Jump to content

Στησιμο νέου φυτεμένου ενυδρείου από αρχάριο!


Recommended Posts

Γοητευμένος και εγω με το χομπι έπειτα από πολλά βίντεο και φωτογραφίες  έφτασε ο καιρός να περάσω στην πράξη! Όντας  εντελώς ανίδεος  και αρχάριος  στα ενυδρεία προσπαθω να διαβάσω όσο περισσότερα μπορώ  από το ίντερνετ για να κάνω την αρχή.  Θα ήθελα τι βοήθεια  σας βήμα βημα για στησιμο ενως οχι απαιτητικου ενυδρείου  110lt για να αποκτήσω σιγά σιγά γνώσεις. Αρχικά να αναφέρω  ότι σκέφτομαι να στησω ενα ενυδρεία με κάποιες πέτρες και φυτά.

1. Τα εξαρτήματα που έρχονται  πακέτο με το ενυδρείο  θα με καλύψουν  η πρέπει να κάνω άλλες προσθήκες;

2. Χωμα-χαλικι που θα βάλω στον πυθμενα τι μου προτείνετε;

3. Ποια φυτά  που ειναι ανθεκτικά και ευκολα διαχειρισημα προτείνετε;

4. Τι ψάρια τα οποία να είναι ανθεκτικά (καθότι αρχάριος πολλά θα χαιρετήσουν!!!) προτείνετε; 

Τέλος τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσω απο αρχης μέχρι τι στιγμή που θα πω ότι τώρα το ενυδρείο είναι έτοιμο. 

 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ  για το χρόνο σας και συγνώμη αν κούρασα!

 

Το ενυδρείο που θα χρησιμοποιήσω είναι https://www.aquario.gr/product/juwel-primo-110-led-black/?skr_prm=WyJkZWE0OGNmYS03YjQ2LTQ2YzItYWYyMi0wOTk3NjQ2ZDEyY2UiLDE2NzY1NTE2NDI2OTAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρήστο και καλή αρχή!

Ωραίο το ενυδρείο που διάλεξες για ξεκίνημα.

Σχετικά με τις απορίες σου θα ήθελα να μας πεί άν έχεις δεί κάποια ψάρια που σου αρέσουν έτσι ώστε να προσανατολιστούμε σε κάτι ποιό συγκεκριμένο.

Από φυτά θα πάς σε κάτι εύκολο μιάς και ο φωτισμός στο συγκεκριμένο ενυδρείο είναι καλός αλλά όχι για πολύ απαιτητικά φυτά.

Το υπόστρωμα θα εξαρτηθεί από τα φυτά που θα βάλεις αλλά και τα ψάρια....

 

Πές τί σου αρέσει και ξεκινάμε τις συμβουλές! :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καθότι εντελώς  αρχάριος  θα ήθελα βοήθεια στην επιλογή υποστρώματος, φυτων, ψαριων. Εύκολα και ανθεκτικά φυτά και ψάρια μέχρι να αρχίσω να μαθαινω σιγά σιγά. Να έχω όμορφο αποτέλεσμα και ευκολα διαχειρισιμο. Με βάση της προτάσεις των μελών θα γίνει και το στησιμο. Για τον φωτισμό που λες χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή, να βάλω άλλο λαμπτήρα;

πριν 36 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα Χρήστο και καλή αρχή!

Ωραίο το ενυδρείο που διάλεξες για ξεκίνημα.

Σχετικά με τις απορίες σου θα ήθελα να μας πεί άν έχεις δεί κάποια ψάρια που σου αρέσουν έτσι ώστε να προσανατολιστούμε σε κάτι ποιό συγκεκριμένο.

Από φυτά θα πάς σε κάτι εύκολο μιάς και ο φωτισμός στο συγκεκριμένο ενυδρείο είναι καλός αλλά όχι για πολύ απαιτητικά φυτά.

