εγώ είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος στο σημείο που έχει πιάσει μέχρι και μέτριο γρασίδι, βέβαια με καλό υπόστρωμα. Με λίγα λόγια η έξτρα λάμπα που έχεις πιστεύω είναι περιττή και είναι πολύ πιθανό γι' αυτό να έχεις όλη αυτή την άλγη και βασικά δεν βλέπω και κάποιο δύσκολο φυτό για να έχει ανάγκη όλο αυτό το φως. Υπολογιστικά δηλαδή αν βάλεις τις δύο λάμπες μαζί θα σου βγουν περίπου κοντά στα 40 lumen/Λίτρο. Αρκετό...

Το κράμα του υποστρώματος δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή έχεις αναμείξει άμμο με απλό χαλίκι ή κάτι άλλο? Πάντως χρειάζονται και περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο (μετρήσεις, ρουτίνες,φωτοπερίοδος κτλ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η συνταγή με το υποστρωμα από ότι θυμάμαι γιατί το πήρα από άλλον συγχομπιστα που αποτι έβλεπα δεν έριχνε και πολλά λεφτά στο ενυδρείο τσιγκουνευοταν ήταν ποταμισσια άμμο μπόλικη και πήρε χώμα το μουλιασε το στραγγισε το καθάρισε και μετά εφόσον στέγνωσε ψεκαζε και σιγά σιγά και το έκανε το χώμα μπίλιες και λίγο οργανική τύρφη επίσης η μπροστά η λάμπα μπερδεύτηκα είναι 9000kelvin όχι 12000 τι εννοείς πρόσθετη μέθοδο λες απλά να τα κλείσω όλα και να ρίχνω για καμιά βδομάδα λιπάσματα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΝΙΚΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ έγραψε:

Η συνταγή με το υποστρωμα από ότι θυμάμαι γιατί το πήρα από άλλον συγχομπιστα που αποτι έβλεπα δεν έριχνε και πολλά λεφτά στο ενυδρείο τσιγκουνευοταν ήταν ποταμισσια άμμο μπόλικη και πήρε χώμα το μουλιασε το στραγγισε το καθάρισε και μετά εφόσον στέγνωσε ψεκαζε και σιγά σιγά και το έκανε το χώμα μπίλιες και λίγο οργανική τύρφη επίσης η μπροστά η λάμπα μπερδεύτηκα είναι 9000kelvin όχι 12000 τι εννοείς πρόσθετη μέθοδο λες απλά να τα κλείσω όλα και να ρίχνω για καμιά βδομάδα λιπάσματα;

Επίσης μετά για καπάκι έβαλα πάνω από το χώμα 30 κιλά χαλίκι η λαμπες βγαίνουν 30lumens το λίτρο αλλά με την έξτρα που κόλλησα πίσω πάει 42 κόλλησα στο πίσω το καπάκι μια sun sun 700c σαν έξτρα,  το γκαζόν μόνο ψήλωσε δεν πυκνωσε 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! 
ποσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;

 

κατα τη γνώμη μου τα 42 lumen ανα λίτρο είναι πολλά για τα φυτά που έχεις…εγώ έχω 2 led chihiros A2 series και τις δουλεύω στο 70%, δηλαδή 28lumen/l και έχω μέτρια και εύκολα φυτά…

 

επισης σίγουρα υπάρχει ανισορροπία σε φως διοξειδιο και λίπανση..

