Jump to content

Νέο μέλος, Βοήθεια με τον μονομάχο μου


Χρήστος Κ

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι ο Χρήστος, 17 χρόνων μένω στην καρδιτσα και σχετικά προσφατα απέκτησα ένα ψάρι μονομαχο. Το ψάρι εγκαταλείφθηκε σε εμενα από οικογενειακούς φίλους και προσφατα ανακάλυψα πως κάνω κάποια πράγματα λάθος. Για να μην τα Πολυλογώ. Το ψάρι μας ήρθα σε ένα κουτί αποθήκευσης με ένα φιλτρακι  και ένα θερμόμετρο μεσα το οποίο ζέστανε το νερό υποθέτω,με μια τυχαία αναζητηση που έκανα στο διαδίκτυο καταλαβα πως οι συνθηκες διαβίωσης δεν είναι και οι καταλληλότερες. Σημερα αγόρασαμε με τον πατέρα μου ένα ενυδρείο των 35 λίτρων. Λέγετε HR-380 εάν δεν κάνω λάθος. Υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω πρώτου βάλω το ψάρι μεσα; Χρειάζομαι κάποιο φάρμακο για το νερό; Είμαι εντελώς αρχάριος η οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια θα με βοηθούσε παρά πολύ!! Ευχαριστώ!!

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος Κ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Χρήστο κ Καλώς ήρθες 

Έχεις κάποιο πετσοπ κοντά σου για να προμηθευτείς άμεσα κάποια πράγματα που θα χρειαστουν? Επίσης ανέβασε αν θες καμία φωτο από το ψάρι κ τον εξοπλισμό που έχεις αυτή τη στιγμή. 

Πολύ σημαντικό να διαβάσεις κάποια πράγματα από δω

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Antonis Kευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα ανεβασω  φωτογραφίες από το καινούριο ενυδρείο και αυτό που έχω τώρα όταν τελειώσω από τα φροντιστήρια μου, Ναι υπάρχουν μαγαζιά που μπορώ να προμηθευτώ εξοπλισμό, ο κύριος σήμερα το πετ σοπ ήταν πολύ βοηθητικός. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος Κ έγραψε:

όταν τελειώσω από τα φροντιστήρια μου

Ε ναι. 😄

Από τη στιγμή που υπάρχει φίλτρο και θερμαντηρας δεν υπάρχει ιδιαίτερη βιασύνη. 

Link to comment
Share on other sites

01B05F2D-2830-464F-A1AD-74E07F415F05.thumb.jpeg.62931e9dbfd79f5710d9dee1aa8f0bf7.jpegΑυτό είναι το μπολ που έχει μεσα το ψάρι, όπως μας το έδωσαν δεν το έχω πειράξει από τότε, μόνο νερό αναπληρώνω γιατί εξατμίζετε πολύ γρήγορα, εχει κάτι θαμνακια μεσα μεστην γλίτσα και να πω την αλήθεια δεν μπήκα καν στον κόπο να ασχοληθώ μέχρι τώρα. Το φιλτρακι και το θερμόμετρο τα εχω πάντα σε λειτουργείς αν και δεν εχω καταλάβει ακόμα την χρήση του θερμομέτρου. Το φιλτρακι το καθαρίζουμε κάθε μια βδομάδα πλένουμε το σφουγγάρακι (υπάρχει  επίσης κάποιο άσπρο υλικό μεσα στο φιλτρο το οποίο επίσης δεν έχω αγγίξει)
 

 

B46CBC8F-3186-43FB-A0BF-21864CDF9F41.thumb.jpeg.c86c98c8657a958a3b84c1ca5797b964.jpegΑυτό είναι το ενυδρείο που πήραμε σήμερα σε σχέση με το χέρι μου για να καταλάβετε περίπου το μέγεθος. Ο υπάλληλος στο πετ σοπ μας είπε πως είναι 35 λίτρα (το νερό μεσα το έβαλε ο μπαμπάς μου για να τσεκάρουμε για τυχόν διαρροές και Συναρμολόγησαμε το φίλτρο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου θα είναι άρχοντας στο καινούργιο. Απλά βάλε κ υποστρωμα κάτω δηλαδή κάποιο ψιλό χαλίκι ή κάτι τέτοιο κ κάνα εύκολο φυτακι αληθινό αν βρεις. Τώρα θέλει στρώσιμο κανονικά όπως σου είπαν κ πιο πάνω τα παιδιά. Κοίταξε μήπως μεταφέρεις υλικά από το μικρό φιλτρακι που ήδη τον έχεις στο κουτί.... Κ αντιχλωριιο στο νερό μόλις γεμίσεις το 35λιτρο να βάλεις κ βακτήρια για να βοηθήσει το στρώσιμο 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, george1280 said:

Μπράβο φίλε μου θα είναι άρχοντας στο καινούργιο. Απλά βάλε κ υποστρωμα κάτω δηλαδή κάποιο ψιλό χαλίκι ή κάτι τέτοιο κ κάνα εύκολο φυτακι αληθινό αν βρεις. Τώρα θέλει στρώσιμο κανονικά όπως σου είπαν κ πιο πάνω τα παιδιά. Κοίταξε μήπως μεταφέρεις υλικά από το μικρό φιλτρακι που ήδη τον έχεις στο κουτί.... Κ αντιχλωριιο στο νερό μόλις γεμίσεις το 35λιτρο να βάλεις κ βακτήρια για να βοηθήσει το στρώσιμο 

Υπόστρωμα ενοειτε πέτρες; Υπάρχει κάποιο ειδικό που πρέπει να αγοράσω ή ότι νάνε; Τα φυτά χρειάζονται κάποια ιδιαίτερη φροντίδα η απλως θάβω τις ρίζες στο χαλίκι; Μετέφερα το υλικό από το παλιό φίλτρο ατο καινούριο, το γέμισα νερό και αύριο θα πάω να αγοράσω το αντίχλοριο και τα βακτήρια που μου είπατε

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Χρήστος Κ έγραψε:

Υπόστρωμα ενοειτε πέτρες; Υπάρχει κάποιο ειδικό που πρέπει να αγοράσω ή ότι νάνε; Τα φυτά χρειάζονται κάποια ιδιαίτερη φροντίδα η απλως θάβω τις ρίζες στο χαλίκι; Μετέφερα το υλικό από το παλιό φίλτρο ατο καινούριο, το γέμισα νερό και αύριο θα πάω να αγοράσω το αντίχλοριο και τα βακτήρια που μου είπατε

 

Καλύτερα το χαλικάκι να είναι 1-3 χιλιοστά μαύρο κατά προτίμηση, για να μην στρεσάρει τα ψάρια κ για οπτικό αποτέλεσμα αν φυτέψεις σε αντίθεση με το πράσινο χρώμα των φυτων τα αναδεικνύει καλύτερα. κ μπορείς να βάλεις κ δύο τρία εύκολα φυτά. Μερικά φυτα όπως πχ οι ανουμπιες δεν φυτευονται αλλά δένονται ή τα κολλάμε σε ξύλα ή πέτρες. Τα περισσότερα φυτά όμως φυτευονται κανονικά στο χαλίκι με τις ρίζες τους. Αντιχλωριο οπωσδήποτε να βάλεις πριν μεταφέρεις το ψάρι κ διάβασε για τη διαδικασία του στρωσίματος με βακτήρια ή κ με τροφή. Φωτιστικο έχει το 35λιτρο που πήρες;; 

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, george1280 said:

 

Καλύτερα το χαλικάκι να είναι 1-3 χιλιοστά μαύρο κατά προτίμηση, για να μην στρεσάρει τα ψάρια κ για οπτικό αποτέλεσμα αν φυτέψεις σε αντίθεση με το πράσινο χρώμα των φυτων τα αναδεικνύει καλύτερα. κ μπορείς να βάλεις κ δύο τρία εύκολα φυτά. Μερικά φυτα όπως πχ οι ανουμπιες δεν φυτευονται αλλά δένονται ή τα κολλάμε σε ξύλα ή πέτρες. Τα περισσότερα φυτά όμως φυτευονται κανονικά στο χαλίκι με τις ρίζες τους. Αντιχλωριο οπωσδήποτε να βάλεις πριν μεταφέρεις το ψάρι κ διάβασε για τη διαδικασία του στρωσίματος με βακτήρια ή κ με τροφή. Φωτιστικο έχει το 35λιτρο που πήρες;; 