Το υπόστρωμα θα εξαρτηθεί από τα φυτά που θα βάλεις αλλά και τα ψάρια....

 

Πές τί σου αρέσει και ξεκινάμε τις συμβουλές! :D

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω -

Ολα αυτα τα ενυδρεια ειναι ευκολα. Καλη αρχη!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  και πάλι! Διαβάζοντας και ξανά διαβάζοντας και ρωτώντας από δω και από εκεί έχει φτιάξει μια εικόνα στο μυαλό μου για πως θα ήθελα να είναι το ενυδρείο  που ξεκινάω. Η εικονα αυτή λοιπόν περιλαμβάνει αριστερά κάποιες πέτρες, δεξιά κάποιο ομορφο ξυλο και τα ανάλογα φυτά πέριξ και πάνω στις πέτρες και το ξυλο. Διαβάζοντας κατέληξα στα παρακάτω και θέλω την γνώμη σας αν είμαι οκ η πρέπει να κάνω αλλαγές-προσθαφαιρεσεις!

1. Υπόστρωμα tropica aquarium soil

2. Πέτρες dragons tone

3. Φυτα: μπροστά κάποιες moss ball, στη μέση cryptocoryne, πλάτη echinodorus, πάνω στις πέτρες και το ξυλο anubias - vesicular. Στις ανάλογες ποσότητες ώστε να βγει ένα όμορφο αποτέλεσμα αλλά όχι παραφορτωμενο.

4. Για τον έλεγχο του νερού  Api freshwater master kit.

Όσον αφορά το υπόστρωμα και τα τεστ μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο σε χαμηλότερη  τιμη η να μείνω σε αυτα; Επίσης  πέτρες μπορώ να βρω και σε κάποια μάντρα και αν βρω πρέπει να προσέξω κατι;

Δευτέρα θα παραλάβω το ενυδρείο και σειρά παίρνουν τα υπόλοιπα για να ξεκινήσει  το στήσιμο και στρώσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Καλησπέρα  και πάλι! Διαβάζοντας και ξανά διαβάζοντας και ρωτώντας από δω και από εκεί έχει φτιάξει μια εικόνα στο μυαλό μου για πως θα ήθελα να είναι το ενυδρείο  που ξεκινάω. Η εικονα αυτή λοιπόν περιλαμβάνει αριστερά κάποιες πέτρες, δεξιά κάποιο ομορφο ξυλο και τα ανάλογα φυτά πέριξ και πάνω στις πέτρες και το ξυλο. Διαβάζοντας κατέληξα στα παρακάτω και θέλω την γνώμη σας αν είμαι οκ η πρέπει να κάνω αλλαγές-προσθαφαιρεσεις!

1. Υπόστρωμα tropica aquarium soil

2. Πέτρες dragons tone

3. Φυτα: μπροστά κάποιες moss ball, στη μέση cryptocoryne, πλάτη echinodorus, πάνω στις πέτρες και το ξυλο anubias - vesicular. Στις ανάλογες ποσότητες ώστε να βγει ένα όμορφο αποτέλεσμα αλλά όχι παραφορτωμενο.

4. Για τον έλεγχο του νερού  Api freshwater master kit.

Όσον αφορά το υπόστρωμα και τα τεστ μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο σε χαμηλότερη  τιμη η να μείνω σε αυτα; Επίσης  πέτρες μπορώ να βρω και σε κάποια μάντρα και αν βρω πρέπει να προσέξω κατι;

Δευτέρα θα παραλάβω το ενυδρείο και σειρά παίρνουν τα υπόλοιπα για να ξεκινήσει  το στήσιμο και στρώσιμο. 

Επίσης  ξέχασα να ρωτήσω τι υγρά θα πρέπει να ρίξω αρχικά στο νερό και αν μπορείτε  να μου προτείνετε.

