Jump to content

Εγχείρημα LowTech φυτεμένου


kallitheatis

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Δεκαπέντε χρόνια μετά από το πρώτο ενυδρείο που είχα φτιάξει και το κράτησα για περίπου ενάμιση χρόνο και βλέποντας φυτεμένα ενυδρεία πήρα την απόφαση να φτιάξω ένα καινούργιο φυτεμένο 70 έως 80 λίτρα χαμηλών απαιτήσεων χωρίς Co2
Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο πολλά διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι όσον αφορά τις τελικές μου αποφάσεις για φίλτρανση υπόστρωμα και εξοπλισμό γενικότερα.
Παρακάτω θα σας αναφέρω τις επιλογές μου στα πιο βασικά.
Θεωρώ την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας πολύτιμες για να ξεκινήσω.

Ενυδρειο:

  1. Blau 80 L. 62x36x36 cm, 6 mm δυστυχώς δεν το βρίσκω διαθέσιμο
  2.  Dennerle scaper's 70lt
  3. έχετε κάτι να προτείνετε;

 

Υποστρωμμα:

  1. κάποιο από όλα τα ενυδρειακά υποστρώματα  (ακριβά)
  2. Απλό φυτοχωμα με χαλικι και αμμο απο πάνω (οικονομικα)

 

Φίλτρο: (Δυσκολη απόφαση)

  1. Μικρο εσωτερικό ακομα και DIY με κυκλοφορητη. (φθηνό, κακο στο μάτι και πιάνει χωρο)
  2. Εξωτερικο με επικρατεστερο Sicce Space Eko 100 ή Fluval 107 ( Αυξημένο κόστος, δε ξερω κατά πόσο χωράνε οι παροχές με τα γυαλινα καπάκια των ενυδρείων, σε αυτη την περίπτωση σκεφτόμουν και θερμανση στην παροχη αρα τελείως καθαρο ενυδρειο )

 

Φωτισμός:

  1. Έχω βρει σε πολύ καλή τιμή τη σειρά Twinstar LED Light C III - 450C   54€ με μεταφορικά και την 60αρα με  65€
  2. Άλλη πρόταση;

 

Το Μπατζετ μου συνολικά κυμαίνεται στα 350-400€  για αρχική επένδυση μαζι με Θερμανση, τεστ,  διακοσμητικά κλπ αλλά θέλω να τα "σπρώξω" εκεί που αξίζει και από την αρχή.

 

Έχω τεράστια υπομονή και μ' αρέσουν πάρα πολύ τα παρακάτω αλλά γνωρίζω πως παραείναι δύσκολο για 1η προσπάθεια

Scape_2

Scape_1

 

Συγνώμη για το κατεβατό κι ευχαριστώ προκαταβολικά

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

Καταρχάς θα πρέπει λίγο να κατανοήσεις ότι εφ'όσον μιλάμε για ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων τότε μιλάμε για φυτεμένο ενυδρείο με χαμηλών απαιτήσεων φυτά. Με αυτό το γνώμονα θα μπορούσε κάλλιστα και ο εξοπλισμός σου να παραπέμψει σε κάτι τέτοιο χωρίς να μιλάμε ταυτόχρονα για χαμηλή ποιότητα.

Με λίγα λόγια το να έχεις πχ την καλύτερη λάμπα με το καλύτερο φίλτρο δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να ευδοκιμήσει ένα τέτοιο ενυδρείο και με έναν συμβατικό εξοπλισμό (όπως πχ τα ενυδρεία σετ (φως,φίλτρο,θερμοστάτη). Με μια πρόχειρη σκέψη δηλαδή εγώ προσωπικά δεν θα έδινα 100 ευρώ για σκέτη γυάλα που βλέπω ότι κάνει το dennerle αλλά θα πήγαινα πχ σε juwel primo και θα άλλαζα απλά το φίλτρο πολύ απλά γιατί εγώ το ενυδρείο το φαντάζομαι εντελώς διαφορετικά απ'ότι εσύ κοιτώντας και τα δείγματα ενυδρείων που έχεις.

