Jump to content

Neon tetra


stakas86

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ,

Δεν ξέρω αν μπήκα στο σωστό topic.

Παρατήρησα πριν λίγο ότι ένα από τα neon tetra μου ήταν απόμακρο από τα άλλα.

Έριξα μια ματιά και είδα το εξής, η κόκκινη γραμμή που είναι στο πίσω μέρος τους συνήθως, σε αυτό ξεκινά από τα βράγχια του μέχρι πίσω.

Βέβαια κινείται σωστά μέσα , δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό πέραν του ότι ήταν πίσω μόνο του, μετά μπήκε στο κοπαδακι του.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι ? 

Link to comment
Share on other sites

Το να απομονώνεται ένα ψάρι μπορεί να δείχνει στρες… αν για παράδειγμα το κυνηγάνε αλλά ψάρια η αν μέσα σε ένα μικρό κοπάδι υπάρχουν πολλά αρσενικά και λίγα θηλυκά και μπορεί να έχουν ανταγωνισμό.. 

επισης μπορεί να είναι σημάδι αρρώστιας..

τωρα στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να συμβαίνει και το εξής: υπάρχουν τρία διαφορετικά είδη που μοιάζουν πολύ. Τα νέον τετρά, οι καρδινάλιοι και τα tetra simulans.. αν κάποιο από αυτά απο λάθος βρέθηκε σε αυτό το κοπάδι κατά την αγορά μπορεί για αυτό να μην κοπάδιαζει με τα αλλά..

 

εγω αυτά θα σκεφτόμουν.. ας με διορθώσουν και οι υπόλοιποι αν κάνω κάπου λάθος 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω αγοράσει όλα μαζί και τα έχω περίπου 5-6 μήνες.

Γενικά έχει χρώματα, είναι πιο μαζεμένο από τα άλλα, πιο αγχώδεις .

Προσπάθησα να το πιάσω με την απόχη για να το βάλω σε μικρό δοχείο να το παρατηρήσω πως θα πάει χωρίς να κάνω κάποια απότομη κίνηση αλλά μάταια δεν βρήκα την κατάλληλη ευκαιρία.

Υπάρχει κάποιο κόλπο να τα πιάνουμε γενικά? 

Γιατί πιάστηκε το χέρι μου  μπήκαν στην απόχη όλα τα άσχετα μόνα τους εκτός από αυτόν 😤

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

είχα πάρει πριν ένα μήνα περίπου το seachem fresh trace για να τους ρίχνω που κ που ,  όμως το καπάκι του εσωτερικά έχει γίνει μαύρο, το έχει κάνει κανείς χρήση?

Δεν έχει κάπου ημερομηνία για να δω αν έχει λήξει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες είναι απομονωμένο;; Έχει διαφορά η κόκκινη γραμμή από τα αλλά ;

 

 

CB26DF29-A22C-42FA-8060-B0D0BC8A3710.png

8BD12583-B557-49E5-9C03-4FF3D4FB189A.png

3F104B34-135B-45B3-AC15-323F28066303.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος stakas86 έγραψε:

είχα πάρει πριν ένα μήνα περίπου το seachem fresh trace για να τους ρίχνω που κ που ,  όμως το καπάκι του εσωτερικά έχει γίνει μαύρο, το έχει κάνει κανείς χρήση?

Δεν έχει κάπου ημερομηνία για να δω αν έχει λήξει.

 

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω…νομίζω όμως ότι μπορείς και χωρίς αυτό… είναι ίσως πιο σημαντικό να έχεις διαφορετικές τροφές και να τις εναλλάσσεις.. να τρώνε και κατεψυγμένη η ζωντανή.. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να το βγάλω  , μπήκε σχεδόν μόνο του στην απόχη, δεν ταράχτηκαν τα υπόλοιπα.

Όμως ενώ πριν είχε κόκκινη γραμμή όπως η πρώτη φωτογραφία που έστειλες, τώρα που πήγαινα να το πιάσω ξανά μέχρι κ που το έβγαλα, σχεδόν χάθηκε η κόκκινη γραμμή.

Δείτε την φωτογραφία.

Τώρα θα το βάλω καραντίνα.

20230319_011246.jpg

20230319_011240_001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα μοιάζουν όπως η τελευταία σου φωτογραφία που έχεις ανεβάσει, που έχουν κόκκινο μόνο από την μέση κ πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stakas86 έγραψε:

Τελικά κατάφερα να το βγάλω  , μπήκε σχεδόν μόνο του στην απόχη, δεν ταράχτηκαν τα υπόλοιπα.

Όμως ενώ πριν είχε κόκκινη γραμμή όπως η πρώτη φωτογραφία που έστειλες, τώρα που πήγαινα να το πιάσω ξανά μέχρι κ που το έβγαλα, σχεδόν χάθηκε η κόκκινη γραμμή.

Δείτε την φωτογραφία.

Τώρα θα το βάλω καραντίνα.