Link to comment
Share on other sites

το σόιλ  γενικά είναι καλά αλλά και ακριβά και για τα φυτά που λές ότι θα βάλεις σε υπερκαλύπτει, θα μπορούσες να έβαζες και ένα απλό υπόστρωμα με χαλικάκι απο πάνω γύρω στα 3mm και αυτό θα σου κάνει εξίσου καλά την δουλειά.

Οι πέτρες είναι προσωπικό γούστο και μπορείς να πάρεις απο όπου θες (πχ. μάντρα), αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι δυο πράγματα, πρώτων να μην είναι πολύ αιχμηρές και τραυματιστούν τα ψάρια, και δεύτερων κατά προτίμηση να μην είναι ασβεστολιθικές, αυτό θα το καταλάβεις αν ρίξεις πάνω στις πέτρες λίγο υδροχλωρικό οξύ (ακουαφόρτε) αν αφρίσει είναι ασβεστολιθικές αν όχι δεν είναι.

τα φυτά και αυτά είναι προσκοπικά γούστα, πχ εμένα πλέον δεν με αρέσει η μεγάλη ποικιλία θα προτιμούσα 3-4 διαφορετικά είδη φυτών και όχι 6-8, αλλά αυτά όπως είπαμε είναι γούστα.

Από τεστ θα προτιμούσα να έπαιρνα μεμονωμένα και όχι σε κιτ

Από ζουμιά αν δεν έχεις ΑΟ θα χρειαστείς αντιχλώριο, ένα λίπασμα γενικής χρίσεις. Προτρεπτικά καλό είναι να έχεις και οργανικό άνθρακα αν δεν έχεις σύστημα CO2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

το σόιλ  γενικά είναι καλά αλλά και ακριβά και για τα φυτά που λές ότι θα βάλεις σε υπερκαλύπτει, θα μπορούσες να έβαζες και ένα απλό υπόστρωμα με χαλικάκι απο πάνω γύρω στα 3mm και αυτό θα σου κάνει εξίσου καλά την δουλειά.

Οι πέτρες είναι προσωπικό γούστο και μπορείς να πάρεις απο όπου θες (πχ. μάντρα), αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι δυο πράγματα, πρώτων να μην είναι πολύ αιχμηρές και τραυματιστούν τα ψάρια, και δεύτερων κατά προτίμηση να μην είναι ασβεστολιθικές, αυτό θα το καταλάβεις αν ρίξεις πάνω στις πέτρες λίγο υδροχλωρικό οξύ (ακουαφόρτε) αν αφρίσει είναι ασβεστολιθικές αν όχι δεν είναι.

τα φυτά και αυτά είναι προσκοπικά γούστα, πχ εμένα πλέον δεν με αρέσει η μεγάλη ποικιλία θα προτιμούσα 3-4 διαφορετικά είδη φυτών και όχι 6-8, αλλά αυτά όπως είπαμε είναι γούστα.

Από τεστ θα προτιμούσα να έπαιρνα μεμονωμένα και όχι σε κιτ

Από ζουμιά αν δεν έχεις ΑΟ θα χρειαστείς αντιχλώριο, ένα λίπασμα γενικής χρίσεις. Προτρεπτικά καλό είναι να έχεις και οργανικό άνθρακα αν δεν έχεις 

Χρήστο κάποιες ερωτήσεις στις οποίες η απάντηση ίσως είναι αυτονόητη  αλλά σαν αρχάριος  που είμαι για μένα είναι βασικές!  Όταν λες ΑΟ για αντιχλώριο  τι εννοείς; μπορείς να μου προτείνεις ακριβώς τα υγρά που πρέπει  να βάλω και τα μεμονωμένα τεστ που να πάρω; με το που θα βάλω το νερό  συνοπτικά ποια διαδικασία πρέπει να  ακολουθήσω( να δω αν έχω κατανοήσει σωστά τα βήματα σύμφωνα με όσα διαβαζω);

