Jump to content

Εγχείρημα LowTech φυτεμένου


kallitheatis

Recommended Posts

Και μην βαζεις τουλι, ριξε μεσα στο ενυδρειο μια καλη πρεζα flakes.

Eγω αναρωτιέμαι πως σε ενα ενυδρειο με το soil δεν μετρησες αμμωνια μετα απο 4-5 ημερες, Ειναι nonsense. Πες, οτι ηταν χαμηλη η θερμοκρασια και χρειαζοταν 7 μερες...

Δεν γινεται να μην εχει ανεβει.

Με ποιο τεστ μετρας? Πες μαρκα και τι γραφει πανω. Μηπως μετρας κατι άλλο....Λεμε τωρα....

Και μετρησε τωρα το ph.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μην αλλαζεις! Πρεπει να σαπισει για να εχεις την αμμωνια. Τι τροφη βαζεις?

Πρεπει να εχει αρκετη πρωτεΐνη για να ανεβασει καλα την αμμωνια.

flakes με 46% πρωτεΐνη

 

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Και μην βαζεις τουλι, ριξε μεσα στο ενυδρειο μια καλη πρεζα flakes.

Eγω αναρωτιέμαι πως σε ενα ενυδρειο με το soil δεν μετρησες αμμωνια μετα απο 4-5 ημερες, Ειναι nonsense. Πες, οτι ηταν χαμηλη η θερμοκρασια και χρειαζοταν 7 μερες...

Δεν γινεται να μην εχει ανεβει.

Με ποιο τεστ μετρας? Πες μαρκα και τι γραφει πανω. Μηπως μετρας κατι άλλο....Λεμε τωρα....

Και μετρησε τωρα το ph.

Ωραία θα μετρήσω το απόγευμα. 

Τεστ Κιτ της Jbl και μετράω NH4

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

To ph μου βγηκε κιτρινο. Υποθετω πως ειναι αναμεσα στο 6 και 6,5. 

Πρωτη ερωτηση - εχεις κανει την πρωτη εβδομαδα αλλαγες νερου καθημερινες απο την βρυση?

Αν ειναι κιτρινο, ειναι κατω απο 6.5.... Στο στρωσιμο δεν ειναι καλο να εχουμε τετοιες τιμες. Κανε αλλαγη νερου απο την βρυση 50%, να παει το ph τουλαχιστον στο 6.8, καλυτερα στο 7 και λιγο πιο πανω. Αν θα εισαι κατω απο 6.8, θα παρεις μισω ποτήρι χλιαρου νερου, θα βαλεις μεσα 1 κουτ γλυκου κοφτο μαγειρικης σοδας, ανακατεύεις καλα καλα και ριχνεις μεσα στο ενυδρειο.

Μετα για να δεις αν εγινε καποια δουλεια στο στρωσιμο-

1- πας φαρμακειο και παιρνεις ενα μικρο μπουκαλακι (30-50μλ) αμμωνια (καθαρη) - εχει παντου και κοστιζει 1-2€

2- Ριχνεις στο ενυδρειο 2μλ αμμωνιας απο μια συριγγα. Και σε 5 λεπτα μετρας την αμμωνια. Πρεπει να παει τουλαχιστον στο 1ppm (μεχρι 2ppm). Αν ειναι λιγοτερη απο 1, ξαναριχνεις αμμωνια και ξανα μετρας.

3- Σε ενα 12 ωρο ξαναμετρας αμμωνια. Αν ακομα υπαρχει, μετρας μετα απο 24 ωρες (και αμμωνια και τα νιτρωδη). Γραψε τιμες.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη αλλαγή νερού την έκανα αυτή την Κυριακή. 10 λεπτά μετά το pH ήταν 7,5.  Τη Δευτέρα το pH ήταν πάλι Κάτω από 6,5. Έριξα και σόδα και ακόμα είναι κάτω από 6,5 αλλά πιο κοντά του. Να ξανακάνω αλλαγές νερού; Αμμωνία θα πάρω αύριο και έχω ρίξει από την Κυριακή τροφή η οποία ακόμα δεν έχει λιώσει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Την πρώτη αλλαγή νερού την έκανα αυτή την Κυριακή. 10 λεπτά μετά το pH ήταν 7,5.  Τη Δευτέρα το pH ήταν πάλι Κάτω από 6,5. Έριξα και σόδα και ακόμα είναι κάτω από 6,5 αλλά πιο κοντά του. Να ξανακάνω αλλαγές νερού; Αμμωνία θα πάρω αύριο και έχω ρίξει από την Κυριακή τροφή η οποία ακόμα δεν έχει λιώσει. 