20230319_011246.jpg

20230319_011240_001.jpg

Τώρα είναι στρεσαρισμένο για αυτό.. δεν μου φαίνεται να έχει κάτι.. εγώ θα το έβαζα πίσω με τα υπόλοιπα..

παντως μου φαίνεται ότι δεν είναι νέον τετρά.. αν σου μοιάζει και με την πρώτη φωτό είναι tetra simulans η αλλιώς green neon tetra.. αυτά έχω και ‘γώ 

Link to comment
Share on other sites

Τα αλλά έχουν πιο έντονο κόκκινο χρώμα;;; Αν έχουν είναι διαφορετικό είδος και για αυτό δεν μπαίνει στο κοπάδι πιθανά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος stakas86 έγραψε:

Τα υπόλοιπα μοιάζουν όπως η τελευταία σου φωτογραφία που έχεις ανεβάσει, που έχουν κόκκινο μόνο από την μέση κ πίσω.

Τότε αυτά είναι νέον τετρά και συμβαίνει αυτό που σου είπα..αυτά τα ψάρια είναι κοπάδοψαρα και αν δεν είναι σε κοπαδι τουλάχιστον πάνω από 6, και λίγα είναι, τότε είναι στρεσαρισμενα. Μάλλον στο pet τα είχανε όλα μαζί και μπλέξανε τα μπούτια τους.. η στο βάλανε για να συμπληρώσουν η απλά μπήκε από λάθος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζω ένα ψέμα 6 μήνες δηλαδή 😁🤣..

Μακάρι να είναι καλά , απλά επειδή τα χαζεύω όλα τα ψαράκια μου κάθε μέρα δεν θυμάμαι να υπήρχε κάτι διαφορετικό από τα υπόλοιπα. 

Από tetra έχω 10 neon Tetra ( ή έτσι νόμιζα), κάποια Rozy και ember.

Θα το κρατήσω για σήμερα εκτός να το δω πως θα πάει 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stakas86 έγραψε:

Τα υπόλοιπα είναι κάπως έτσι 

20230319_012438.jpg

Ναι είναι άλλο είδος 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Που το έβαλες ;

Δεν έχω κάτι άλλο και το έβαλα εδώ , γιατί λέω αν είναι άρρωστο μην πάθουν τίποτα και τα υπόλοιπα.

Δεν δείχνει πάντως να έχει άγχος κ στρες, του έριξα κ λίγο τροφή.

20230319_012834.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να το απομονώσεις τώρα.. αν σηκώνει το ενυδρείο σου αλλά ψάρια βάλε και ένα κοπάδι από αυτά.. αν και έχεις αρκετά νομίζω.. αλλιώς μπορείς να το δώσεις πίσω.. τώρα δεν χρειάζεται να το βγάλεις θα το στρεσάρει και άλλο πιστεύω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stakas86 έγραψε:

Δεν έχω κάτι άλλο και το έβαλα εδώ , γιατί λέω αν είναι άρρωστο μην πάθουν τίποτα και τα υπόλοιπα.

Δεν δείχνει πάντως να έχει άγχος κ στρες, του έριξα κ λίγο τροφή.

20230319_012834.jpg

Να μην το αφήσεις.. για να βάλουμε ψάρι σε καραντίνα θέλει και φίλτρο η αεραντλίας.. τώρα που το ταΐσεις κιόλας χωρίς φίλτρο θα ανεβάσει αμμωνία στο νερό.. βάλτο πίσω γιατί θα το κάψεις 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άρρωστο το ψαράκι μην φοβάσαι 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν με παίρνει για να βάλω και άλλα μέσα.

Τώρα τι να τους πω 5 μήνες μετά , πάρτε το πίσω?

Θα το χαρίσω αν είναι σε όποιον έχει όμοια.

Αν και πιστεύω ότι κάτι έχει, θα το είχα δει αν ήταν διαφορετικό.

Βέβαια εσείς γνωρίζετε καλύτερα εγώ rookie τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά αν στη φωτο που μου έστειλες δεν έχει χάσει το χρώμα από στρες και αν σου μοιάζει με την πρώτη φωτο όταν το είχες στο ενυδρείο σίγουρα είναι tetra simulans..

Link to comment
Share on other sites

Χμ σαν να έχεις δίκιο, μοιάζει με το αρσενικό αυτού που μου έστειλες.

Τι στο καλό γιατί τώρα μου έκατσε στο μάτι?! 

Καλό βέβαια να κάνω λάθος για προφανείς λόγους.

Με έπεισες λοιπόν, 

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις και ‘γώ όλα για νέον τα νόμιζα στην αρχή 😂😂.. πάντως βγάλτο από εκεί που το έχεις γιατί θα ανεβάσει αμμωνία 

Link to comment
Share on other sites

Αγχώθηκα μην έπαθαν κάτι από την αεραντλία γιατί είχα διαβάσει ότι αν δώσει παραπάνω οξυγόνο από ότι πρέπει θα βγάλουν διάφορα τα ψαράκια και λέω πάω το ξεκανα..

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...