Jump to content

Στησιμο νέου φυτεμένου ενυδρείου από αρχάριο!


Recommended Posts

πριν 16 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Καλησπέρα  και πάλι, μιας και αύριο παραλαμβάνω  τα φυτά και ξεκινάω φύτεμα, γέμισμα, στρώσιμο ήθελα κάποιες διευκρινήσεις  για την αρχή. Η juwel λέει ότι το βιολογικό μπαίνει στη θέση του πρασινου σφουγγαριου. Εφόσον η ροή του νερού στο φίλτρο είναι από πάνω προς τα κάτω όπως φαίνεται στην εικονα δεν θα ήταν καλύτερα το βιολογικό να μπει τέρμα κάτω στο φίλτρο ώστε πριν το νερό φτασει στο βιολογικό να έχει καθαριστεί από το από πάνω σφουγγάρι; ποια είναι η καλύτερη  σειρά τελικα;

 Όσον αφορά την λίπανση των φυτών έχω προμηθευτεί  τα flourish, excel, potassium. Ξεκινάω από την πρώτη μέρα την λίπανση, και τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω; να ακολουθήσω τον πίνακα λίπανσης της seachem στο 1/3 της ποσότητας ομως; τα φυτά είναι όλα χαμηλών απαιτήσεων.

 

Τέλος για το στρώσιμο που θα γίνει με τροφή και βακτήρια sera bio nitrivec κάθε πότε προσθέτω  βακτήρια; οι οδηγίες λένε 10ml/25l  στα καινούρια ενυδρεια,  στις αλλαγές νερού, στην εισαγωγή νέων ψαριων, μετά τον καθαρισμό του φιλτρου ενώ αλλού διάβασα προσθέτουμε καθε 3 μέρες. Τι λέτε, πως να τα βαζω;

Screenshot_20230321_101411_Google.jpg

Να προσθέσω ότι το παραπάνω φίλτρο εκτός από εισαγωγή νερου από πάνω που είναι τύπου  "σκίμερ" θα έλεγα..

(Τραβάει νερό από την επιφάνεια)

Έχει και εισαγωγή (γρίλιες) από το πλάι εκεί που δείχνει το χοντρό βελάκι στην μέση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Η juwel λέει ότι το βιολογικό μπαίνει στη θέση του πρασινου σφουγγαριου. Εφόσον η ροή του νερού στο φίλτρο είναι από πάνω προς τα κάτω όπως φαίνεται στην εικονα δεν θα ήταν καλύτερα το βιολογικό να μπει τέρμα κάτω στο φίλτρο ώστε πριν το νερό φτασει στο βιολογικό να έχει καθαριστεί από το από πάνω σφουγγάρι; ποια είναι η καλύτερη  σειρά τελικα;

Πρακτικά αυτή είναι η σωστή σειρά δηλαδή μηχανική φίλτρανση (σφουγγάρι, βαμβάκι) και έπειτα βιολογική (μακαρόνι ή ότι άλλο κατάλληλο υλικό θα βάλεις) ώστε το νερό να περνάει καθαρό μέσα από το υλικό και να βγαίνει στο ενυδρείο. Για να σε προλάβω επειδή είχα το ίδιο φίλτρο προσωπικά δεν έδωσα καν βάση στη μεσαία έξοδο του νερού και είχα όλη τη φίλτρανση σαν το νερό να κάνει ένα σχήμα "U". 

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Όσον αφορά την λίπανση των φυτών έχω προμηθευτεί  τα flourish, excel, potassium. Ξεκινάω από την πρώτη μέρα την λίπανση, και τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω; να ακολουθήσω τον πίνακα λίπανσης της seachem στο 1/3 της ποσότητας ομως; τα φυτά είναι όλα χαμηλών απαιτήσεων.

Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να ξεκινήσεις λίπανση από την πρώτη μέρα σε άστρωτο ενυδρείο υπό τον φόβο των άλγεων. 

