Jump to content

Στησμο Ενυδρειου με Κιχλιδες Αφρικης απο την αρχη


Spyros Kastanidhs

Recommended Posts

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους ευχομαι!

Θελω να στησω ενα ενυδρειο με κιχλιδες αφρικης και χρειαζομαι τη βοηθεια απο τους πιο εμπειρους ωστε να αποφυγω καποια λαθη.

Το ενυδρειο εχει διαστασεις 120χ40χ50 και εινα 240 λιτρα

Φιλτρο ειμαι αναμεσα στο Eheim{με εξωτερικο θερμαντηρα) και της Oase(με ενσωματωμενο θερμαντηρα).

Για υποστρωμα δεν ξερω τι ειναι πιο σωστο, ψιλη αμμο,ψιλο χαλικι,κανονικο χαλικι?

Πετρες διαβασα οτι μπορω να βαλω και ασβεστολιθικες?

Τελος για ψαρακια λεω τα Labidochromis ισως σε συνδυασμο,εδω χρειαζομαι πραγματικα τη βοηθεια σας γιατι μπερδευομαι

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους ευχομαι!

Θελω να στησω ενα ενυδρειο με κιχλιδες αφρικης και χρειαζομαι τη βοηθεια απο τους πιο εμπειρους ωστε να αποφυγω καποια λαθη.

Το ενυδρειο εχει διαστασεις 120χ40χ50 και εινα 240 λιτρα

Φιλτρο ειμαι αναμεσα στο Eheim{με εξωτερικο θερμαντηρα) και της Oase(με ενσωματωμενο θερμαντηρα).

Για υποστρωμα δεν ξερω τι ειναι πιο σωστο, ψιλη αμμο,ψιλο χαλικι,κανονικο χαλικι?

Πετρες διαβασα οτι μπορω να βαλω και ασβεστολιθικες?

Τελος για ψαρακια λεω τα Labidochromis ισως σε συνδυασμο,εδω χρειαζομαι πραγματικα τη βοηθεια σας γιατι μπερδευομαι

 

Καλησπέρα Σπύρο και καλή χρονιά.

Για ένα χαρέμι labidochromis είσαι μία χαρά

ενα αρσενικό και τέσσερα θηλυκά.

Όσο για το φίλτρο θα πρέπει να δεις να σου γυρίζει τα λίτρα σου τουλάχιστον πέντε φορές . Ναι είναι καλό φίλτρο το Eheim  , πόσα λίτρα είναι την ώρα αυτό το φίλτρο?  . Τώρα στο αφρικανικό χρησιμοποιούμε συνήθως άμμο για να περνάνε τα ψάρια την άμμο από τα βράγχια τους . Πέτρες πολύ σωστά το είπες θέλει ασβεστολιθικές έτσι με αυτό τον τρόπο ανεβάζουμε φυσικά το pH του νερού που χρειάζεται για αυτά τα ψάρια .

Οι πέτρες πρέπει να είναι αρκετές ώστε να δημιουργήσεις σπηλιές και περάσματα για τα ψάρια. Σου δίνω τα προφίλ από τα ψάρια να διαβάσεις ότι χρειάζεται.

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/114001-προφίλ-κιχλίδων-αφρικής/

 

Διάβασε και εδώ θα σε βοηθήσει και αυτό.

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113587-πως-να-στήσω-ένα-αφρικανικό-ενυδρείο-από-την-αρχή/

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Eheim 4+ 350                   1.050 l/h

Eheim 4+600                    1.250 l/h

Oase Biomaster 250          900 l/h  με ενσωματωμενο θερμαντηρα

Oase Biomaster 350       1.100 l/h  με ενσωματωμενο θερμαντηρα

Δεν ξερω ποσο αξιοπιστα ειναι τα Oase,ειναι πιο οικονομικα και με θερμαντηρα 

Θα μπορουσα να βαλω δυο χαρεμια? και αν ναι τι ειδος?