Όσον αφορά τον οργανικο  άνθρακα (σε αυτό το κομμάτι  έχω διαβάσει  πολύ λίγα) πως τον χρησιμοποιο; αν μπορείς να μου προτείνεις  και από άνθρακα τι να πάρω. Καταλαβαίνω ότι κουράζω αλλά σαν αρχάριος  είμαι ακόμα στο σταδιο της μελέτης  και προσπαθώ να συγκεντρώσω  όλα τα υλικά για να ξεκινήσω το στήσιμο και να περάσω στην πράξη! Ευχαριστώ  πολύ για την βοήθεια 👍👍👍

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και ρωτάς και καλό είναι γενικά να μην βιαζόμαστε σε ότι αφορά το στήσιμο ενός ενυδρείου

 

ΑΟ= αντίστροφη ώσμωση

Άβρεκτοί χομπιστες φτιάχνουν το νερό τους απο ΑΟ το νερό αυτό είναι απαλλαγμένο απο βλαβερές ουσίες για αυτό δεν χεριάζετε αντιχλώριο.

Αν δεν χρησιμοποιείς ΑΟ τότε βάζεις αντιχλώριο μόνο στο νερό της αλλαγής όχι σε όλο το ενυδρείο.

Για αρχή απο τέστ θέλεις ΝΟ3 ΝΟ2, μετά που θα στρώσει το ενυδρείο και προτού βάλεις ψάρια θες να ξέρεις και το Ph. To Gh και το  Kh είναι απαραίτητα αν πάς σε ψάρια με ιδικές απαιτήσεις στο νερό. Αλλιώς μας ενδιαφέρει πρωτίστως το αν είναι το νερό μαλακό ή σκληρό, στις περισσότερες περιπτώσεις το Ph συμβαδίζει πάνω κάτω με το Kh και το Gh.

Μακροπρόθεσμα συμφέρει ένα ηλεκτρονικό Phμετρο παρά υγρά τεστ.

Τώρα τη μάρκα υγρά να πάρεις δεν μπορώ να προτείνω για δυο λόγους πρώτων γιατί εδώ και πάρα πολλά χρόνια χρησιμοποιώ όποτε χρειαστεί μόνο ηλεκτρονικό Phμετρο και δεύτερων ο κάθε χομπιστας πίνει νερό στην εταιρία που πιστεύει ότι είναι αξιόπιστη λίγο πολύ όλες η μεγάλες εταιρίες έχουν τα σύν και τα πλην τους.

Περισσότερα θα σου πουν αυτοί που τα χρησιμοποιούν. 

Δεν ξέρω τη διάβασες και πόσο διάβασες και αν διάβασες το παρακάτω ότι δεν καταλάβεις ρώτα. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου για να κάνεις ενα ενυδρείο όσο γίνεται απροβλημάτιστο  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Καλά κάνεις και ρωτάς και καλό είναι γενικά να μην βιαζόμαστε σε ότι αφορά το στήσιμο ενός ενυδρείου

 

ΑΟ= αντίστροφη ώσμωση

Άβρεκτοί χομπιστες φτιάχνουν το νερό τους απο ΑΟ το νερό αυτό είναι απαλλαγμένο απο βλαβερές ουσίες για αυτό δεν χεριάζετε αντιχλώριο.

Αν δεν χρησιμοποιείς ΑΟ τότε βάζεις αντιχλώριο μόνο στο νερό της αλλαγής όχι σε όλο το ενυδρείο.

Για αρχή απο τέστ θέλεις ΝΟ3 ΝΟ2, μετά που θα στρώσει το ενυδρείο και προτού βάλεις ψάρια θες να ξέρεις και το Ph. To Gh και το  Kh είναι απαραίτητα αν πάς σε ψάρια με ιδικές απαιτήσεις στο νερό. Αλλιώς μας ενδιαφέρει πρωτίστως το αν είναι το νερό μαλακό ή σκληρό, στις περισσότερες περιπτώσεις το Ph συμβαδίζει πάνω κάτω με το Kh και το Gh.