 

πριν 56 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Τέλος για το στρώσιμο που θα γίνει με τροφή και βακτήρια sera bio nitrivec κάθε πότε προσθέτω  βακτήρια; οι οδηγίες λένε 10ml/25l  στα καινούρια ενυδρεια,  στις αλλαγές νερού, στην εισαγωγή νέων ψαριων, μετά τον καθαρισμό του φιλτρου ενώ αλλού διάβασα προσθέτουμε καθε 3 μέρες. Τι λέτε, πως να τα βαζω;

Προσωπικά πάντα με μπέρδευε η δοσολογία για το nitrivec αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε για στρώσιμο ούτε για συμπλήρωμα σε ενυδρείο που τρέχει. Αν θέλεις τη γνώμη μου πάντως είναι καλύτερη μια καθημερινή δοσολογία παρά μια και μεγάλη. 

 

Όσο για τις πλαινές γρίλλιες του φίλτρου μεγάλη προσοχή(!!!) σε είδη που μπορούν να παγιδευτούν ή ακόμα και να χωρέσουν ανάμεσα τους πχ μικρές γαρίδες, νεογνοί, και κυρίως...kuhli loach (παθών)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Όσον αφορά την λίπανση των φυτών έχω προμηθευτεί  τα flourish, excel, potassium. Ξεκινάω από την πρώτη μέρα την λίπανση, και τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω; να ακολουθήσω τον πίνακα λίπανσης της seachem στο 1/3 της ποσότητας ομως; τα φυτά είναι όλα χαμηλών απαιτήσεων.

Εβαλες τα φυτα ή οχι ακομα? Και τι φυτα και πόσα?

Βγαλε φωτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Πρακτικά αυτή είναι η σωστή σειρά δηλαδή μηχανική φίλτρανση (σφουγγάρι, βαμβάκι) και έπειτα βιολογική (μακαρόνι ή ότι άλλο κατάλληλο υλικό θα βάλεις) ώστε το νερό να περνάει καθαρό μέσα από το υλικό και να βγαίνει στο ενυδρείο. Για να σε προλάβω επειδή είχα το ίδιο φίλτρο προσωπικά δεν έδωσα καν βάση στη μεσαία έξοδο του νερού και είχα όλη τη φίλτρανση σαν το νερό να κάνει ένα σχήμα "U". 

 

Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να ξεκινήσεις λίπανση από την πρώτη μέρα σε άστρωτο ενυδρείο υπό τον φόβο των άλγεων. 

 

Προσωπικά πάντα με μπέρδευε η δοσολογία για το nitrivec αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε για στρώσιμο ούτε για συμπλήρωμα σε ενυδρείο που τρέχει. Αν θέλεις τη γνώμη μου πάντως είναι καλύτερη μια καθημερινή δοσολογία παρά μια και μεγάλη. 

 

Όσο για τις πλαινές γρίλλιες του φίλτρου μεγάλη προσοχή(!!!) σε είδη που μπορούν να παγιδευτούν ή ακόμα και να χωρέσουν ανάμεσα τους πχ μικρές γαρίδες, νεογνοί, και κυρίως...kuhli loach (παθών)

Από τις πλαϊνές  γρίλιες τραβάει η βγάζει νερο; πως θα μπορούσα να αποφύγω την παγίδευση ειδών σε αυτό το σημείο; σκέφτηκα να κολλήσω ένα κομμάτι μαύρη σιτα η να βάλω κάποιο φυτό  μπροστά ωστε να καλυφθεί και να μη φαίνεται το φιλτρο. η πρέπει  να είναι καθαρός ο χώρος μπροστά από τις γρίλλιες;

 

Οπότε το βιολογικό  προτείνεις  να μπει κάτω κατω;

 

Οσον αφορα το bio nitrivec τι ποσοτητα  πρέπει να μπαίνει καθημερινά; η να αγοράσω κάποιο άλλο καλυτερα;  λίπανση να ξεκινησω όταν ολοκληρωθεί  το στρώσιμο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εβαλες τα φυτα ή οχι ακομα? Και τι φυτα και πόσα?