8B70A942-E14F-4A29-87BA-09E60A99888D.thumb.jpeg.22f1445ebb0a45bec68765d63017d7a0.jpegτο ενυδρείο έχει φως ναι! Μόλις τοποθέτησα το νερό μεσα και αύριο θα βάλω μεσα τα 2 υγρά. Το αρθρο κε έχει βοηθήσει παρά πολύ απλά δεν καταλαβαίνω ακόμα αυτά με την αμμονια και τα νιτρικά χαχα! Πιστεύω πως θα τα καταφέρω πάντως 

 

 

6A2D6FB3-E3E5-457D-B58D-B389114D90FE.thumb.jpeg.73882cf1df0db263615f259b9a67b0cd.jpegΑυτό είναι το υλικό που είχε μεσα το παλιό φιλτρακι. Μπορώ να το ξέπλυνω και να το ξαναχρησίμοποιησω ή να το πετάξω και να παρω αλλο; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος Κ έγραψε:

8B70A942-E14F-4A29-87BA-09E60A99888D.thumb.jpeg.22f1445ebb0a45bec68765d63017d7a0.jpegτο ενυδρείο έχει φως ναι! Μόλις τοποθέτησα το νερό μεσα και αύριο θα βάλω μεσα τα 2 υγρά. Το αρθρο κε έχει βοηθήσει παρά πολύ απλά δεν καταλαβαίνω ακόμα αυτά με την αμμονια και τα νιτρικά χαχα! Πιστεύω πως θα τα καταφέρω πάντως 

 

 

6A2D6FB3-E3E5-457D-B58D-B389114D90FE.thumb.jpeg.73882cf1df0db263615f259b9a67b0cd.jpegΑυτό είναι το υλικό που είχε μεσα το παλιό φιλτρακι. Μπορώ να το ξέπλυνω και να το ξαναχρησίμοποιησω ή να το πετάξω και να παρω αλλο; 

 

Μια χαρά είναι το υλικό αυτό, μην του κάνεις τπτ, βάλτο στο καινούργιο φίλτρο αφού πρώτα βάλεις αντιχλωριιο στο νερό. έχει όλη τη βιολογια... Τα ωφέλιμα βακτήρια που θα διάβασες. Είναι μπόλι για το καινούργιο σου φίλτρο. Απλά θα το βάλεις, το υλικό εννοώ, μετά που θα έχεις βαλει αντιχλωριιο στο νερό για να μην σκοτωθούν τα οφελιμα βακτήρια από το χλώριο. Το χρώμα από το φως μωβιζει ή μου φαίνεται;; λευκό θέλουμε να είναι.... Πόσα Kelvin είναι ;; λέει κάπου;; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστιχως δεν λέει πουθενά  ποσά Κέλβιν είναι, το φως έχει πολλά λαμπάκια χρωματιστά. 9030AE8B-8D5A-48A5-BDB0-31A55F74D457.thumb.jpeg.795e5bbf568d45c2f92dfda3bf5ac5cb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Χρήστος Κ έγραψε:

Όχι δυστιχως δεν λέει πουθενά  ποσά Κέλβιν είναι, το φως έχει πολλά λαμπάκια χρωματιστά. 9030AE8B-8D5A-48A5-BDB0-31A55F74D457.thumb.jpeg.795e5bbf568d45c2f92dfda3bf5ac5cb.jpeg

 

Μηπως είναι για θαλασσινό ενυδρείο;;; κάτσε να μας πουν κ κάποιοι πιο γνώστες στον φωτισμό..... 

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Μηπως είναι για θαλασσινό ενυδρείο;;; κάτσε να μας πουν κ κάποιοι πιο γνώστες στον φωτισμό...

Δεν ειναι για θαλασσα με τόσα κοκκινα λεντακια.

Αν ντιμμαρεται το φωτιστικο και εχει 3 καναλια, τοτε πρεπει να χαμηλωσουμε τα μπλε.

Κανονικα πρεπει να υπαρχουν πολυ παραπανω λευκα και λιγα κοκκινα και μπλε......

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Χρήστος Κ έγραψε:

ξαναχρησίμοποιησω ή να το πετάξω και να παρω αλλο; 

Δεν το πετας σε καμια περιπτωση!