Θα τεριαζαν τα Chindongo demasoni?

Link to comment
Share on other sites

Το Eheim+600 σε καλύβει μία χαρά και έναν θερμαντήρα 300w.

Καλά είναι να μην βάλεις άλλο χαρέμι γιατί σκέψου και την γέννες . 

 

Chindongo demasoni

Ιδανικοί Συγκάτοικοι : Αυτό το είδος μπορεί να διατηρηθεί εύκολα μαζί με άλλα Mbuna αλλά το καλύτερο είναι να αποφεύγονται τα ψάρια με παρόμοιο χρωματισμό. Μπορούν να φιλοξενηθούν με τα εξής είδη: White Top Hara (Cynotilapia sp hara), Maingano Cichlid (Melanochromis cyaneorhabdos), (lodotropheus sprengerae), Κιχλίδα Red Zebra (Maylandia estherae), Acei Cichlid (Pseudotropheus elegans), όπως και με Labidochromis και Tropheops. 

 

Πρέπει πάντα να έχετε υπόψη τη συμβατότητα ανάμεσα στα είδη όσο και την χωρητικότητα του ενυδρείου σας. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Το Eheim+600 σε καλύβει μία χαρά και έναν θερμαντήρα 300w.

Καλά είναι να μην βάλεις άλλο χαρέμι γιατί σκέψου και την γέννες . 

 

Chindongo demasoni

Ιδανικοί Συγκάτοικοι : Αυτό το είδος μπορεί να διατηρηθεί εύκολα μαζί με άλλα Mbuna αλλά το καλύτερο είναι να αποφεύγονται τα ψάρια με παρόμοιο χρωματισμό. Μπορούν να φιλοξενηθούν με τα εξής είδη: White Top Hara (Cynotilapia sp hara), Maingano Cichlid (Melanochromis cyaneorhabdos), (lodotropheus sprengerae), Κιχλίδα Red Zebra (Maylandia estherae), Acei Cichlid (Pseudotropheus elegans), όπως και με Labidochromis και Tropheops. 

 

Πρέπει πάντα να έχετε υπόψη τη συμβατότητα ανάμεσα στα είδη όσο και την χωρητικότητα του ενυδρείου σας. 

 

Απο οτι καταλαβα δεν ΄μπορουν να συνυπαρξουν...

Ειναι τοσο ευκολα να ζευγαρωσουν και να εχω αρκετες γεννες?

Τι αποψη εχεις για τα φιλτρα Oase?Το Oase 350 με 1.100 l/h δεν επαρκει ?Φυσικα θελω ενα φιλτρο που να ειναι εμπιστο.(Δεν ειμαι πολλα χρονια στο χομπι και δεν εχω την αναλογη εμπειρια)

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

 

Απο οτι καταλαβα δεν ΄μπορουν να συνυπαρξουν...

Ειναι τοσο ευκολα να ζευγαρωσουν και να εχω αρκετες γεννες?

Τι αποψη εχεις για τα φιλτρα Oase?Το Oase 350 με 1.100 l/h δεν επαρκει ?Φυσικα θελω ενα φιλτρο που να ειναι εμπιστο.(Δεν ειμαι πολλα χρονια στο χομπι και δεν εχω την αναλογη εμπειρια)

Μήν νομίζεις δεν έχω καί εγώ πολλά χρόνια στο χόμπι αλλά από όσο έχω δει γενικά φόρουμ κτλ δουλεύουν ποιο πολύ

Eheim, fluval. Δεν ξέρω καθόλου πόσο καλό είναι της Oase  .  Εγώ προσωπικά δούλευα το fluval 307+ wavemaker  στο ενυδρείο μου στο 250 λίτρα  . Γενικά εγώ μόνο fluval, πιστεύω για εμένα ότι είναι αρκετά δυνατή 

Τώρα για τα ψάρια ΝΑΙ αν πετύχεις της κατάλληλες συνθήκες νερού θα έχεις γέννες και μετά άντε βρες που θα τα δίνεις 😁

