Jump to content

Άρρωστα χρυσόψαρα


Recommended Posts

Καλήμερα, έδω και λίγες μέρες παρατήρησα στα 2 χρυσόψαρα μου (oranda) άσπρες κηλίδες (όχι στίγματα). Το 1 από τα 2 άλλαξε και συμπεριφορά τις τελευταίες 2 μέρες, κάθεται ακίνητο στην επιφάνεια του ενυδρείου για αρκετή ώρα και το ραχιαίο πτερύγιο όπως και 2 απο τα 4 πλαϊνά πτερυγιάκια του είναι συνεχώς κολλημένα στο σώμα του. Τρώνε κανονικά με όρεξη και τα 2. Επειδή δεν ξέρω και πολλά από τις αρρώστιες και τα φάρμακα για τα ψαράκια διαβάζοντας συμπέρανα ότι μάλλον είναι velvet και κατέληξα ότι θα έπαιρνα το exit της esha.. Πήγα όμως χθες σε pet shop και όταν τους περιέγραψα το πρόβλημα μου έδωσαν το gdex της esha το οποίο το έβαλα χθες πρώτη μέρα.. Σήμερα που άρχισε και το 2ο ψαράκι να είναι λίγο πιο νωχελικό διάβασα πληροφορίες για το gdex και λέει πως είναι για σκουλήκια!! Δεν πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι τα σκουλήκια και δεν ξερω τι να κάνω.. Φοβάμαι ότι θα χάσω τα ψαράκια μου..

20230319_090434.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Anna M έγραψε:

Καλήμερα, έδω και λίγες μέρες παρατήρησα στα 2 χρυσόψαρα μου (oranda) άσπρες κηλίδες (όχι στίγματα). Το 1 από τα 2 άλλαξε και συμπεριφορά τις τελευταίες 2 μέρες, κάθεται ακίνητο στην επιφάνεια του ενυδρείου για αρκετή ώρα και το ραχιαίο πτερύγιο όπως και 2 απο τα 4 πλαϊνά πτερυγιάκια του είναι συνεχώς κολλημένα στο σώμα του. Τρώνε κανονικά με όρεξη και τα 2. Επειδή δεν ξέρω και πολλά από τις αρρώστιες και τα φάρμακα για τα ψαράκια διαβάζοντας συμπέρανα ότι μάλλον είναι velvet και κατέληξα ότι θα έπαιρνα το exit της esha.. Πήγα όμως χθες σε pet shop και όταν τους περιέγραψα το πρόβλημα μου έδωσαν το gdex της esha το οποίο το έβαλα χθες πρώτη μέρα.. Σήμερα που άρχισε και το 2ο ψαράκι να είναι λίγο πιο νωχελικό διάβασα πληροφορίες για το gdex και λέει πως είναι για σκουλήκια!! Δεν πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι τα σκουλήκια και δεν ξερω τι να κάνω.. Φοβάμαι ότι θα χάσω τα ψαράκια μου..

20230319_090434.jpg

Καλημέρα και καλωσηρθες στο φόρουμ μας. Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο θα ήθελα να μου πεις κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου. Για την ακρίβεια θέλω τα εξής:

1. Διαστάσεις του ενυδρείου σου και πόσα λίτρα είναι

2. Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσα λίτρα

3. Πόσο καιρό έχεις τα ψαράκια

4. Αν κάνεις τεστ νερού και αν αυτά είναι υγρά.

Γράψε μου λίγο τις απαντήσεις σου για να δούμε άμεσα τι μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε τα ψαράκια σου

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Anna M έγραψε:

Πήγα όμως χθες σε pet shop και όταν τους περιέγραψα το πρόβλημα μου έδωσαν το gdex της esha το οποίο το έβαλα χθες

Ειναι βλαμμενοι σ αυτο το καταστημα.  Για βελβετ φαινεται ή  καποιο παρομοιο παρασιτο. Κολλημενα πτερυγια μιλανε απο μονα τους.