 

για το υπόστρωμα δεν έχω γνώμη για αυτό που έκανε ο φίλος… αλλά κατά τη γνώμη μου να πας σε soil

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε έχει 2 μησι μήνες που τρέχει περίπου με 3 από φυτα έχω ροταλες κόκκινες πορτοκαλί πράσινες στην πίσω μεριά έχω μπροστά eleoharis acicularis που δεν πυκνωσε ποτέ εχω ακριβώς από πίσω στο κέντρο rotala bonsai επίσης lagenandra meeboldii, micranthemum και alternathera mini

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΝΙΚΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ έγραψε:

Καλησπέρα φίλε έχει 2 μησι μήνες που τρέχει περίπου με 3 από φυτα έχω ροταλες κόκκινες πορτοκαλί πράσινες στην πίσω μεριά έχω μπροστά eleoharis acicularis που δεν πυκνωσε ποτέ εχω ακριβώς από πίσω στο κέντρο rotala bonsai επίσης lagenandra meeboldii, micranthemum και alternathera mini

Και κάτι ακόμη που παρατήρησα το ενυδρείο τόσο καιρό που έτρεχε το diffuser το είχα από την δεξιά μεριά εκεί που σπρώχνει νερό το φίλτρο και παρατήρησα ότι έβγαινε στην επιφάνεια απευθείας και μετά το έσπρωχνε το νερό χθες που το άλλαξα θέση απλώνεται μέσα στο νερό το έβαλα δίπλα από την εισαγωγή του φίλτρου 

Link to comment
Share on other sites

Drop Checker εχεις? Να δουμε τουλαχιστον ποσο Co2 εχεις στο σωμα νερου.

 

Λιπασματα ριχνουμε οσο χρειαζονται τα φυτα μας για την αναπτυξη τους. Εσυ στη παρουσα φαση μπορει απλα να ταιζεις την αλγη!

 

ΓΙα την ωρα, αν μπορεις κανεις πληρη σκωτιση για 3-4 μερες πριν την επομενη αλλαγη νερου. Επισης οταν την κανεις την αλλαγη, παιρνεις οδοντοβουρτσα κ βγαζεις οσο μπορεις την αλγη (βγαλε λιγο νερο να μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και ολοκληρωσε την αλλαγη νερου εφοσον εχεις βγαλει οτι μπορεις). Δεν ειναι αυτο η λυση στο προβλημα σου αλλα θα ταλαιπωρηθεις για καιρο αν δεν βγαλεις οσο μπορεις δια χειρος...

Drop Checker εχεις? Να δουμε τουλαχιστον ποσο Co2 εχεις στο σωμα νερου.

 

Καλα εκανες και αλλαξες την τοποθεσια απο το diffuser αλλα χωρις να εχουμε εικονα ποσο Co2 εχεις στο δε βοηθαει πολυ! Αν εχεις Drop checker βαλτο κοντα στην εξοδο του φιλτρου και απεναντι απο το diffuser.

Έγινε επεξεργασία - Eos
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΝΙΚΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ έγραψε:

Η συνταγή με το υποστρωμα από ότι θυμάμαι γιατί το πήρα από άλλον συγχομπιστα που αποτι έβλεπα δεν έριχνε και πολλά λεφτά στο ενυδρείο τσιγκουνευοταν ήταν ποταμισσια άμμο μπόλικη και πήρε χώμα το μουλιασε το στραγγισε το καθάρισε και μετά εφόσον στέγνωσε ψεκαζε και σιγά σιγά και το έκανε το χώμα μπίλιες και λίγο οργανική τύρφη επίσης η μπροστά η λάμπα μπερδεύτηκα είναι 9000kelvin όχι 12000 τι εννοείς πρόσθετη μέθοδο λες απλά να τα κλείσω όλα και να ρίχνω για καμιά βδομάδα λιπάσματα;

 

Το υπόστρωμα έτσι όπως το περιέγραψες δυστυχώς μπορεί να σου δημιουργεί πρόβλημα συνέχεια άν βγάζει νιτρικά και άλλα οργανικά (που δέν ξέρουμε τί μπορεί να έχει). Ναί αυτό εννοούσα να σταματήσεις τα πάντα και σιγά σιγά από την αρχή, πάντα με μετρήσεις....Θα μπορούσαμε να σου προτείνουμε πχ οξυζενέ ή άλλο σκεύασμα αλλά αυτό δέν θα σου διόρθωνε την αιτία.