 

Στο δια ταύτα: 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

ποστρωμμα:

  1. κάποιο από όλα τα ενυδρειακά υποστρώματα  (ακριβά) 
  2. Απλό φυτοχωμα με χαλικι και αμμο απο πάνω (οικονομικα)

1. Αν θέλεις να φυτέψεις κάτι εύκολο στο ενυδρείο σου τότε θα σου συνιστούσα να πας όμως σε καλό υπόστρωμα τύπου tropica aqua soil αλλά χωρίς να φτάσουμε και σε κόστος ada amazonia. Πέρα από αυτό θα σου πρότεινα και το fluval stratum και ασχέτως με την ανάπτυξη των φυτών εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένος από την εικόνα του μακροπρόθεσμα.

2. Από τα τρία δεν θα έκανα κάποιο κράμα αλλά θα διάλεγα είτε άμμο, είτε χαλίκι, είτε φυτόχωμα με επιφύλαξη για το τελευταίο που δεν έχω χρησιμοποιήσει και θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός για την ποιότητα του και βασικά για τα οργανικά που μπορεί να έβγαζε στο νερό. 

 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Φίλτρο: (Δυσκολη απόφαση)

  1. Μικρο εσωτερικό ακομα και DIY με κυκλοφορητη. (φθηνό, κακο στο μάτι και πιάνει χωρο)
  2. Εξωτερικο με επικρατεστερο Sicce Space Eko 100 ή Fluval 107 ( Αυξημένο κόστος, δε ξερω κατά πόσο χωράνε οι παροχές με τα γυαλινα καπάκια των ενυδρείων, σε αυτη την περίπτωση σκεφτόμουν και θερμανση στην παροχη αρα τελείως καθαρο ενυδρειο )

 

1. Επειδή το φίλτρο είναι το Α και το Ω καλύτερα όχι.

2. Fluval 107 χωρίς να έχω άποψη για το sicce. Είχα βάλει σε ένα παλιό μου 60 λιτρο και έμεινα πολύ ευχαριστημένος αλλά αν το ενυδρείο έχει καπάκι τότε χρειάζεται κόψιμο για να βάλεις τους σωλήνες (tip: εγώ είχα είσοδο/έξοδο στην ίδια μεριά οπότε δεν χρειάστηκε να κόψω δύο σημεία). Αν θέλεις σου βάζω φωτογραφία αλλά πρέπει να ψάξω λίγο....

 

πριν 2 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Φωτισμός:

  1. Έχω βρει σε πολύ καλή τιμή τη σειρά Twinstar LED Light C III - 450C   54€ με μεταφορικά και την 60αρα με  65€
  2. Άλλη πρόταση;

 

1. Αν και τσιμπημένη η τιμή αλλά πληρώνεις ποιότητα και το πιο σημαντικό είναι ότι η λάμπα έχει ντριμερ. Πιστεύω είναι καλή. Εγώ είχα μια sunsun αν δεν κάνω λάθος που ήμουν εξίσου ευχαριστημένος. Δυστυχώς δεν θυμάμαι μοντέλο. Τέλος αν πάλι το ενυδρείο έχει καπάκι θα πρέπει να κάνεις πατέντα και να την βιδώσεις από κάτω. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Έχω τεράστια υπομονή και μ' αρέσουν πάρα πολύ τα παρακάτω αλλά γνωρίζω πως παραείναι δύσκολο για 1η προσπάθεια

Scape_2

Scape_1

Αυτα τα φυτεμενα ειναι με φουλ CO2, αν θελεις κατι παρομοιο, σκεψου να παρεις ενα συστημα CO2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για low tech ριξε μια ματια εδω -

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά αυτές η ξενόφερτες λέξης μόνο σύγχυση φέρνουν, λοου τεκ και σαχλαμάρες, ένας όρος που δεν έχει καθαρό προσδιορισμό το τι χρησιμοποιούμε.