Παρε sera costapur χτες! το ενα ψαρι μπορει και να μην το καταφερει.. Πριν να ξεκινησεις θεραπεια, κανε καλη αλλαγη νερου- 50% χωρις αντιχλωριο! Παρε νερο απο το φιλτρο του σπιτιου. το φιλτρο αφαιρει το χλωριο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Λοιπόν τα ψαράκια τα έχω γύρω στις 40 μέρες, το ενυδρείο είναι γύρω στα 28 λίτρα και κάνω αλλαγές νερού γύρω στο 30 με 40%, 1 με 2 φορές τη βδομάδα. Έχω το φιλτράκι της aquael 500 turbo με σφουγγάρι, βαμβάκι και μακαρόνι το οποίο κάθε βδομάδα το καθαρίζω μέσα σε νερό ενυδρείου και κάθε 2η βδομάδα αντικαθιστώ το βαμβάκι. Σε κάθε αλλαγή του νερού βάζω αντιχλώριο και το denitrol της JBL. Η αλήθεια είναι ότι τεστ νερού δεν κάνω.. Έχω από το rot fin του μονομάχου το omnipur της sera μπόρω να χρησιμοποιήσω αυτό? Σας ευχαριστώ και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Anna M έγραψε:

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Λοιπόν τα ψαράκια τα έχω γύρω στις 40 μέρες, το ενυδρείο είναι γύρω στα 28 λίτρα και κάνω αλλαγές νερού γύρω στο 30 με 40%, 1 με 2 φορές τη βδομάδα. Έχω το φιλτράκι της aquael 500 turbo με σφουγγάρι, βαμβάκι και μακαρόνι το οποίο κάθε βδομάδα το καθαρίζω μέσα σε νερό ενυδρείου και κάθε 2η βδομάδα αντικαθιστώ το βαμβάκι. Σε κάθε αλλαγή του νερού βάζω αντιχλώριο και το denitrol της JBL. Η αλήθεια είναι ότι τεστ νερού δεν κάνω.. Έχω από το rot fin του μονομάχου το omnipur της sera μπόρω να χρησιμοποιήσω αυτό? Σας ευχαριστώ και πάλι..

Ξεκινάμε με το γεγονός ότι το ενυδρειακι σου είναι μικρό για χρυσόψαρα. Θα σου βάλω παρακάτω δύο άρθρα να διαβάσεις για τα ζωντανά αυτά. Επίσης θέλω μια καλύτερη φωτογραφία των ψάριων σου να δω τι γίνεται. Αν δεν μπορείς να πάρεις το φάρμακο που σου λέει η Ναταλία σήμερα, κάνε μια αλλαγή με αντιχλωριο της τάξεως του 50 τις εκατό και αύριο που θα πάρεις το φάρμακο ακολουθείς ότι σου είπε η Ναταλία και τις οδηγίες του φαρμάκου 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ξεκινάμε με το γεγονός ότι το ενυδρειακι σου είναι μικρό για χρυσόψαρα. Θα σου βάλω παρακάτω δύο άρθρα να διαβάσεις για τα ζωντανά αυτά. Επίσης θέλω μια καλύτερη φωτογραφία των ψάριων σου να δω τι γίνεται. Αν δεν μπορείς να πάρεις το φάρμακο που σου λέει η Ναταλία σήμερα, κάνε μια αλλαγή με αντιχλωριο της τάξεως του 50 τις εκατό και αύριο που θα πάρεις το φάρμακο ακολουθείς ότι σου είπε η Ναταλία και τις οδηγίες του φαρμάκου 

Ναι πλέον ξέρω ότι τα χρυσόψαρα θέλουν τουλάχιστον 30 λίτρα έκαστο αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει η δυνατότητα από οικονομικής άποψης να πάω σε κάτι μεγαλύτερο οπότε προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ με αυτά που έχω γνωρίζοντας ότι δεν είμαι καν κοντά στο ιδανικό.. Αν έχω αργήσει και τελικά δεν καταφέρω να σώσω τα χρυσοψαράκια μου με τις συμβουλές σας σίγουρα θα πάω για κάτι που θα είναι πιο άνετα στα λίτρα που διαθέτω και αφού πρώτα συμβουλευτώ εσάς τους έμπειρους του forum.. Οπότε αλλάζω σήμερα το μισό νερό με αντιχλώριο και αύριο που θα πάρω το costapur αλλάζω πάλι το μισό χωρίς αντιχλώριο και βάζω το costapur σύμφωνα με τη δοσολογία των οδηγιών.. Καλά τα κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Anna M έγραψε:

Ναι πλέον ξέρω ότι τα χρυσόψαρα θέλουν τουλάχιστον 30 λίτρα έκαστο αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει η δυνατότητα από οικονομικής άποψης να πάω σε κάτι μεγαλύτερο οπότε προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ με αυτά που έχω γνωρίζοντας ότι δεν είμαι καν κοντά στο ιδανικό.. Αν έχω αργήσει και τελικά δεν καταφέρω να σώσω τα χρυσοψαράκια μου με τις συμβουλές σας σίγουρα θα πάω για κάτι που θα είναι πιο άνετα στα λίτρα που διαθέτω και αφού πρώτα συμβουλευτώ εσάς τους έμπειρους του forum.. Οπότε αλλάζω σήμερα το μισό νερό με αντιχλώριο και αύριο που θα πάρω το costapur αλλάζω πάλι το μισό χωρίς αντιχλώριο και βάζω το costapur σύμφωνα με τη δοσολογία των οδηγιών.. Καλά τα κατάλαβα?