Γράψε όπως σου είπαν τα παιδιά της μετρήσεις σου τις ρουτίνες κτλ.

 

Και προπαντός, μήν απελπιστείς και μήν κάνεις 'βιαστικές' κινήσεις....Σε τέτοια προβλήματα θέλει ψυχραιμία και θα το φτιάξεις με λίγη υπομονή και θα το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Eos έγραψε:

Drop Checker εχεις? Να δουμε τουλαχιστον ποσο Co2 εχεις στο σωμα νερου.

 

Λιπασματα ριχνουμε οσο χρειαζονται τα φυτα μας για την αναπτυξη τους. Εσυ στη παρουσα φαση μπορει απλα να ταιζεις την αλγη!

 

ΓΙα την ωρα, αν μπορεις κανεις πληρη σκωτιση για 3-4 μερες πριν την επομενη αλλαγη νερου. Επισης οταν την κανεις την αλλαγη, παιρνεις οδοντοβουρτσα κ βγαζεις οσο μπορεις την αλγη (βγαλε λιγο νερο να μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και ολοκληρωσε την αλλαγη νερου εφοσον εχεις βγαλει οτι μπορεις). Δεν ειναι αυτο η λυση στο προβλημα σου αλλα θα ταλαιπωρηθεις για καιρο αν δεν βγαλεις οσο μπορεις δια χειρος...

Drop Checker εχεις? Να δουμε τουλαχιστον ποσο Co2 εχεις στο σωμα νερου.

 

Καλα εκανες και αλλαξες την τοποθεσια απο το diffuser αλλα χωρις να εχουμε εικονα ποσο Co2 εχεις στο δε βοηθαει πολυ! Αν εχεις Drop checker βαλτο κοντα στην εξοδο του φιλτρου και απεναντι απο το diffuser.

Καλησπέρα φίλε έχω drop checker απλά το έβγαλα για δύο ημέρες το καθάρισα από την αλγη μπλε έδειχνε όχι πράσινο γιατί πιστεύω έφευγε το διοξειδιο απευθείας στην επιφάνεια βέβαια ο λόγος ph προς kh έδειχνε φυσιολογικά επίπεδα αν και δεν νομίζω υπήρχε πρόβλημα που έφευγε απευθείας πάνω επίσης τρίβω με την Βούρτσα ότι μπορώ να σώσω απλά αναπληρώνεται πολύ αλγη 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε παλι το Drop Checker και προσπαθησε να το φτασεις να ειναι πρασινο (σχετικα ανοιχτο πρασινο κιολας) χωρις βεβαια να βρισκεται διπλα απο το Diffuser. Επισης αν δεν κανεις αλλαγη νερου αφου εχεις μπει με τη βουρτσα τα σωματιδια της αλγης απλα θα μενουν στο νερο και θα ξαναβγαινει :P

 

Τελος πρεπει να βρεις την προελευση του προβληματος...οτι και να κανεις μεχρι τοτε απλα θα σου βγαινουν αλγες!

Link to comment
Share on other sites

1- πολυ σωστα ειπε ο φιλος @Eosγια το Drop Checker. Πρεπει να ειναι πρασινο, και μην μπλεκεσαι με μετρησεις Κh kai ph , γιατι ειμαι σιγουρη, οτι δεν εχεις καταλληλα τεστ και εργαλεια να τα μετρας σωστα.... και.... επιρεαζουν και άλλοι παραγοντες .... για αυτο drop checker και μόνο drop checker!

2- δεν πιστευω πως θα βοηθησει η συσκοτιση σε αυτη την κατασταση, που εφτασε το ενυδρειο.