Μολις το νερακι θα παρει θερμοκρασια 25 βαθμους και θα βαλεις στο νερο αντιχλωριο και στο φιλτρο το βιολογικο υλικο, βαζεις και τον μονομαχο μεσα αμεσα.

το πιο σημαντικο τις επομενες μερες ειναι να ταιζεις ελαχιστα και να κανεις τεστ νερου για αμμωνια καθε 2-3 ημερες.

 

Link to comment
Share on other sites

@natateoσημερα μετά το σχολείο θα πάω να παρω το τεστ νερού (αυτό που βρήκα λέγετε API fresh water master kit. Είναι καλό; Διάβασα πως θα μου κρατήσει χρόνια) Αντιχλωριο και τα βακτήρια θα τα παρω από έναν φίλο του πατέρα μας που προσφέρθηκε να μου δώσει 2 μπουκαλάκια μισο γεμάτα, λέει θα μου βγάλουν μήνες. Όποτε περιμένω το νερό να φτάσει 26 βαθμούς βάζω αντιχλωριο βακτήρια, βάζω το ψαράκι μεσα και τεστάρω το νερό; Θα υπάρχουν κάποιες οδηγίες μεσα έτσι;  Εγώ ακολούθησα την διαδικασία στρωσηματος με τροφή. Τώρα εφόσον βάλω το ψάρι μεσα συνεχίζω να ταΐζω κάθε μέρα; Ευχαριστώ και πάλι!

 

 

επισης όσο αναφορά το υπόστρωμα βρήκα κάτι μαύρα ψιλά χαλικακια. Από φυτά διαβάσω πως οι ανουμπιες και το κέρατο φύλο (αν δεν κάνω λάθος) είναι εύκολα. Μπορώ να τα προσθέσω αργότερα στο ενυδρείο χωρίς κάποιο πρόβλημα έτσι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα έκανα τις μετρήσεις του ενυδρείου ακολουθώντας πίστα τις οδηγιες και έβαλα μεσα τον μονομαχο. Οι μετρήσεις είναι αυτές: ph 7,6 , high range ph 7,8 με 8 τo χρώμα ήταν κάπου ανάμεσα, ammonia 0 ppm , nitrite 0 pmm και nitrates επίσης 0pmm. Είναι όλα εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Χρήστος Κ έγραψε:

Καλησπέρα! Σήμερα έκανα τις μετρήσεις του ενυδρείου ακολουθώντας πίστα τις οδηγιες και έβαλα μεσα τον μονομαχο. Οι μετρήσεις είναι αυτές: ph 7,6 , high range ph 7,8 με 8 τo χρώμα ήταν κάπου ανάμεσα, ammonia 0 ppm , nitrite 0 pmm και nitrates επίσης 0pmm. Είναι όλα εντάξει;

 

Με τα τεστ της api μέτρησες;; τελικά το φωτιστικο ντιμαρεται;; για να έχεις πιο λευκό φως κ όχι να μπλεδιζει... Πήρες χαλικάκι για κάτω;; αφού έχεις μηδέν νιτρικά κ νιτρώδη καλά είσαι... Απλά πρέπει να μετρήσεις κ αύριο να δεις αν σηκώνει αμμωνία αφού κύκλο αζώτου δεν έχεις κάνει απλά μέτρησες στην ουσία το νερό βρύσης που είναι φρέσκο 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, george1280 said:

 

Με τα τεστ της api μέτρησες;; τελικά το φωτιστικο ντιμαρεται;; για να έχεις πιο λευκό φως κ όχι να μπλεδιζει... Πήρες χαλικάκι για κάτω;; αφού έχεις μηδέν νιτρικά κ νιτρώδη καλά είσαι... Απλά πρέπει να μετρήσεις κ αύριο να δεις αν σηκώνει αμμωνία αφού κύκλο αζώτου δεν έχεις κάνει απλά μέτρησες στην ουσία το νερό βρύσης που είναι φρέσκο 

Ναι αυτο το τεστ χρησιμοποίησα, τπ φως δυστιχως ειναι αυτο δεν αλλάζει, αν αποτελεί τόσο μεγάλο πρόβλημα μπορώ να το αντικαταστήσω με ένα άσπρο, χαλικακι σκοπεύω να παρω αύριο το ξέχασα τελείως σήμερα. Άρα τώρα κάνω τεστ κάθε 2 μέρες και απλά περιμένω να μηδενιστούνε όλα και να ανέβουν τα nitrates; 
 