Παρεξηγημένος όρος το λοου τεκ, κάποιου με τον όρο λοου τεκ αναφέρονται καθαρά στον εξοπλισμό και όχι στην δυσκολία των φυτών και γενικά του ενυδρείου και κάποιοι αναφέρονται γενικά σε ενυδρεία με λίγο εξοπλισμό και εύκολα φυτά.

Θα το πω ΕΛΛΗΝΙΚΑ, έχουμε ενυδρεία υψηλών απαιτήσεων, μεσαίων απαιτήσεων και χαμηλών απαιτήσεων και εννοείται μεταξύ αυτιών των τριων τύπον ενυδρείων υπάρχουν και διάφορα επίπεδα δυσκολίας, ώς προς τα φυτά ή ως προς τον εξοπλισμό.

Για να κάνουμε ένα ενυδρείο έχουμε δυο επιλογές

Η σκεπτόμαστε πρώτα τη τεχνολογία θέλουμε να βάλουμε και με βάση αυτή βάζουμε τα φυτά μας.

Η σκεπτόμαστε πρώτα τη φυτά θέλουμε και με βάση τα φυτά βάζουμε την τεχνολογία.

Σκέψου τη θες πως το θες τα ενυδρεία που έστειλες δεν ανήκουν στην κατηγορία λοου τεκ που θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

τελικά αυτές η ξενόφερτες λέξης μόνο σύγχυση φέρνουν, λοου τεκ και σαχλαμάρες, ένας όρος που δεν έχει καθαρό προσδιορισμό το τι χρησιμοποιούμε.

Παρεξηγημένος όρος το λοου τεκ, κάποιου με τον όρο λοου τεκ αναφέρονται καθαρά στον εξοπλισμό και όχι στην δυσκολία των φυτών και γενικά του ενυδρείου και κάποιοι αναφέρονται γενικά σε ενυδρεία με λίγο εξοπλισμό και εύκολα φυτά.

Θα το πω ΕΛΛΗΝΙΚΑ, έχουμε ενυδρεία υψηλών απαιτήσεων, μεσαίων απαιτήσεων και χαμηλών απαιτήσεων και εννοείται μεταξύ αυτιών των τριων τύπον ενυδρείων υπάρχουν και διάφορα επίπεδα δυσκολίας, ώς προς τα φυτά ή ως προς τον εξοπλισμό.

Για να κάνουμε ένα ενυδρείο έχουμε δυο επιλογές

Η σκεπτόμαστε πρώτα τη τεχνολογία θέλουμε να βάλουμε και με βάση αυτή βάζουμε τα φυτά μας.

Η σκεπτόμαστε πρώτα τη φυτά θέλουμε και με βάση τα φυτά βάζουμε την τεχνολογία.

Σκέψου τη θες πως το θες τα ενυδρεία που έστειλες δεν ανήκουν στην κατηγορία λοου τεκ που θες.

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. 
Τον πρώτο καιρό η σκέψη μου ήταν να φτιάξω ένα χαμηλής τεχνολογίας και χαμηλών απαιτήσεων με λύσεις ακόμα και για DIY φίλτρα χωρίς πολλά-πολλά. Το μόνο που ήθελα ήταν ένα ωραίο ενυδρείο  χωρίς πλαστικά καπάκια με ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα. 
Στη συνέχεια σκέφτηκα για εξωτερικό φίλτρο πάλι για το αισθητικό αποτέλεσμα και για την δυνατότητα που σου δίνει στο βιολογικό υλικό. 
Για αυτό αν δεις τις επιλογές μου σε φίλτρα και φωτισμούς έχω και φθηνά και ακριβές λύσεις στις προτιμήσεις μου. 
Όσον αφορά τώρα τα φυτά έχω βρει ότι υπάρχουν πολλά φυτά χαμηλών απαιτήσεων πού μπορώ να δουλέψω σε αντίστοιχες υλοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

Καταρχάς θα πρέπει λίγο να κατανοήσεις ότι εφ'όσον μιλάμε για ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων τότε μιλάμε για φυτεμένο ενυδρείο με χαμηλών απαιτήσεων φυτά. Με αυτό το γνώμονα θα μπορούσε κάλλιστα και ο εξοπλισμός σου να παραπέμψει σε κάτι τέτοιο χωρίς να μιλάμε ταυτόχρονα για χαμηλή ποιότητα.