Μακροπρόθεσμα συμφέρει ένα ηλεκτρονικό Phμετρο παρά υγρά τεστ.

Τώρα τη μάρκα υγρά να πάρεις δεν μπορώ να προτείνω για δυο λόγους πρώτων γιατί εδώ και πάρα πολλά χρόνια χρησιμοποιώ όποτε χρειαστεί μόνο ηλεκτρονικό Phμετρο και δεύτερων ο κάθε χομπιστας πίνει νερό στην εταιρία που πιστεύει ότι είναι αξιόπιστη λίγο πολύ όλες η μεγάλες εταιρίες έχουν τα σύν και τα πλην τους.

Περισσότερα θα σου πουν αυτοί που τα χρησιμοποιούν. 

Δεν ξέρω τη διάβασες και πόσο διάβασες και αν διάβασες το παρακάτω ότι δεν καταλάβεις ρώτα. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου για να κάνεις ενα ενυδρείο όσο γίνεται απροβλημάτιστο  

 

Δεν θα βιαστώ καθόλου να το στήσω,  θα πάω σιγά σιγά για να έχω όσο καλύτερο αποτέλεσμα μπορώ σαν αρχάριος.  Αντιχλώριο  θα χρησιμοποιήσω το οποίο  θα βάλω και στο πρώτο γέμισμα σωστα; Για ηλεκτρονικό  phμετρο πρώτη φορά ακούω οπότε θα το ψάξω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2023 at 2:47 ΜΜ, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Γοητευμένος και εγω με το χομπι έπειτα από πολλά βίντεο και φωτογραφίες  έφτασε ο καιρός να περάσω στην πράξη! Όντας  εντελώς ανίδεος  και αρχάριος  στα ενυδρεία προσπαθω να διαβάσω όσο περισσότερα μπορώ  από το ίντερνετ για να κάνω την αρχή.  Θα ήθελα τι βοήθεια  σας βήμα βημα για στησιμο ενως οχι απαιτητικου ενυδρείου  110lt για να αποκτήσω σιγά σιγά γνώσεις. Αρχικά να αναφέρω  ότι σκέφτομαι να στησω ενα ενυδρεία με κάποιες πέτρες και φυτά.

1. Τα εξαρτήματα που έρχονται  πακέτο με το ενυδρείο  θα με καλύψουν  η πρέπει να κάνω άλλες προσθήκες;

2. Χωμα-χαλικι που θα βάλω στον πυθμενα τι μου προτείνετε;

3. Ποια φυτά  που ειναι ανθεκτικά και ευκολα διαχειρισημα προτείνετε;

4. Τι ψάρια τα οποία να είναι ανθεκτικά (καθότι αρχάριος πολλά θα χαιρετήσουν!!!) προτείνετε; 

Τέλος τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσω απο αρχης μέχρι τι στιγμή που θα πω ότι τώρα το ενυδρείο είναι έτοιμο. 

 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ  για το χρόνο σας και συγνώμη αν κούρασα!

 

Το ενυδρείο που θα χρησιμοποιήσω είναι https://www.aquario.gr/product/juwel-primo-110-led-black/?skr_prm=WyJkZWE0OGNmYS03YjQ2LTQ2YzItYWYyMi0wOTk3NjQ2ZDEyY2UiLDE2NzY1NTE2NDI2OTAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Καλησπέρα  και πάλι! Διαβάζοντας και ξανά διαβάζοντας και ρωτώντας από δω και από εκεί έχει φτιάξει μια εικόνα στο μυαλό μου για πως θα ήθελα να είναι το ενυδρείο  που ξεκινάω. Η εικονα αυτή λοιπόν περιλαμβάνει αριστερά κάποιες πέτρες, δεξιά κάποιο ομορφο ξυλο και τα ανάλογα φυτά πέριξ και πάνω στις πέτρες και το ξυλο. Διαβάζοντας κατέληξα στα παρακάτω και θέλω την γνώμη σας αν είμαι οκ η πρέπει να κάνω αλλαγές-προσθαφαιρεσεις!

