Jump to content

Neon tetra


stakas86

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Μην νομίζεις και ‘γώ όλα για νέον τα νόμιζα στην αρχή 😂😂.. πάντως βγάλτο από εκεί που το έχεις γιατί θα ανεβάσει αμμωνία 

Ναι μην αντί να το σώσω και το στείλω από αμέλεια..

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stakas86 έγραψε:

Αγχώθηκα μην έπαθαν κάτι από την αεραντλία γιατί είχα διαβάσει ότι αν δώσει παραπάνω οξυγόνο από ότι πρέπει θα βγάλουν διάφορα τα ψαράκια και λέω πάω το ξεκανα..

 

Στα φυτεμένα δεν χρειάζεται αεραντλίας..χάνεις co2 που το χρειάζεσαι ειδικά όταν είναι αναμμένα τα φώτα..την αεραντλία κρατά την για ώρα ανάγκης πχ αν χαλάσει το φίλτρο μέχρι να πας να αγορασεις άλλο κτλ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Στα φυτεμένα δεν χρειάζεται αεραντλίας..χάνεις co2 που το χρειάζεσαι ειδικά όταν είναι αναμμένα τα φώτα..την αεραντλία κρατά την για ώρα ανάγκης πχ αν χαλάσει το φίλτρο μέχρι να πας να αγορασεις άλλο κτλ 

Επομένως να την κάνω χρήση μόνο στα νεογέννητα plecos που τα έχω εκτος και στο κεντρικό ενυδρείο να την σταματήσω κ την κάνω χρήση σε ανάγκη.

Όταν λες φυτεμένα εννοείς γενικώς να υπάρχουν φυτά ακόμα κ αν είναι όλα δεμένα σε πέτρα κλπ  απλά να είναι αληθινά.

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και η @natateo αν έχεις καλό φίλτρο και ανατάραξη δεν χρειάζεσαι γενικά να έχεις μόνιμα αεραντλια.. ειδικά στα φύτεμενα που χρειάζεσαι το co2 για τη φωτοσύνθεση..η αεραντλια το διώχνει το co2 με την μεγαλη ανατάραξη στην επιφάνεια.. την μέρα σίγουρα όχι.. τώρα το βράδυ δεν επηρεάζει στη φωτοσύνθεση αλλά αν έχεις καλό φίλτρο δεν σου προσφέρει κάτι..γνώμη μου 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Όπως σου είπε και η @natateo αν έχεις καλό φίλτρο και ανατάραξη δεν χρειάζεσαι γενικά να έχεις μόνιμα αεραντλια.. ειδικά στα φύτεμενα που χρειάζεσαι το co2 για τη φωτοσύνθεση..η αεραντλια το διώχνει το co2 με την μεγαλη ανατάραξη στην επιφάνεια.. την μέρα σίγουρα όχι.. τώρα το βράδυ δεν επηρεάζει στη φωτοσύνθεση αλλά αν έχεις καλό φίλτρο δεν σου προσφέρει κάτι..γνώμη μου 🙂

Ευχαριστώ κ πάλι!

Καλό βράδυ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2023 at 1:29 ΠΜ, το μέλος stakas86 έγραψε:

Δεν έχω κάτι άλλο και το έβαλα εδώ , γιατί λέω αν είναι άρρωστο μην πάθουν τίποτα και τα υπόλοιπα.

Aν εχει κατι, θα εχουν και ολα τα υπολοιπα ψαρια. Καραντινα βαζουμε πριν να μπουν σε ενυδρειο. Μετα δεν εχει νοημα, γιατι αν εχει κατι , πρεπει να κανεις θεραπεια σε ολο το ενυδρειο.

Για την καραντινα.... Βλεπω πεταμενα flakes κατω... τα βγαζεις αμεσα ("ρουφας" με το λαστιχο πχ) και συμπληρωνεις νερο απο το ενυδρειο.

Σε τετοια μικρη καραντινα, χωρις εξοπλισμο και κρυψονες, μονο ακομα παραπανω στρες θα εχει το ψαρι.

Τωρα για το αν ειναι νεον ή οχι.... μπορει να ειναι και νεον, ομως οταν αρρωσταινουν , ετσι γινονται. Και βλεπω , οτι η κοιλια ειναι μεσα σ αυτο το ψαρι.

Πες, το εχεις δει να τρωει? οχι απλα να τσιμπαει και να φευγει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Aν εχει κατι, θα εχουν και ολα τα υπολοιπα ψαρια. Καραντινα βαζουμε πριν να μπουν σε ενυδρειο. Μετα δεν εχει νοημα, γιατι αν εχει κατι , πρεπει να κανεις θεραπεια σε ολο το ενυδρειο.

Για την καραντινα.... Βλεπω πεταμενα flakes κατω... τα βγαζεις αμεσα ("ρουφας" με το λαστιχο πχ) και συμπληρωνεις νερο απο το ενυδρειο.

Σε τετοια μικρη καραντινα, χωρις εξοπλισμο και κρυψονες, μονο ακομα παραπανω στρες θα εχει το ψαρι.

Τωρα για το αν ειναι νεον ή οχι.... μπορει να ειναι και νεον, ομως οταν αρρωσταινουν , ετσι γινονται. Και βλεπω , οτι η κοιλια ειναι μεσα σ αυτο το ψαρι.

Πες, το εχεις δει να τρωει? οχι απλα να τσιμπαει και να φευγει.

Κοίτα εκείνο το βράδυ ηταν ανήσυχο πολύ και στο πίσω μέρος του ενυδρείου μόνο, έτσι και έπεσε το μάτι μου.

Βλέποντας το είδα οτι είχε διαφορετικό χρώμα, οταν το έβγαλα στο μικρό δοχείο χωρίς να το αγχώσω , είδα οτι ηταν σχεδόν όλο διάφανο, εν αντιθέση των υπολοίπων neon που έχουν την μπλε γραμμή στο μισό και επάνω.

Του έριξα τροφή μέσα, μπας και δεν είχε φάει, δεν τον είδα να τσιμπάει τίποτα , έτσι και τον έριξα πάλι στο ενυδρείο.

Την επομενη το πρωί ηταν σε καλύτερα χρώματα, καμία σχέση με εκείνο το βράδυ.

Δεν το έχω παρατηρήσει να τρώει θα προσπαθήσω σήμερα να το δω.

Η μόνη διαφορά ηταν η χρήση αεραντλίας και έλεγα μην του δημιούργησα κάτι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...