Βγαλε φωτο

Αυριο παραλαμβάνω και ξεκινάω φύτεμα και στρώσιμο. Για αρχή ξεκινάω από ένα κυπελάκι  απο marsilea  hirsuta, anubia petite- gracilis , taxyphyllum barberi, buchephalandra red, cryptocoryne brown, vallisneria asiatica, staurogyne repens. Τώρα αν η επιλογή και η ποσότητα ήταν σωστή η λάθος θα δείξει, αναλόγως του αποτελέσματος  και τον δικών σας υποδειξεων που είστε έμπειροι  θα γίνουν και οι ανάλογες προσθαφαιρεσεις στην πορεία. Λίπανση ποτε προτείνεις να ξεκινήσω και για τα βακτήρια  αν έχεις κάποια γνώμη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις την γνωμη μου, θα ελεγα πρώτα να στρωσεις το ενυδρειο και μετα να φυτεψεις.

Γιατι το προτεινω.....

Αν μιλαμε για ενυδρεια χωρις CO2 ,  χωρις πολλα φυτα και χωρις stem φυτα γρηγορης αναπτυξεις, με πιθανοτητα σχεδον 100% δεν γλυτώνεις απο αλγες.

Και εππειδη διάλεξες τα φυτα αργης αναπτυξης (και πολυ καλα εκανες), θα "κολλησουν" αλγες 1000% (ειδικα το moss).

Αν θελεις να βοηθησεις την κατασταση,δηλ να στρωσει πολυ γρηγορα,  ψαξε για στρωμενο βιολογικο υλικο, μπορει και να σου δωσει καποιος με ανταλαγμα το καινουριο.

πριν 3 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Για αρχή ξεκινάω από ένα κυπελάκι  απο marsilea  hirsuta

Πολυ λιγη ποσοτητα ειναι.

πριν 4 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Λίπανση ποτε προτείνεις να ξεκινήσω και για τα βακτήρια  αν έχεις κάποια γνώμη;

Λιπανση σε μια εβδομαδα περιπου γινεται να ξεκινησεις -  μόνο καλιο και μικρη δοση απο flourish.

Για τα βακτηρια μπορεις να παρεις και seachem kai prodibio kai easy life (εχω στρωσει και με τα τρια). Δεν ειδα και μεγαλη διαφορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θελεις την γνωμη μου, θα ελεγα πρώτα να στρωσεις το ενυδρειο και μετα να φυτεψεις.

Γιατι το προτεινω.....

Αν μιλαμε για ενυδρεια χωρις CO2 ,  χωρις πολλα φυτα και χωρις stem φυτα γρηγορης αναπτυξεις, με πιθανοτητα σχεδον 100% δεν γλυτώνεις απο αλγες.

Και εππειδη διάλεξες τα φυτα αργης αναπτυξης (και πολυ καλα εκανες), θα "κολλησουν" αλγες 1000% (ειδικα το moss).

Αν θελεις να βοηθησεις την κατασταση,δηλ να στρωσει πολυ γρηγορα,  ψαξε για στρωμενο βιολογικο υλικο, μπορει και να σου δωσει καποιος με ανταλαγμα το καινουριο.

Πολυ λιγη ποσοτητα ειναι.

Λιπανση σε μια εβδομαδα περιπου γινεται να ξεκινησεις -  μόνο καλιο και μικρη δοση απο flourish.

Για τα βακτηρια μπορεις να παρεις και seachem kai prodibio kai easy life (εχω στρωσει και με τα τρια). Δεν ειδα και μεγαλη διαφορα.