1. Υπόστρωμα tropica aquarium soil

2. Πέτρες dragons tone

3. Φυτα: μπροστά κάποιες moss ball, στη μέση cryptocoryne, πλάτη echinodorus, πάνω στις πέτρες και το ξυλο anubias - vesicular. Στις ανάλογες ποσότητες ώστε να βγει ένα όμορφο αποτέλεσμα αλλά όχι παραφορτωμενο.

4. Για τον έλεγχο του νερού  Api freshwater master kit.

Όσον αφορά το υπόστρωμα και τα τεστ μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο σε χαμηλότερη  τιμη η να μείνω σε αυτα; Επίσης  πέτρες μπορώ να βρω και σε κάποια μάντρα και αν βρω πρέπει να προσέξω κατι;

Δευτέρα θα παραλάβω το ενυδρείο και σειρά παίρνουν τα υπόλοιπα για να ξεκινήσει  το στήσιμο και στρώσιμο. 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Επίσης  ξέχασα να ρωτήσω τι υγρά θα πρέπει να ρίξω αρχικά στο νερό και αν μπορείτε  να μου προτείνετε.

Καλησπέρα Χρήστο καλώς όρισες στο χόμπι και στο aquazone . 

Να τα πάρουμε τα πράγματά με την σειρά .

1) πολύ καλό το ενυδρείο που διάλεξες για αρχή άλλα θα χρειαστεί να συμπληρώσεις βιολογικό υλικό για να έχουν την κατάλληλη αποικία για κατοικίσουν τα βακτήρια σου ( δες το άρθρο που σου επισύναψε ο Χρήστος)

2) Όπως θα δεις εδώ η πόλη σου έχει πολύ σκληρό νερό (ph άνω του 7,5) και άρα αν δεν χρησιμοποιήσεις συσκευή Α/Ο  θα πρέπει να στραφείς σε ψάρια και φυτά που αντέχουν σε αυτές τις συνθήκες . 

Συμπερασματικά λοιπόν και βάση όσα αναφέρεις παραπάνω έχουμε .

α)Για το στρώσιμο ενυδρείου σου προτείνω αυτήν την μέθοδο απλά κάνε υπομονή και αντί για είσοδο ψαριών χρησιμοποίησε τροφή . Σκεύασμα (έτοιμα βακτήρια) σου προτείνω αυτό.https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/φροντίδα-γλυκού-νερού/seachem-stability-250mld.html και αντιχλώριο αυτό https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/φροντίδα-γλυκού-νερού/seachem-prime-250mld.html 

β) Ψαράκια στην θέση σου για αρχή θα έβαζα Ωοζωοτόκα (δηλαδή πλάτυ, γκάπυ, μόλυ κτλ) που αντέχουν σε υψηλό Ph και θα δεις γρήγορα και γέννες.

γ) και συμφωνώ παραπάνω με τον Χρήστο το soil για τα φυτά σου είναι υπερβολή . Με ένα απλό χαλικάκι θα είσαι μια χαρά . Τα φυτά σου και οι πέτρες είναι οκ.απλά εγω θα έβαζα και ενα φυτό επιφανείας πχ κερατόφυλλο.

δ) Απο τα τεστ νερου στην αρχή θα χρειαστείς NH3/NH4  NO2  NO3 .Αν θεωρείς το κιτ ακριβό μπορείς να πάρεις τα παρακάτω που είναι αξιόπιστα . https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/metriseis-nerou-test/τέστ-νερού-salifert-nitrite-no-2d.html    

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/metriseis-nerou-test/τέστ-νερού-salifert-nitrate-no-3d.html

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/metriseis-nerou-test/τέστ-νερού-salifert-ammoniac-nh-4d.html

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες και με το παραπανω!!! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια από όλους και πιστεύω πως με αυτή τη βοήθεια θα καταφέρω ένα καλό αποτέλεσμα(ελπιζω!!!)