και μια απορία ακόμα! Με την προϋπόθεση ότι σε λίγες μέρες από τώρα θα βαζω μεσα χαλίκι φυτά και τέτοια δεν θα επηρεαστεί ο κύκλος του αζώτου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Χρήστος Κ έγραψε:

Ναι αυτο το τεστ χρησιμοποίησα, τπ φως δυστιχως ειναι αυτο δεν αλλάζει, αν αποτελεί τόσο μεγάλο πρόβλημα μπορώ να το αντικαταστήσω με ένα άσπρο, χαλικακι σκοπεύω να παρω αύριο το ξέχασα τελείως σήμερα. Άρα τώρα κάνω τεστ κάθε 2 μέρες και απλά περιμένω να μηδενιστούνε όλα και να ανέβουν τα nitrates; 
 

και μια απορία ακόμα! Με την προϋπόθεση ότι σε λίγες μέρες από τώρα θα βαζω μεσα χαλίκι φυτά και τέτοια δεν θα επηρεαστεί ο κύκλος του αζώτου;

Εννοείται ότι το χαλικάκι καλό θα ήταν να είχε μπει ήδη κ μετά να έμπαινε το ψάρι.... Τα φυτά μπαίνουν κ πιο μετά με κανένα ξυλαρακι να δέσεις την ανουμπια που είναι εύκολο φυτό. Κανέναν εχινοδωρο (αυτόν τον φυτεύεις κανονικά στο χαλίκι με τις ρίζες του) κλπ από εύκολα φυτά. Δες μερικά εύκολα aquascapes για τα λίτρα σου να πάρεις ιδέες για ένα μικρό στήσιμο με ξύλο στη μέση... Τώρα για το φωτιστικο κάτσε να δούμε τι θα απαπντησει η natateo ή κάποιος άλλος αν πειράζει που μπλεδιζει... 

 

Αα επίσης στους μονομάχους αρέσουν κ τα φυτά επιφάνειας που επιπλέουν στο νερό... 

Έγινε επεξεργασία - george1280
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος Κ έγραψε:

Καλησπέρα! Σήμερα έκανα τις μετρήσεις του ενυδρείου ακολουθώντας πίστα τις οδηγιες και έβαλα μεσα τον μονομαχο. Οι μετρήσεις είναι αυτές: ph 7,6 , high range ph 7,8 με 8 τo χρώμα ήταν κάπου ανάμεσα, ammonia 0 ppm , nitrite 0 pmm και nitrates επίσης 0pmm. Είναι όλα εντάξει;

Δεν χρειαζοταν να κάνεις μετρησεις άμεσα. Δεν θα εδειχναν τιποτα. Θα κανεις μετρησεις , οταν θα βαλεις ψαρι μεσα και οταν θα περασουν 2 μερες. Θα κανεις μόνο τεστ αμμωνιας ΝΗ3/4 και ΝΟ2. Τιποτα άλλο δεν χρειαζεται.

Επειδη το ph , ειναι ψηλα, θα χρησιμοποιεις μόνο το τεστ high range  ph. To άλλο μην κανεις, δεν εχει νοημα τωρα. Και γενικος τεστ ph σε low tech ενυδρεια δεν χρειαζεται να κανεις.

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος Κ έγραψε:

Άρα τώρα κάνω τεστ κάθε 2 μέρες και απλά περιμένω να μηδενιστούνε όλα και να ανέβουν τα nitrates; 

Ειναι ολα μηδεν και με το βιολογικο υλικο, που θα βαλεις στο φιλτρο,  μπορει να μην δεις ποτέ θετικες τιμες σε αμμωνια και νιτρωδη. Και ειναι καλο.

πριν 9 ώρες, το μέλος Χρήστος Κ έγραψε:

 Εγώ ακολούθησα την διαδικασία στρωσηματος με τροφή.

Δεν υπαρχει λογος να στρωσεις ενυδρειο με τροφη, απο την στιγμη, που εχεις στρωμενο (ετοιμο) βιολογικο υλικο.