Μου φάνηκε ποιο εύκολο να φυτέψω χωρίς νερό στο ενυδρειο. Τώρα αν πω να τα φυτέψω μετά το στρώσιμο τα φυτά μπορούν να διατηρηθούν  με κάποιο τρόπο μέχρι τι φύτευση; τι ποσότητες θα πρέπει  να βάλω για να είμαι οκ η και κάποιο άλλο φυτο stem γρηγορης ανάπτυξης  που να προσθεσω και μιας και για στρωμενο βιολογικο υλικο είναι λίγο δύσκολο  οι αλγες που θα εμφανιστούν  δεν θα μπορέσω να τις αντιμετώπισω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Μου φάνηκε ποιο εύκολο να φυτέψω χωρίς νερό στο ενυδρειο

Εννοειται :)

πριν 9 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Τώρα αν πω να τα φυτέψω μετά το στρώσιμο τα φυτά μπορούν να διατηρηθούν  με κάποιο τρόπο μέχρι τι φύτευση;

Αν ειναι 1-2 grow σε τζελ, δεν εχουν θεμα για 1-2-3 εβδομαδες.  θερμοκρασια κοντα στους 20 βαθμους και δεν αφηνουμε σε αμεσο ηλιακο φως.

https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_aquatic-plants_in-vitro-aquarium-plants

πριν 9 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

τι ποσότητες θα πρέπει  να βάλω για να είμαι οκ

Εξαρταται απο το πόσο μεγαλο κομματι θα φυτεψεις και πόσο πικνα. Δωσε διαστασεις για καθε φυτο.

πριν 9 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

κάποιο άλλο φυτο stem γρηγορης ανάπτυξης  που να προσθεσω

Δεν εχει πολυ νοημα στα ενυδρεια χωρις CO2, γιατι δεν εχεις καλο φωτισμο, που χρειαζονται καιπρεπει να φυτεψεις πολλα.

πριν 9 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

οι αλγες που θα εμφανιστούν  δεν θα μπορέσω να τις αντιμετώπισω;

Οσο θα υπαρχει αμμωνια , τοσο και θα υπαρχουν. Ειναι φυσιολογικο. Υπαρχουν τροποι. Μην βιαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με το φύτεμα μερικών φυτών και ένα 24ωρο μετά  το νερό απέκτησε αυτό το θόλωμα. Που μπορεί να οφείλεται; να επισημάνω πως βιολογικό υλικο  στο φίλτρο  θα πρόσθετα σήμερα αλλά το ανέβαλα για να δω αν ξεθολώσει το νερό, οπότε δεν έχει μπει ακόμη ούτε τροφη ούτε βακτηρια. Το φίλτρο απ'οτι βλέπω δουλεύει σωστά. Επίσης παρατήρησα  ότι το χαλίκι https://www.aquariumhouse.gr/ipostroma-Aqua-Della-Aquarium-gravel-black1-3mm(9kg) από μαυρο που ήταν στην αρχη όλοι οι κόκκοι  τώρα  αρκετοί έχουν χάσει  το χρώμα τους. Μήπως δεν είναι το χαλίκι καλό  και ξεβαφει; φταίει κάτι άλλο; πως το αντιμετωπίζω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Ξεκίνησα με το φύτεμα μερικών φυτών και ένα 24ωρο μετά  το νερό απέκτησε αυτό το θόλωμα. Που μπορεί να οφείλεται; να επισημάνω πως βιολογικό υλικο  στο φίλτρο  θα πρόσθετα σήμερα αλλά το ανέβαλα για να δω αν ξεθολώσει το νερό, οπότε δεν έχει μπει ακόμη ούτε τροφη ούτε βακτηρια. Το φίλτρο απ'οτι βλέπω δουλεύει σωστά. Επίσης παρατήρησα  ότι το χαλίκι https://www.aquariumhouse.gr/ipostroma-Aqua-Della-Aquarium-gravel-black1-3mm(9kg) από μαυρο που ήταν στην αρχη όλοι οι κόκκοι  τώρα  αρκετοί έχουν χάσει  το χρώμα τους. Μήπως δεν είναι το χαλίκι καλό  και ξεβαφει; φταίει κάτι άλλο; πως το αντιμετωπίζω;

Η πιο βασικη ερωτηση.... Πριν να βαλεις το χαλικι στο ενυδρειο, το ξεπλυνες καλα καλα πολλες φορες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Πριν να βαλεις το χαλικι στο ενυδρειο, το ξεπλυνες καλα καλα πολλες φορες?