Για τη συσκευή  Α/Ο δεν έχω ιδέα πως δουλεύει,  θα το μελετήσω. Τα ψάρια τα άφησα για το τέλος και με βάση τι θα μου προτείνετε  οι ποιο έμπειροι  και γνώστες. Εφόσον  θα βάλω ψάρια με βάση το νερό που έχω χρειάζεται η συσκευή Α/Ο η είναι περιτη;

Για την βάση σκέτο χαλικι η και κάποιο υπόστρωμα  από κατω; αν μπορείς να μου προτείνεις  κάτι για την βάση.

Για το κιτ δεν με πειράζει  να δώσω  κατι παραπάνω εάν είναι ποιο πλήρες. Τι προτείνεις;

Ευχαριστώ  πολύ για τις συμβουλές!!! Υπερπολυτιμες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλός ήρθες στο club,

έχω εδώ και δύο μήνες το ίδιο ενυδρείο,

πολύ καλό ενυδρειακι...

προσωπικά το εσωτερικό φίλτρο το έβγαλα καθώς είχα από το προηγούμενο εξωτερικο φιλτρο και κατά βάθος προτιμώ εξωτερικο από εσωτερικό....

τώρα για υποστρομα έβαλα της DENNERLE DEPONITMIX NUTRIBASIS 6in1 BAG 4,8 KG και από πάνω το χαλικάκι πού είχα...

αντιχλωριο και βακτηρια βάζω και πάλι της DENNERLE αλλά και η Seachem ειναι πολύ καλή εταιρία....απο την οποία βάζω λιπασμα για τα φυτά μου...

για πέτρες ψάξε σε μάντρα με διακοσμηση κηπου... 

εγώ έχω βάλει πέτρες λαβας...

 

IMG_20230206_190345.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Εφόσον  θα βάλω ψάρια με βάση το νερό που έχω χρειάζεται η συσκευή Α/Ο η είναι περιτη;

Ναι είναι περιττή.

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Για την βάση σκέτο χαλικι η και κάποιο υπόστρωμα  από κατω; αν μπορείς να μου προτείνεις  κάτι για την βάση.

Για το κιτ δεν με πειράζει  να δώσω  κατι παραπάνω εάν είναι ποιο πλήρες. Τι προτείνεις;

Σκέτο χαλίκι πού θα το εμπλουτίσεις με ταμπλέτες λιπασμάτων. Και αν θέλεις πάρε το Κιτ της Api.

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

To τεστ αμμωνιας της Salifert ειναι πολυ χάλια....  Για να δεις την αλλαγη στο χρωμα, πρεπει να σπασεις τα ματακια σου. Καλυτερα παρε sera ammonium test

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

To τεστ αμμωνιας της Salifert ειναι πολυ χάλια....  Για να δεις την αλλαγη στο χρωμα, πρεπει να σπασεις τα ματακια σου. Καλυτερα παρε sera ammonium test

 

Εγώ το έχω και το εμπιστεύομαι.. Μπορεί να σε δυσκολεύει η συγκεκριμένη απόχρωση. Εμένα με δυσκολεύουν οι αποχρώσεις μπλέ -πράσινο πχ. Τέστ ph API 

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Εγώ το έχω και το εμπιστεύομαι.. Μπορεί να σε δυσκολεύει η συγκεκριμένη απόχρωση. Εμένα με δυσκολεύουν οι αποχρώσεις μπλέ -πράσινο πχ. Τέστ ph API 

Εχεις δοκιμασει της sera ή της jbl?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εχεις δοκιμασει της sera ή της jbl?