Σωστά. Οπότε βρεις χρόνο διάβασε και αυτά για τα χρυσόψαρα

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Σωστά. Οπότε βρεις χρόνο διάβασε και αυτά για τα χρυσόψαρα

 

 

 

 

Αν θεραπευτούν μάλλον θα προσπαθήσω να τα χαρίσω σε κάποιον που θα μπορεί να τους προσφέρει ότι χρειάζονται.. Αν υπάρξει κάποια εξέλιξη (ελπίζω καλή) θα ενημερώσω!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Anna M έγραψε:

Αν θεραπευτούν μάλλον θα προσπαθήσω να τα χαρίσω σε κάποιον που θα μπορεί να τους προσφέρει ότι χρειάζονται.. Αν υπάρξει κάποια εξέλιξη (ελπίζω καλή) θα ενημερώσω!

Για οποιαδήποτε εξέλιξη μας γράφεις εδώ. Που μένεις? Αν είναι να τα δώσεις όταν συνέλθουν μου λες να τις βρω ένα σπίτι 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Για οποιαδήποτε εξέλιξη μας γράφεις εδώ. Που μένεις? Αν είναι να τα δώσεις όταν συνέλθουν μου λες να τις βρω ένα σπίτι 

Ανατολική Θεσσαλονική είμαι.. Ναι φυσικά αν όλα πάνε καλά θα ζητήσω τη βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Anna M έγραψε:

Ανατολική Θεσσαλονική είμαι.. Ναι φυσικά αν όλα πάνε καλά θα ζητήσω τη βοήθεια σας!

Φτου είμαι Αθήνα. Σε κάθε περίπτωση όμως θα το δούμε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Anna M έγραψε:

Έχω από το rot fin του μονομάχου το omnipur της sera μπόρω να χρησιμοποιήσω αυτό?

αυτο δεν θα βοηθησει.

πριν 12 ώρες, το μέλος Anna M έγραψε:

Οπότε αλλάζω σήμερα το μισό νερό με αντιχλώριο και αύριο που θα πάρω το costapur αλλάζω πάλι το μισό χωρίς αντιχλώριο και βάζω το costapur σύμφωνα με τη δοσολογία των οδηγιών.. Καλά τα κατάλαβα?

Οχι. Μονο μια φορα αλλαζεις και χωρις αντιχλωριο, πριν να ξεκινησεις τν θεραπεια. Το νερο αλλαγης θα παρεις μονο απο το φιλτρο νερου (αν εχετε σπιτι). Διαβασε καλα τις οδηγιες.

Αντιχλωριο δεν βαζουμε, γιατι το αντιχλωριο εξουδετερώνει καποια συσττικα φαρμακων.

Καλη ευκολία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οχι. Μονο μια φορα αλλαζεις και χωρις αντιχλωριο, πριν να ξεκινησεις τν θεραπεια. Το νερο αλλαγης θα παρεις μονο απο το φιλτρο νερου (αν εχετε σπιτι). Διαβασε καλα τις οδηγιες.

Αντιχλωριο δεν βαζουμε, γιατι το αντιχλωριο εξουδετερώνει καποια συσττικα φαρμακων.

Καλη ευκολία.

Δεν πρόλαβα την απάντηση σου και άλλαξα χθες το μισό νερό κ έβαλα με αντιχλώριο γιατί σκέφτηκα ότι έτσι θα ξεφορτωθώ και το gdex επειδή φοβήθηκα ότι άμα ανακατέψω 2 φάρμακα θα τα αποτελειώσω τα ψαράκια.. Σημερα θα παρω το contapur θα κάνω αλλαγή 50% με νερό από το φίλτρο της βρύσης χωρίς αντιχλώριο και θα βάλω το contapur και ελπίζω να τα προλάβω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζα , οτι δεν εχεις βαλει ακομα το φαρμακο. Τοτε καλα εκανες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Anna M έγραψε:

Δεν πρόλαβα την απάντηση σου και άλλαξα χθες το μισό νερό κ έβαλα με αντιχλώριο γιατί σκέφτηκα ότι έτσι θα ξεφορτωθώ και το gdex επειδή φοβήθηκα ότι άμα ανακατέψω 2 φάρμακα θα τα αποτελειώσω τα ψαράκια.. Σημερα θα παρω το contapur θα κάνω αλλαγή 50% με νερό από το φίλτρο της βρύσης χωρίς αντιχλώριο και θα βάλω το contapur και ελπίζω να τα προλάβω..