Ναι ναι, όσο καλύτερα μπορούσα το ξεπλυνα. Αλλά οκ σήμερα σχεδόν ξεθολωσε τελείως.  Να ξεκινησω τροφή  και βακτήρια  από σήμερα η να το αφήσω να καθαρίσει τελείως και να ξεκινήσω αύριο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Ναι ναι, όσο καλύτερα μπορούσα το ξεπλυνα. Αλλά οκ σήμερα σχεδόν ξεθολωσε τελείως.  Να ξεκινησω τροφή  και βακτήρια  από σήμερα η να το αφήσω να καθαρίσει τελείως και να ξεκινήσω αύριο;

Ριξε τροφη χτες! :)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ριξε τροφη χτες! :)

@natateo σε ποση ωρα από την εισαγωγή τροφής ριχνω τα βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

@natateo σε ποση ωρα από την εισαγωγή τροφής ριχνω τα βακτήρια;

Μπορεις να ριξεις και άμεσα. Καλυτερα μετα απο ενα 8 ωρο, να αρχιζει λιγο και η αμμωνια να εμφανιζεται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορεις να ριξεις και άμεσα. Καλυτερα μετα απο ενα 8 ωρο, να αρχιζει λιγο και η αμμωνια να εμφανιζεται.

Thanks!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα από χθες την διαδικασία  του στρωσίματος ρίχνοντας τροφή και σήμερα το πρωί έπειτα από 8 περίπου ώρες προσθεσα  και τα βακτήρια. Έκανε και δύο μετρήσεις,  αμμωνία  και ph. Γιατι τόσο νωρίς; για να δοκιμάσω τα τεστ της api να δω πως δουλεύουν.  Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αποτυπώσει  η φωτογραφία  αυτό  που εγώ βλέπω! Για το ph εκανα και τα δυο και απ'οτι βλεπω είναι στο 7.5. Σωστα αντιλαμβάνομαι;

Η αμμωνία  βρίσκεται  ανάμεσα από 0 και 0.25ppm. Είναι λογικό να έχει ανέβει  έστω και λίγο μέσα σε τόσο μικρό διαστημα(περίπου 11 ωρες); 

20230325_112559.jpg

20230325_111454.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2023 at 2:11 ΜΜ, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Καλησπέρα  και πάλι, μιας και αύριο παραλαμβάνω  τα φυτά και ξεκινάω φύτεμα, γέμισμα, στρώσιμο ήθελα κάποιες διευκρινήσεις  για την αρχή. Η juwel λέει ότι το βιολογικό μπαίνει στη θέση του πρασινου σφουγγαριου. Εφόσον η ροή του νερού στο φίλτρο είναι από πάνω προς τα κάτω όπως φαίνεται στην εικονα δεν θα ήταν καλύτερα το βιολογικό να μπει τέρμα κάτω στο φίλτρο ώστε πριν το νερό φτασει στο βιολογικό να έχει καθαριστεί από το από πάνω σφουγγάρι; ποια είναι η καλύτερη  σειρά τελικα;

 Όσον αφορά την λίπανση των φυτών έχω προμηθευτεί  τα flourish, excel, potassium. Ξεκινάω από την πρώτη μέρα την λίπανση, και τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω; να ακολουθήσω τον πίνακα λίπανσης της seachem στο 1/3 της ποσότητας ομως; τα φυτά είναι όλα χαμηλών απαιτήσεων.