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μήν νομίζεις δεν έχω καί εγώ πολλά χρόνια στο χόμπι ούτε εμπειρία αλλά από όσο έχω δει γενικά φόρουμ κτλ δουλεύουν ποιο πολύ

Eheim, fluval. Δεν ξέρω καθόλου πόσο καλό είναι της Oase  .  Εγώ προσωπικά δούλευα το fluval 307+ wavemaker  στο ενυδρείο μου στο 250 λίτρα  . Γενικά εγώ μόνο fluval, πιστεύω για εμένα ότι είναι αρκετά δυνατή 

Τώρα για τα ψάρια ΝΑΙ αν πετύχεις της κατάλληλες συνθήκες νερού θα έχεις γέννες και μετά άντε βρες που θα τα δίνεις 😁

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες και πληροφοριες,απο την επομενη εβδομαδα θα ξεκινησω το στησιμο θα ανεβαζω φωτογραφιες βημα βημα 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε για την παρουσίαση Σπύρο;👍

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική!Αν βάλεις labidochrimis καλό θα ήταν να βάλεις κ πάνω από 4 θηλυκά.Βαλε 6-7.Το θέμα είναι ότι όταν είναι μικρά δύσκολα ξεχωρίσεις το φύλο οπότε αγοράζεις πιο πολλά κ σιγά σιγά αφαιρεις τα παραπανισια αρσενικά.Αν βάλεις demasoni βάλε μια ομάδα των 10-12 ψαριών, είναι πιο επιθετικά από τα λαμπιντο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,συγνωμη αλλα ειχα ενα θεμα με την μεταφορικη το ενυδρειο μου ηρθε εχθες το απογευμα και το εστησα σημερα δειτε φωτογραφια ακομα δεν εχω βαλει κατι μεσα γιατι θελω τα φωτα και την εμπειρια σας.

1ον ο φωτισμος που ηταν μαζι με το ενυδρειο ειναι 16w ειναι αρκετος η να παρω κατι μεγαλυτερο?

2ον θελω να βαλω λευκη αμμο 

3ον τι ειδος πετρες να βαλω?

4ον Το δαπεδο δεν ειναι πολυ ισιο εβαλα τακους για να το φερω οσο μπορω αλλα και παλι δεν ειναι 100% αλφαδια,θα εχω καποιο προβλημα με τους τακους?επηρεαζει οτι δεν ειναι 100% αλφαδια?

aquarium.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

1ον ο φωτισμος που ηταν μαζι με το ενυδρειο ειναι 16w ειναι αρκετος η να παρω κατι μεγαλυτερο?

Αν δεν θα φτιαξεις φουλ φυτεμενο (που ειναι δυσκολο με αφρικανες), τοτε φτανει. 16W λεντ πρεπει να ειναι.

πριν 9 ώρες, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Το δαπεδο δεν ειναι πολυ ισιο εβαλα τακους για να το φερω οσο μπορω αλλα και παλι δεν ειναι 100% αλφαδια,θα εχω καποιο προβλημα με τους τακους?επηρεαζει οτι δεν ειναι 100% αλφαδια?

Πρεπει να ειναι αλφαδια 100% , δεν εχεις μικρο ενυδρειο. Το επιπλο πρεπει να εχει ποδαρακια για να κανεις αλφαδιασμα. Κοιταξε το. τα τακουνακια θα αντεξουν το βαρος του ενυδρειου με το νερακι, πετρες κτλ? σκεψου το καλα..... πρεπει να βρεις πιο σιγουρη λυση.

Για αμμο και πετρες θα σου πουν τα παιδια, που ασχολουνται με αφρικανες.

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Αν δεν θα φτιαξεις φουλ φυτεμενο (που ειναι δυσκολο με αφρικανες), τοτε φτανει. 16W λεντ πρεπει να ειναι.