Πώς πάνε εδώ σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Πώς πάνε εδώ σήμερα?

Δεν έχω ακόμη κάτι νεώτερο.. Είμαι στη δουλειά οπότε ότι είναι να κάνω θα το κάνω το απογευματάκι.. Πάντως αντιδράνε πολύ καλά στην παρουσία τροφής κάτι που μου δίνει ελπίδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Χθες ήταν η 7η και τελευταια μέρα της θεραπειας με costapur και δεν είχα δει καμία απολύτως βελτίωση μέχρι που χθες αργά το βράδυ την τελευταία από 200 φορές την ημέρα που ελέγχω τα ψαράκια είδα ξαφνική και θεαματική αλλαγή στο χρυσό ψαράκι. Είχαν ήδη ξεκολλήσει 2 πλαϊνά πτερυγιάκια από τα 4 κολλημένα και σήμερα το πρωί είχαν ξεκολλήσει όλα! Παρόλα αυτά θα βάλω αύριο άνθρακα και θα κάνω άλλον 1 κύκλο θεραπείας γιατί το ραχιαίο δεν είναι εντελώς καλά.. Επίσης ο μαύρος συνεχίζει και έχει μεγάλες 'σκονισμένες' κηλίδες στο σώμα στην ουρά και στα μάτια χωρίς όμως ποτέ να έχει εμφανίσει κάποιο άλλο σύμπτωμα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω εχεις κλειστα τα φωτα , οταν εκανες την θεραπεια, γιατι το φαρμακο "χαλαει" με ανοιχτο το φως στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το θεμα μεταφερεται στ καταλληλη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2023 at 8:31 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Πιστευω εχεις κλειστα τα φωτα , οταν εκανες την θεραπεια, γιατι το φαρμακο "χαλαει" με ανοιχτο το φως στο ενυδρειο.

Ναι βεβαια κλειστα φωτα, καλυψα και τα πλαινα του ενυδρειου με χαρτι, εβγαλα το μακαρονι κ αφησα μονο το σφουγγαρι και ταιζα μερα παρα μερα λιγο.. Μετα το 2ο κυκλο εγιναν περδικια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Anna M έγραψε:

Ναι βεβαια κλειστα φωτα, καλυψα και τα πλαινα του ενυδρειου με χαρτι, εβγαλα το μακαρονι κ αφησα μονο το σφουγγαρι και ταιζα μερα παρα μερα λιγο.. Μετα το 2ο κυκλο εγιναν περδικια!

Γιατί έβγαλες το μακαρόνι? =Βιολογικό υλικό 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2023 at 2:24 ΜΜ, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Γιατί έβγαλες το μακαρόνι? =Βιολογικό υλικό 

Γιατι διαβασα οτι καλο ειναι κατα τη διαρκεια της θεραπειας να μην εχεις ουτε βιολογικο υλικο ουτε ενεργο ανθρακα.. Το φαρμακο ισως σκοτωσει τα "καλα" βακτηρια του βιολογικου υλικου και ο ανθρακας σκοτωνει το φαρμακο! Συν οτι το συγκεκριμενο φαρμακο εχει ενα βαθυ πρασινο χρωμα που εβαψε ανεξιτηλα τις σιλικονες κ τα διαφανα σωληνακια οποτε φανταζομαι οτι κατι αντιστοιχο θα εκανε κ στο μακαρονι .. Ετσι κ αλλιως κ να αφηνα το μακαρονι θα επρεπε να το αντικαταστασω με ανθρακα στο τελος της θεραπειας γιατι δεν υπαρχει χωρος στο φιλτρο κ για τα 2 υλικα ταυτοχρονα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Anna M έγραψε:

Γιατι διαβασα οτι καλο ειναι κατα τη διαρκεια της θεραπειας να μην εχεις ουτε βιολογικο υλικο ουτε ενεργο ανθρακα.. Το φαρμακο ισως σκοτωσει τα "καλα" βακτηρια του βιολογικου υλικου και ο ανθρακας σκοτωνει το φαρμακο! Συν οτι το συγκεκριμενο φαρμακο εχει ενα βαθυ πρασινο χρωμα που εβαψε ανεξιτηλα τις σιλικονες κ τα διαφανα σωληνακια οποτε φανταζομαι οτι κατι αντιστοιχο θα εκανε κ στο μακαρονι .. Ετσι κ αλλιως κ να αφηνα το μακαρονι θα επρεπε να το αντικαταστασω με ανθρακα στο τελος της θεραπειας γιατι δεν υπαρχει χωρος στο φιλτρο κ για τα 2 υλικα ταυτοχρονα..