 

Τέλος για το στρώσιμο που θα γίνει με τροφή και βακτήρια sera bio nitrivec κάθε πότε προσθέτω  βακτήρια; οι οδηγίες λένε 10ml/25l  στα καινούρια ενυδρεια,  στις αλλαγές νερού, στην εισαγωγή νέων ψαριων, μετά τον καθαρισμό του φιλτρου ενώ αλλού διάβασα προσθέτουμε καθε 3 μέρες. Τι λέτε, πως να τα βαζω;

Screenshot_20230321_101411_Google.jpg

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά, παίζει ρόλο πως θες να το δουλέψεις όπως στη φωτογραφία η U; Κατά τη γνώμη μου ανεξαρτήτου διάταξης χρειάζεσαι κάποιο βιολογικό υλικό μικρο σε μέγεθος μέσα σε διχτάκι πχ SubstratPro siporax mini, ψηφίδες λάβα, ελαφρόπετρα. και από πάνω του σφουγγάρι και υαλοβάμβακα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη σε καλύψει το φίλτρο, το μόνο που για μένα η αντλία του δεν έχει πολύ καλή ροή.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ice-Man έγραψε:

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά, παίζει ρόλο πως θες να το δουλέψεις όπως στη φωτογραφία η U; Κατά τη γνώμη μου ανεξαρτήτου διάταξης χρειάζεσαι κάποιο βιολογικό υλικό μικρο σε μέγεθος μέσα σε διχτάκι πχ SubstratPro siporax mini, ψηφίδες λάβα, ελαφρόπετρα. και από πάνω του σφουγγάρι και υαλοβάμβακα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη σε καλύψει το φίλτρο, το μόνο που για μένα η αντλία του δεν έχει πολύ καλή ροή.

Χρόνια πολλά, καλημέρα.  Αυτό έκανα και έπειτα  από επικοινωνία  με το κατάστημα  που αγόρασα το ενυδρείο  ειναι να φτιάξω το φίλτρο ως εξής, από πάνω προς τα κάτω μπλε σφουγγάρι, βιολογικο, στη θέση του σφουγγαριου  άνθρακα έκοψα κομμάτι από το πράσινο και έβαλα, λευκό. Τώρα για την αντλία τι να σου πω, δεν ξέρω. Ροή έχει 500l/ώρα. Αυτο https://www.juwel-aquarium.de/en/equipment/filtering/pump-accessories/oxyplus μπορεί να βοηθήσει;

Έγινε επεξεργασία - Chris Papapostolis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Χρόνια πολλά, καλημέρα.  Αυτό έκανα και έπειτα  από επικοινωνία  με το κατάστημα  που αγόρασα το ενυδρείο  ειναι να φτιάξω το φίλτρο ως εξής, από πάνω προς τα κάτω μπλε σφουγγάρι, βιολογικο, στη θέση του σφουγγαριου  άνθρακα έκοψα κομμάτι από το πράσινο και έβαλα, λευκό. Τώρα για την αντλία τι να σου πω, δεν ξέρω. Ροή έχει 500l/ώρα. Αυτο https://www.juwel-aquarium.de/en/equipment/filtering/pump-accessories/oxyplus μπορεί να βοηθήσει;