Με λίγα λόγια το να έχεις πχ την καλύτερη λάμπα με το καλύτερο φίλτρο δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να ευδοκιμήσει ένα τέτοιο ενυδρείο και με έναν συμβατικό εξοπλισμό (όπως πχ τα ενυδρεία σετ (φως,φίλτρο,θερμοστάτη). Με μια πρόχειρη σκέψη δηλαδή εγώ προσωπικά δεν θα έδινα 100 ευρώ για σκέτη γυάλα που βλέπω ότι κάνει το dennerle αλλά θα πήγαινα πχ σε juwel primo και θα άλλαζα απλά το φίλτρο πολύ απλά γιατί εγώ το ενυδρείο το φαντάζομαι εντελώς διαφορετικά απ'ότι εσύ κοιτώντας και τα δείγματα ενυδρείων που έχεις.

 

Στο δια ταύτα: 

 

1. Αν θέλεις να φυτέψεις κάτι εύκολο στο ενυδρείο σου τότε θα σου συνιστούσα να πας όμως σε καλό υπόστρωμα τύπου tropica aqua soil αλλά χωρίς να φτάσουμε και σε κόστος ada amazonia. Πέρα από αυτό θα σου πρότεινα και το fluval stratum και ασχέτως με την ανάπτυξη των φυτών εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένος από την εικόνα του μακροπρόθεσμα.

2. Από τα τρία δεν θα έκανα κάποιο κράμα αλλά θα διάλεγα είτε άμμο, είτε χαλίκι, είτε φυτόχωμα με επιφύλαξη για το τελευταίο που δεν έχω χρησιμοποιήσει και θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός για την ποιότητα του και βασικά για τα οργανικά που μπορεί να έβγαζε στο νερό. 

 

 

1. Επειδή το φίλτρο είναι το Α και το Ω καλύτερα όχι.

2. Fluval 107 χωρίς να έχω άποψη για το sicce. Είχα βάλει σε ένα παλιό μου 60 λιτρο και έμεινα πολύ ευχαριστημένος αλλά αν το ενυδρείο έχει καπάκι τότε χρειάζεται κόψιμο για να βάλεις τους σωλήνες (tip: εγώ είχα είσοδο/έξοδο στην ίδια μεριά οπότε δεν χρειάστηκε να κόψω δύο σημεία). Αν θέλεις σου βάζω φωτογραφία αλλά πρέπει να ψάξω λίγο....

 

1. Αν και τσιμπημένη η τιμή αλλά πληρώνεις ποιότητα και το πιο σημαντικό είναι ότι η λάμπα έχει ντριμερ. Πιστεύω είναι καλή. Εγώ είχα μια sunsun αν δεν κάνω λάθος που ήμουν εξίσου ευχαριστημένος. Δυστυχώς δεν θυμάμαι μοντέλο. Τέλος αν πάλι το ενυδρείο έχει καπάκι θα πρέπει να κάνεις πατέντα και να την βιδώσεις από κάτω. 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο και την απάντησή σου.
Ευχαρίστως θα πήγαινα σε ένα πιο οικονομικό ενυδρείο αλλά δε θέλω να πάω σε ένα σετ ενυδρείου που δεν θα μου χρειάζεται το φίλτρο που περιέχει η και ακόμα το φως μπορεί να είναι ελλιπές για αυτό που θέλω να φτιάξω συν ότι δεν μου αρέσουν τα μαύρα πλαστικά καπάκια.
Απλά δεν βρίσκω κάτι πιο οικονομικό σε απλή γυάλα. 
Τώρα όσον αφορά τα υποστρώματα τη λύση με απλό χώμα και κάλυψη του με άμμο η πολύ ψιλό χαλικάκι τι σκέφτηκα για εξοικονόμηση πόρων και χρήματος. Βέβαια ξέρω ότι αν θα χρειαστεί να αλλάξω φυτά να ξεριζώσω φυτά και να παίξω λίγο με το ενυδρείο το χώμα θα με δυσκολέψει.
Τώρα όσον αφορά το φίλτρο διαβάζω πως ακόμα και ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο σε ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο μπορεί να είναι επαρκές αλλά ξέρω ότι πολλές φορές όταν πας να γλιτώσεις κάποια λεφτά στο φίλτρο μετά από λίγο καιρό θα αναγκαστείς να πας σε μία καλύτερη λύση με ότι πισωγύρισμα συνεπάγεται αυτό. 
Για το φως δεν έχω βρει κάτι πιο οικονομικό με dimmer και να είναι και αυτό απλό και λιτό όπως αυτό που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2023 at 9:25 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτα τα φυτεμενα ειναι με φουλ CO2, αν θελεις κατι παρομοιο, σκεψου να παρεις ενα συστημα CO2.