Ακομα μια αλλαγη νερου μπορεις να κανεις. Τροφη μην ριχνεις, κανε τεστ με προσθήκη αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Λοιπόν έριξα 3.5ml και μέτρησα 1,5 - 2 αμμωνία 5 λεπτά μετά. 14 ώρες μετά μέτρησα 0,3 - 0,4 αμμωνία και 0,05 - 0,1 νιτρώδη. Να ξαναριξω αμμωνία; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Καλημερα.

Λοιπόν έριξα 3.5ml και μέτρησα 1,5 - 2 αμμωνία 5 λεπτά μετά. 14 ώρες μετά μέτρησα 0,3 - 0,4 αμμωνία και 0,05 - 0,1 νιτρώδη. Να ξαναριξω αμμωνία; 

Ναι, ριξε μιση δοση και μετρησε τα νιτρωδη.

Κανονικα σε 24 ωρες δεν πρεπει να εχεις ουτε αμμωνια (αυτο το καταφερες), ουτε τα νιτρωδη(αυτο θα το δουμε)

Οταν θα ριχνεις 3μλ αμμωνια και δεν θα μετρας σε ενα 24 ωρο ουτε αμμωνια ουτε τα νιτρωδη- σημινει, οτι εστρωσε το ενυδρειο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι

45 ώρες μετά από προσθήκη 3ml αμμωνίας --> αμμωνία 0 νιτρώδη 0 και νιτρικά 40.

Έριξα 2ml αμμωνίας και θα ξαναμετρησω αύριο πρωί. 

Η ερώτησή μου είναι πάω και παίρνω ψάρια ; συνεχίζω ρίχνω αμμωνία φυτεύω και μετά παίρνω ψάρια; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Επανέρχομαι

45 ώρες μετά από προσθήκη 3ml αμμωνίας --> αμμωνία 0 νιτρώδη 0 και νιτρικά 40.

Έριξα 2ml αμμωνίας και θα ξαναμετρησω αύριο πρωί. 

Η ερώτησή μου είναι πάω και παίρνω ψάρια ; συνεχίζω ρίχνω αμμωνία φυτεύω και μετά παίρνω ψάρια; 

αν αυριο το πρωι θα μετρας μηδενικη αμμωνια, βγαζεις το μισο νερο(το πετας), φυτευεις, βαζεις 50% φρεσκο νερακι με αντιχλωριο και πας να παρεις ψαρια.

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε-

και αυτο-

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά 14ωρες μετα Αμμωνία 0 και φουλ Νιτρώδη

24 ωρες μετά Αμμωνία 0 Νιτρώδη 0 και νιτρικά γύρω στο 50.

 

Φυτά δεν εχω , θα παραγγείλω αύριο μεθαύριο απο Κρήτη μεριά και θα φυτέψω μάλλον Πέμπτη Παρασκευή.

Αντιλαμβάνομαι πως μέχρι τότε θα πρέπει να διατηρώ τη βιολογία με προθήκη αμμωνίας , σωστά;

 

 

On 21/4/2023 at 7:59 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

αν αυριο το πρωι θα μετρας μηδενικη αμμωνια, βγαζεις το μισο νερο(το πετας), φυτευεις, βαζεις 50% φρεσκο νερακι με αντιχλωριο και πας να παρεις ψαρια.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Αντιλαμβάνομαι πως μέχρι τότε θα πρέπει να διατηρώ τη βιολογία με προθήκη αμμωνίας , σωστά;

Σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μια διαλογή απο τα παρακάτω 10 φυτά αν και μαλλον κανα δύο θα τα αφησω απ' έξω.