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Τα υλικά μπορείς να τα βάλεις όπως σε βολεύει, σύμφωνα πάντα με την χωρητικότητα και την διαμόρφωση του φίλτρου, αρκεί στην είσοδο να έχεις σφουγγάρι για να κρατάει τα "χοντρά". Προσωπικά νομίζω πως η καλύτερη διάταξη από την είσοδο προς έξοδο είναι: σφουγγάρι->βαμβάκι->βιολογικό υλικό->σφουγγάρι ή/και βαμβάκι. Η ροή που αναφέρουν οι κατασκευαστές είναι ονομαστική. Η πραγματική ροή με υλικά στο φίλτρο, είναι σαφώς μικρότερη. Αν το νερό κυκλοφορεί 3-4 φορές είναι καλά. Εγώ θα πήγαινα σε ένα φίλτρο με μεγαλύτερη ροή πχ 700l/h με ρυθμιστή. Το εξάρτημα στο link που έβαλες, ονομάζεται σύστημα venturi και διαχέει οξυγόνο στο νερό βοηθώντας στην οξυγόνωση του ενυδρείου. Κάνει την ίδια δουλειά που κάνουν οι αεραντλίες. Γενικά, πλην εξαιρετικών περιπτώσεων και εφόσον έχουμε ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, δεν χρησιμοποιείται στα φυτεμένα ενυδρεία γιατί μειώνει το CO2 που χρειάζονται τα φυτά για την φωτοσύνθεση.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν Σου λέω διάταξη γιατί οι γνώμες διίστανται,θα προτιμούσα να κόψω 2-3 σφουγγάρια να έχω διάφορες πυκνότητες παντός. Τον άνθρακα αν τον εβαζα στην αρχή λιγες μέρες το πράσινο ουτε καν. Τώρα για την αντλία λυπάμαι αν στενοχωρήσω τους φαν της εταιρείας αλλά είδα έναν που είχε βάλει τη 1000 σε αυτό το φίλτρο και γέλαγε ο κόσμος. Παρόλα αυτά ξαναλεω θα σε καλύψει και ειναι μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Για το ph εκανα και τα δυο και απ'οτι βλεπω είναι στο 7.5. Σωστα αντιλαμβάνομαι;

Προς 7.8 το βλεπω. Δεν εχει τωρα σημασια. Στο στρωσιμο καλυτερα να ειναι πιο πανω , παρα πιο κατω.

πριν 6 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Η αμμωνία  βρίσκεται  ανάμεσα από 0 και 0.25ppm

Στο τεστ της ΑΡΙ το πρωτο χρωματακι ειναι λιγο αβεβαιο. Ετσι η αλλιως πρεπει να παμε τουλαχιστον 1-2ppm.

Θα μετρησεις ακομα σε 2 μερες και αν η αμμωνια θα ειναι χαμηλα, θα ριξεις και άλλο flakes.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 μέρες που έχει ξεκινήσει  να τρέχει το ενυδρείο εχει από χθες που η μία κρυπτονορυνα έχει αρχίσει  και λιώνουν τα φύλλα. Ηδη έχει χάσει 3 φύλλα και απ'οτι βλέπω αρχίζει και στην δεύτερη  να λιώνουν. 

Στην αρχή μπήκε αντιχλώριο  seachem prime και γίνεται προσθήκη τροφής και βακτηρίων seachem stability. Σήμερα έκανε μια μέτρηση αμμωνίας  και είναι στα 0.5ppm περίπου. Προσθήκη λιπασμάτων  δεν έχω ξεκινήσει ακομη, έλεγα να ξεκινησω σε μια εβδομάδα  από την είσοδο των φυτών. Δεν γίνεται  χρήση co2. Τα φυτά έχουν πέντε μέρες που έχουν μπει. Ξεκινάω άμεσα την λίπανση και τη πλάνο  να ακολουθήσω; αυτά που εχω προμηθευτεί  είναι seachem flourish,  potassium  και excel. Μέχρι  τέλος της εβδομάδας θα έχει τοποθετηθεί  και μπουκάλα CO2.

20230327_181157.jpg

Έγινε επεξεργασία - Chris Papapostolis
Link to comment
Share on other sites

Η κρυπτοκορινες το εχουν αυτο το κουσουρι, ανεξαρτητα αν μπαινουν σε  νεο ενυδρειο ή παλιο. Μπορει να χασουν και ολα τα φυλλα και μετα να ξαναβγαλουν. Πηρες emmersed φυτα?

Εκοψες τις ριζες 4 εκ πριν να φυτεψεις?

Λιπανση θα ξεκινησεις μόνο οταν θα δεις, οτι τα φυτα αρχισαν την αναπτυξη

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...