Jump to content

Εν δυνάμει αρχάριος :)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, όπως αναφέρω και στον τίτλο είμαι εν δυνάμει αρχάριος. Πάντα με γοήτευαν τα ενυδρεία αλλά τώρα ειδικά με την κοράκλα μου αποφάσισα να το δοκιμάσω. Θα ήθελα προτάσεις σχετικά με ένα μικρό ενυδρείο κατά προτίμηση απλό χωρίς πολλά έξτρα. Λένε τρώγοντας ανοίγει η όρεξη οπότε αυτό θέλω και εγώ να δκοκιμάσω και αν είναι κάτι που όντως μπορώ και μου αρέσει να ασχολούμε να το εξελίξω. Σκέφτομαι το ενυδρείο να μπεί στο γράφειο μου στο οποίο κατά κύριο λόγο τον χρησιμοποιώ για διασκέδαση. Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Βαγγέλης Τζαφέρος έγραψε:

Καλησπέρα σας, όπως αναφέρω και στον τίτλο είμαι εν δυνάμει αρχάριος. Πάντα με γοήτευαν τα ενυδρεία αλλά τώρα ειδικά με την κοράκλα μου αποφάσισα να το δοκιμάσω. Θα ήθελα προτάσεις σχετικά με ένα μικρό ενυδρείο κατά προτίμηση απλό χωρίς πολλά έξτρα. Λένε τρώγοντας ανοίγει η όρεξη οπότε αυτό θέλω και εγώ να δκοκιμάσω και αν είναι κάτι που όντως μπορώ και μου αρέσει να ασχολούμε να το εξελίξω. Σκέφτομαι το ενυδρείο να μπεί στο γράφειο μου στο οποίο κατά κύριο λόγο τον χρησιμοποιώ για διασκέδαση. Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Καλώς ήρθες φίλε μου στον κόσμο των ενυδρείων και στο φόρουμ μας. Πες μου λίγο διαστάσεις που θες να είναι το ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο hobby και στο forum!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες   @Βαγγέλης Τζαφέρος το μικρο ειναι σχετικο αλλα  γρηγορα γρηγορα μπορω να σκεφτω ενα 30 lt μονομαχοενυδρειο με 2-3 ευκολα φυτακια ή ενα 60 lt που σου δινει σχετικα πιο πολλες επιλογες σε ψαρακια και μπορεις να βαλεις ενα κοπαδακι tetra ας πουμε παλι με φυτακια κλπ. Φυσικα αν θες παραπανω λιτρα κ χεις τον απαραιτητο χωρο τοσο το καλυτερο! 

  Προτεινω λοιπον πριν κανεις καποια κινηση να διαβασεις λιγο στο φορουμ μας περι ενυδρειων (στησιμο, στρωσιμο του ενυδρειου , σχετικα με την βιολογια του φιλτρου, προφιλ ψαριων) και μετα να παρεις τις αποφασεις σου και να προχωρησεις στην υλοποιηση του ενυδρειου σου..

  Ξεκινα λοιπον το διαβασμα, οτι απορια εχεις( θα χεις πολλες)  ρωτα και με προσεκτικα βηματα ειμαι σιγουρος οτι θα φτιαξεις κατι πολυ ομορφο..αφου σου μπηκε το μικροβιο..δεν φευγει τωρα..😉

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2023 at 6:24 ΜΜ, το μέλος Βαγγέλης Τζαφέρος έγραψε:

Καλησπέρα σας, όπως αναφέρω και στον τίτλο είμαι εν δυνάμει αρχάριος. Πάντα με γοήτευαν τα ενυδρεία αλλά τώρα ειδικά με την κοράκλα μου αποφάσισα να το δοκιμάσω. Θα ήθελα προτάσεις σχετικά με ένα μικρό ενυδρείο κατά προτίμηση απλό χωρίς πολλά έξτρα. Λένε τρώγοντας ανοίγει η όρεξη οπότε αυτό θέλω και εγώ να δκοκιμάσω και αν είναι κάτι που όντως μπορώ και μου αρέσει να ασχολούμε να το εξελίξω. Σκέφτομαι το ενυδρείο να μπεί στο γράφειο μου στο οποίο κατά κύριο λόγο τον χρησιμοποιώ για διασκέδαση. Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Καλώς ήρθες!

Καταρχάς έχεις επιλέξει να βάλεις το ενυδρείο σου στο γραφείο. Η τοποθεσία έχει κάποια σημασία διότι θέλεις κάποιο μέρος σκιερό χωρίς απευθείας έκθεση στον ήλιο και φαντάζομαι πως θα υπάρχει κάποια σχετική ησυχία. Επίσης το ενυδρείο σου που σκοπεύεις να το βάλεις? Σε κάποιο γραφείο? Ντουλάπι? Ράφι? Πάνω σε βάση?  Αυτό θα βοηθήσει να επιλέξεις τα λίτρα που θέλεις και κυρίως τις διαστάσεις. 

Να σου πω επίσης ότι το χόμπι προυποθέτει φροντίδα, διάβασμα και κυρίως υπομονή τουλάχιστον για να κάνεις κάτι σωστό και να έχεις ένα όμορφο αποτέλεσμα στο τέλος. Στη θέση σου θα διάβαζα αυτό το άρθρο για αρχή και ότι απορίες έχεις ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, δεν γνώριζα για το σκιερό μέρος και την ησυχία διότι για να είμαι ειλικρινής σκεφτόμουν να το βάλω στο γραφείο που βρίσκεται στο σαλόνι και εκεί έχω και τον υπολογιστη (παίζω κάποια παιχνίδια) και την κονσόλα μου. Ήθελα να μπορώ να το θαυμάζω σε ένα μέρος που περνάω μεγάλο χρονικό διάστημα ακόμα και αν δεν είμαι στον υπολογιστή. Από μέγεθος σκέφτομαι κάπου στα 30 λίτρα χωρίς βάση. Όσο αναφορά τα ψάρια δεν έχω ιδέα τι θα ήταν ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

Η ησυχία δεν είναι δα και τόσο μεγάλο θέμα αλλά καταλαβαίνεις και εσύ ότι πχ αν δουλεύει κομπρεσερ δίπλα ε δεν είναι και ότι το καλύτερο. Ενας μικρός κύβος θα είναι ότι πρέπει και από ψαροσύνθεση έχεις κάποιες επιλογές δυστυχώς όμως όχι πολλές. 

Σου γράφω χοντρικά και πρόχειρα τι μπορείς να βάλεις  (όχι όλα μαζί και σε σκληρότητες αθήνας χωρίς επεξεργασία νερού):

Μονομάχος (1 ψάρι)

Dwarf puffer (1-2 ψάρια)

Endler's livebearer (3-4) 

Ενυδρείο με γαρίδες γλυκού νερού (πολλές...)

 

Θα σου πρότεινα και κάποια μικρά κοπαδόψαρα αλλά τουλάχιστον για μένα δεν ενδείκνυται κοπάδι των 5-6 ψαριών που θα ταίριαζαν στα λίτρα σου, ιδανικά θα έλεγα άνω των 10-12 ψαριών.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...