 

 

πιο πολύ το στήσιμο μου άρεσε σε αυτά

Δε θέλω Co2

και μάλλον θα καταλήξω και σε εσωτερικο φιλτρο γιατι φοβάμαι τις τυχων διαρροές οσο λείπω από το σπίτι.

On 6/1/2023 at 9:28 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Για low tech ριξε μια ματια εδω -

 

 

Πολύ όμορφα. Ελπίζω σε κάποιους μήνες να ανεβάσω και το δικό μου

Έγινε επεξεργασία - kallitheatis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ενυδρείο είναι σπίτι όπως και το φωτιστικό. Περιμένω μέσα στην εβδομάδα φίλτρο ,τεστ κλπ. Για υπόστρωμα σκέφτομαι να δώσω λίγο ύψος με ψηφίδα από λάβα, κάποιο soil μάλλον το dennerle ή το stratum και πάνω χαλίκι λάβας. Διακόσμηση κάποιες πέτρες ( λάβας ίσως) και κάποιο ξύλο. Θέλω να πάρω όλα αυτά να δουλέψω λίγο το στήσιμο και όταν είναι έτοιμο να πάρω τα φυτά.
Έχω δει ένα μαγαζί με πέτρες στη Κηφισιά που έχει και μια που την λέει Πράσινη Άτλας και φαίνεται να έχει ενδιαφέρον όπως και σιδερόπετρα και φεγγαροπετρα. Λέει πως είναι κατάλληλες για ενυδρείο. Γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2023 at 7:38 ΜΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

. Αν θέλεις να φυτέψεις κάτι εύκολο στο ενυδρείο σου τότε θα σου συνιστούσα να πας όμως σε καλό υπόστρωμα τύπου tropica aqua soil αλλά χωρίς να φτάσουμε και σε κόστος ada amazonia.

Ιδια τιμη εχουν. https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/7090-tropica-aquarium-soil-3l-7090.html

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/6422-ada-aqua-soil-amazonia-3lt-4537934040315.html

To soil της ADA ειναι πιο φθηνο .

πριν 6 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Για υπόστρωμα σκέφτομαι να δώσω λίγο ύψος με ψηφίδα από λάβα, κάποιο soil μάλλον το dennerle ή το stratum και πάνω χαλίκι λάβας.

Μην παρεις το stratum! Kαι χαλικι λαβας απο πανω??? Μαλλον για να χαλασεις και το υποστρωμα και γενικος την εικονα του ενυδρειου.... :AAGGGHHH::P

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

φεγγαροπετρα

δεν κανει για φυτεμενο. ειναι ασβεστολιθικη, αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Amazonia απλό; Οχι το Amazonia II ; 

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Μην παρεις το stratum! Kαι χαλικι λαβας απο πανω??? Μαλλον για να χαλασεις και το υποστρωμα και γενικος την εικονα του ενυδρειου.... :AAGGGHHH::P

 

Φοβάμαι πως αν δεν καπακώσω το υπόστρωμα ειδικά ADA και Tropica, θα εχω πολλά Θρεπτικά στο νερό και μιας που δε θα χρησιμοποιήσω Διοξείδιο θα έχουν περισσότερο "χώρο" οι άλγες.