Πρεπει να ειναι αλφαδια 100% , δεν εχεις μικρο ενυδρειο. Το επιπλο πρεπει να εχει ποδαρακια για να κανεις αλφαδιασμα. Κοιταξε το. τα τακουνακια θα αντεξουν το βαρος του ενυδρειου με το νερακι, πετρες κτλ? σκεψου το καλα..... πρεπει να βρεις πιο σιγουρη λυση.

Για αμμο και πετρες θα σου πουν τα παιδια, που ασχολουνται με αφρικανες.

Καλη αρχη!

Φυτα δεν θα βαλω στην πρωτη φαση.

Εχει εξι τακουνια το επιπλο αλλα δεν ρυθμιζοντε,ειναι ολα της Eheim πακετο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Φυτα δεν θα βαλω στην πρωτη φαση.

Εχει εξι τακουνια το επιπλο αλλα δεν ρυθμιζοντε,ειναι ολα της Eheim πακετο.

Μπορείς να αγοράσεις ροδέλες στην ίδια διάμετρο με τα πόδια και να βάζεις από κάτω, και να το φέρεις εκεί που πρέπει το ενυδρείο .

rodeles-xl-inox-aisi-304-din-440_-4xd-anokseidotes.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω μαύρο αντικραδασμικό λάστιχο και το κόβεις με κοπίδι όσο θέλεις. Το βρίσκεις σε εργαλειομάγαζο αλλά και σε τσαγκάρη.

Όσον αφορά για το φίλτρο θα έβαζα fluval 407 

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μπορείς να αγοράσεις ροδέλες στην ίδια διάμετρο με τα πόδια και να βάζεις από κάτω, και να το φέρεις εκεί που πρέπει το ενυδρείο .

rodeles-xl-inox-aisi-304-din-440_-4xd-anokseidotes.jpg

Βρηκα σε καταστημα τακους απο 1-5 χιλ. και εβαλα σε καθε τακουνι,αλφαδιασα το επιπλο με το ενυδρειο επανω για βαρος ελπιζω οταν γεμισει να μην αλλαξει.Τις επομενες μερες θα παω να παρω αμμο και πετρες.Θα ενημερωσω 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Εγώ προτείνω μαύρο αντικραδασμικό λάστιχο και το κόβεις με κοπίδι όσο θέλεις. Το βρίσκεις σε εργαλειομάγαζο αλλά και σε τσαγκάρη.

Όσον αφορά για το φίλτρο θα έβαζα fluval 407 

Γιατι προτεινεις το Fluval 407?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο πιο δυνατό σε κυκλοφορία απ'ότι αναγράφεις πιο πάνω για 4+600, βρίσκονται εύκολα ανταλλακτικά, είναι αθόρυβο, καλής ποιότητας πλαστικά, εύκολη συντήρηση, γρήγορη μεταπώληση..

Ασχολούμαι με φυτεμένα ,αλλά θα υπήρχε η περίπτωση στα 240λίτρα να ανέβαινα ακόμα και κοντά στο 10 φορές στην κυκλοφορία ή θα έβαζα έξτρα κυκλοφορητή και να κλείνει το βράδυ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Είναι λίγο πιο δυνατό σε κυκλοφορία απ'ότι αναγράφεις πιο πάνω για 4+600, βρίσκονται εύκολα ανταλλακτικά, είναι αθόρυβο, καλής ποιότητας πλαστικά, εύκολη συντήρηση, γρήγορη μεταπώληση..

Ασχολούμαι με φυτεμένα ,αλλά θα υπήρχε η περίπτωση στα 240λίτρα να ανέβαινα ακόμα και κοντά στο 10 φορές στην κυκλοφορία ή θα έβαζα έξτρα κυκλοφορητή και να κλείνει το βράδυ 

Δεν ειμαι πολλα χρονια στο χομπυ και δεν εχω εμπειρια αλλα απο οτι βλεπω δεν εχουν μεγαλη διαφορα στη ροη.Τα συγρινες και πιστευεις θα ηταν καλυτερα να εχω το Fluval?Βασικα εγω θελω ενα καλης ποιοτητας και αθορυβο φιλτρο,εννοειτε να μπορω να βρω ευκολα ανταλακτικα.