lobelia-cardinalis-mini

bacopa-caroliniana

ludwigia-mini-super-red

eleocharis-parvula

bucephalandra-sp-red 

anubias-nana-large

hydrocotyle-tripartita-japan

staurogyne-repens

cardamine-lyrata

marsilea-hirsuta

 

Σε ψαρια εχω δει αυτά

galaxy-rasbora

glowlight-danio

cherry-barb

congo-tetra

Αυτα μαλλον δε κανουν για τα λιτρα μου;;!

neon-dwarf-rainbowfish

 

Να πω εδώ πως από την αρχή το φίλτρο το τρέχω με το προπελακι από το μεγαλύτερο μοντέλο και έχω δυνατή κυκλοφορία νερού στα 70λ. έχοντας βέβαια την επιλογή να την ρίξω με το μαμά προπελακι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

congo θελουν μεγαλο ενυδρειο - εκτος

ντανιο - εξαρταται απο το ειδος, υπαρχουν και μεγαλοσωμα

Απο τα υπολοιπα διάλεξε εσυ :)

Απο τα φυτα μπορεις να βαλεις απ ολα (αν θυμαμαι εχεις και CO2)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

congo θελουν μεγαλο ενυδρειο - εκτος

ντανιο - εξαρταται απο το ειδος, υπαρχουν και μεγαλοσωμα

Απο τα υπολοιπα διάλεξε εσυ :)

Απο τα φυτα μπορεις να βαλεις απ ολα (αν θυμαμαι εχεις και CO2)

 

Όχι. Δεν έχω Co2 και δε θέλω. 🙂

Glowlight danio μάλλον θα παω

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Όχι. Δεν έχω Co2 και δε θέλω. 🙂

Glowlight danio μάλλον θα παω

Κοιταξε, tripartita kai lobelia mini χωρις CO2 δεν θα πανε καλα. Αν θα εχεις μαλακό νερο στο ενυδρειο, τότε μια χαρα θα ειναι. Σε σκληρο νερο χωρις CO2 -δεν.

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ κόπο μιας και πρώτη μου φορά,  καταφερα χθες να φυτέψω. Το Σκ θα λείπω και ελπίζω πως θα πάνε όλα καλά. Τρίτη θα μπουν ψαράκια.

Τι όμορφα που είναι τα φυτεμένα ρε παιδια

DSC_1130.JPG

DSC_1131.JPG

DSC_1132.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Τι όμορφα που είναι τα φυτεμένα ρε παιδια

Ισχυει 😍

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Παω για ψαρια σημερα. Σκεφτομαι να παρω και nerite snails ή 4-5 Golden Otocinclus γιατι πανω στο ξύλο βλεπω κατι μικρες τριχουλες εδω και 15 μερες (δλδ πριν καν ανοοιξω φωτα στο ενυδρειο). τι λέτε;

DSC_1133.JPG

DSC_1135.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

ή 4-5 Golden Otocinclus γιατι πανω στο ξύλο βλεπω κατι μικρες τριχουλες εδω και 15 μερες

Νο, no.no... Οτο δεν βαζουμε σε φρεσκο ενυδρειο. 

Πανω στο ξυλο δεν ειναι αλγη, ειναι μυκητας. Θα περασει. Αν σε ενοχλει - οδοντοβουρτσα θα σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Νο, no.no... Οτο δεν βαζουμε σε φρεσκο ενυδρειο. 

Πανω στο ξυλο δεν ειναι αλγη, ειναι μυκητας. Θα περασει. Αν σε ενοχλει - οδοντοβουρτσα θα σε βοηθησει.

Τελικά δεν πήρα ότο αλλά πήρα δύο nerite. Ίσως κακώς τα πήρα και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Τελικά δεν πήρα ότο αλλά πήρα δύο nerite. Ίσως κακώς τα πήρα και αυτά.

μια χαρα ειναι, απλα τα αυγα αφηνουν παντου :D

Μην ταιζεις πολυ και αμμωνια να μετρας ανα 2 μερες, καλυτερα πρωι πριν να αναψουν τα φωτα στο ενυδρειο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...