Εσυ προτείνεις να χρησιμοποιήσω πρώτη στρώση στον πάτο χαλικάκι λάβας ή πιο χοντρή λάβα: απο πάνω soil και καπάκωμα με χαλικάκι;  Ρωτάω γιατι σκέφτομαι πως το πιο ψιλό θα τείνει να πέσει ανάμεσα απο το πιο χοντροκομμένο και σε κάποιους μήνες θα έρθουν τα πάνω κάτω. Θέλω να δώσω αρκετό ύψος στην πισω αριστερά γωνία του ενυδρείου.

Βρισκω 10€ πιο φθηνό το soil της Dennerle. Το έχεις χρησιμοποιήσει; Το προτείνεις;

Έγινε επεξεργασία - kallitheatis
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Φοβάμαι πως αν δεν καπακώσω το υπόστρωμα ειδικά ADA και Tropica, θα εχω πολλά Θρεπτικά στο νερό και μιας που δε θα χρησιμοποιήσω Διοξείδιο θα έχουν περισσότερο "χώρο" οι άλγες.

Οχι, δεν θα εχουν. Ακριβως το αντιθετο. Πρεπει ομως στην αρχη να κανεις αλλαγες νερου, οπως αναγραφεται στις οδηγιες πχ της ADA.

Soil δεν σκεπαζουμε, παει μονο του ή απο κατω βαζεις ADA NATURE AQUARIUM POWER SAND.

πριν 12 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Βρισκω 10€ πιο φθηνό το soil της Dennerle.

Δωσε λινκ. Δεν νομιζω να βρηκες τετοια προσφορα.

πριν 12 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Το έχεις χρησιμοποιήσει;

Ειχα απ ολα και tropica kai ADA kai Dennerle Shrimp King Active Soil 1-4mm. To τελευτιο βγαζει πιο λιγα θρεπτικα.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Εννοω πως βρισκω το Scaper's Soil της Dennerle με 34.50 βεβαια τα 8L.

Έχω δει πώς κάποιοι  βάζουν το soil σε δίχτυ στον πάτο του ενυδρειου και από πάνω βάζουν χαλικάκι η άμμο. 
Βέβαια στα μαγαζιά που έχω ρωτήσει όλοι μου λένε να το βάλω πάνω πάνω όπως κι εσύ.  

Στο τέλος με βλεπω να βαζω και Co2 και το budget να εκτιναχθει. πφφφφφ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Εννοω πως βρισκω το Scaper's Soil της Dennerle με 34.50 βεβαια τα 8L.

δεν το εχω δοκιμασει.... δεν μπορω να πω τιποτα...

πριν 1 ώρα, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Έχω δει πώς κάποιοι  βάζουν το soil σε δίχτυ στον πάτο του ενυδρειου και από πάνω βάζουν χαλικάκι η άμμο. 

εδω μιλαμε για εκθεσιακά κομμάτια, που πανε για διαγωνισμό πχ. Τέτοια ενυδρεια ζουν 3-5 μηνες. Μακροπρόθεσμα η αμμως πανω στο soil δεν θα κατσει , θα γινει ενα ασχημο μιξ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα από πολύ επιπλέον διάβασμα, πολύ ψάξιμο για ξυλα που μου αρέσουν και πολλές δοκιμές εκτός γυάλας, χθες έστησα και γέμισα.

Εχω αποφασίσει να ξεκινήσω χωρίς φως και φυτά για τις πρώτες εβδομάδες μέχρι να στρώσει και μετα να μπουν φυτά και ζωντανά.

Τις επόμενες μέρες θα παρακολουθώ την αμμωνία, ph και Kh  με υγρά τεστ. 