Η διαδικασια για να βαλεις το ψαρι στο καινουριο ενυδρειο ειναι πολυ απλη απο την στιγμη, που εχεις ετοιμο βιολογικο υλικο - δηλ -

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μολις το νερακι θα παρει θερμοκρασια 25 βαθμους και θα βαλεις στο νερο αντιχλωριο και στο φιλτρο το βιολογικο υλικο, βαζεις και τον μονομαχο μεσα αμεσα.

Τελος! Δεν χρειαζεται τιποτα άλλο. Αν θελεις, μπορεις να βαλεις και βακτηρια (καλυτερα να βαλεις). Και αν εχεις χωρο στο φιλτρο, θα συμπληρωσεις ακομα καινουριο βιολογικο υλικο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος george1280 έγραψε:

Τώρα για το φωτιστικο κάτσε να δούμε τι θα απαπντησει η natateo ή κάποιος άλλος αν πειράζει που μπλεδιζει... 

Δες ποστ #13 :)

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δες ποστ #13 :)

 

Ναταλία  ο Χρήστος λέει ότι δεν ντιμαρεται το συγκεκριμένο οπότε τι κάνει;; πειράζει που μπλεδιζει από ότι φαίνεται κ δεν έχει πολλά λευκά λεντακια;; Κανει καλό για τα φυτα κ για το ψάρι..;; το έχω απορία κ εγώ... 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος george1280 έγραψε:

 

Ναταλία  ο Χρήστος λέει ότι δεν ντιμαρεται το συγκεκριμένο οπότε τι κάνει;; πειράζει που μπλεδιζει από ότι φαίνεται κ δεν έχει πολλά λευκά λεντακια;; Κανει καλό για τα φυτα κ για το ψάρι..;; το έχω απορία κ εγώ... 

Δεν θα υπαρχει θεμα για φυτα. Το θεμα ειναι, οτι ειναι εντελώς αφύσικο φως για το ματι.....Προσωπικά δεν θα ηθελα να εχω τετοιο φωτισμο στο ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν θα υπαρχει θεμα για φυτα. Το θεμα ειναι, οτι ειναι εντελώς αφύσικο φως για το ματι.....Προσωπικά δεν θα ηθελα να εχω τετοιο φωτισμο στο ενυδρειο.....

 

Ακριβώς οπότε ίσως πρέπει να κοιτάξει για άλλο φωτιστικο.. Ας βάλει κ το χαλίκι κάτω να μας δείξει πως θα φαίνεται.... 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Δεν χρειαζοταν να κάνεις μετρησεις άμεσα. Δεν θα εδειχναν τιποτα. Θα κανεις μετρησεις , οταν θα βαλεις ψαρι μεσα και οταν θα περασουν 2 μερες. Θα κανεις μόνο τεστ αμμωνιας ΝΗ3/4 και ΝΟ2. Τιποτα άλλο δεν χρειαζεται.

Επειδη το ph , ειναι ψηλα, θα χρησιμοποιεις μόνο το τεστ high range  ph. To άλλο μην κανεις, δεν εχει νοημα τωρα. Και γενικος τεστ ph σε low tech ενυδρεια δεν χρειαζεται να κανεις.

Ειναι ολα μηδεν και με το βιολογικο υλικο, που θα βαλεις στο φιλτρο,  μπορει να μην δεις ποτέ θετικες τιμες σε αμμωνια και νιτρωδη. Και ειναι καλο.

Δεν υπαρχει λογος να στρωσεις ενυδρειο με τροφη, απο την στιγμη, που εχεις στρωμενο (ετοιμο) βιολογικο υλικο.

Η διαδικασια για να βαλεις το ψαρι στο καινουριο ενυδρειο ειναι πολυ απλη απο την στιγμη, που εχεις ετοιμο βιολογικο υλικο - δηλ -

Τελος! Δεν χρειαζεται τιποτα άλλο. Αν θελεις, μπορεις να βαλεις και βακτηρια (καλυτερα να βαλεις). Και αν εχεις χωρο στο φιλτρο, θα συμπληρωσεις ακομα καινουριο βιολογικο υλικο.

Σχετικά με το έτοιμο βιολογικό υλικό. Στο προηγούμενο ενυδρείο (μπολ βασικά 😭) έβαζα σκέτο νερό απτην βρύση. Δεν είμαι και τόσο σίγουρος πως είναι έτοιμο το βιολογικό υλικό γιαυτο ρώτησα! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...