Αν πρόκειται για θεραπεία όλο το ενυδρείο με τα ζωντανά μέσα δεν βγάζουμε βιολογικό υλικό,ναι άνθρακα αφαιρούμε απλά μετά την θεραπεία  ενισχύουμε την βιολογία με κάποια βακτήρια. Για αυτό όταν κάνουμε αγορά ψάρια κτλ καλά είναι να έχουμε ένα μικρό ενυδρείο καραντίνα ώστε για κάποιο διάστημα και για θεραπεία να μένουν εκεί. 

Τέλος αν μπορείς σε παρακαλώ εκεί που διάβασες που αναφέρεται ότι πρέπει να βγάζουμε βιολογικό υλικό από το φίλτρο μπες στον κόπο και κάνε μία αντιγραφή επικόλληση να το διαβάσω και εγώ. Απλά για να το μελετήσω,ευχαριστώ 🙏☺️

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αν πρόκειται για θεραπεία όλο το ενυδρείο με τα ζωντανά μέσα δεν βγάζουμε βιολογικό υλικό,ναι άνθρακα αφαιρούμε απλά μετά την θεραπεία  ενισχύουμε την βιολογία με κάποια βακτήρια. Για αυτό όταν κάνουμε αγορά ψάρια κτλ καλά είναι να έχουμε ένα μικρό ενυδρείο καραντίνα ώστε για κάποιο διάστημα και για θεραπεία να μένουν εκεί. 

Τέλος αν μπορείς σε παρακαλώ εκεί που διάβασες που αναφέρεται ότι πρέπει να βγάζουμε βιολογικό υλικό από το φίλτρο μπες στον κόπο και κάνε μία αντιγραφή επικόλληση να το διαβάσω και εγώ. Απλά για να το μελετήσω,ευχαριστώ 🙏☺️

Καλησπερα,  εψαξα αλλα δυστυχως δεν μπορεσα να ξαναβρω τη συζητηση που διαβασα για την αφαιρεση του βιολογικου υλικου κατα τη διαρκεια της θεραπειας καθως δεν ηταν κατι που διαβασα σε επισημη ερευνα ή σε οδηγιες χρησεως φαρμακου. Ηταν κατι που διαβασα απο κανα 2-3 χρηστες σε καποια συζητηση σε καποιο φορουμ αναμεσα στις δεκαδες συζητησεις στα δεκαδες φορουμ στις αρκετες ωρες που ξοδεψα διαβαζοντας τις πρωτες μερες των συμπτωματων των ψαριων που εψαχνα τι πρεπει να κανω. Προσπαθησα λιγο μπας κ το ξαναβρω αλλα ηταν αδυνατο να τα ξαναδιαβασω ολα αυτα.. Ενας χρηστης ανεφερε οτι εκανε μια βδομαδα θεραπεια χωρις καμμια βελτιωση στα ψαρια του κ οταν ανοιξε το δοχειο με το μακαρονι στο τελος της θεραπειας ειχε χρωματιστει κ συμπερανε οτι το μακαρονι μειωσε την περιεκτικοτητα του φαρμακου στον νερο κ οτι οταν το εβγαλε κ ξαναεκανε τη θεραπεια αρχισε να βλεπει βελτιωση.. Σε καποια αλλη συζητηση συμβουλεψαν να βγει το βιολογικο υλικο για να μην μειωθει η βιολογια του σε ενα κουβα με νερο ενυδρειου κ φιλτρο, ριχνοντας τροφη (που κ εγω αυτο εκανα). Κανεις απο οσους απαντησαν στο θεμα δεν ανεφερε οτι υπαρχει κατι λαθος οποτε ετσι το κρατησα κ εγω σα πληροφορια.. Οπως πχ στις οδηγιες που ειχε μεσα το costapur δεν ελεγε κατι για σκοταδι οποτε αν δεν μου το ελεγε εδω η Ναταλια δεν θα το ηξερα κ δεν θα το εκανα. Οπως κ να χει το θετικο ειναι οτι τα ψαρακια αυτη τη στιγμη ειναι μια χαρα που αυτο ηταν κ το ζητουμενο εξαρχης!

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνω στους υπόλοιπους , χαίρομαι που είναι το ψάρι καλά τουλάχιστον προς το παρόν και εύχομαι  και στην συνέχεια 🤞 @marinos @natateo @Χρήστος @Rik @ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ @killerknight

@Anestis2014  @Νίκος Γκογκάκης

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...