Όχι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Όχι..

Δοκιμασε :), να δεις ασπρη μερα :D ειδικα της jbl.

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δοκιμασε :), να δεις ασπρη μερα :D ειδικα της jbl.

ωραία θα πάρω jbl  να δω επιτέλους χιόνι στην Καβάλα.

 

Προσωπικά εγώ την jbl  την θεωρώ κορυφαία εταιρία σε όλα και στα φίλτρα, ότι παίρνω αν πάρω στα δέκα χρόνια μια φορά θα είναι jbl :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2023 at 3:56 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

θα μπορούσες να έβαζες και ένα απλό υπόστρωμα με χαλικάκι απο πάνω γύρω στα 3mm

Χρήστο καλησπέρα. θα ήθελα τι γνώμη σου όσον  αφορά το υπόστρωμα ώστε να μην πάω μόνο με soil καθώς  η τιμή του τσιμπάει  λίγο! Μπορείς να μου προτείνεις  υπόστρωμα και χαλίκι και σε τι εκατοστά  το καθένα  καθώς και τι μέγεθος χαλίκι. Επίσης για co2 χωρίς μπουκάλα μιας και δεν εχω τις γνώσεις  ακόμα σε αυτό το κομμάτι τι μπορώ να βάλω; είδα κάτι ταμπλέτες, έχουν αποτέλεσμα αυτές;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δοκιμασε :), να δεις ασπρη μερα :D ειδικα της jbl.

Βρίσκω εύκολα της Salifert και της Prodac και έχω μείνει σε αυτά.. Δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα.. ααααψουού!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Χρήστο καλησπέρα. θα ήθελα τι γνώμη σου όσον  αφορά το υπόστρωμα ώστε να μην πάω μόνο με soil καθώς  η τιμή του τσιμπάει  λίγο! Μπορείς να μου προτείνεις  υπόστρωμα και χαλίκι και σε τι εκατοστά  το καθένα  καθώς και τι μέγεθος χαλίκι. Επίσης για co2 χωρίς μπουκάλα μιας και δεν εχω τις γνώσεις  ακόμα σε αυτό το κομμάτι τι μπορώ να βάλω; είδα κάτι ταμπλέτες, έχουν αποτέλεσμα αυτές;

το χαλίκι είναι κάτι το ουδέτερο και έχει να κάνει σε ότι αφορά το χρώμα με τα προσωπικά μας γούστα αρκεί να μην είναι βαμμένα, να είναι το πολύ 5mm ιδανικά 1-3, να μην είναι ασβεστολιθικό. Οπότε παίρνεις ότι θες, αν πάρεις ακριβό  ίσος να είναι ποιο καλά πωλημένο να είναι ποιο στρογγυλεμένο, και να έχει ποιο ομοιογενή κοκκομετρία.

Το υπόστρωμα σχεδόν σε όλες τη γνωστές μάρκες πάνω κάτω είναι το ίδιο και έχει την ίδια λογική. Αν θες να βάλεις εύκολα φυτά αρκεί 1cm υπόστροφα αν θες πιο απαιτητικά τότε 2cm. ένα καλό και αξιόπιστο είναι πχ της  Sera floredepot σε λογική τιμή για υπόστρωμα.

Πάνω απο το υπόστρωμα θα βάλεις 5cm χαλίκι παραπάνω μπορείς λιγότερο όχι γιατί δεν θα μπορείς να φυτεύεις εύκολα φυτά θα σου σηκώνονται λόγο της άνοσης. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

είδα κάτι ταμπλέτες, έχουν αποτέλεσμα αυτές;

οχι. Μπορεις να παρεις-

https://www.aquario.gr/product/dennerle-carbo-elixier-bio-500-ml/

https://www.aquario.gr/product/easy-life-easycarbo-250ml-3/

https://www.aquario.gr/product/seachem-flourish-excel-250ml/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...