Βασικα αγορασα θερμαντηρα εξωτερικο που μπαινει πανω στο λαστιχο της ροης και δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζει στο Fluval.

Εννοειτε πως θελω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα οποτε δεν υπαρχει προβλημα με τον εξοπλισμμο μπορω να τα επιστρεψω και να παρω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 240 λίτρα έχω 2 εξωτερικά.. το fluval και της oase.. είμαι στις 10 φορές στα λίτρα του ενυδρείου την ώρα.. αν και πάντα έχεις απώλειες.. και με τα δυο είμαι ευχαριστημένος.. το fluval είναι πιο δυνατό καθώς είναι στα 1400l/h ενώ το αλλο στα 1000, αλλά έχει και αλλά πιο μεγάλα.. και τα δυο είναι αθόρυβα και αξιόπιστα φίλτρα.. πιο εύκολο στον καθαρισμό είναι το fluval για μένα…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι και τα eheim είναι πολύ καλά φίλτρα και αξιόπιστα. Εγώ το λέω για λίγο παραπάνω κυκλοφορία νερού. Για βιολογικό υλικό προτείνω Seachem matrix 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εδω ειμαι και παλι.Το υποστρωμα πρεπει να ειναι αμμος η ψιλο πετραδακι?

Ποσα κιλα χρειαζομαι περιπου ?Μαυρο η ασπρο παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Καλησπερα εδω ειμαι και παλι.Το υποστρωμα πρεπει να ειναι αμμος η ψιλο πετραδακι?

Ποσα κιλα χρειαζομαι περιπου ?Μαυρο η ασπρο παιζει ρολο?

πρωτα αποφασισε ποια ψαρια θα βαλεις μεσα. Απ αυτο εξαρταται και χρωμα και κοκκομετρια και αν θα βαλεις φυτα και τι φυτα.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

πρωτα αποφασισε ποια ψαρια θα βαλεις μεσα. Απ αυτο εξαρταται και χρωμα και κοκκομετρια και αν θα βαλεις φυτα και τι φυτα.....

Θα βαλω τα Labidochromis σε συνδιασμο με καποιο ακομα,δεν θα βαλω καθολου φυτα μεσα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Σπύρο και στα υπόλοιπα παιδιά της παρέας. Επειδή θα χρειαστείς πολλές πέτρες πήγαινε σε κάποιο ποτάμι, βουναλάκι , νταμάρι να μαζέψεις . θέλεις να είναι ασβεστολιθικές , συνήθως αυτές που βρήσκεις  έξω είναι και ασβεστολιθικές (πλύσιμο και βράσιμο πριν της βάλεις μέσα). Για άμμο θα σου πρότεινα ψιλή άμμο Αξιού , την βρίσκεις σε μαγαζί με οικοδομικά υλικά  ,  είναι οικονομική, νομίζω με δύο τσουβαλάκια των 2 ευρώ θα είσαι μια χαρά( θέλει καλό ξέπλυμα με καυτό νερό πριν). Φίλτρο και εγώ fluval έχω. Οι κιχλίδες που θα βάλεις μέσα να κοιτάξεις να μη υβριδίζουν και να μη έχουν πολύ μεγάλες διαφορές στα μεγέθη τους. Τα Labido είναι πoλύ όμορφα , εγώ τα έχω μαζί με saoulosi . Τέλος για τον φωτισμό δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, εγώ εχω  το φώς του ενυδρείου της jewel που ήταν μαζί και είναι υπεραρκετό ,οι πέτρες έχουν πρασινίσει από άλγη και φαίνεται πιο φυσικό το scape και τα ψάρια την τσιμπολογούν όλη την ώρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...