Φίλτρο τρέχει το JBL e402, μαύρο αυτοκόλλητο βινυλίου στην πλάτη, οι πέτρες είναι Πράσινη άτλας που μετα το τεστ με υδροχλωρικό οξύ έδειξαν πως δεν είναι ασβεστολιθικές και τα ξύλα είναι δυο τεμάχια, λέγονται Ikebana και έχουν κολληθεί με κόλλα και χαρτί κουζίνας πάνω στις πέτρες. 

Όλο το στήσιμο, γέμισμα μου πήρε 6 απολαυστικότατες και στρεσογόνες ώρες.

Σας παραθέτω και μια φωτό να μου πέιτε τη γνώμη σας και αναμένω τις παρατηρήσεις σας σε οτιδήποτε βλέπετε ή διαβάζετε παραπάνω. 

 

Enydreio_09.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Τις επόμενες μέρες θα παρακολουθώ την αμμωνία, ph και Kh  με υγρά τεστ. 

ποιος ειναι ο λογος να μετρας Κh kai ph?

Με το soil μεσα εννοειται οτι θα πεσει το ph, μπορει και μεχρι το 5.5 ....

Θελεις- δεν θελεις, θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου τουλαχιστον την πρωη εβδομαδα, αλλιως η αμμωνια θα παει 5ppm  και δεν θα στρωσει το ενυδρειο και ποτέ, γιατι θα ψοφησει οτι ζωντανο και θα υπαρχει μεσα (και βακτηρια εννοειται)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα 28 ώρες μετά δεν ανιχνεύω αμμωνία. Γι'αυτό θα μετράω κάθε μέρα. Ph kai kh απλά για να έχω εικόνα για το νερό. Σκέφτομαι να βάλω και το θερμαντικό για να μου ανεβάσει λίγο τη θερμοκρασία του νερού.

 

Link to comment
Share on other sites

κατά το στρώσιμο το kh δεν αλλάζει, ούτε μας ενδιαφέρει, ούτε παίζει κάπου ρόλο, τσάπα το ξοδεύεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Μέχρι τώρα 28 ώρες μετά δεν ανιχνεύω αμμωνία. Γι'αυτό θα μετράω κάθε μέρα.

Μετρας ανα 3-4  ημερες, δεν χρειαζεται πιο συχνα.Θα ανεβει, δεν υπαρχει περιπτωση :)

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Ph kai kh απλά για να έχω εικόνα για το νερό.

Τωρα (στην αρχη) δεν θα σου δωσει την σωστη εικονα. Στην αρχη ολα ειναι διαφορετικα. Θα μετρησεις μετα απο 2 μηνες, που θα φυγουν απο το soil τα πολλα πολλα....

πριν 12 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Σκέφτομαι να βάλω και το θερμαντικό για να μου ανεβάσει λίγο τη θερμοκρασία του νερού.

θερμοκρασια 26-27- καλη θα ναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

θερμοκρασια 26-27- καλη θα ναι.

Ναι κι εγώ αυτό νομίζω. Δεν τον έβαλα προχθές. Και τώρα είναι στους 18-19. Θα τον βάλω το απόγευμα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα 

Ακόμα τίποτα από αμμωνία. 

Τις τελευταίες 10 μέρες βάζω τροφή σε τούλι και κάθε 2 μέρες την αλλάζω. Κάθε 2-3 μέρες κάνω τεστ και προσθέτω νερό. Αλλαγή δεν έχω κάνει ακόμα. Πάνω σε σημεία των ξύλων έχει αναπτυχθεί χνούδι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Τις τελευταίες 10 μέρες βάζω τροφή σε τούλι και κάθε 2 μέρες την αλλάζω.

Μην αλλαζεις! Πρεπει να σαπισει για να εχεις την αμμωνια. Τι τροφη βαζεις?

Πρεπει να εχει αρκετη πρωτεινη για να ανεβασει καλα την αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kallitheatis έγραψε:

Πάνω σε σημεία των ξύλων έχει αναπτυχθεί χνούδι.

Φυσιολογικη εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...