Προτεινω πιο γρηγορη και ευκολη λυση - algexit tis Easy life ή Tetra Algizit ή Api Prevent Algae,Tetra AlgoStop depot. Αν εχεις γαριδες ή άλλα ασπονδυλα, καποια απ αυτα δεν σου κάνουν. Μετα την θεραπεια μπορει να ανεβασεις την αμμωνια - θα κανεις αλλαγες νερου, θα βαλεις βακτηρια και μόνο μετα θα βαλεις και γαριδες μεσα (δες Ν5)

3- τεστ νιτρικων εχεις κάνει? Μαλλον τα νιτρικα παιζει να εχεις προς μηδεν....

4- πολυ φως δεν ειναι παντα καλο. Οταν εχουμε πολυ φως, αυτοματα πρεπει να δινουμε στα φυτα φουλ τροφη - νιτρικα, φωσφορικα , καλιο και CO2! (kai mikro stoixeia).

Αν υπαρχει ελλειψη απο καποιο απ αυτα (ειδικα τα μακρο στοιχεια και CO2), τοτε εχουμε φουλ αλγες.

Αφηνεις προς το παρον μόνο 2 λαμπες και οταν θα στρωσουν τα πραγματα, βλεπεις...

5- μετα την θεραπεια, που θα δεις λιγο φως στο τουνελ, βαλε γαριδες αμανο 10-12. Βοηθουν αρκετα.

Αυτα απο μενα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

1- πολυ σωστα ειπε ο φιλος @Eosγια το Drop Checker. Πρεπει να ειναι πρασινο, και μην μπλεκεσαι με μετρησεις Κh kai ph , γιατι ειμαι σιγουρη, οτι δεν εχεις καταλληλα τεστ και εργαλεια να τα μετρας σωστα.... και.... επιρεαζουν και άλλοι παραγοντες .... για αυτο drop checker και μόνο drop checker!

2- δεν πιστευω πως θα βοηθησει η συσκοτιση σε αυτη την κατασταση, που εφτασε το ενυδρειο.

Προτεινω πιο γρηγορη και ευκολη λυση - algexit tis Easy life ή Tetra Algizit ή Api Prevent Algae,Tetra AlgoStop depot. Αν εχεις γαριδες ή άλλα ασπονδυλα, καποια απ αυτα δεν σου κάνουν. Μετα την θεραπεια μπορει να ανεβασεις την αμμωνια - θα κανεις αλλαγες νερου, θα βαλεις βακτηρια και μόνο μετα θα βαλεις και γαριδες μεσα (δες Ν5)

3- τεστ νιτρικων εχεις κάνει? Μαλλον τα νιτρικα παιζει να εχεις προς μηδεν....

4- πολυ φως δεν ειναι παντα καλο. Οταν εχουμε πολυ φως, αυτοματα πρεπει να δινουμε στα φυτα φουλ τροφη - νιτρικα, φωσφορικα , καλιο και CO2! (kai mikro stoixeia).

Αν υπαρχει ελλειψη απο καποιο απ αυτα (ειδικα τα μακρο στοιχεια και CO2), τοτε εχουμε φουλ αλγες.

Αφηνεις προς το παρον μόνο 2 λαμπες και οταν θα στρωσουν τα πραγματα, βλεπεις...

5- μετα την θεραπεια, που θα δεις λιγο φως στο τουνελ, βαλε γαριδες αμανο 10-12. Βοηθουν αρκετα.

Αυτα απο μενα :)

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ειδη έβγαλα φυτα πολλά από μέσα με αλγη θα κάνω διαρθωτικες αλλαγές ευχαριστώ πάντως πολύ για τον χρόνο που αφιερώνεται να με βοηθήσετε νιτρικά με το γρήγορο τεστ ναι μηδαμινα είχα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΝΙΚΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ειδη έβγαλα φυτα πολλά από μέσα με αλγη θα κάνω διαρθωτικες αλλαγές ευχαριστώ πάντως πολύ για τον χρόνο που αφιερώνεται να με βοηθήσετε νιτρικά με το γρήγορο τεστ ναι μηδαμινα είχα 

Για αυτο και αλγες φουλ. Βιαστηκες να βγαλεις τα φυτα....:(

Καλες γιορτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...